Liviu Dragnea: Legea antifumat e prea restrictiva

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 22:21 Actualitate | Esenţial

Presedintele Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea, si-a exprimat, intr-o conferinta de presa la Buzau, indoiala ca legea care interzice fumatul in spatiile publice va putea fi aplicata intocmai si a precizat ca aceasta este prea restrictiva, informeaza Mediafax.

"Legea este mult prea dura si nicio masura atat de restrictiva nu este de regula respectata", a declarat presedintele PSD, Liviu Dragnea.

Liderul PSD a facut trimitere la incercari de ocolire a legii, prin transformarea unor localuri publice in cluburi private, ca si la posibile consecinte economice negative ale legii. Dragnea a precizat ca si fumatorii trebuie sa poata fuma in condisii civilizate si nu a exclus modificarea legii, in perioada urmatoare, marturisind ca mai multi colegi parlamentari s-au gandit deja la acest lucru.

Legea antifumat intra in vigoare de pe 17 martie, mai exact, miercuri, la miezul noptii.

Conform legii care se va aplica in Romania, fumatul este interzis in "orice spatiu accesibil publicului sau destinat utilizarii colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperis, plafon sau tavan si care este delimitat de cel putin doi pereti, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent".

De asemenea, legea antifumat interzice fumatul in spatiile de la locul de munca si in orice loc de joaca pentru copii, fie ca este spatiu inchis sau in aer liber.

Interdictia se aplica si in mijloacele de transport in comun, in unitatile sanitare, de invatamant, precum si cele destinate protectiei si asistentei copilului, de stat si private. Fac exceptie celulele pentru detinuti din penitenciarele de maxima siguranta.

Totodata, fumatul este permis in camere special amenajate, exclusiv in zona de tranzit a aeroporturilor internationale, cu respectarea urmatoarelor conditii: sa nu fie spatiu de trecere sau de acces in spatii publice inchise, sa fie dotate cu sisteme de ventilatie functionale care sa asigure eliminarea fumului din tutun, cu presiune negativa, sa fie dotate cu scrumiere si extinctoare si amenajate in conformitate cu prevederile legale in vigoare privind prevenirea si stingerea incendiilor si sa fie marcate la loc vizibil cu indicatoare: "Camera pentru fumat", "Loc pentru fumat".

Legea interzice si comercializarea produselor din tutun in unitatile sanitare si cele de invatamant, de stat si private, precum si vanzarea la bucata a tigaretelor, tigarilor de foi si cigarillos.

Nerespectarea prevederilor legii antifumat de catre persoanele fizice se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 100 lei la 500 lei, iar nerespectarea de catre persoanele juridice a prevederilor legii se sanctioneaza cu amenda contraventionala de 5.000 lei la prima abatere, cu amenda contraventionala de 10.000 lei si cu sanctiunea complementara de suspendare a activitatii pana la remedierea situatiei care a dus la suspendarea activitatii, la a doua abatere.

Savarsirea unei noi abateri la prevazuta de legea antifumat se sanctioneaza cu amenda contraventionala de 15.000 lei si cu sanctiunea complementara de inchidere a unitatii.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
4501 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    dragnea /// (Marţi, 15 martie 2016, 22:28)

    rov [utilizator]

    are majoritate in parlament, putea sa amendeze si sa imbunatateasca legea, etc, etc.
    Dar nu, a frecat menta ocupandu-se de penali si hoti si de sine, iar acum cand sa intre in vigoare ii slabeste autoritatea.
    ///
    • +1 (3 voturi)    
      nu avea inca date (Miercuri, 16 martie 2016, 8:28)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui rov

      referitoare la procentul fumatorilor din sustinatorii PSD. probabil ca 90% din cei care simpatizeaza PSD si ar vota PSD sunt fumatori. Asta pt ca procentul e mai mare la categoriile mai sarace...

      Acum probabil are date si a realizat ca a fost cam naiv ca a votat legea.
  • +2 (6 voturi)    
    Pai da (Marţi, 15 martie 2016, 22:33)

    moka [utilizator]

    Trebe activitate si la parlament. Nu poa' sa ia asa bani degeaba oamenii...
  • +6 (18 voturi)    
    Nu este adevarat (Marţi, 15 martie 2016, 22:38)

    abflori [anonim]

    Legi similare exista in multe tari si nu mai moare nimeni. Altii pot, noi nu?
    • 0 (10 voturi)    
      Fals! (Miercuri, 16 martie 2016, 7:13)

      ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      Chiar si in maretele "tari civilizate" in continuare se poate fuma in interiorul anumitor localuri.

      P.S.: Daca "statele civilizate" se apuca de fund si sar in sus, trebuie si noi sa facem la fel?!
      • 0 (2 voturi)    
        hai pe bune? (Miercuri, 16 martie 2016, 13:27)

        nihilism [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

        Pleaca tu in vancanta si fa-mi si mie o lista cu acele localuri. O sa vezi ca sunt mici exceptii...nu reguli.
        PS: in Olanda nici in cofeeshopuri nu poti fuma tigari. In US, Boston mai exact, sunt smoke free areas unde nici in campusuri si parcuri nu se mai poate fuma. Asa ca te rog explica-mi tu mie cum decizia de a interzice fumatul e draconica.

        e obligatia patronului sa iti asigure conditii umane de fumat afara, nu obligatia altcuiva sa iti inhaleze cancerul.
        • +1 (1 vot)    
          DU-TE LA VIENA... (Miercuri, 16 martie 2016, 14:44)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui nihilism

          Dasteptule!
          Baga nasul pe Mariahilferstrasse in cateva localuri si ai sa constati ca exista spatii special amenajate pentru fumatori!
    • +1 (1 vot)    
      si femeile cu barba din tarile alea? (Miercuri, 16 martie 2016, 15:45)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      auzi, da' in tarile alea civilizate sunt acceptate si casatorii intre persoane de acelasi sex... tu ce crezi, o fi civilizat sa acceptam si noi?
  • -9 (21 voturi)    
    Brici (Marţi, 15 martie 2016, 22:47)

    HP [utilizator]

    Daca Dragnea reuseste sa impuna posibilitatea ca fumatorii sa aiba locuri special amenajate, votez PSD la alegeri.
    • +1 (7 voturi)    
      cu siguranta (Miercuri, 16 martie 2016, 8:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ca votai psd oricum.
      e bine insa ca de la un sustinator psd vine motivatia iesirii la rampa a lui dragnea.
      idem si in cazul fenechiu, din urma cu vreo 2 zile.
    • +2 (8 voturi)    
      regret unori ca abonamentul (Miercuri, 16 martie 2016, 8:30)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui HP

      la internet e atat de ieftin. Daca ar fi macar 100 euro pe luna sunt sigur ca am fi scutiti de multe comentarii de genul acesta.
  • +7 (21 voturi)    
    Hai să o încercăm (Marţi, 15 martie 2016, 22:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Vreo 10-15 ani și vedem după cum e. Pe lângă fotbal, femei și mașini, s-a mai găsit un subiect unde lumea își dă cu părerea.
    Am avut o formă mai puțin restrictivă care nu a funcționat (restaurantele și barurile nu evacuau fumul, se fuma peste tot, etc. etc.); cred că noua lege era pasul normal.
  • +6 (14 voturi)    
    Valorificarea politica a tuturor posibiitatilor! (Marţi, 15 martie 2016, 23:07)

    hotnewsfil [utilizator]

    De ce nu spune infractorul Dragnea mai direct : 'fumatori, votati PSD'?
  • +16 (20 voturi)    
    Legea asta... (Marţi, 15 martie 2016, 23:31)

    HalikiBuliki1 [anonim]

    ...voi ati votat-o asa restrictiva. Daca nu ati gandit cand ati ridicat mana, asa sa ramana.
    Sunt fumator, nu imi convine legea in totalitate, dar o voi respecta.
    Voua va este teama ca nu o puteti respecta? Ghinion...se pare ca v-a venit randul sa respectati legi gandite cu picioarele...DE VOI
    • -7 (11 voturi)    
      .. (Miercuri, 16 martie 2016, 3:59)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui HalikiBuliki1

      Am sarbatorit seara asta fumand un pachet intr-o carciuma. Abia astept sa pot iesi cu amicii, fara sa ma intorc acasa cu ochii rosii si cu hainele putind a tigari.
  • -2 (6 voturi)    
    legea antifumat (Miercuri, 16 martie 2016, 0:50)

    andix [utilizator]

    De fapt aceasta lege cred ca este o directiva UE transpusa si in legislatia noastra, deci nu cred ca poti sa o indulcesti :-)
    • +4 (6 voturi)    
      ei directiva pe naiba (Miercuri, 16 martie 2016, 8:32)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui andix

      Austria nu e in UE? fumeaza aia mai ceva ca romanii.. Doar ca ei sunt suficient de civilizati sa aiba localuri de fumatori si localuri de nefumaturi si sa respecte legea... la noi daca ar fi lasat portita asta, toate localurile ar fi fost de fumatori...
      • +2 (2 voturi)    
        corect... (Miercuri, 16 martie 2016, 11:28)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        la romani daca se va permite sa existe si localuri "de fumatori" automat aproape toate vor cere sa fie "de fumatori"-ajungand chiar mai rau decat inainte, unde mai mimau separarea...
        Iar partea cu locuri dedicate fumatorilor IN interiorul restaurentelor/barurilor/cluburilor e o gluma, caci revenim la fumatul pasiv- de acolo se va tot intra/iesi, odata cu fumul, evident, inspre zonele de nefumatori...deci, ne intoarcem de unde am plecat.
        Deci, Dracneo, te-ai asigurat nu ca vei primi votul unor fumatori, ci ca multi nefumatori vor da vot de blam PSD atat pt ca le incalca drepturile (nefumatorii sunt totusi majoritari) dar si pt ca schimba legile dupa cum bate vantul, pe motiv ca nu le convine brusc!
  • +2 (8 voturi)    
    Libertatea se masoara? Cu cine? (Miercuri, 16 martie 2016, 0:50)

    mabuto [utilizator]

    Cu cine sa masori libertatea? Asta este ciudata intrebare. Exista vreun etalon uman, universal valabil, care sa ne spuna cam cat valoreaza? Ciclic ea apare (libertatea) abia atunci cand e incalcata, din vremuri mai vechi sau mai noi. Exercitiu: tigarea a fost de folos umanitatiii, atunci cand soldatii mureau pe front pt. "libertate". Era singura lor bucurie, alinare, legatura cu lumea de acasa. Acum a ajuns dusmanul libertatii.
    Ce urmeaza? Cine mai gandeste in locuri publice este imediat sters la fund?
  • 0 (0 voturi)    
    Infractorul Dragnea nu intelege respectarea legii (Miercuri, 16 martie 2016, 21:54)

    Gheorghescu [utilizator]

    Eu am vazut peste tot pregatiri pentru conformarea la prevederile legii. Numai infractorul pesedist nu poate accepta ca legea (chiar votata de el) poate si trebuie respectata.
    E la fel cu legea electorala. Si ce daca nu ai voie sa mituiesti electoratul, ca mortii nu ar trebui sa voteze...pentru Dragnea nu conteaza nimic.