Inca 11 copii cu probleme digestive, internati in ultimele 24 de ore la spitale din Arges

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 15:38 Actualitate | Esenţial

Copil la medic
Foto: Agerpres
Inca 11 copii cu probleme digestive au fost internati in ultimele 24 de ore in spitalele din Arges, numarul bebelusilor spitalizati ajungand marti la 62, anunta Mediafax. Prefectura Arges a anuntat, intr-un comunicat de presa, ca dintre cei 62 de copii cu probleme digestive, internati in unitatile spitalicesti din judet, 49 sunt mai mici de doi ani.

Cei mai multi, respectiv 48, sunt internati la Spitalul de Pediatrie Pitesti, opt copii sunt internati la Spitalul Judetean de Urgenta Pitesti - sectia boli infectioase, trei copii sunt la Spitalul Municipal Campulung, iar alti trei primesc ingrijiri medicale la Spitalul Municipal Curtea de Arges.

Reprezentantii Prefecturii Pitesti au mai precizat ca niciun copil nu a fost transferat la Bucuresti in ultimele 24 de ore cu aceasta simptomatologie.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3084 vizualizari
  • +4 (12 voturi)    
    De ce nu aud nimic de vaccinuri????? (Marţi, 1 martie 2016, 15:57)

    Andor74 [utilizator]

    Toti copii intra in schema de vaccinare obligatorie, unele imunizari se repeta pana la 2 ani.
    Si vaccinurile nu-s produse la noi in tara, de ce nu se fac analize pe acelea importate???
    • 0 (2 voturi)    
      nu cred ca-s vaccinurile de vina! (Marţi, 1 martie 2016, 16:39)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      dar asta este doar o parere.

      Certitudine este ca daca Institutul Cantacuzino nu mai exista, nu doar ca nu mai are cine sa prepare vaccinuri si suntem obligati sa recurgem la importuri, dar nu mai are nici CINE SA LE VERIFICE pe cele aduse din import!
      • +1 (3 voturi)    
        Coincidenta e prea mare ca sa fie doar coincidenta (Marţi, 1 martie 2016, 16:56)

        ivasile [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

        Citeste investigatia apc-romania. Noul lot cu care s-a "rezolvat" criza de hexavalent in arges este destinat kazahstanului si nici macar nu avea autorizatie de punere pe piata in UE. Prea mare coincidenta - criza de hexavalent - criza se rezolva cu vaccin kazahstanez - apar zeci de copii cu simptime digestive, care, ca sa vezi, este al doilea cel mai frecvent efect secundar, dupa varsaturi.
        Ceva e putred. Autoritatile ascund ceva, probabil fiecare incearca sa-si salveze pielea.
        • 0 (2 voturi)    
          de acord (Marţi, 1 martie 2016, 19:32)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

          autoritatile nu stiu pe cine sa dea vina si au gasit o firma mica pe care o sa o faca praf, ca doar cu aia le merge... saracii cei de la Bradet...
    • +1 (3 voturi)    
      Pt ca nu trebuie... (Marţi, 1 martie 2016, 16:48)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      :(
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 1 martie 2016, 16:00)

    pathfinder [utilizator]

    Treaba-i groasa.
    Sunt prea multi.
    Si toti in acelasi judet.
    • +4 (4 voturi)    
      mai mult decat brinza! (Marţi, 1 martie 2016, 16:36)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Da, s-a gasit E-coli in brinza de vaci de la Bradet. Dar toti bebelusii au mincat brinza de vaci?
      Si cei de trei luni?!
  • +3 (3 voturi)    
    n o fi branza de vina:) (Marţi, 1 martie 2016, 16:03)

    jackalphonse [utilizator]

    O fi conditiile in care o tine comerciantul. in alta ordine de idei, sunt si alte alimente atinse.
  • +3 (3 voturi)    
    Cei care au inchis Inst. Cantacuzino-vaccinuri (Marţi, 1 martie 2016, 16:35)

    D-or [utilizator]

    Sint criminali cinici. Trebuie judecati pentru genocid.
    Cine trebuie sa se sesizeze si de ce amina?

    Daca s-ar actiona legal impotriva acestora, s-ar da un semnal tuturor ca batjocura chiar se plateste.
  • +2 (6 voturi)    
    Si toti au mancat branza? (Marţi, 1 martie 2016, 16:35)

    ivasile [utilizator]

    Ceva e putred rau de tot. Sunt infectati DOAR copii. DOAR copii au mancat din branza ?
    Diferenta intre adultii si copii care au mancat branza este ca doar copiii au "beneficiat" de noul lot de hexavalent.

    O investigatie APC-Romania:
    http://www.apc-romania.ro/ro/i-ipoteze-infirmate-si-declaratii-contradictorii-ale-autoritatilor-despre-copiii-cu-sindrom-hemolitic-uremic/MzQ1LTI.html
    • +1 (1 vot)    
      Și dacă e vaccinul.. (Marţi, 1 martie 2016, 17:52)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      Răspunsul de ce vaccinul nu e sub lupă e dat chiar în unul din linkurile din articolul tău. Citez:

      "Referitor la ipoteza apărută în mass-media referitoare la corelarea vaccinurilor administrate copiilor și cauza îmbolnăvirilor, această eventualitate este exclusă din următoarele considerente: copiii au vârste diferite, între 5 luni și 1 an și 7 luni, doar doi fiind vaccinați în luna ianuarie (unul cu vaccin hexavalent și altul cu ROR). Din loturile de vaccin administrat în județul Argeș au fost vaccinați și copii din alte județe."

      Deci, vaccinul a fost administrat și în alte județe și doar 1 copil din cei bolnavi a făcut hexavalentul în ianuarie.

      Am încercat linkurile din articolul tău: 3 erau către aceeași locație, care nu se deschide, singurul care mergea era cel al doctorului german, care descria un singur caz de SHU în urma vaccinului. Un singur caz..

      Dacă e să cauți vinovați începi cu cea mai probabilă cauză. Iar aici ce mi se pare cel mai ciudat e că toți sunt din Argeș... deci e ceva local.
      • -1 (1 vot)    
        urlete proletare (Marţi, 1 martie 2016, 20:18)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        De cand au aparut aceste cazuri, foarte multe persoane "de bunacredinta" se screm sa aduca in discutie problema vaccinurilor, care ar face rau copiilor. Am citit tot felul de aberatii: ar fi vorba de rezultatul unor teste neautorizate facute de laboratoare ale tarilor bogate in tarile cu WC in curte etc.
        Aici comentariile sunt moderate dar in alte ziare unde nu exista moderare exista zeci de comentarii la un singur articol NUMAI despre asta. Se vrea sa se induca ideea ca nu aceasta forma de bacterie e-coli e de vina ( desi asemenea epidemii au avut loc in ultimii 10 ani si in alte tari europene, cea mai cunoscuta fiind cea din Germani, in 2011, cred) ci vaccinurile. Este o manipulare oribila, cei care o fac sunt complet ignoranti sau sunt platiti cu un anume scop. Nici nu-si dau seama cat de periculoasa poate fi o asemenea epidemie si ca cel mai important lucru este sa se gaseasca ADEVARATA sursa.
        Comentariul dv este la obiect si explica inca o data de ce nu pot fi de vina vacinurile si cu toate acestea o sa vedeti alte nu stiu cate comentarii cu urlete proletare " vaccinul e de vina".
      • 0 (0 voturi)    
        Sa o luam faptic (Marţi, 1 martie 2016, 23:36)

        ivasile [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        14 ianuarie : Criza vaccinurilor din România se adânceşte. Peste 30 de mii de copii au rămas neimunizaţi împotriva unor boli care pot deveni grave, iar autorităţile încă nu au soluţii. http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Sanatate/Criza+de+vaccinuri+in+toata+tara

        16 ianuarie luni, 18 ianuarie 2016 "Criză de vaccin hexavalent în Argeş! : http://www.curier.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=74432&Itemid=375

        In aceeasi luna se emite un comunicat in care suntem anuntati ca vaccinul Hexacima este inlocuit cu vaccinul Hexaxim, destinat pietei din ...Kazahstan (si nu este stire de pe Times New Roman) : http://www.casan.ro/casag/media/postFiles/Hexaxim%200.5%20ml%20suspensie%20in%20seringa%20preumpluata,%20vacin%20(adsorbit)%20impotriva%20difteriei,%20tetanosului.pdf

        25 IANUARIE 2016 "Vaccinarea copiilor cu vaccin hexavalent va fi reluată săptămâna aceasta"
        http://www.universulargesean.ro/stiri/9226-vaccinarea-copiilor-ccu-vaccin-hexavalent-va-fi-reluata-saptamana-aceasta
        Cu lotul nou de vaccin kazahtanez cel mai probabil

        Pe 31 ianuarie avem primul bebelus internat la Pitesti
        In seara de 4 ianuarie fetita se stinge...avea 11 luni si jumatate... conform schemei de vaccinare, la 11 luni se face hexavalentul...

        Din acest moment si pana in clipa de fata avem parte numai de bajbaieli....

        Pe 29 februarie (!), Agentia Nationala a Medicamentului tine sa se disculpe si da urmatorul comunicat : "în conformitate cu înregistrările disponibile, niciunul dintre copiii diagnosticați cu SHU nu a fost vaccinat cu Hexaxim". Retineti nuanta afirmatiei : "In conformitate cu inregistrarile disponibile" . Multe se puteau face "inregistrarilor disponibile" de la inceputul imbolnavirilor si pana pe 29 februarie...

        Daca ar mai exista jurnalism de investigatie adevarat in Romania, probabil s-ar afla repede cauza. Luati o pauza si mergeti la filmul care a castigat Oscarul...