UPDATE Un copil roman de un an si doua luni, spitalizat la Florenta cu sindrom hemolitic-uremic, dupa ce ar fi consumat branza produsa de Bradet si vanduta in Italia / Reactia Lactate Bradet: Stam iar cu grija pana vor iesi rezultatele

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 14:44 Actualitate | Esenţial

Un copil roman in varsta de un an si doua luni a fost internat intr-un spital din Florenta dupa ce ar fi consumat branza produsa de o firma din Romania. Copilul roman este internat in Clinica Meyer din Florenta, cu simptome de toxiinfectie alimentara, fiind diagnosticat de medicii italieni cu sindrom hemolitic-uremic. Copilul s-ar fi imbolnavit dupa ce ar fi consumat branza produsa de firma Lactate Bradet, vanduta de un magazin din Florenta, scrie cotidianul italian La Repubblica.

Autoritatea sanitara din Florenta spune ca, cel mai probabil, copilul s-a imbolnavit dupa ce ar fi consumat branza fabricata in Romania.

Copilul s-ar fi imbolnavit dupa ce ar fi consumat branza produsa de firma Lactate Bradet, vanduta de un magazin din Florenta, iar autoritatea sanitara din Florenta le-a recomandat cetatenilor sa nu consume branza produsa de aceasta firma.

UPDATE Patronul firmei "Lactate Bradet", Marius Badea, a declarat ca bebelusul nu avea cum sa se imbolnaveasca din cauza produsului romanesc si ca asteapta rezultatele anchetei,












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7833 vizualizari
  • +11 (25 voturi)    
    hopa, stai ca sar imediat astia (Marţi, 15 martie 2016, 15:41)

    Gobelin [utilizator]

    aparatorii "unui brand romanesc 100%" ...
    pai ce, cum va permiteti sa aratati cu deshtu' ...
    astia-s firma romaneasca, n-au nici o vina, sigur si-o bagat Delaco coada ca sa-i scoata de pe piata etc...
    si daca nu Delaco atunci Danone, oricum sigur o firma italiana, nu-i asa?
    si sigur toti din Italia pun umarul la izgonirea inamicului.
    ce conteaza ca se imbolnavesc sau mor copii, important e sa nu cumva sa sifonam vreo firmulita autohtona, vreun brand din asta autentic, vai ...
    • +15 (15 voturi)    
      Ajenturile (Marţi, 15 martie 2016, 16:40)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Sunt de vina ajenturile straine care saboteaza economia romaneasca

      Da pe cand un articol cu afacerile patronului de la Bradet?

      Pai acest stalp al economiei strategice nationale

      - firma infiinatata in 1990 prin care a derulat sute de afaceri cu statul printre care contractul de întreținere multianuală a drumurilor aflate în subordinea Regionalei de Drumuri şi Poduri Bucureşti pentru lotul Pitești (primit în iulie 2008 și fiind singurul ofertant); paza spitalelor Județean Argeș și de pediatrie din Pitești și, nu în ultimul rând, paza autostrăzii București – Pitești și a centurii Pitești

      Totodată, Marius Badea este extrem de apropiat de Daniel Constantin, fostul ministru al Agriculturii, promovat în politică de Dan Voiculescu.
    • +5 (15 voturi)    
      . (Marţi, 15 martie 2016, 17:01)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Patronii romani sunt niste lepre, niste evazionisti si niste escroci imputiti care nu stiu cum sa mai taie din calitate pentru a-si mari profiturile - asta pana cand devin victima unei "conspiratii". Dupa asta devin fiii Daciei, sunt tot ce are mai bun Romania de oferit si trebuiesc sanctificati.
    • +3 (3 voturi)    
      in tema (Marţi, 15 martie 2016, 19:33)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      tocmai a aparut stirea Bradut e vinovatul si in Romania- oare cazul din Italia a alertat autoritatzilor sa spuna adevarul? autoritatzile Italiene sigur ar fi aratat originea.
  • -11 (19 voturi)    
    CE-I CORECT E CORECT (Marţi, 15 martie 2016, 15:48)

    jidanul [utilizator]

    Toata compasiunea si sustinerea pentru orice bebelus sau copil ori om, din Romania si de oriunde, care se imbolnaveste dar, daca nu exista branza in Romania ori nu exista Lactate Bradet sau orice firma de lactate, pe cine mai dadea planeta asta vina ? Nu apar pe nimeni si nu acuz pe nimeni dar branza pe teritoriul carpato-danubiano-pontic se mananca de peste o mie de ani si acum vedem cum autoritatile romane dau din colt in colt ca nu sunt in stare sa gaseasca sursa reala a imbolnavirii acestor copilasi romani, ca de fapt asta-i problema cea mare. Oare daca se imbolnaveste un copil din Burkina Faso tot Lactate Bradet sunt vinovate sau orice firma din Romania e de vina ? Stimate autoritati romane gasiti vinovatul real si pedepsiti-l aspru dar, nu bateti campii si spuneti bla-bla-uri aiurea peste tot.
    • +9 (19 voturi)    
      stai tu calm (Marţi, 15 martie 2016, 16:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      s-au imbolnavit si altii de la lactatele proaspete Bradet. Mama mea a mancat seara branza proaspata Bradet+mamaliga, si peste o ora a avut diaree cu sange. Am dus-o la Urgenta, a stat toata ziua in spital, pana la urma s-a stabilit ca a fost de la mancare infestata. Asa ca ceva este la Bradet...
      • -1 (5 voturi)    
        .... (Marţi, 15 martie 2016, 18:27)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        vezi ca ti-a crescut nasul.
  • 0 (8 voturi)    
    Pam (Marţi, 15 martie 2016, 16:00)

    Carcalete [utilizator]

    Pampam
  • -6 (10 voturi)    
    S-a verificat, (Marţi, 15 martie 2016, 16:16)

    Un cititor [utilizator]

    analiza genetică confirmă, lucrurile sunt clare. Nu e clar însă cine a ajuns la concluzia din titlu. lol
  • +10 (16 voturi)    
    teoria conspiratiei (Marţi, 15 martie 2016, 16:47)

    Sky999 [anonim]

    E clar. Agenturili straine au pus la cale un complot impotriva afacerilor romanesti. Sunt mai multi implicati: masoneria, illuminati, evreii, ungurii, marile corporatii si toti ceilalti. un lucru e clar aia de la bradet sunt curati ca lacrima, nici usturoi n-au mancat...
    • +13 (17 voturi)    
      Aberezi (Marţi, 15 martie 2016, 17:00)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Sky999

      Ce illuminati?

      In primul rand sunt vinovati reptilienii. Clar.
      Apoi sistemul Haarp si Chemtrailurile.

      Bineintels vaccinurile , pasta de dinti si mai mult ca sigur veveritele alea doua de il enerveaza mereu pe Donald Duck.
  • -5 (15 voturi)    
    Cata precizie si rigoare stiintifica, (Marţi, 15 martie 2016, 16:48)

    xrogo [utilizator]

    "Autoritatea sanitara din Florenta spune ca, cel mai probabil, copilul s-a imbolnavit dupa ce ar fi consumat branza fabricata in Romania. ",deci ne luam dupa probabilitati,si vezi Doamne coincidenta intre autoritatile italiene si vestitul nostru ministru al agriculturii,cu privire la firma producatoare!!!
  • -8 (20 voturi)    
    In UEeste un razboi "al laptelui" destul de recent (Marţi, 15 martie 2016, 16:53)

    jackalphonse [utilizator]

    Astea sunt concluzii de genul "mama omida".
    Francezii au demarat un razboi al laptelui si aceasta tragedie este o ocazie buna pentru limitarea produselor lactate de provenienta romaneasca. Chiar Hotnews a scris despre asta nu de mult timp.

    Italia si Spania au reclamat aceleasi probleme si s-au aliat cu Franta in enuntarea petitiei cate Comisa Europeana, in care se reclama ca in urma cresterii numarului de producatori (datorat subventiilor acordate) pretul la lapte a scazut foarte mult si se cere limitarea productiei.
    Am mai avut parte de interzicerea vinderii carnii de porc, acum doi ani s a incercat cu carnea de vita.

    Iata si articolele publicate nu de mult de Hotnews: gfrancezilor nu le convina ca exista prea multi producatori si a scazut pretul la lapte:

    (a) Expunerea problemei:
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-20863724-reuniune-tensionata-bruxelles-ministrilor-agriculturii-din.htm

    (b) Autorizarea "limitarii" productiei 9rapit. nu?):
    http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-20864811-comisia-europeana-accepta-autorizeze-reducere-temporara-productiei-lapte.htm

    (va rog sa publicati comentariul. multumesc frumos)
    • +6 (14 voturi)    
      Poate nu ai idee (Marţi, 15 martie 2016, 16:59)

      Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Insa firma asta Bradet nici nu conteaza ca proportie fata de restul marilor producatori, in RO, apoi in EU e ca si cand nu ar fi.

      Parintii respectiv probabil au achizitionat branza de la unul din magazinele cu produse romanesti, pentru comunitatea romaneasca ca deh e mai buna decat aia de la marii producatori, au gandit exact cum gandesti tu acum.
      • -4 (6 voturi)    
        nu este vorba de firma Bradet, Stefan (Marţi, 15 martie 2016, 18:56)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

        Numai ca imi este teama, avand in vedere imprejurarile, ca nu cumva sa se profite de tragedia de acum ca sa se faca ceva impotriva producatorilor/procesatorilor de lapte din Romania.
        Nu poate sa nu ti atraga atentia cele doua articole...este o posibilitate nefericita.
    • 0 (0 voturi)    
      asa, si unde scrie (Miercuri, 16 martie 2016, 9:31)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ca ar fi vorba de ROMANIA? ha?
      sau unde e vorba de un producator sau altul?
      e vorba de limitarea productiei pentru a evita preturi de dumping.
      si nu e vorba de a impune asta, ci de a permite.
      daca tot dai linkuri, mai bine citeste-le inainte!
  • +6 (8 voturi)    
    daca se confirma (Marţi, 15 martie 2016, 17:01)

    DrInOrice [utilizator]

    pa pa lactate bradet...
    • +4 (6 voturi)    
      Și-o merită. (Marţi, 15 martie 2016, 18:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Nu au învățat nimic.Continuă să lucreze neigienic și devin și violenți când li se atrage atenția.
      • -3 (5 voturi)    
        tu de unde stii mai dezinformatorule (Marţi, 15 martie 2016, 19:13)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        am ascultat un interviu la radio si patronul spunea ca nu mai produce NIMIC si ca si-a retras produsele.
        vrei degeaba, nu te duce mintea sa vrei ce trebuie
      • +1 (5 voturi)    
        in tema (Marţi, 15 martie 2016, 19:40)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ai dreptate .ce e enervant ca acolo s-a inchis o sectie pentru ca s-a gasit EColi doar tulpina nu coincidea (analiza genetica )cica.
        -stire de ultima ora s-a gasit Ecoli de tulpina identica la Bradet - pe mainile oamenilor. ce -i interesant e ca lucratori, lucrau si in alte sexctoare care nu au fost inchise.
        Auchan e cu Bradet.
  • -2 (4 voturi)    
    mi s-a facut rau dupa ce am ajuns acasa (Marţi, 15 martie 2016, 18:01)

    andreiu [utilizator]

    "Copilul s-ar fi imbolnavit dupa ce ar fi consumat branza produsa de firma Lactate Bradet, " deci nu inainte.
    "Copilul s-ar fi imbolnavit dupa ce ar fi consumat prea multe paste italiene"
    "Copilul s-ar fi imbolnavit dupa ce ar fi baut apa"

    Deci au facut vreun test ?
  • -3 (5 voturi)    
    Ce ghinion (Marţi, 15 martie 2016, 18:38)

    ipolitic [utilizator]

    Daca nu intrau americanii, Saddam sigur scotea niste verzisori pentru cateva zeci de tone de BB (branza de Bradet)
    Daca bine tin minte, echipa ONU care cauta arme chimice si bacteorologice, a gasit numa o biata fabrica de lapte si au plecat dezamagiti. Amatorii...
  • -1 (5 voturi)    
    mai bine ii dadeau.. (Miercuri, 16 martie 2016, 2:44)

    exilatul [utilizator]

    ...sarmale...indiferent pe unde emigreaza , romanii tot imb...romani ramin...cel mai important este sa si ...umple burta...