Patru candidati pentru functia de Procuror General al Romaniei: Printre ei, Oana Schmidt-Haineala si Codrut Olaru

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 17 martie 2016, 14:13 Actualitate | Esenţial

Codrut Olaru / Oana Schmidt-Haineala
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Fostul presedinte al Consiliului Superior al Magistraturii, Oana Schmidt-Haineala, si adjunctul procurorului general si fostul procuror sef al DIICOT, Codrut Olaru, se numara printre cele patru persoane care si-au depus candidatura pentru functia de procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, anunta Ministerul Justitiei.

In urma anuntului Ministerului Justitiei de demarare a procesului de selectie pentru ocuparea functiei de procuror general, pana la data de 16 martie 2016 (ultima zi) si-au depus candidatura 4 persoane:
  • Gheorghe Ivan - procuror la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie
  • Oana Andrea Schmidt - Haineala - procuror la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov cu grad de parchet de pe langa Curtea de Apel, membru al Consiliului Superior al Magistraturii
  • Augustin Lazar - procuror general al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba-Iulia
  • Codrut Olaru - adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie

Intrevederile cu ministrul Justitiei se vor desfasura conform calendarului, informeaza ministerul.

Procedura de selectie a Procurorului General al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a fost demarata in luna februarie de Ministerul Justitiei, dupa demisia lui Tiberiu Nitu din aceasta functie.

Potrivit calendarului stabilit de minister, procurorii care doresc sa ocupe aceasta functie isi pot depune candidatura pana la data de 16 martie. Ulterior, candidatii vor avea discutii cu ministrul justitiei, in perioada 18 - 22 martie. La data de 23 martie, ministrul va trimite propunerea catre Consiliul Superior al Magistraturii. Propunerea Ministrului Justitiei catre Presedintele Romaniei va fi transmisa pana la data de 22 aprilie 2016.



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
8199 vizualizari
  • -14 (28 voturi)    
    oare (Joi, 17 martie 2016, 14:27)

    Mazeta [utilizator]

    De ce la PG se face concurs și la DNA nu se face concurs?
    • -6 (16 voturi)    
      Esti naiv... (Joi, 17 martie 2016, 14:38)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De parca nu ai stii deja cine va fi viitorul Procuror General al Romaniei. Care dintre cei patru il are pe "nasu' in suflet" mai mult si mai mult?

      La DNA crezi ca daca ar fi indraznit sa mai candideze cineva impotriva lui Kovesi avea vreo sansa? Nici macar aparentele nu s-au mai straduit sa le pastreze.
      • +1 (7 voturi)    
        Ba nu, stai... (Joi, 17 martie 2016, 15:51)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Olaru nu e ala de a inchis dosarul ALRO?

        Avem doi cu nashul in suflet. Grea alegere ... :)
    • -6 (16 voturi)    
      de ochii lumii (Joi, 17 martie 2016, 14:39)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      o sa-i audieze madam pruna si alege pe ala care e de acord ca discutia despre drepturi e un lux
    • +11 (15 voturi)    
      Ca sa se oftice Putin (Joi, 17 martie 2016, 14:48)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru ca Procurorul General nu a dovedit ca este destul de performant ca sa se justifice reinvestirea acestuia in functie.
      De fapt, Procurorul General a ajuns sa dea cu subsemnatul la ... procuratura.
    • -3 (7 voturi)    
      din ordin ! (Joi, 17 martie 2016, 15:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :)
    • +4 (10 voturi)    
      sint cazuri diferite: (Joi, 17 martie 2016, 15:34)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      - procurorul general a demisionat, nu se poate proceda ca la DNA prin reinvestire inca un mandat; trebuie concurs/selectie;
      - la DNA seful mai are drept la un mandat si, legal, poate fi reinvestit.
      Dar toate astea trebuiau sa poarte un nume, "gindeste, Mazeta".
      • +1 (9 voturi)    
        Nu sunt cazuri diferite (Joi, 17 martie 2016, 17:21)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Asa ca te poti privi in oglinda, adresandu-ti indemnul "gandeste Victor L". Reinvestirea nu este privita diferit de investire din punct de vedere legal: in ambele situatii trebuie concurs/selectie. In cazul Kovesi se incalca pur si simplu procedura. Ceea ce imbraca forma abuzului in serviciu. Trebuie doar sa faca cineva sesizarea. Si nu ma indoiesc ca o va face.
        • -1 (7 voturi)    
          nu are rost (Joi, 17 martie 2016, 17:49)

          victor L [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          sa-ti trimit indemnu-l "gindeste, @ Reticentul(e)"
          Sint cazuri diferite.
          Mai clar:
          - intr-un caz exista un deces, iar pe locul mortului trebuie pus cineva; prin concurs/selectie-interviu. Asa cum prevede legea.
          - In cazul DNA legea permite reinvestirea persoanei care conduce institutia.
          Baga la cap: legea permite ministrului justitiei sa propuna reinvestirea pentru inca un mandat.
          Ca nu iti place de Kovesi, asta-i problema ta, dar legea e clara.
          • +3 (3 voturi)    
            Care lege? (Vineri, 18 martie 2016, 9:59)

            Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui victor L

            Astept sa comunici public acea lege cu citatul din articol care permite eludarea selectiei.
  • +2 (12 voturi)    
    Mi se pare (Joi, 17 martie 2016, 14:52)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    absurd sa stea tot sistemul in 3-4 oameni! De ce nu pot aduce un tanar absolvent de Harvard sau NYC School of Law sau alta universitate prestigioasa din afara, nepatat, ci trebuie tot astia din sistem sa ocupe scaunele pana la adanci batraneti? De ce unul din afara sistemului n-are nicio sansa?
    • 0 (6 voturi)    
      nu ti-a ajuns (Joi, 17 martie 2016, 15:29)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      absolventa de Harvard, don`soara Apciza?
      • 0 (0 voturi)    
        tu atata stii (Vineri, 18 martie 2016, 12:19)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Nu conteaza rezultatele. Tie iti plac scandalul si bascalia. Ca asa ne-a invatat cel mai tare politician al Romaniei.

        Hai cu exponentul mafiei din justitie, doamna Haineala. Ma mir ca nu candideaza si colegul Danilet.
    • +1 (5 voturi)    
      Hm (Joi, 17 martie 2016, 15:49)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      1.Pentru ca, pentru accederea la post, legea cere, printre altele, zece ani vechime ,pe care nici un tanar absolvent nu-i are.2.Absolventii,potentiali de drept in strainatate, sunt total paralelei cu sistemul de drept romanesc (cam cum ar fi un absolvent din Romania cu dreptul american) ca atare cum vor conduce Parchetul daca nu stiu legile si procedurile? 3.Ar trebui sa abandonam putin sintagma ca tanar =in mod automat valoare si profesionalism, integritate si caracter.Eu cred ca acestea pot fi gasite la orice varsta ,iar exemplele ,,tinerilor" in politica nu prea confirma ideea.
      • -1 (5 voturi)    
        Dar (Joi, 17 martie 2016, 17:37)

        shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        uita-te cu au facut americanii de au ajuns cei mai tari: au adunat toate creierele din toate domeniile si tarile, a.i. sa fie siguri ca in functiile importante din stat, justitie, administratie etc. ajung oameni pregatiti, incoruptibili etc. Noi daca stim ca ave aici numai corupti (asa cum ne tot critica mr. ambasadore), de ce nu apelam la diaspora, la oamenii plecati acolo si care au performat in aceste domenii unde avem nevoie de ei? De ce s-o pun pe Haineala, ca sa ma trezesc cu ea priponita peste 3 ani, ca si cu Bica sau Terceanu? Haineala, care fusese recuzata chiar de colegii ei, impreuna cu Danilet?
  • +14 (20 voturi)    
    votez pt (Joi, 17 martie 2016, 15:14)

    nash pandelica [utilizator]

    haineala.
    ca daca iese, crapa varaneii de la latrina.:)
    • -3 (9 voturi)    
      asta da (Joi, 17 martie 2016, 15:44)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ,,crapa varaneii de la latrina.''Un criteriu perfect pentru alegerea procurorului general !?
    • -2 (10 voturi)    
      Pai (Joi, 17 martie 2016, 16:17)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      daca atat te duce capul...ce conteaza sa avem o justitie nepatata si incoruptibila, pe tine te intereseaza sa crape varanu'! Ai atata fiere-n tine...
      • +3 (5 voturi)    
        precurorii (Joi, 17 martie 2016, 20:04)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

        nu sunt justitia.
        in alte tzari, sunt doar avocatii statului.
        cei ce au facut constitutia si legile in ro, nu stiau decat ce au invatzat de la cei pe care i'au fortat afara.
        a iesit cam la fel.
    • +1 (3 voturi)    
      Si eu tot pentru ea, nu e pesedista (Joi, 17 martie 2016, 20:47)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      dar tare mi-e teama ca ne trezim cu psd-ist.