Academicianul Solomon Marcus a murit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 martie 2016, 9:45 Actualitate | Esenţial

Solomon Marcus
Foto: Agerpres
Matematicianul Solomon Marcus, membru al Academiei Romane, a murit joi, la varsta de 91 de ani, a confirmat pentru Hotnews.ro academicianul Viorel Barbu. Solomon Marcus era internat la Spitalul Fundeni, unde fusese transferat zilele trecute de la Spitalul Elias.

  • Citeste aici articolele publicate de Solomon Marcus pe site-ul Contributors.ro.

Solomon Marcus s-a nascut la 1 martie 1925, la Bacau, parintii sai fiind croitori.

A absolvit Facultatea de Matematica din cadrul Universitatii Bucuresti, obtinand ulterior titlurile stiintifice de doctor in matematica si doctor docent.

Dupa absolvirea facultatii, Solomon Marcus a predat ca profesor la Facultatea de Matematica din cadrul Universitatii Bucuresti. Este autorul a numeroase studii interdisciplinare, de carti ce privesc utilizarea matematicii in lingvistica, in analiza teatrala, in stiintele naturale si sociale, potrivit Wikipedia.

Cartile sale au fost traduse in multe tari ale lumii. A publicat peste 50 de volume in Romania, traduse in mai multe limbi din Europa si nu numai si aproximativ 400 de articole in reviste stiintifice sau de specialitate.

Opera sa a fost citata de peste 1.000 de autori.

Din 1993, Solomon Marcus a devenit membru corespondent al Academiei Romane, iar din 2001 era membru titular al Academiei Romane.

In ultimele luni de viata, Solomon Marcus a facut parte din grupul de experti numit de ministrul Educatiei, Adrian Curaj, sa coordoneze "elaborarea arhitecturii curriculare" pentru invatamantul preuniversitar. Solomon Marcus a criticat, in cateva interviuri, actualul sistem de invatamant din Romania.

Solomon Marcus era autor colaborator al site-ului Contributors.ro, unde a publicat ultimul articol pe 11 februarie.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
31272 vizualizari
  • +35 (37 voturi)    
    Ce Om ! (Joi, 17 martie 2016, 9:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    Ce minte vie a avut , scria articole pertinete mai acum o luna .
    • +28 (36 voturi)    
      restat in pace (Joi, 17 martie 2016, 10:35)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ultima dorință a lui Solomon Marcus a fost să apere româna, istoria și latina în școli. Decât condoleanțe formale și likeuri inutile, mai bine în felul acesta i-am cinsti memoria.
      • +23 (27 voturi)    
        Foarte corect! (Joi, 17 martie 2016, 10:42)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Subscriu. Puțini au fost (și mai puțini au rămas) de talia OMULUI Solomon Marcus.
        Condoleanțe familiei!
      • +3 (17 voturi)    
        ȘTII CEVA MAZETO ? (Joi, 17 martie 2016, 11:46)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Vezi ce spune Eminescu depre unii ca tine (pe vremea cînd trolli-i nu existau nici în vis):

        „Ear deasupra tuturora va vorbi vr´un MITITEL,
        Nu slăvindu-te pe tine, LUSTRUINDU-SE pe el...”

        (Poesii de Mihail Eminescu, Ediția a noua, Editura Librăriei Socecu & Comp., 1903).
  • -6 (10 voturi)    
    :'-( (Joi, 17 martie 2016, 10:22)

    _CK_ [utilizator]

    :( ...
  • +31 (31 voturi)    
    un om tanar (Joi, 17 martie 2016, 10:40)

    andreiu [utilizator]

    Era mai tanar si mai deschis in gandire decat toata hoarda prostimea politica.
  • +28 (28 voturi)    
    Eminent matematician (Joi, 17 martie 2016, 10:49)

    UpNext [utilizator]

    si un om exceptional, respectat in toate regimurile, de toti liderii politici si de comunitatea academica. Personalitate absolut remarcabila, de statura internationala, atasat profund de Romania (evreu fiind!) si de valorile nationale autentice. Un monument!
  • +28 (28 voturi)    
    RIP Solomon Marcus (Joi, 17 martie 2016, 10:55)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Si-a incheiat "calatoria" in acest univers cu multe realizari la activ.
    Din pacate, titulatura de 'academician' a ajuns aproape irelevanta, motiv de bascalia, datorita pseudo-academiilor securiste/plagiatoare tip ASSN, ANI SRI si a celor politice- AOSR etc...toti acestia pateaza memoria si realizarile unor colosi gen Solomon Marcus, prin auto-etichetarea drept "academicieni". Rusine lor!

    Sper sa existe o modalitate de curatire a renumelui titulaturii de 'academician' astfel ca pe viitor urmasii sa stie ca unii ca Solomon Marcus merita cinstiti si pomeniti, nu jegurile care s-au autoproclamat "egali", gen Oprea, Pricopie, Iliescu, etc...
  • +9 (17 voturi)    
    RIP (Joi, 17 martie 2016, 11:16)

    Carcalete [utilizator]

    Pentru el Klaus nu a mai gasit Steaua Romaniei ...
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Joi, 17 martie 2016, 12:22)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Solomon Marcus a fost decorat cu Ordinul Steaua României în grad de Mare Ofiţer în 2015. De Klaus Iohannis.
    • +12 (12 voturi)    
      Mea culpa !! (Joi, 17 martie 2016, 12:39)

      Carcalete [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      http://www.acad.ro/com2015/pag_com15_1201.htm

      15 membri ai Academiei Române au fost decoraţi de Preşedintele României cu prilejul Zilei Naţionale a României, în data de 1 decembrie 2015. Ceremonia de decorare a avut loc la Palatul Cotroceni Sala Unirii, începând cu ora 15.50.

      Membrilor Academiei Române le-au fost acordate următoarele decoraţii:

      Ordinul Naţional „Steaua României“ în grad de Ofiţer

      Acad. Ionel-Valentin Vlad, Preşedintele Academiei Române

      Acad. Cristian Hera, Vicepreşedinte al Academiei Române

      Ordinul Naţional „Steaua Romaniei“ în grad de Cavaler

      Acad. Bogdan Simionescu, Vicepreşedinte al Academiei Române

      Acad. Florin Gheorghe Filip, Preşedinte al Secţiei de ştiinţa şi tehnologia informaţiei din Academia Română

      Acad. Emil Burzo, Preşedinte al Filialei Cluj a Academiei Române

      Acad. Ioan-Aurel Pop, Rectorul Universităţii „Babeş Bolyai“ Cluj-Napoca, directorul Insitutului de Studii Transilvane al Academiei Române

      Acad. Dumitru Radu Popescu, Directorul Editurii Academiei Române

      Acad. Solomon Marcus

      Acad. Leon Dănăilă

      Acad. Marius Sabin Peculea

      Acad. Nicolae Saulescu

      Acad. Nicolae Panin

      Acad. Gheorghe Benga

      Ordinul Naţional „Serviciul Credincios“ în grad de Ofiţer

      Acad. Nicolae Victor Zamfir, Director General al Institutului Naţional de Fizică şi Inginerie Nucleară

      Arhitect Şerban Sturdza, membru corespondent al Academiei Române
  • +20 (20 voturi)    
    a disparut un reper al Romaniei (Joi, 17 martie 2016, 12:05)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Regret enorm! L-am cunoscat inca de tanar cand ne pregatea pentru olimpiade de mate, cand ne ghida primii pasi la Gazeta Matematica.Am invatat dupa cartile scrise de el.
    Sunt trist , extrem de trist. Sunt sigur ca Dumnezeu i-a rezervat un loc special in cer!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce inseamna sa treci hopul. (Joi, 17 martie 2016, 13:53)

    minrest [utilizator]

    Observ ca dupa ce a avut norocul sa nu fie impuscat pe camp de catre noi romanii, ca atatia alti evrei, omul asta a facut cate ceva pentru Romania.
  • +6 (6 voturi)    
    Amintiri despre familia părinților Marcus (Joi, 17 martie 2016, 15:45)

    victor.spirulina [utilizator]

    Eram copil, locuind pe demolata stradă Ecoului din București, și bunicii mă duceau, când era cazul, la casa cu nr. 61 unde locuia familia Marcus, fie pentru croiala unui palton, fie pentru tratarea unei gripe, sora academicianului fiind doctorița Aronovici, soție de doctor. Una din puținele curți ale străzii, cu garaj ! Mai era în casă și o soră cu numele de Matilda. Toată familia era foarte prietenoasă cu vecinii, de unde și bunele relații, așa cum nu mai există acum între vecinii de scară, într-un bloc ....
  • 0 (0 voturi)    
    Mare pierdere (Vineri, 18 martie 2016, 12:37)

    mopsu [utilizator]

    pentru noi, românii... Dar mă întreb de ce un om de o asemenea valoare , împreună cu ceilalți intelectuali ai țării , nu a luat atitudine de la înălțimea poziției sale contra semianalfabeților și hoților care ne conduc pe toți , inclusiv pe acești mari oameni de cultură ?