Inca o materie obligatorie in scoli: "Notiuni de prim ajutor"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 9 martie 2016, 11:30 Actualitate | Esenţial

Elevi la scoala
Foto: Agerpres
Deputatii au adoptat tacit un proiect de lege care introduce o noua materie obligatorie in scoli: "Notiuni de prim ajutor". Materia ar urma sa se predea la toate nivelurile invatamantului preuniversitar si universitar, potrivit Agerpres. Proiectul mai trebuie sa treaca si de Senat pentru a ajunge la promulgare.

Proiectul de lege a fost initiat de deputatul UNPR Tudor Ciuhodaru.

Daca proiectul devine lege, programa materiei trebuie aprobata prin ordin comun al Ministerului Educatiei si Ministerului Sanatatii, se arata in proiect.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2713 vizualizari
  • +6 (12 voturi)    
    in sfirsit! (Miercuri, 9 martie 2016, 11:34)

    NewLevel [anonim]

    O chestie buna.
    Ar mai trebui si Notiuni Elementare de Contabilitate.
    • +8 (10 voturi)    
      In sfarsit (Miercuri, 9 martie 2016, 11:56)

      Mariusica.a [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      Ceva mai util decat religia
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 martie 2016, 12:08)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      Contabilitate?!?
      Da' ce-i facem pe toti economisti?

      Ciuciu doctori, ingineri, oameni de stiinta, etc, etc, etc...?!?

      Si ce-au sa mai contabilizeze contabilii (sic)?
      Saracia?
      • +2 (2 voturi)    
        "elementare" am zis (Miercuri, 9 martie 2016, 12:59)

        NewLevel [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Poti sa fii inginer, ca mine, si sa te lovesti (rau) de contabilitate daca ai un PFA, un SRL, un Gewerbe (in Germania)... Sa nu stai sa te uiti ca vitelul la poarta noua (ca mine) cind iti vin tot felul de hirtii de la Finante sau sa te intrebi ce dracu' face contabilul ca iar ai de platit niste bani si nu stii pentru ce.
        • 0 (4 voturi)    
          ... (Miercuri, 9 martie 2016, 13:08)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

          Sunt inginer (ca tine).
          Nu mi-am facut PFA (ca tine).
          Pentru ca firma-i serioasa si-si plateste taxele. (ca mine) :)

          Dar vorbim de copii.
          La facultate n-am nimic impotriva sa apara un curs de economie (facultativ) si pentru ingineri.

          Si chiar este, nu stiu insa daca la toate facultatile ingineresti din Romania.
  • +14 (16 voturi)    
    Școala trebuie să pregătească tinerii pt.viață. (Miercuri, 9 martie 2016, 11:49)

    asavreau [utilizator]

    În loc de ore de religie,mai important ar fi ca tinerii să învețe despre educație rutieră,sanitară,politețe și comportament în societate,dans(mulți sunt complexați că nu știu să danseze),religie în sensul unor cunoștințe generale despre toate religiile lumii,mediu și respect față de mediu explicându-le că poluarea mediului face rău oamenilor,iar poluare înseamnă și gunoiul aruncat aiurea și necurățarea mizeriei după animalul de companie-străzile sunt pline de mizerii de la animalele de companie.
  • +8 (10 voturi)    
    Ed civica si sexuala (Miercuri, 9 martie 2016, 11:49)

    LiviuLiviu [utilizator]

    Mai trebuie si educatie civica si educatie sexuala.

    Educatia civica stiu ca se preda in scoala cand am facut-o eu acum ceva ani, dar nu avea nicio treaba cu felul de a te comporta in societate, de a respecta legile care sunt aplicabile tuturor etc.

    Dirigentia, e o ora (materie) inutila/pierduta.
  • -3 (5 voturi)    
    va fi predata de neveste de doctori? (Miercuri, 9 martie 2016, 11:50)

    king david hotel [utilizator]

    ca sa fac analogia cu Religia, predata de coane preotese...
    • -2 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 martie 2016, 12:10)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Am impresia ca lumea nu a intels gluma.
      Mai predau si preotii, sa stii...
      • +4 (4 voturi)    
        Nu-i de glumă. (Miercuri, 9 martie 2016, 12:20)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Educația copiilor nu-i de glumă.Este o treabă serioasă.Înseamnă viitorul unei națiuni.Dacă-i învățăm că în viață suntem neserioși de ce îi acuzăm că noua generație nu sunt cum vrem noi?Greșelile tinerilor sunt vina noastră pe care nu o recunoaștem.
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 9 martie 2016, 12:27)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Nu prea inteleg ce-mi reprosezi.

          Revenind la educatie..
          Sa stii ca dupa punct (.), virgula(,), semnul intrebarii(?), etc trebuie sa existe un spatiu.
          Asta daca te-a invatat doamna invatatoare...
          hi hi hi hi hi
          • 0 (2 voturi)    
            ortografie (Miercuri, 9 martie 2016, 13:48)

            SirRaven [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            Dar stiai ca, inainte de "etc", nu se pune virgula? :) ;)
            • +2 (2 voturi)    
              ... (Miercuri, 9 martie 2016, 18:08)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui SirRaven

              Ai nostri asa spun.

              Altii, mai prosti, spun altceva:
              "Generally, in American English, if "etc." is used in the middle of a sentence, it is followed by a comma. (Tennis, soccer, baseball, etc., are outdoor games.) However, if this word appears at the end of a sentence then the period (which is part of "etc.") serves as the final punctuation mark."
              Asta

              Acuma, pe cine sa mai crezi?!?
  • -9 (15 voturi)    
    o lege utilă (Miercuri, 9 martie 2016, 11:51)

    Mazeta [utilizator]

    După atâtea ore de Sexologie, sunt chiar necesare cursurile de Prim Ajutor, în cazul în care elevii rămân îmbârligați.
    • +4 (6 voturi)    
      Dă un exemplu. (Miercuri, 9 martie 2016, 12:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai rămas îmbârligat în timpuri de mult apuse.
    • -1 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 martie 2016, 12:11)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :)
    • +4 (4 voturi)    
      dex mazeta (Miercuri, 9 martie 2016, 12:12)

      LiviuLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      MAZÉTĂ, mazete, s. f. (Înv.) Jucător prost, neîndemânatic (la unele jocuri de noroc, la biliard etc.). – Din fr. mazette.
      Sursa: DEX '09 (2009)
      • +3 (5 voturi)    
        si ore de ”simtul umorului” (Miercuri, 9 martie 2016, 12:26)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui LiviuLiviu

        ca si asta e cam disparut!


        PS.
        Dar sa nu fie imediat dupa ora de Religie, ce dra..cu!
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Miercuri, 9 martie 2016, 13:10)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Nici inainte de ora de religie nu-i bine.
          Sa-i gaseasca popa imbarligati?!?
  • -5 (5 voturi)    
    Oportun (Miercuri, 9 martie 2016, 12:04)

    The_Dude [utilizator]

    Mai departe de clasa a 7-a nu vad necesara studierea aceastei materii. Am zis clasa a 7-a intrucat atunci se face anatomia umana. Dupa clasa a 7-a (sau a 8-a, respectiv finalul ciclului gimnazial) e doar o materie in plus, care presupune costuri suplimentare (profesori, inspectori, etc.) si marirea numarului de ore de scoala, fara a aduce niciun plus cunostintelor.

    Asta fara a discuta de oportunitatea studierii altor materii - management, contabilitate primara, educatie rutiera, etc. (despre care au amintit si altii in comentarii)
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 martie 2016, 12:52)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Hai ba mai lasati-ma cu "management, contabilitate primara" si altele.

      Ce managemet sa inveti un copil?
      Poate la facultate...
      Dar chiar si asa cei mai buni manageri sunt aia inascuti, care au treaba asta in sange, nu aia facuti...
      • +3 (3 voturi)    
        contabilitatea e noua religie!! (Miercuri, 9 martie 2016, 13:22)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        ca doar banul e noul zeu!

        Cum oare sa se faca Conta incepand din clasa 1 la a 12?
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 9 martie 2016, 13:37)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Suze atunci.

          Pai si in loc sa vina popa inainte de pasti si craciun va veni contabilul?!?

          Are si zece porunci zeul asta nou?
          Ca, fara porunci... 'geaba!
          hi hi hi hi hi
          • 0 (0 voturi)    
            nu ma falsifica! (Miercuri, 9 martie 2016, 16:23)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            nu ma arunca pe jos!
            nu ma risipi!
    • 0 (0 voturi)    
      Firesc (Miercuri, 9 martie 2016, 17:41)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Management?! Eventual, dupa clasa a VIII-a, daca nu promoveaza examenul, dl. Goe sa poata sa fie manager... Mai bine sa invete sa scrie si sa vorbeasca in limba romana si sa stie sa calculeze (cat sa nu se-ncurce la bani, vorba cantecului). Cred c-am citit zilele trecute ca doar 44% dintre cei care au sustinut simularea au luat note de trecere la examenul de capacitate. Si voi vreti contabilitate primara si management...
      A, si sa nu uit, educatie rutiera: adica pe unde sa (nu) depasim coloana de prosti care asteapta la semafor. Si lista poate continua, din pacate.
  • +3 (3 voturi)    
    materie noua-notiuni de prim ajutor (Miercuri, 9 martie 2016, 12:20)

    Pescaru Ion [anonim]

    Nu trebuie sa constitue neparat o materie noua...mergand pe linia asta ar trebui sa inffintam o multime de alte materii ptr educatia sanitara,rutiera,comportament,religii etc etc etc
    In programul de materii existente isi pot face insa loc
    toate aceste lectii de educatie,de cunoastere...
  • -3 (3 voturi)    
    Cu aprobare de la BOR? (Miercuri, 9 martie 2016, 12:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa fie predata de popi, caci Domnule ultima speranta, sistemul de Sanatate la noi diin un Auschwitz ceva mai blând.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 martie 2016, 12:53)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      E vorba doar de "Notiuni de prim ajutor".
      Si e foarte bine sa fie stiute...
  • 0 (0 voturi)    
    Inca o tampenie (Miercuri, 9 martie 2016, 23:37)

    ova [anonim]

    Lasati copiilor inocenta si copilaria! De ce sa-i obisnuim de mici cu ideea unor tragedii sau oameni morti la care ei sa intervina? Alt personal medico-didactic ce va lua salarii si va incarca programa si asa f.f. incarcata a elevilor... Lasati medicina medicilor. Pentru cine vrea, sa se faca cursuri si voluntariat, dar lasati copiii departe de tragediile medicale!