Primii 15 refugiati din Siria si Yemen, repartizati Romaniei, au ajuns joi la Galati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 3 martie 2016, 16:14 Actualitate | Esenţial

Primul lot de refugiati din Siria si Yemen repartizat Romaniei a ajuns, joi, la Centrul Regional de Cazare si Proceduri pentru Solicitantii de Azil din Galati, unde acestia vor beneficia de cazare pe perioada derularii procedurii de azil, dar si de asistenta medicala, psihologica, juridica si materiala, anunta Agerpres. Grupul este format din 15 persoane de origine siriana si yemenita care au sosit joi in Romania din Grecia.

"Grupul celor 15 persoane aflate in nevoie de protectie internationala este compus din zece tineri si o familie formata din parinti si copii minori. Acestia au varste cuprinse intre sapte luni si 50 de ani. Activitatea de relocare s-a derulat pe parcursul mai multor luni, perioada in care autoritatile elene, in baza scrisorilor de intentie transmise de IGI, au identificat persoanele aflate in nevoie de protectie internationala si au inaintat propunerile partii romane. In urma analizei specifice si a verificarilor de securitate necesare, IGI a emis decizii de acceptare a relocarii in Romania pentru aceste persoane", a anuntat Inspectoratul General pentru Imigrari, intr-un comunicat.

Potrivit autoritatilor, in perioada urmatoare, aceste persoane vor parcurge procedurile in materie de azil privind acordarea unei forme de protectie internationala in Romania, cererile lor urmand sa fie procesate la Centrul de Cazare din Galati. Tot aici vor beneficia de cazare pe perioada derularii procedurii de azil precum si de asistenta medicala, psihologica, juridica si materiala. Complementar asistentei guvernamentale, prin proiectele cu finantare europeana derulate de catre organizatiile neguvernamentale, care isi desfasoara activitatea in domeniul azilului si integrarii, vor beneficia de asistenta specifica, in functie de nevoile identificate.

Transferul celor 15 persoane, organizat de autoritatile elene, reprezinta prima operatiune de relocare intra-UE in Romania, in conformitate cu deciziile Uniunii Europene privind instituirea unor masuri provizorii in domeniul protectiei internationale in beneficiul Greciei.










3327 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    pragmatism (Joi, 3 martie 2016, 16:35)

    firstfb [utilizator]

    Sunt curios cati bani primim de la UE pentru 1 azilant.
    O a doua intrebare e, raman azilanti pana cand se termina conflictul din tara de origine si vor fi repatriati, sau vor primi rezidenta si drept de munca pe parcurs, urmand sa poata cere chiar si cetatenie conform legislatiei (parca dupa 5 ani)?
    • -3 (5 voturi)    
      Umani (Joi, 3 martie 2016, 17:27)

      Mitch [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

      Vor primi exact atat cat primeste orice asistat social in Romania. Diferenta e ca oamenii astia au capacitate si dorinta de munca si in 6 luni, un an vor fi platitori de taxe si impozite spre deosebire de multi apti de munca romani.
      • +1 (1 vot)    
        Au pe naiba (Joi, 3 martie 2016, 21:23)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Mitch

        aici traiesc de 3 generatii din ajutoare sociale. Si nici limba n-au invatat-o
    • +1 (5 voturi)    
      Nu primesti bani pentru azilanti (Joi, 3 martie 2016, 17:28)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

      ti se taie din fondurile care ti-au fost alocate daca nu primesti.
      La drepturi inainte, dar uite ca UE ti-a dat drepturile si tu nu vrei sa accepti si responsabilitatile.
    • +1 (3 voturi)    
      Important e sa vindem arme (Joi, 3 martie 2016, 17:32)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

      E interesant de vazut ca refugiatii din Yemen au fugit datorita bombardamentului "umanitar" aplicat de Arabia Saudita de peste 6 luni de zile in Yemen.
      Cum de nici un stat din centura de dictatori "buni" precum monarhiile ultra autoritare din Qatar, UAE, si Arabia Saudita nu au primit nici macar 1 refugiat ?
      E "tare" sa faci praf si pulbere tarile altora !
      Din pacate cei peste 7.000 de morti din Yemen sunt collateral damage pentru statele care sunt implicate masiv in vanzari de arme catre Arabia Saudita. Numai Marea Britanie a vandut de 30 de miliarde armament catre Arabia Saudita in ultimele 4 luni. Ca sa nu mai amintim de contractele de miliarde de $ pentru nave de atac de coasta cumparate tot de Arabia Saudita de la SUA in ultimele luni de zile.
      • +1 (1 vot)    
        Tarile arabe bogate primesc numai (Joi, 3 martie 2016, 21:24)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        refugiati calificati cu dorinta de munca. Restul ii lasa pentru EU sa ne imbogateasca cultural.
    • -4 (6 voturi)    
      si daca plateste statul... (Joi, 3 martie 2016, 17:36)

      Visu [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

      si daca nu ar fi bani de la UE si ar fi bugetul statului, chiar nu putem asista cateva luni niste oameni amarati ca stat european? Chiar asa de salbatici sa fim sa nu intindem o mana de ajutor unor OAMENI? Refuz sa cred ca locuim intr-o tara in care ne-a disparut cu totul empatia. Daca da, ma intreb ce mai cautam in UE.
      • 0 (0 voturi)    
        sa-i ajutam nu zic nu, dar (Vineri, 4 martie 2016, 16:34)

        firstfb [utilizator] i-a raspuns lui Visu

        Noi suntem vai de steaua noastra cu amaratii nostri proprii, cu conflicte inghetate la 200km de granite, cu armata varza, cu spitalele praf, cu autostrazi garla, si noua ne arde de refugiati care nici macar sa ramana in Romania nu le arde?
        Ca sa nu mai zic de proprii nostri refugiati, vreo 3 milioane care au plecat in ultimii 10 ani, numai de bine nu s-or fi dus ei pe unde or fi...
  • -4 (14 voturi)    
    si... (Joi, 3 martie 2016, 16:36)

    liviu_ [utilizator]

    a inceput distractia...
    bine e posibil acum sa fie cuminti ca-s doar 15... da sa mai vina 1000-2000 asa sa vezi distractie
    • +1 (1 vot)    
      întâlnire (Joi, 3 martie 2016, 17:22)

      piticu69 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Să vedeți când o să se întânească ăia 100-2000 de emigranți cu magraoni din Brăila ce iureș se încinge. Aștia îs trimiși ca la Caracal la Batalionul disciplinar că au pete la dosar.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Joi, 3 martie 2016, 22:02)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui piticu69

        se intimpla nimic, se vor intelege foarte bine, practic sint la fel, la infatisare, calificare si chef de munca. Sa nu uit manelele, de care atit maimutele cit si tiganii sint mari amatori.
    • -1 (3 voturi)    
      totusi (Joi, 3 martie 2016, 17:31)

      Mitch [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ce ar putea face niste oameni normali care fug din calea razboiului si de terorisiti? cred ca serviciile vor fi cu ochii pe ei mai rau ca pe cei peste 100 de mii de infractori (vezi domul interlop ce bate femei pe partie) asa ca eu zic ca putem dormii linistiti.
  • +4 (4 voturi)    
    Cum ii pastram? (Joi, 3 martie 2016, 17:22)

    Adi_ro [utilizator]

    Bun, cum mentinem refugiatii aia la Galati? Eu am plecat de acolo de prea mult bine...
  • +1 (7 voturi)    
    mda (Joi, 3 martie 2016, 17:37)

    dum_i [utilizator]

    sa te tii acum de distractie cu "tinerii" aia si ideile lor despre femei.
  • -4 (8 voturi)    
    Ca intr-un stat european (Joi, 3 martie 2016, 17:38)

    Visu [utilizator]

    Cred totusi ca trebuie sa ne comportam ca si stat european si sa dam o mana de ajutor la nevoie. Nu mai vorbesc ca am putea sa ne comportam ca niste oameni care isi ajuta semenii cand acestia au nevoie de ajutorul nostru.
  • -2 (4 voturi)    
    Pfuai (Joi, 3 martie 2016, 17:46)

    Lucian_Mares [utilizator]

    usor-usor va umpleti si voi de paduchi ... Distractie faina!
  • +4 (6 voturi)    
    .... (Joi, 3 martie 2016, 17:58)

    tirolez [utilizator]

    Din pacate le-a cam facut-o primarul galatenilor. Nu cred ca i-a anuntat, ce sa mai vorbim sa le ceara acordul. Cred ca au aflat odata cu noi toti, adica foarte recent. Daca mai candideaza sper sa i se aduca aminte acest aspect. Sper.