Casa Regala: Regele Mihai a fost externat. Starea sa generala este stabila

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 18:39 Actualitate | Esenţial

Regele Mihai
Foto: casa-regala.blogspot.ro
Medicii au incuviintat marti ca Regele Mihai I sa fie externat astazi din clinica medicala de la Lausanne, dupa o internare de 17 zile, anunta Casa Regala intr-un comunicat de presa, precizand ca starea sa generala este stabila.

Potrivit sursei citate, Regele Mihai a ajuns la resedinta privata, unde va continua sa fie sub observatia echipei de medici de la clinica, alaturi de medicii de familie. Avand insa in vedere gravitatea diagnosticului, tratamentul si procesul de recuperare vor fi de lunga durata si vor necesita o atenta supraveghere.
  • Comunicatul integral de presa transmis de Casa Regala:
Medicii au incuviintat ca Majestatea Sa Regele Mihai I sa fie externat astazi din clinica medicala de la Lausanne, dupa o internare de 17 zile.

Regele a ajuns la resedinta privata, unde va continua sa fie sub observatia echipei de medici de la clinica, alaturi de medicii de familie.

Starea generala a Regelui este stabila. Avand insa in vedere gravitatea diagnosticului, tratamentul si procesul de recuperare vor fi de lunga durata si vor necesita o atenta supraveghere.

Pentru zilele urmatoare, Principesa Elena va continua sa fie alaturi de Regele Mihai I si Regina Ana, parintii sai.

O echipa de angajati ai Casei Majestatii Sale Regelui, detasati in Elvetia, sunt alaturi de Majestatile Lor la resedinta privata.

Custodele Coroanei este in contact permanent cu Majestatile Lor si cu echipa de medici. Alteta Sa Regala isi va continua angajamentele publice in tara, urmand sa se intoarca in Elvetia curand, pentru a revedea pe Majestatile Lor.
Alte articole


Citeste mai multe despre   









2967 vizualizari
  • -1 (25 voturi)    
    oare strainii cum i se adreseaza? (Marţi, 15 martie 2016, 19:23)

    jackalphonse [utilizator]

    Ii spun tot rege si majestatea sa? Chiar sunt curios.
    Domnu' Mihai, sa fiti sanatos. Necazuri nu doresc nimenui si nici dvs. nu va doresc. Insanatosire grabnica. Aia cu regi, printi si printese, incepe sa devina comica pe aici pe unde veniti mai mult in vizita, cand mai este ceva de luat.
    • -2 (8 voturi)    
      esti comunist, asa-i? (Miercuri, 16 martie 2016, 8:15)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      asta e. stiu ca esti frustrat. si incult, Daca ai pune mana pe carte de istorie ai afla multe lucruri interesante despre abdicarea regelui. Dar tie iti plac comunistii, asa ca e perfect normal sa fii incult si ignorant.

      formula de adresare e forma de respect. se aplica inclusiv fostilor presedinti. de aia lui iliescu tot presedinte i se zice... ti-am pomenit de iliescu pt ca e un personaj pe care cu siguranta in simpatizezi
  • -2 (14 voturi)    
    Ce altceva putea să scrie (Marţi, 15 martie 2016, 19:53)

    Lovercraft [utilizator]

    un bolşevic ca tine? Nu-i aşa că te bucuri că ruşii au instaurat "republica" în România?
    • +2 (12 voturi)    
      nooo...sunt nostalgic cu monarhia? (Marţi, 15 martie 2016, 21:22)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ai trait pe timpul monarhiei? Nu. atunci nu ti mai da cu parerea. Rusii au instaurat pentru ca ciuciucucu majestatea sa a abdicat.
      stii ce i aia abdicare? este adio titlu de rege.
      rege fara tara...mai ai astfel de exemple?
      • +1 (5 voturi)    
        ce usor e sa dai din gura (Miercuri, 16 martie 2016, 8:25)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        de asta tara asta e unde e... pt ca nu avem respect fata de nimic... cu ce te ajuta pe tine ca ii spui regelui domnu' Mihai ?! cu ce te deranjeaza faptul ca sunt unii sustinatori ai regelui si ai monarhiei?! Cum poti sa fii atat de ignorant incat sa crezi ca rusii au venit peste noi pt ca regele a abdicat? pe langa faptul ca nu stii istorie nu ai niciun fel de logica. Citeste din 10 parti si fa-ti o parere...

        Sunt curios daca erai santajat cu arma pe masa si sub amenintarea executarii a 1000 de studenti daca ai fi semnat abdicarea?! dar pt tine probabil asta era un fleac... astia fara pic de caracter au tinut mereu de scaun cu orice pret... vezi politicienii din ziua de azi.
      • +2 (4 voturi)    
        Exemple (Miercuri, 16 martie 2016, 8:55)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Italia, Grecia, Serbia, Bulgaria tari in care monarhiile au fost inlaturate de la forma de guvernare dar familiile regale isi desfasoara activitatea de reprezentare. Abdicarea inseamna renuntarea la tron nu la noblete. lucru mai greu de inteles de propagandistii rusnaci.
        • -2 (4 voturi)    
          Fals. N am auzit de regele Bulgariei (Miercuri, 16 martie 2016, 10:01)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Nici de cel al Greciei.
          Nobletea se castiga, nu se impune...
          • +1 (3 voturi)    
            ... (Miercuri, 16 martie 2016, 10:15)

            a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Daca n-ai auzit tu, nu exista. Fara comentarii.
          • +1 (1 vot)    
            Il cheama Simeon (Miercuri, 16 martie 2016, 11:15)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Si s-a implicat direct in politica interna. Pe cel al Greciei Constantin al IIlea si Regina Spaniei e ruda directa cu el. Universul nu se reduce la cunoasterea ta. A nu sti un lucru nu inseamna ca acel lucru e fals.
            • 0 (2 voturi)    
              Dar nu sunt regi. sunt FOSTI regi (Miercuri, 16 martie 2016, 12:58)

              jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              Nu-i numeste nimeni regi
              • 0 (2 voturi)    
                nu (Miercuri, 16 martie 2016, 13:42)

                outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

                Simeon e inca rege pentru ca nu a abdicat ca Mihai.
    • +1 (9 voturi)    
      Bunul simt (Marţi, 15 martie 2016, 21:42)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      e din ce in ce mai rar de gasit. Aici e site de propaganda, majoritatea comentatorilor sunt postaci platiti, fomisti care nu sunt in stare sa-si gaseasca ceva de lucru serios.
    • +2 (8 voturi)    
      Ex-regele tau (Marţi, 15 martie 2016, 23:27)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      a fost decorat de Stalin, unul din cei mai mari criminali din istorie, cu cea mai inalta distinctie sovietica, Ordinul Pobeda, iar tu vorbeti de bolsevici. Stai jos, nota 4 la istorie!
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 16 martie 2016, 10:19)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Ce usor e sa te dai mare cu o spoiala de istorie. Criminalul Stalin cu cine a facut pactul de impartire a Europei? Regele Mihai era un simplu pion, jocurile au fost decise la alt nivel, iar fortele occidentale nu sunt straine.
        • +1 (1 vot)    
          Era pion pentru ca asa a hotarat el insusi! (Miercuri, 16 martie 2016, 13:35)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

          Prin primul sau decret din 14 septembrie 1940 ii dadea lui Antonescu puteri depline, delcarand Romania stat national-legionar si aruncand tara in fascism, ca pe urma sa ne lasa in polala comunistilor.
        • +1 (1 vot)    
          deci era un nimeni (Miercuri, 16 martie 2016, 13:40)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

          Era la Londra cand comunistii faceau presiuni. Nu a vrut sa ramana un rege in exil, cum a facut Simeon al Bugariei, care nu a abdicat desi era chiar ma tanar (deci scuza ca era tanar e puerila). Nu a ramas la Londra, eventual sa isi foloseasca influenta asupra casei regale britanice in a intoarce situatia, ca nu il bagau in seama. A preferat sa vina in tara sa abice si sa ne puna in poala comunistilor. Era un neica-nimeni, Churchill si Stalin tot cum au vrut ei au desenat harta Europei pe acel servetel. https://en.wikipedia.org/wiki/Percentages_agreement
  • -2 (12 voturi)    
    Traiasca Regele! (Marţi, 15 martie 2016, 21:50)

    dan_costea [utilizator]

    Traiasca Regele!
  • +2 (4 voturi)    
    ganduri bune (Marţi, 15 martie 2016, 22:12)

    DragoșOm [anonim]

    si iar ganduri bune.
  • -1 (5 voturi)    
    "cica rege" (Miercuri, 16 martie 2016, 10:00)

    RRP [utilizator]

    Ce puii mei a facut acest "rege" 45 de ani pana in 89???
    Acum vrea sa vina sa-si instaleze rubedeniile pe un teritoriu care nu-i apartine deloc?
    Vrea paduri si terenuri si tot felul de alte foloase??
    Nu el ca mai are putin si da ortu' popii ci rubedeniile.
    Cat de tampiti sunteti????
    • -2 (4 voturi)    
      daca nu erau (Miercuri, 16 martie 2016, 10:26)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      regii in tara asta cel mai probabil acum scriai in alta limba pt ca romana si Romania nu cred ca ar mai fi existat.

      nu va deranjeaza ca fura padurile hotii din ziua de azi dar va aprindeti maxim ca cer drepturile unii indreptatiti (cumparate cu banii proprii si personali ai familiilor din care provin)