Dacian Ciolos: Nu am de gand sa vand nimic, nici portul Constanta si nici altceva. Speculatii iresponsabile/ Nu cred ca in situatia actuala Romania are nevoie de un acord cu FMI

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 13 martie 2016, 12:32 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Agerpres/AP
Premierul Dacian Ciolos a interactionat weekendul acesta cu comentatorii de pe pagina sa de Facebook, raspunzadu-le la diferite intrebari. Cu aceasta ocazie, seful executivului a adresat si speculatiile privind vanzarea Portului Constanta, aratand ca zvonurile sunt false si nu se discuta despre vanzarea portului sau despre vreo alta vanzare de amploare. Ciolos a calificat afirmatiile drept "speculatii iresponsabile" care "lovesc de fapt in Romania si invrajbesc oamenii."

Intrebat de un comentator daca intentioneaza sa vanda Portul Constanta olandezilor de la DFDS in schimbul intrarii in spatiul Shengen, premierul a raspuns:

"Nu, nu am de gand sa vand nimic, nici portul Constanta si nici altceva. E pacat ca unii care cred ca lovesc in mine cu astfel de speculatii iresponsabile, lovesc de fapt in Romania si invrajbesc oamenii."

Pemierul a reiterat intr-un comentariu ulterior ca "nu, nu este adevarat. Sunt speculatii iresponsabile. Nu am spus niciodata asa ceva. E pacat pentru tara asta ca unii se joaca atat de usor cu astfel de afirmatii, chiar folosite la conditional."

Intreb intr-un alt comentariu de ce vrea sa semneze un nou acord cu Fondul Monetar International, Ciolos a raspuns: "Cine v-a spus asta? Eu nu in niciun caz, si nici vreun membru al guvernului. Dimpotriva, am spus deja la inceput de mandat ca nu cred ca in situatia actuala Romania are nevoie de un acord cu FMI."


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
6803 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    himere vandute... (Duminică, 13 martie 2016, 14:04)

    astronaut [utilizator]

    de ''raspandaci'', bine ca mai sunt romani care le dau peste nas , altfel n-ar fi nici o diferenta intre ''EI'' si alde motocicleanu ,monta si compania !!
  • +2 (6 voturi)    
    ! (Duminică, 13 martie 2016, 14:40)

    chiuaua [utilizator]

    Eu as vinde urmatoarele:
    - puturosenia,
    - mizeria,
    - coruptia,
    - neseriozitatea,
    - idiotenia,
    - coruptia,
    - indolenta,
    - s.a.m.d.
    Le-as da chiar si pe gratis daca nu gasesc amatori sa cumpere asa ceva.
    Ce ziceti , am deveni un popor mai rafinat ?
    • +1 (1 vot)    
      Gratis mesterilor in apa : (Duminică, 13 martie 2016, 23:02)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      donat olandejilor sistemul de irigatii, inclusiv Canalul Siret-Baragan,
      care le include cu brio pe cele de mai sus, + ceva transparenta tehnocrata.
    • -1 (1 vot)    
      . (Luni, 14 martie 2016, 8:58)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Un raspuns partial dar edificator aici:

      http://www.dutchnews.nl/news/archives/2016/03/half-of-sick-workers-dont-have-a-medical-problem-officials

      Comentariile sunt in concordanta cu experienta personala.
  • -3 (9 voturi)    
    discutiile din Olanda... (Duminică, 13 martie 2016, 16:20)

    demaGOGU [utilizator]

    ...s-au purtat cu cartile pe masa: in curand vom avea surprize(placute) legate de Schengen si surprize (neplacute) legate de portul Cta.
    • +1 (5 voturi)    
      Ai fost acolo ? (Duminică, 13 martie 2016, 19:23)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ai citit cartile de pe masa ? Sau esti doar raspandac,
  • -1 (7 voturi)    
    Aberatiile unor nu intamplator aberanti (Duminică, 13 martie 2016, 16:30)

    cuky [utilizator]

    Aceste afirmatii nu sunt simpe si naive intrebari lansate in spatiu public . Toate aceste zvonuri nu sunt simple vorbe "descantate la un pahar de bere la
  • +5 (7 voturi)    
    RASPANDACII isi dovedesc "profesionalismul (Duminică, 13 martie 2016, 17:21)

    cuky [utilizator]

    Cred ca" meseria" de" raspandaci" este bine rasplatita in Romania si foarte eficienta la un popor atat de obosit ,speriat de atata saracie in care l-au adus cei ce au fost alesi si pusi tocmai de el sa conduca si sa administreze bogatia noastra si nu sa o jefuiasca si ca intr-o crima perfecta ,dupa ce au omorat-o i-au dat si foc ca sa se stearga urmele ,iar acum acesti jefuitori o fac pe sfintii trimitandu-ne pe piste complet gresite .Speram ca domnul Prim Ministru Ciolos sa reziste acestor presiuni care se creaza in randul populatiei pe teme atat de sensibile ca vanzarea "ultimelor ramasite pamantesti" ale economiei romanesti"Este de asteptat deoarece tot acesti jefuitori -zvonaci ,au etichetat de la inceput premierul ca trimisul "agenturilor straine "ca sa-l parafrazez pe cel ce bine ar fi fost daca n-ar fi fost in existenta Romaniei (N.Ceausescu) E greu sa guvernezi o tara chiar cu crestere economica "x" ?????,daca poporul este din ce in ce mai sarac incat bogatia hotilor , "afisata,'(cea pitita nu avem de unde o sti ) ca sa parafrazez un alt conducator,,este tot mai vizibila si situatia este tot mai revoltatoare Cred ca sansa ar fi sa alegem noi cu capul nostru ,nu cu a fostilor profitori ,graul de neghina si sa acordam un minim de incredere si sprijin premierului ,fara sa renuntam la o critica constructiva si corectiva, daca NOI si nu raspandacii constatam abaterile .
  • -3 (7 voturi)    
    Deutsche Welle sa "speculeze iresponsabil"? (Duminică, 13 martie 2016, 17:27)

    Arminius [utilizator]

    Nu pot sa cred ca face DW asa ceva. O fi prima oara? Sau ultima? Pe ce s-a bazat ziarul cand a publicat o astfel de informatie? Alo, DW, se aude?
  • +5 (7 voturi)    
    felicitări! (Duminică, 13 martie 2016, 17:42)

    barbu007 [utilizator]

    nu numai pentru prestația de premier, ci și pentru tot comportamentul public. excelentă ideea de a răspunde avalanșei de zvonuri și minciuni!