Klaus Iohannis pledeaza pentru construirea unui Muzeu al Evreilor si Holocaustului la Bucuresti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2016, 13:01 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a declarat marti, in Israel, ca va sprijini construirea unui muzeu Muzeu al Evreilor si Holocaustului la Bucuresti si va discuta cu Guvernul pentru obtinerea unui "plan concret cat de curand".

"Un astfel de muzeu este o sursa nesperata de educatie pentru democratie. Importanta si utilitatea unui muzeu de talia si prestigiul 'Yad Vashem'-ului este ca genereaza automat intrebari despre cum a fost posibila comiterea unor asemenea atrocitati, de catre cine si mai ales de ce. Asadar, profesorii si elevii romani ar putea avea acasa un astfel de muzeu, unde sa vina si sa invete despre Holocaust", a spus Iohannis, intr-un discurs sustinut la Memorialul Martirilor si Eroilor Holocaustului din Ierusalim, potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale.

In opinia sa, "un astfel de muzeu ar produce transformari acolo unde aceste instrumente nu ajung intotdeauna, si anume in planul mentalitatilor societatii".

In plus, ar vorbi "despre libertate, despre drepturile omului si despre valorile europene", a continuat Iohannis, in opinia caruia acest muzeu nu va fi "o institutie a trecutului, ci a viitorului, pentru ca educa si arata mai ales ce inseamna diversitatea, nevoia de toleranta, de responsabilitate civica", in conditiile in care "orice forma de intoleranta, rasism, ura si discriminare reprezinta amenintari la adresa democratiei".

Klaus Iohannis a aflat la Yad Vashem ca Romania are, comparativ cu alte state din regiune, "un numar foarte mic, doar aproximativ 60 de persoane, de 'Drepti intre Popoare'". Seful statului considera ca este vorba de o explicatie "istorica: in timpul comunismului, romanilor li s-a ascuns aceasta parte a istoriei recente".

"Ororile cadeau aproape intotdeauna in sarcina inamicilor, deci salvatorii romani nu trebuiau sa fie aratati, atata timp cat autoritatile comuniste negau responsabilitatea locala la Holocaust", a aratat el.

"Ar fi o forma de responsabilitate si de recunostinta sa aratam nu doar criminalii, ci si salvatorii. Au existat romani, pe care nu ii stim inca azi, dar care au dat dovada de solidaritate umana. Ei si-au riscat libertatea si viata, pentru a salva de la moarte semeni evrei sau romi. Gesturile lor curajoase reprezinta pentru noi un exemplu", a subliniat Iohannis.

Klaus Iohannis a precizat ca va incuraja autoritatile romane si Institutul Wiesel sa faca "un efort concertat si sa descoperim cat mai multi salvatori romani".

"Facand aceasta minima reparatie, Romania va putea arata si o alta fateta a istoriei sale", a subliniat presedintele.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1939 vizualizari
  • +22 (26 voturi)    
    Despre muzee (Marţi, 8 martie 2016, 13:28)

    ContraTot [utilizator]

    Presedintele nostru semi-activ s-a dus german s-a intors evreu.
    Intre timp muzeul Branului se inchide din lipsa de fonduri. Si ar mai fi cateva de adaugat..dar ca sa fim cosher.. zic si eu "Nu mai bine finantam propriile noastre muzee?"
    • +11 (11 voturi)    
      dar (Marţi, 8 martie 2016, 14:48)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui ContraTot

      Tara vrea cu precadere un muzeu al ororilor comunismului !
      • +3 (3 voturi)    
        pai ala-i gata (Marţi, 8 martie 2016, 16:21)

        verdi [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        de cand l-a promis deja trebuie ca-I terminat
        va fi dotat cu un drive -in pentru mumia lui Iliescu.
        mai amana deschiderea pana la achizitionarea materialului
  • +19 (25 voturi)    
    Her Klaus, (Marţi, 8 martie 2016, 13:40)

    AK-47 [utilizator]

    Dar pentru o autostrada construita calumea de la cap la coada, nu pledati ? Zic si eu...
  • +18 (22 voturi)    
    altele (Marţi, 8 martie 2016, 13:45)

    iooo [utilizator]

    Dupa cum ziceau si cei de mai sus... da un spital nou cand? Zic si eu...
  • +16 (20 voturi)    
    Lasa-te, ma, de bancuri, (Marţi, 8 martie 2016, 13:46)

    John M. [utilizator]

    Trimite zece basculante de pietris la Spitalul judeten Prahova, (in stanga intrarii) ca sa astupe groapa de noroi unde suntem nevoiti sa parcam ca sa ne luam bolnavii din spital si pe urma mai discutam.
    Neamtule, cred ca n-ai inteles nimic din ce a votat strada acum 2 ani.
  • +14 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 8 martie 2016, 13:48)

    iooo [utilizator]

    sau nu e mai bine sa finantati educatia? nu de alta dar pe langa faptul ca scad sansele pentru un asemenea eveniment dar mai sunt si alte beneficii. Zis si eu...
  • +15 (17 voturi)    
    Muzeul Holocaustului Romanilor! (Marţi, 8 martie 2016, 13:52)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca tot urmareste cu atentie tot, ar trebui sa observe ca populatia Romaniei, care era 23 de milioane in 1989 acum ar fi trebuit sa ajunga la 30 de milioane. Cu toate acestea sunt in tara doar 18 milioane, deci avem un deficit de 12 milioane de romani dintre care vreo 3-4 inca sunt vii si ceilalti 8-9 n-au fost niciodata din cauza conditiilor de Auschwits pe care cleptocratia le-a asigurat in tara.
    Eu propun un muzeu al holocaustului romanilor!
  • +15 (19 voturi)    
    Excelenta idee! (Marţi, 8 martie 2016, 14:00)

    Bozi [utilizator]

    Pana una-alta, ma gandesc sa vizitez zilele acestea Muzeul Comunismului din Romania. Poftim? Nu exista? Desi a afectat 90% din populatia Romaniei mai bine de o jumatate de secol? Pai, atunci, nu schimbam putin lista de prioritati, domnule presedinte?
  • +4 (4 voturi)    
    Avem un monument (Marţi, 8 martie 2016, 15:15)

    Zummm [utilizator]

    Langa Inspectoratul General al Politiei unde s-a ras un scuar cu spatiu verde si s-a turnat beton. Ceva finut
  • -6 (10 voturi)    
    ideea buna (Marţi, 8 martie 2016, 15:22)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Foarte multi romani nu au habar despre holocaustul din Romania si teritoriile administrate de armata romana. Cel putin masacrul de la Odesa este aproape necunoscut. Trebuie sa stim si sa ne asumam.
    Un muzeu ar ajuta dar personal as prefera un muzeu care sa descrie nu doar crimele holocaustului ci si ale comunismului si ale horthystilor. Toate la un loc.
  • +3 (3 voturi)    
    Tara arde si Iohy se chiaptana... (Marţi, 8 martie 2016, 17:57)

    George.Costache [utilizator]

    Dincolo de prezenta sa activa pe facebook, domnul presedinte marioneta se face remarcat doar prin strangeri calduroase de maini, lumanari aprinse in fata barului incendiat, depuneri de coroane si... comemorari. Intelegem deci ca ar trebui sa murim ca sa ii captam atentia.
  • +3 (3 voturi)    
    Muzeul lui Grivcannis (Marţi, 8 martie 2016, 19:56)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    e la concurenta cu moscheea borfasului-mitoman ponta. Amindoi se gindesc la alte popoare. De la al lor doar fura, au pretentii si-l umilesc cu dispretul lor. Acum, ca prima iapa a zimbarit in fusta scurta, cu capul descoperit in Lacasul Sfint, nu le mai ajunge nimeni la nasul de neam prost, snobit din prostie si aroganta.
  • +3 (3 voturi)    
    KiWI cel mult parodiaza functia de presedinte (Marţi, 8 martie 2016, 20:02)

    Plagarus [utilizator]

    Bietul de el,cand se va trezi, va fi inca o "umbra" nedefinita a tranzitiei romanesti