Propunerea de reinvestire a Codrutei Kovesi in functia de procuror-sef al DNA a fost transmisa de ministrul Justitiei Consiliului Superior al Magistraturii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 3 martie 2016, 16:48 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a transmis Consiliului Superior al Magistraturii propunerea de reinvestire a Laurei Codruta Kovesi in functia de procuror-sef al Directiei Nationale Anticoruptie. Informatia a fost confirmata de purtatorul de cuvant al CSM, Dana Pantazi, care a declarat pentru Agerpres ca propunerea ministrului Justitiei de reinvestire a procurorului-sef al DNA a fost inregistrata, fiind primita pe data de 29 februarie.

Ministrul Justitiei a anuntat, pe 25 februarie, la prezentarea bilantului anual al DNA, ca o va propune pe Laura Codruta Kovesi pentru un nou mandat la conducerea Directiei Nationale Anticoruptie.

"Inteleg sa iau act de performanta sustinuta a DNA sa-mi asum functia pe care o am si sa aplic dispozitiile legii prin propunerea de reinvestire a procurorului sef al DNA", declara atunci Raluca Pruna.

Declaratia ministrului Justitiei a venit la o saptamana dupa ce presedintele Klaus Iohannis declarase intr-un interviu la TVR ca "rezultatele obtinute de DNA cu siguranta ne duc cu gandul la posibilitatea destul de avansata a reconfirmarii" in functie a Laurei Codruta Kovesi.

Laura Codruta Kovesi conduce Directia Nationala Anticoruptie din anul 2013. In perioada 2006-2012, Laura Codruta Kovesi a fost procuror general al Romaniei.












Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
1588 vizualizari
  • +9 (15 voturi)    
    Urmeaza Statia Motocicleanu in Chains (Joi, 3 martie 2016, 16:51)

    un domn [utilizator]

    atunci jale mare va fi...
  • +4 (12 voturi)    
    Normala si binevenita propunerea facuta (Joi, 3 martie 2016, 16:59)

    Plagarus [utilizator]

    Sefa DNA, Kovesi, este Europeanul anului 2016, in viziunea celor de la Reader’s Digest.
    La finalul anului trecut, Laura Codruta Kovesi aparea pe lista celor 28 de personalitati care influenteaza si ghideaza Europa.
  • +4 (12 voturi)    
    TARICENE, VEZI CA LIPSESTE O VIRGULA ! (Joi, 3 martie 2016, 17:07)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu crezi ca ar fi cazul sa soliciti interventia lui Iohannis, ca sa fie pusa virgula la locul ei ? Eu asa zic !
  • -7 (15 voturi)    
    binomul (Joi, 3 martie 2016, 17:10)

    garibaldi [utilizator]

    Nu se dezminte.
    • +3 (7 voturi)    
      atat a spus Phutin sa tastezi ? (Joi, 3 martie 2016, 17:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

      chiar atat ?
    • +4 (8 voturi)    
      Sedinta (Joi, 3 martie 2016, 17:40)

      Mofliu [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

      Marcele, vezi ca e sedinta la PSD, du-te repede ca te cauta astia disperati sa le faci cafeaua!!!
    • +4 (6 voturi)    
      nenea (Joi, 3 martie 2016, 18:52)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

      Matale sti ce e ala binom sau numai uzezi cuvantul in gol, ca da bine?
  • +5 (9 voturi)    
    Cum,nu i s-a transmis.... (Joi, 3 martie 2016, 18:04)

    gigiN [utilizator]

    ....si celui cu nenumarate neveste ???!!!
    • +3 (5 voturi)    
      E inca ocupat (Joi, 3 martie 2016, 18:45)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      cu martisoarele ;)
  • 0 (0 voturi)    
    nici peste 4 ani...... (Vineri, 4 martie 2016, 0:08)

    TRABI [utilizator]

    Kovesi nu trebuie schimbata din functie nici peste 4 ani
    Ar fi o mutare riscanta .....s-ar intoarce totul imediat la dictatura stalinista cu tara sleita de putere si golita de avutie nationala + resursele energetice in mana strainilor ....... Vai de capul nostru -> suntem in mocirla ...