Niciun candidat pentru functia de director de casa de asigurari de sanatate judeteana nu a trecut proba scrisa a concursului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2016, 20:19 Actualitate | Esenţial

Niciunul dintre cei 47 de candidati pentru functiile de presedinti-directori generali ai caselor de sanatate judetene si OPSNAJ nu au trecut examenul scris al concursului din data de 2 martie, potrivit unui anunt postat pe site-ul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate si citat de Agerpres.

Un numar de 15 candidati au absentat, iar unul a fost eliminat din concurs.

Contractele de management ale presedintilor-directori generali ai caselor judetene de asigurari de sanatate au incetat in data de 30 septembrie 2015 in urma actualizarii indicatorilor de performanta, anunta CNAS in luna octombrie a anului trecut.

CNAS preciza ca pana la organizarea concursurilor de ocupare a acestor posturi au fost numiti presedinti-directori generali interimari.

Modificarea in proportie de peste 50% a indicatorilor de performanta generali si specifici si cerintele specifice postului de presedinte-director general s-a realizat tinand cont de actualele obiective ale sistemului de asigurari sociale de sanatate, informa la acea data sursa citata.

'Am considerat necesara aceasta redefinire a obiectivelor, indicatorii de performanta erau perimati. Presedintii-directori generali revocati din functie au posibilitatea sa participe la concursurile care vor fi organizate pentru ocuparea acestei functii in concordanta cu noii indicatori', declara Vasile Ciurchea, presedintele CNAS.

CNAS preciza ca introducerea cardului national de sanatate da o noua dimensiune a activitatii caselor de asigurari de sanatate din punct de vedere al monitorizarii, evaluarii, validarii si decontarii serviciilor medicale.

Numarul indicatorilor de performanta a crescut de la 65 la 111, mentiona CNAS.












VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
2537 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    o tara de incompetenti (Vineri, 4 martie 2016, 21:17)

    wasabi [utilizator]

    PUNCT!
  • +3 (7 voturi)    
    Welcome to Romania... (Vineri, 4 martie 2016, 21:42)

    Gelu007 [utilizator]

    unde parlamentari si sefi de partide politice majoritare, sau consilieri judeteni nu stiu inca sa vorbeasca corect romaneste, ce sa te astepti de candidatii pentru casa de pensii, nu mai spun ca stiu cazuri de primari care au trebuit sa dea bac-ul tarziu tare si sincer nu treceau, dar i-au lasat profesorii din cauza varstei. Cand o sa avem o educatie cum trebuie in tara poate o sa avem si politicieni de calibru, pana atunci, generatia "bee gei mafia" o sa ne manance, ca defapt astia sunt PSD & Co. , cei care imediat dupa revolutie au invatat ca "in viata tre sa fii smecher si sa furi daca esti destept, restul e fraeri". Mentalitate de 2 lei...rezultate pe masura. Niciodata nu s-au gandit ca orice sac are fund si ca de unde iei, daca nu pui inapoi nu are de unde sa mai fie.
  • +2 (6 voturi)    
    Deci nu se mai fac angajari/numiri pe pile ?! (Vineri, 4 martie 2016, 22:13)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Perfect, iata ca se poate !
    • 0 (0 voturi)    
      Anul asta se jeneaza ! Oricum nu au participat (Sâmbătă, 5 martie 2016, 15:45)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      decat interimarii !!!! Adica nu au participat oameni din afara sistemului si nu au indraznit nici altii din sistem sa nu ia naibii -din greseala -punctaj mai mare ca sefii !!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Si ? (Vineri, 4 martie 2016, 23:24)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce se va intampla mai departe ?
    • +2 (2 voturi)    
      La toate institutiile stastului sunt necesare (Sâmbătă, 5 martie 2016, 13:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      astfel de examene.
      Corect ar fi un nou examen cu alti participanti.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai asta este intrebarea ! (Sâmbătă, 5 martie 2016, 20:13)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Cei care nu au trecut nici macar pproba scrisa, mai au voie sa se insrie la noul concurs ? Se deschide concursul pentru oricine ?
        Oricum a fost ciudat concursul in care s-au inscris DOAR interimarii. Fara conmcurenta. Omul si postul. Si au fost atat de slabi ca nici unul nu a reusit ! De ce omul si postul ? De ce nu a fost concurenta ?
        Poate ar fi mai bine sa se desfiintaeze aceste Case
        de Asigurari de Sanatate .
  • +3 (7 voturi)    
    hahahaha (Vineri, 4 martie 2016, 23:51)

    ouyang [utilizator]

    in sfarsit se vede mascarada de tara numita romania. avem concursuri, scoli doctorale, doctoranzi garla, dar tara e condusa exclusiv de prostii clasei.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar cu V. Cirrchea cum ramane (Duminică, 6 martie 2016, 16:39)

    florian3619 [utilizator]

    dupa ce toti sefii locali s-au maronizat pe ismene? Chiar si interimari, ei execrcita functia de cca 6 luni - si sunt tot loaze? Dupa conduce stimabilul comandant Ciurchea nava amiral de ..ahat a sanatatii, ar trebui scufundat imediat.