Surse: Dan Mihalache ar putea pleca de la Cotroceni intr-un post de ambasador

de C.P./D.T.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 18:29 Actualitate | Esenţial

Dan Mihalache
Foto: Agerpres
Dan Mihalache ar putea parasi Administratia Prezidentiala pentru un post de ambasador, potrivit mai multor surse politice consultate de HotNews.ro. Acestuia i s-ar fi propus recent postul de ambasador al Romaniei in Marea Britanie, dar nu exista in acest moment o confirmare ca ar fi acceptat postul. HotNews.ro a incercat sa-l contacteze pe Dan Mihalache, seful Cancelariei Prezidentiale, dar acesta nu a raspuns mesajelor trimise de redactie.

Reamintim ca postul de ambasador la Londra este liber dupa ce Mihnea Motoc a fost numit ministru al Apararii in guvernul Ciolos, in noiembrie 2015.

Dan Mihalache este unul dintre cei mai influenti oameni din echipa presedintelui Klaus Iohannis. El a ajuns in proximitatea acestuia in campania electorala din 2014, dupa ce inainte fusese unul dintre apropiatii lui Crin Antonescu. Inainte de cariera din PNL (a fost si secretar general al guvernului Ponta), el a fost membru PSD, de unde a plecat in urma unei rafuieli cu Mircea Geoana.

Dan Mihalache a fost recent in centrul unor mari controverse publice dupa ce a participat alaturi de Mihai Gadea la o intrunire din Germania a sasilor plecati din Romania. Mai mult, cei doi au fost ulterior impreuna si in Statele Unite ale Americii. Pe de alta parte, Dan Mihalache trece drept omul care controleaza informatia catre presedinte la Cotroceni si cel care a incercat sa intermedieze relatia dintre Iohannis si trustul Intact, al lui Dan Voiculescu.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
7045 vizualizari
  • +39 (45 voturi)    
    DOAMNE AJUTA (Vineri, 11 martie 2016, 18:33)

    mitg [utilizator]

    Ambasador in Noua Zeelanda, undeva cat mai departe. Sau in Rusia, sa te simti ca acasa.
    • +24 (28 voturi)    
      unde se bea si se doarme bine. (Vineri, 11 martie 2016, 20:42)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      papua
    • +2 (2 voturi)    
      Să nu ne bucurăm degeaba. (Sâmbătă, 12 martie 2016, 10:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Și cine vine în loc,că nu se desființează postul.Mihalache să se ducă,dar să fim atenți și la cine vine.Suntem pățiți cu//dusul//ăsta.Sa dus Iliescu și a venit Năstase,care era mai periculos ca Iliescu.Și acum Năstase mai face multe rele.
  • +37 (43 voturi)    
    Idee (Vineri, 11 martie 2016, 18:35)

    the obvious [utilizator]

    L-as trimite în misiunea aia pe Marte
    • +1 (1 vot)    
      depaseste (Sâmbătă, 12 martie 2016, 8:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      greutatea admisa.

      in patagonia, tzara de foc, groenlanda, republica siberia..
  • +29 (35 voturi)    
    Duca-se ,dar mai repede!!! (Vineri, 11 martie 2016, 18:56)

    gigiN [utilizator]

    Preferabil sa si ramana acolo !!! In special prin Mali,Somalia....
    • -1 (19 voturi)    
      si apoi pe cine dai vina? (Vineri, 11 martie 2016, 22:23)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      pana acum de cate ori face iohanus o nefacuta ziceati ca e din vina lui mihalache
      daca pleaca mihalache de la cotroceni pe cine mai dati vina? :))
      • +3 (13 voturi)    
        Sa dispara mahalache de acolo..... (Sâmbătă, 12 martie 2016, 5:31)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        ...si vedem noi pe urma !!!
  • +24 (30 voturi)    
    drum bun (Vineri, 11 martie 2016, 19:22)

    josusl [utilizator]

    si cale batuta !
  • +28 (32 voturi)    
    ca si scrisori de acreditare (Vineri, 11 martie 2016, 19:40)

    __alex__ [utilizator]

    ar fi suficiente odele pentru ilici dupa mineriada.
  • +23 (27 voturi)    
    Ciao Mahalache (Vineri, 11 martie 2016, 19:47)

    Maniu [utilizator]

    poate vine cineva mai putin toxic la Cotroceni.
    • 0 (0 voturi)    
      crin ?! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 14:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      l'ar suplini bine la somn.
  • +39 (41 voturi)    
    Nu cred ca-l primeste... (Vineri, 11 martie 2016, 19:55)

    Dianora [utilizator]

    .. guvernul majestatii sale; altfel, ar fi interesant sa-l vedem sforaind pe la receptii diplomatice. Apropo, credeti ca l-ar lua si pe Gadea cu el? Ca atasat cultural, desigur, ca vad ca sunt "suflete pereche".
  • +18 (24 voturi)    
    E persoana potrivita ! (Vineri, 11 martie 2016, 20:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Sursele mele spun ca a fost chiar propunerea lui frau Merkel pe langa domnul Iohannis, apreciindu-se ca este cea mai potrivita, priceputa si daruita de Dumnezeu (cu calitati) persoana, capabila sa-l sprijine pe PM Cameron in incercarea disperata a acestuia de a evita Brexitul.
    PS Sa ne traiasca si sa nu se intoarca pana cand nu i-o cerem noi.
    PS Daca nu s-ar fi suprapus oarecum alegerile noastre locale cu referendumul lor, auzisem chiar de posibilitatea de a fi transferat temporar in Marea Britanie Liviu Dragnea, socotit un om cu experienta, un adevarat expert in materie de organizari de referendumuri, un om despre care s-a dus vorba pana in batranul Albion, de capacitatea sa empatica de a trezi pana si mortii la viata. E adevarat ca nu pt mult timp dar suficient totusi pt implinirea idealurilor.
    PPS Totusi pana la urma Mahalache "i-a luat fata", cum se spune. Sa fie primit !
  • -7 (25 voturi)    
    slab om si KJ (Vineri, 11 martie 2016, 20:34)

    petre22 [utilizator]

    Daca se ia dupa facebook si dupa "strada" e cel mai slab presedinte pe care l-a avut Romania.
    • +5 (13 voturi)    
      Sa se ia dupa Rossia Today? (Sâmbătă, 12 martie 2016, 5:26)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui petre22

      Dream on ivane.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect . (Sâmbătă, 12 martie 2016, 15:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui petre22

      Ar trebui sa se ia dupa tne, nu-i asa ?
  • +13 (17 voturi)    
    poate-l recheama furtin (Vineri, 11 martie 2016, 20:35)

    rov [utilizator]

    ca si-a facut treaba.
  • +23 (27 voturi)    
    De ce este dubios Iohannis (Vineri, 11 martie 2016, 20:38)

    Razvan_M [utilizator]

    Sa tii pe langa tine un asemenea personaj mai bine de un an de zile inseamna ori ca esti naiv/bleg rau, ori ca esti pe acelasi nivel de ticalosie cu el.
  • +14 (16 voturi)    
    Dane, ia calul meu... (Vineri, 11 martie 2016, 20:47)

    sobolan [utilizator]

    .....și du-te!
  • +21 (25 voturi)    
    Timbuktu, poate !! (Vineri, 11 martie 2016, 21:20)

    deval [utilizator]

    1 La acest nivel -influenta nefasta a lui mihalache-nu justifica nici o secunda actiuni/ziceri ale Presedintelui catastrofale cum au fost raspunsul/aranjament la derajul haznalei si numirea unor gunoaie drept revolutionari cu merite deosebite ...
    2 Iar vedem cum un functionar al statului este promovat in loc sa fie pus la cosul de gunoi , penalizat, retrogradat sau chiar trimis in instanta (ex.ne amintim de melescanu/inca un ratat pentru organizarea blocarii alegerilor in diaspora in 2014).
    3 Incarcam reprezentarea externa cu inca un ratat ? Adica de ce in Anglia si nu in Timbuktu ?!
  • +22 (26 voturi)    
    Mihalache (Vineri, 11 martie 2016, 21:30)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Za mazar and za fazar of za limba de lemn. Iohannis il urmareste cu atentie :))
  • +16 (18 voturi)    
    Se string randurile (Vineri, 11 martie 2016, 21:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Securimea de toate spitele strânge rândurile si se pregateste sa revina in forta. Romanii din UK trebuie si ei supravegheati de o pesoana competenta, nu?
  • +17 (21 voturi)    
    London Has Fallen (Vineri, 11 martie 2016, 22:31)

    Cocofifi [utilizator]

    Bravo, soro! Ce să caute Lache, frumosul din pădurea adormită tocmai la Londra, unde sunt în majoritate oameni normali la cap, care au învățat să fie circumspecți la pocnitorile aruncate de presa națională și sunt alergici la figuranți d-ăștia care mai fac mai mult rău decât bine în cazul diasporei?

    Am mai avut un tiriplici pe post de ambasador în UK, Ion Jinga scria pe microchip-ul implantat de veterinar. Mai țineți minte cum ne-a făcut de râs Excelența sa cu engleza stoarsă din canalele de scurgeri, când cu documentarul "The Romanians are Coming"? Drept sancțiune, acum e ambasador la ONU, taman la New York, că e mai puțin sesizabil accentul de tarla.

    La ce merite are Lache, nu merita să fie nici acar la Vințu de Jos. Dar nu putem să facem omul să vină acasă cu cadouri constând în foi de brusturi pentru sarmale, când poate veni cu sacoșe pline de la Harrod's. Pas cu pas, ne-o luăm în nas!
  • +9 (13 voturi)    
    Trimisul l'u KiWI va sparge axa U.K- U.S.A.? (Vineri, 11 martie 2016, 22:57)

    Plagarus [utilizator]

    Bine ca nu l-a trimis superveiser / supersonisch la Deveselu !
  • +6 (10 voturi)    
    Asta miroase a linie moarta (Sâmbătă, 12 martie 2016, 0:17)

    Sparafucile [utilizator]

    Ceea ce personajul merita pe deplin . Intrebarea e , cine l-a putut convinge pe Iohannis sa se descotoroseasca intr-un tirziu de acest personaj toxic . Sau , mai bine zis , cine i-a putut forta mina lui Iohannis sa faca asa ceva . Iarasi e interesant de aflat cine va veni in locul lui Mihalache . Asta ar putea spune multe despre o eventuala schimbare la fata a lui Iohannis . Sau chiar dare tirzie pe brazda , dar , orisicit , dare .
  • +8 (12 voturi)    
    Ca titirezul sa se duca (Sâmbătă, 12 martie 2016, 0:41)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Dar, vorba cuiva de aici, sa se duca mai bine in Noua Zeelanda, ca-i frumos si acolo, si nu poate face niciun rau. La Londra tot mai poate face tara de ris.
    • +9 (11 voturi)    
      NZ e tara civilizata (Sâmbătă, 12 martie 2016, 5:28)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      Nu accepta ratani. Undeva prin Africa Ecuatoriala e de asta si oricand Siberia.
  • +9 (11 voturi)    
    Fanar, Fanar!!! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 0:58)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    Ca multe alte posturi si a fi ambasador a devenit o sinecura! Ei si...
  • +10 (12 voturi)    
    Scapa doamna Carmen de concurentul sau principal! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 3:39)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vai si amar de noi! Cine va mai conduce tara?
    • +1 (1 vot)    
      pai, nu spusesi ?! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 13:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      prima doamna, cum ne'o propunea cineva de la hn.
      renunta la naveta, la...catedra, se sacrifica pt. interesu' si binele national.
      palatul cotrocenilor va arata altfel...se va vedea o mana de femeie.
      multe avantaje, ar fi ! :)
  • +1 (1 vot)    
    Paguba in ciuperci (Sâmbătă, 12 martie 2016, 7:29)

    burebista [utilizator]

    Ai incurcat destul lucrurile .Dute si lasa tara pe mana altora .Ai facut doar rau in functia care ai avut-o.
  • +3 (3 voturi)    
    meseria lui (Sâmbătă, 12 martie 2016, 11:29)

    traiang [utilizator]

    Bine ca pleaca din postul de la Cotroceni ,mai bine nici nu era, dar oare la meseria lui nu se poate duce sa manace o paine Pai el nu are pregatire nici de instalator la ambasada S-au umplut toate ambasadele cu fel de fel de muhaiele politice Indiferent unde ar fi ambasadorul este cartea de vizita a Romaniei Imi pare rau dar in concedii vedeam ambasedele din est cu fel de fel de actiuni care tineau atentia mereu in populatia locala cu fel de fel de actiuni (expozitii,concerte etc) la Romania nimic Niciodata nu m-am simtit reprezentat de ambasadorul Romaniei ci numai prin munca si seriozitatea romanilor care munceau onest in toate colturile lumii !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu înțeleg deloc de ce majoritatea comentatorilor (Duminică, 13 martie 2016, 14:25)

    Leul in iarna [utilizator]

    consideră că e o pedeapsă trimiterea unui înalt funcționar public ca ambasador în orice țară, dar mai ales în Anglia. De ce ambasadorilor nostri nu li se conferă importanța pe care o au ambasadorii altor țări în România? E o problemă de discutat în societate. Pare că românilor, în general, li se pare normal ca ambasadorii lor să doarmă pe la ambasade, să nu cunoască limba și cultura țării în care își reprezintă țara, într-un cuvânt să se facă de râs pe ei și România pe unde se duc.
    Din punctul meu de vedere situația de ambasador al unei țări este foarte importantă și plină de RĂSPUNDERE. Poate că MAE ar trebui să facă ceva pentru reconsiderarea activității sale în societate.