Peste 150 de savanti de top, inclusiv Stephen Hawking, fac apel pentru ca Marea Britanie sa ramana in UE

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2016, 10:48 Actualitate | Esenţial

Stephen Hawking
Foto: AGERPRES
Stephen Hawking si alti peste 150 de savanti de top faca apel pentru ca Marea Britanie sa ramana in Uniunea Europeana, spunand ca parasirea ei ar fi "un dezastru pentru stiinta si universitatile din Regat”, informeaza Reuters. 

Fizicianul si alti membri ai Societatii Regale de stiinte, inclusiv trei laureati Nobel, au pledat impotriva Brexitului intr-o scrisoare catre The Times. 

Ei argumenteaza ca pierderea legaturilor europene va fi devastatoare pe doua fronturi.  

“Mai intai, fondurile mai mari au ridicat foarte mult nivelul stiintei europene in general si in particular in Regatul Unit deoarece avem un avantaj competitiv”, au scris ei. 

“In al doilea rand, acum recrutam multi dintre cei mai buni cercetatori din Europa continentala, inclusin unii tineri, ce au obtinut granturi UE si au ales sa se mute cu ele aici”, se arata in scrisoare. 

Savantii au folosit drept argument exemplul Elvetiei, care se zbate sa atraga tineri talentati dupa ce a votat pentru restrangerea liberei circulatii a lucratorilor.


Citeste mai multe despre   









5374 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    uf..ce tragedie (Joi, 10 martie 2016, 11:21)

    jackalphonse [utilizator]

    Stati linistiti ca nu iese. au prea multe de piedut.
    • +2 (4 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 10 martie 2016, 14:40)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      este doar un teatru pentru a obtine mai multi bani.
  • +4 (8 voturi)    
    Ei recunosc greu (Joi, 10 martie 2016, 11:49)

    Ion2050 [anonim]

    ca tinerii lor vin in universitate mai slab pregatiti decat cei din afara. Univesitatile insa compenseaza prin aducerea multor studenti din estul Europei si India pe care ii retin in cercetare si doctorate dupa absolvire. Cercetatorii "britanici" au descoperit ca....
  • -1 (7 voturi)    
    daca (Joi, 10 martie 2016, 11:49)

    bec [utilizator]

    ies nu mai au ''cercetatorii britanici'' atitia bani sa toace pe timpenii inutile, nasol.
    • 0 (4 voturi)    
      buna observatia (Joi, 10 martie 2016, 12:34)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bec

      au mentalitate de imperiu...avantaje da, sacrificii ba.
      confunda UE cu Commonwealth-ul si Europa de Est cu Africa (o fi de la primii "migranti" care au plecat de la noi).
  • -10 (18 voturi)    
    Cînd devine un om savant? (Joi, 10 martie 2016, 11:55)

    Un cititor [utilizator]

    Se declară unii pe alții savanți? Așa cum se declară Liiceanu și Pleșu intelectuali, unul pe celălalt?
    • +5 (11 voturi)    
      Ai ales cel mai bun exemplu (Joi, 10 martie 2016, 12:16)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      pentru a dovedi ca nu esti nici savant nici intelectual. In schimb iti putem spune cu certitudine cand se declara precis o persoana a fi "cocalar": atunci cand scrie o postare ca a ta !
    • +2 (4 voturi)    
      E o comunitate (Joi, 10 martie 2016, 12:34)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Si tu te poti considera alaturi de oricare comunitate, gay, moda, politica, arta, mafie, tehnica, feminism, ideologie, religie si multe, multe altele. Poti sa TE SIMTI alaturi, sa sustii, sa citesti, sa simpatizezi, sa actionezi impreuna cu o comunitate sau NU!!!!! Poti sa te simti parte a mai multe comunitati, nimeni nu poate stopa perceptia si simpatiile tale.

      Daca tu personal ai libertatea asta intr-o tara libera, cum te gandesti sa interzici altora perceptia despre apartenenta sau nu la vreo comunitate?!
  • +4 (10 voturi)    
    ? (Joi, 10 martie 2016, 12:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    Solidaritatea UE scade si creste. Uite asa o sa ne jucam inconstienti, pana o sa invatam practic ca supravietuirea depinde de uniune.

    Lumea crede ca alternativa la UE e ceva simplu. Dar alternativa la UE este razboiul. Fara UE, in Europa se vor declansa razboaie imediat, in urmatorii 5, maxim 10 ani. Plus Rusia care va profita imediat atacand cateva tari mici, din prietenie si dragoste pentru popoare, bineinteles.
  • -2 (6 voturi)    
    Pai da cum... (Joi, 10 martie 2016, 12:55)

    Qu [utilizator]

    Era normal ca toti manarii sa doreasca mentinera sistemului scalavgist pe care-l conduc.