Inca 11 copii cu probleme digestive, internati in ultimele 24 de ore la spitale din Arges

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 15:38 Actualitate | Esenţial

Copil la medic
Foto: Agerpres
Inca 11 copii cu probleme digestive au fost internati in ultimele 24 de ore in spitalele din Arges, numarul bebelusilor spitalizati ajungand marti la 62, anunta Mediafax. Prefectura Arges a anuntat, intr-un comunicat de presa, ca dintre cei 62 de copii cu probleme digestive, internati in unitatile spitalicesti din judet, 49 sunt mai mici de doi ani.

Cei mai multi, respectiv 48, sunt internati la Spitalul de Pediatrie Pitesti, opt copii sunt internati la Spitalul Judetean de Urgenta Pitesti - sectia boli infectioase, trei copii sunt la Spitalul Municipal Campulung, iar alti trei primesc ingrijiri medicale la Spitalul Municipal Curtea de Arges.

Reprezentantii Prefecturii Pitesti au mai precizat ca niciun copil nu a fost transferat la Bucuresti in ultimele 24 de ore cu aceasta simptomatologie.












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
3077 vizualizari
  • +4 (12 voturi)    
    De ce nu aud nimic de vaccinuri????? (Marţi, 1 martie 2016, 15:57)

    Andor74 [utilizator]

    Toti copii intra in schema de vaccinare obligatorie, unele imunizari se repeta pana la 2 ani.
    Si vaccinurile nu-s produse la noi in tara, de ce nu se fac analize pe acelea importate???
    • 0 (2 voturi)    
      nu cred ca-s vaccinurile de vina! (Marţi, 1 martie 2016, 16:39)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      dar asta este doar o parere.

      Certitudine este ca daca Institutul Cantacuzino nu mai exista, nu doar ca nu mai are cine sa prepare vaccinuri si suntem obligati sa recurgem la importuri, dar nu mai are nici CINE SA LE VERIFICE pe cele aduse din import!
        #showComment
    • +1 (3 voturi)    
      Pt ca nu trebuie... (Marţi, 1 martie 2016, 16:48)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      :(
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 1 martie 2016, 16:00)

    pathfinder [utilizator]

    Treaba-i groasa.
    Sunt prea multi.
    Si toti in acelasi judet.
    • +4 (4 voturi)    
      mai mult decat brinza! (Marţi, 1 martie 2016, 16:36)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Da, s-a gasit E-coli in brinza de vaci de la Bradet. Dar toti bebelusii au mincat brinza de vaci?
      Si cei de trei luni?!
  • +3 (3 voturi)    
    n o fi branza de vina:) (Marţi, 1 martie 2016, 16:03)

    jackalphonse [utilizator]

    O fi conditiile in care o tine comerciantul. in alta ordine de idei, sunt si alte alimente atinse.
  • +3 (3 voturi)    
    Cei care au inchis Inst. Cantacuzino-vaccinuri (Marţi, 1 martie 2016, 16:35)

    D-or [utilizator]

    Sint criminali cinici. Trebuie judecati pentru genocid.
    Cine trebuie sa se sesizeze si de ce amina?

    Daca s-ar actiona legal impotriva acestora, s-ar da un semnal tuturor ca batjocura chiar se plateste.
  • +2 (6 voturi)    
    Si toti au mancat branza? (Marţi, 1 martie 2016, 16:35)

    ivasile [utilizator]

    Ceva e putred rau de tot. Sunt infectati DOAR copii. DOAR copii au mancat din branza ?
    Diferenta intre adultii si copii care au mancat branza este ca doar copiii au "beneficiat" de noul lot de hexavalent.

    O investigatie APC-Romania:
    http://www.apc-romania.ro/ro/i-ipoteze-infirmate-si-declaratii-contradictorii-ale-autoritatilor-despre-copiii-cu-sindrom-hemolitic-uremic/MzQ1LTI.html
    • +1 (1 vot)    
      Și dacă e vaccinul.. (Marţi, 1 martie 2016, 17:52)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      Răspunsul de ce vaccinul nu e sub lupă e dat chiar în unul din linkurile din articolul tău. Citez:

      "Referitor la ipoteza apărută în mass-media referitoare la corelarea vaccinurilor administrate copiilor și cauza îmbolnăvirilor, această eventualitate este exclusă din următoarele considerente: copiii au vârste diferite, între 5 luni și 1 an și 7 luni, doar doi fiind vaccinați în luna ianuarie (unul cu vaccin hexavalent și altul cu ROR). Din loturile de vaccin administrat în județul Argeș au fost vaccinați și copii din alte județe."

      Deci, vaccinul a fost administrat și în alte județe și doar 1 copil din cei bolnavi a făcut hexavalentul în ianuarie.

      Am încercat linkurile din articolul tău: 3 erau către aceeași locație, care nu se deschide, singurul care mergea era cel al doctorului german, care descria un singur caz de SHU în urma vaccinului. Un singur caz..

      Dacă e să cauți vinovați începi cu cea mai probabilă cauză. Iar aici ce mi se pare cel mai ciudat e că toți sunt din Argeș... deci e ceva local.
        #showComment#showComment