UPDATE Emil Boc, citat ca martor la DNA. Fostul premier spune ca le-a explicat procurorilor cum facea guvernul numirile in diferite comisii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2016, 11:55 Actualitate | Esenţial

Emil Boc
Foto: Agerpres
Fostul premier Emil Boc, in prezent primarul municipiului Cluj-Napoca, s-a prezentat miercuri la Directia Nationala Anticoruptie pentru a fi audiat, transmite Agerpres. Potrivit unor surse judiciare, acesta a fost citat in dosarul ANRP. 

La iesirea de la DNA, putin dupa ora 14.00, Emil Boc a spus ca a fost invitat in calitate de martor si a dat o declaratie in acest sens.

Potrivit fostului premier, a dat procurorilor declaratii despre modul de functionare al guvernului si despre procedurile de desemnare in diferite comitete si comisii ministeriale in care guvernul are reprezentatnti.

"Nu am facut niciun denunt" a raspuns Boc la o intrebare pe aceasta tema.

Fostul premier a spus ca mai multe detalii nu poate da in acest moment.

La intrare in sediul DNA, Emil Boc a sustinut ca nu are emotii si ca va detalii despre prezenta sa in fata procurorilor anticoruptie la finalul audierii. 

"Am fost invitat in calitate de martor intr-un dosar de cercetare penala. (...) Nu stiu despre ce este vorba, deci nu ma pot pronunta", a spus el.










8998 vizualizari
  • -14 (34 voturi)    
    iha! (Miercuri, 16 martie 2016, 12:04)

    Mazeta [utilizator]

    Traian Băsescu are imunitate, dar Udrea, Boc, Murgeanu & co. sunt total descoperiți. DNA bate șaua ca să priceapă iapa.
    • +8 (20 voturi)    
      imunitate (Miercuri, 16 martie 2016, 12:53)

      RicaZice [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu prea mai are nea Basescu....
    • +19 (31 voturi)    
      Obsesia (Miercuri, 16 martie 2016, 13:00)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce v-a facut Base, de il tot tineti minte :))))
      Bravo lui.
      • -3 (23 voturi)    
        si pe Ceausescu Elena o tinem minte (Miercuri, 16 martie 2016, 13:26)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        dar asta nu e de bine.
        De varan nici nu mai zic...
        • +7 (9 voturi)    
          amesteci treburile (Miercuri, 16 martie 2016, 15:06)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          dle david. nu incap in acelai borcan.
        • +4 (8 voturi)    
          ati cunoscut'o bine (Miercuri, 16 martie 2016, 15:27)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          dupa cum afirmati. si, dv tot in ..chimie ?! :)
      • -10 (20 voturi)    
        Asta-i problema,ca nu a facut nimic (Miercuri, 16 martie 2016, 13:44)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        pentru tara,si a facut totul pentru camarila sa,incet,incet ies toate la suprafata!!!
        • +6 (8 voturi)    
          Doamne Ajuta sa aflam de CRESCENT (Miercuri, 16 martie 2016, 15:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          pungutza cu N bani a varanului, unde evident eshti salariat !
  • -11 (25 voturi)    
    nimeni nu stie nimic.... (Miercuri, 16 martie 2016, 12:10)

    king david hotel [utilizator]

    Cidat cum astfel de nestiutori conduc Romania, Clujul, etc...
    • +11 (13 voturi)    
      poate ne explici tu (Miercuri, 16 martie 2016, 13:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Poate ne spui tu cum cineva chemat la dna in calitate de martor stie dinainte ce il vor intreba procurorii. Ai impresia cumva ca primeste intrebarile in plic si se pregateste de acasa cu rasounsurile?!? Ciudat ar fo fost sa stie ce urmeaza sa-l intrebe.
      • +1 (13 voturi)    
        ceva despre ANRP.... (Miercuri, 16 martie 2016, 13:45)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        dar sigur Boc nu stie nimic.
      • -5 (19 voturi)    
        Pai de unde sa stie bietul Boc, (Miercuri, 16 martie 2016, 13:45)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        el a fost un simplu prim-ministru,Basescu conducea trasura!!!
      • 0 (16 voturi)    
        nici cand era PM nu stia nimic... (Miercuri, 16 martie 2016, 13:51)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        mi-l amintesc perfect de la Tv cum ridica din umeri la reducerea salariilor: "Nu sunt bani, daca ar fi bani, as da!" exact in timpul in care de la ANRP unii ridicau milioane de E.

        Cash, nu actiuni la fondul Proprietatea.

        Sau: ""Pur si simplu nu mai sunt bani in economie"
        http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-7157289-emil-boc-2009-imprumutat-1-5-miliarde-euro-platim-pensiile-2010-imprumuturile-pentru-acelasi-scop-sunt-1-7-miliarde-euro.htm


        Si atunci, ANRP de unde dadea milioanele?
        • +6 (14 voturi)    
          si ce treaba are una cu alta? (Miercuri, 16 martie 2016, 14:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Vrei sa verifice premierul daca retrocedarile se fac conform legii?!? La ANRP era o comisie care analiza dosarele si decidea solutiile. Iar cei care au facut potlogarii sunt acum in vizorul DNA.

          Iar a compara taierile de salarii cu milioanele de la ANRP e total disproportionat. Daca nu se luau in 2010 masurile alea, eram si acum in recesiune si cu somaj de peste 10%. Uita-te la Grecia sau chiar la Spania & Portugalia. Cam asha o lalaiam si noi daca nu se luau masurile alea atunci. Dar pentru a intelege asta trebuie sa intelegi economie dincolo de buzunarul propriu. Altfel... precum niste copii care tin cu parintele care le promite ciocolata pe datorie, vei aprecia tot timpul doar cistigul imediat fara sa intelegi raul pe termen mediu sau lung.
          • -2 (12 voturi)    
            cei de la ANRP cam ofereau ciocolata (Miercuri, 16 martie 2016, 14:53)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            dar numai unora, agreati politic!

            De ce nu le servesti si lor discursul cu ciocolata pe datorie? Cate milioane de E, nu de ciocolata, au ridicat unii?

            Si cine numea pe c ei din comisia ANRP? Sigur nu eu.
            • 0 (6 voturi)    
              Tot nu intelegi... (Miercuri, 16 martie 2016, 15:46)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

              Ce are a face una cu alta? Organul mandatat sa-i prinda pe hoti e DNA-ul, nu premierul. Aia nu furau cu semnatura de la Boc, sau cel putin nu exista dovezi in acest sens. Aia furau pentru ca toti dinaintea lor au furat si pentru ca asha face orice insitutie a statului din mosi - stramosi. A-l face pe Boc responsabil ca niste baieti zmecheri de la anp sau din alta parte furau e ca si cum il faci pe presedinte responsabil de pretul cartofilor in piata.
              • +1 (7 voturi)    
                zau? dar cine ii numea pe hoti la borcanul cu mier (Miercuri, 16 martie 2016, 16:37)

                king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                ca doar nu pe baza de CV!
                • 0 (2 voturi)    
                  Cum cine? Partidul (Joi, 17 martie 2016, 10:21)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

                  In orice partid exista o lista de asteptare, interese, influente, etc. Doar nu crezi ca presedintele de partid numeste pe toata lumea... Si pe linga asta, vorbim de Boc la PDL, nu de Nastase la PSD.
          • -1 (1 vot)    
            bravo! (Joi, 17 martie 2016, 1:37)

            nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            e chiar mai complicat decat atat:
            1. Daca a ajuns un dosar la ANRP, inseamna ca nu s-a retrocedta in natura. Adica nu avea valoare zero cum mai zbiara unii
            2. Orice dosar de la ANRP are o sentinta in spate. A rasturnat careva sentinta? Deci beneficiarul din dosar e legal, indiferent ce zbiara altii
            3. Valoarea de despagubire -daca unora nu PLACE, trebuie [re]stabilita in instanta prin expertiza/contraexpertiza nu prin zbierete. Iar opinia procurorilor NU ESTE EXPERTIZA in instanta
            PS. daca pe acolo a existat spaga -de ex pt a primi peste rand- atunci DOAR asta e penala, daca rezulta din documente um trebuia sa fie randul.
        • +2 (6 voturi)    
          cum spuneam (Miercuri, 16 martie 2016, 15:25)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          citezi din hn, care a avut campanie atiboc.
          si a obtinut rezultate bune, l'au adus pe dottore, pt....o viata mai buna.
          mandri ca suntem romani !

          pt. cine o bate hn clopotele ?! :)
          • +2 (4 voturi)    
            din cine ai vrea sa citez? (Miercuri, 16 martie 2016, 15:48)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            din dcnews sau antena?
            HN a avut campanie antiBoc? Cand? Poti da un exemplu din anii 2009-2011?
      • +4 (4 voturi)    
        se uita prea mult (Miercuri, 16 martie 2016, 15:15)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        la jocurile de la tv.
        numai acolo le da material de studiu, inainte de concurs.
        boc este unul din cei mai curati oameni politici.
        n'are nici avere, nu se lafaie in lux, face treaba buna, oriunde e pus.
        d'aia clujenii il voteaza. acolo e primar de drept.
        hn a avut campanie antiboc, pe vremea cand era p.m. era la intrecere cu latrinele si ..tonomatele, cum le zic ei.
        acum au trecut la base, dupa ce au avut'o pe udrea la tzinta, tot asa, la concurenta cu latrinele.

        boc candideaza ca penelist, desi el n'are nimic cu partidul lui blega si gurguiu.
        mare minune ca la sighii sa nu iasa pesedeaoa.
        dna tonta are biruoul ioro in targu' sigiilor...
  • -11 (23 voturi)    
    Boc e cool (Miercuri, 16 martie 2016, 12:17)

    marian_ulise [utilizator]

    Tare rau Boc asta cum e el mereu martor, desi a fost seful partidului si guvernului PDL.
    • +12 (20 voturi)    
      e enervant rau, nu? (Miercuri, 16 martie 2016, 13:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui marian_ulise

      Uita-te la declaratia lui de avere si poate vei fi mai putin mirat: un apartament de 63 de mp, un peugeot 207din 2007 niste teren agricol la tara si o parte din casa bunicilor. Compara averea asta cu a oricarui politician PSD/PNL/UDMR/UNPR, etc si vei intelege de ce e Boc cool.
      • +1 (7 voturi)    
        nici Iliescu nu are avere, dar nu e cool! (Miercuri, 16 martie 2016, 14:24)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        chiar deloc!!!
        • +6 (8 voturi)    
          Ilici (Miercuri, 16 martie 2016, 14:35)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Ilici nu are avere, dar are vila de la stat, masini de la stat cu tot cu spp in dotare, etc. Deci nu prea are nevoie de avere personala, ca se ocupa statul de toate.
          • 0 (4 voturi)    
            aia de la wiki (Miercuri, 16 martie 2016, 15:30)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ziceau ceva, cum ca ar fi primit o vila pe malul lacului lucerna. de la cia cia cia. a dansat bine. ceva legat de inchisorile secrete.
            but, of course, aia au inventat, l'au calomniat, saracul.
            • 0 (2 voturi)    
              Cine, Ilici? (Miercuri, 16 martie 2016, 15:50)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              Fugi bre d-acilea. Ilici e prea comunist ca sa primeasca vila pe malul lacului Lucerna. El sta in vila de la stat pe primaverii. Acolo se simte bine. Chiar il vezi pe Ilici mergind cu domana Nina in vila din Elvetia?!? :)
  • -5 (19 voturi)    
    nu sta base in sanul familiei nici anul acesta (Miercuri, 16 martie 2016, 12:51)

    jackalphonse [utilizator]

    Udea a spus-o pe sleau ca se carau bani cu sacose de cocos pentru partid si nimeni nu a fost intrebat nimic, desi se stia ca Boc-papusa era partidul, oficial, si base-papusarul gestiona tot ce tinea de partid.
    • +6 (14 voturi)    
      Tragi concluzii pe similitudini. (Miercuri, 16 martie 2016, 13:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      La PSD sunt deja niște condamnări pentru hoții electorale.Să știi că numai hoții spun că toată lumea fură.Așa le place lor,să se simtă într-o lume //concurențială//,ce azi este al tău mâine numai este.Guvernul Ponta așa a lucrat,care pe care,adică care fură de la cel care a furat și era foarte nemulțumit când instituțiile statului interveneau și-i lăsau cu buza umflată.Vorba vine,că,încă nu le-a luat rodul furtului,de la produse,la imobile și falsuri intelectuale.Unii se cred academicieni cu drepturi //legale//,dar fără lucrări științifice.Cum au ajuns oamenii de știință egalii hoților, numai Ponta și mafia lui știe.
    • 0 (0 voturi)    
      udrea a spus multe (Miercuri, 16 martie 2016, 15:35)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      mai ales despre codea si sacose carate spre otv ghita, din ordinul sau.
      a spus si de contractele lui ghitza cu ...serviciu' ...
      si !? what's the problem ?! :)

      deviza este: ascultam pe toata lumea si alegem pe cine trebuie. :)
      big brother is listening to you, baby ! :)
    • +2 (2 voturi)    
      cojones? (Joi, 17 martie 2016, 1:41)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      are DNA cojones sa duca in instanta PRIMUL patid pt finantare ilegala?
      Fara sa urmeze si toate celelalte?
      Nu vezi ca s-a pus batista pe tambal?
      Legea prevede DESFIINTAREA partidului in cauza.
  • +8 (18 voturi)    
    russian trolls (Miercuri, 16 martie 2016, 12:57)

    toxx [utilizator]

    go go go ! fire in the hole ! hai ca e jumatea lunii, cand luati rublele, la avans sau la lichidare ?
    • -4 (8 voturi)    
      Mazeta si ciuvicii lui sunt platiti (Miercuri, 16 martie 2016, 13:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      din Siria
    • +1 (11 voturi)    
      Troll,netroll,chestiune ca blonda a spus (Miercuri, 16 martie 2016, 13:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      cele de mai sus,iar sarmanul Boc,sub atenta conducere a lui Basescu nu a auzit nimic nici nu a vazut postere,geci si alte zorzoane platite din bani negri!!!
      • 0 (0 voturi)    
        da ne si noua un citat! (Joi, 17 martie 2016, 1:43)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        nu latrinismele ce tin loc de neuroni. Cand a spus ca i-a carat bani lui Boc sau Basescu?
        iar daca incepe sa vorbeasca ORICARE trezorier de partid se desfiinteaza partide [inclusiv idolii tai].
  • -9 (15 voturi)    
    Milica (Miercuri, 16 martie 2016, 13:45)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    gata-i de tine, se strange latul! Daca Apostu nu se dadea jos din pat pentru 50000koko, oare pe tine cu cat te-au uns?
  • -3 (7 voturi)    
    La multi ani! (Miercuri, 16 martie 2016, 13:55)

    Codruta N [utilizator]

    :P
    • +1 (5 voturi)    
      si io zic tot asa (Miercuri, 16 martie 2016, 16:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      la multi ani, la primaria clujului ! :)
  • +4 (8 voturi)    
    asa baieti (Miercuri, 16 martie 2016, 15:18)

    nash pandelica [utilizator]

    dati tare pe aria calomniei, ca d'aia sunteti platiti.
    si nu uitati de base. mai bagati si cu udrea.

    ps. dottore, inca in libertate ?! dragnea ?! zgrebenciuc ?! etc ...
  • 0 (0 voturi)    
    stiu eu cum : (Joi, 17 martie 2016, 8:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    dadea base sau nuti telefon si gata numirea ! ce-i asa greu ?