O noua initiativa a consilierului din Medias care a propus scoaterea corzilor vocale ale cainilor galagiosi: Animalele sa latre noaptea in casa stapanului, nu in curte

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 10:12 Actualitate | Esenţial

​Proprietarii de câini gălăgioşi din Mediaş ar putea fi obligaţi să tina animalele in casa noaptea, pentru a nu mai deranja vecinii, dacă propunerea consilierului local Ioan Ciulea va fi acceptată şi de ceilalţi colegi, anunta Agerpres. Ioan Ciulea a mai avut, de curand, o alta initiativa legata tot de cainii zgomotosi: el a propus ca acestia sa fie operati si sa le fie scoase corzile vocale, proponere respinsa insa de ceilalti consilieri municipali.

Ioan Ciulea propune amenzi cuprinse între 5.000 şi 10.000 de lei pentru proprietarii care nu îşi vor ţine în case câinii gălăgioşi. La a patra amendă, proprietarul ar urma să rămână fără câine.

"Trebuie să dăm o hotărâre cu privire la această problemă. Vecinii care au câini care-i deranjează pe alţii ar trebui să fie obligaţi să-i ţină în casă, de la orele 22.00 până la 7.00 dimineaţa, iar în weekend să-i ţină până la ora 9.00 în casă, pentru că sunt pensionari şi copii care vor să mai doarmă. Urmează ca propunerea asta să o punem în aplicare şi să o votăm", a declarat Ioan Ciulea.

Consilierul din Mediaş este convins că, de această dată, propunerea sa "nu contravine legilor ţării şi nici protecţiei animalelor".

"Dacă acel câine face parte din familia respectivă, atunci, domnule, ţine-l în casă. Fiecare casă are un hol. Eu am vorbit cu colegii mei şi aproape 60-70% sunt de acord cu această propunere. Eu doresc să le dăm amendă la cetăţenii care nu respectă această hotărâre, amendă între 5.000 şi 10.000 de lei, ca să simtă proprietarul câinelui că trebuie să ţină acest câine într-un adăpost. La a patra amendă, înstrăinăm câinele şi am terminat balamucul", a adaugat Ioan Ciulea.

In luna februarie, cand a propus, fara succes, scoaterea corzilor vocale ale cainilor galagiosi, Ioan Ciulea a primit cadou, de la o iubitoare de câini din Mediaş, o pereche de dopuri de urechi.

Colegiul Medicilor Veterinari din Sibiu a anunţat atunci că propunerea consilierului municipal de la Mediaş este ilegala, afirmand ca este caz penal dacă cineva încearcă "secţionarea corzilor vocale" ale câinilor, cu alt scop decât medical.

Ioan Ciulea a povestit atunci că are un câine în curte, precizand insa ca animalul sau este "civilizat", "normal", "inteligent", şi "nu deranjează vecinii" şi aşa îşi doreşte să fie toţi câinii din curţile oamenilor din oraş. Întrebat cum i-a venit ideea să propună un astfel de proiect, Ciulea a răspuns: "Locuiesc la curte şi nu numai eu, personal, sunt deranjat de câini, şi vecinii mei sunt deranjaţi de câinii vecinilor care au această problemă, care latră în neştire".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2501 vizualizari
  • +6 (32 voturi)    
    am si eu o propunere (Marţi, 1 martie 2016, 10:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    consilierii prinsi ca umbla fara creier in cap isi pierd automat functia!
    • -5 (19 voturi)    
      hmm (Marţi, 1 martie 2016, 10:52)

      oy [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Cauta "debarking" sau "bark softening" pe wiki. E legal in mai toate statele americane. La europeni, nu, dar aici trebuie sa iti tii cainele in casa noaptea.
      Doar pentru ca noi suntem inapoiati dpdv al legislatiei si unii dintre noi vor normalitatea pe care o vedem in vest, nu este un motiv sa ii jignesti pe cei care incearca ceva in privinta asta.
      Vom beneficia cu totii de pe urma unei legislatii "ca afara".
  • +3 (23 voturi)    
    ... (Marţi, 1 martie 2016, 10:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Stapane, fraierul insista!
  • +11 (21 voturi)    
    Latratul în curți (Marţi, 1 martie 2016, 10:33)

    mr_mojo [utilizator]

    E reglementat prin lege in alte tari, nu trebuie chinuite animalele, ci stăpânii. Din păcate la noi lipsesc legile ( sau nu sunt aplicate, sau aplicate prea blând) care reglementează zgomotul produs de oameni si animale in comunități ( câini care nu lasa oamenii sa doarmă, chefuri târzii care nu sunt amendate, etc. etc.). Următorul pas spre civilizație ar fi legi si in aceasta direcție.
    Doar la noi latră in centrul orașului câinii ca la stână, fac unii nunți si înmormântări in mijlocul străzii zile la rând, răsună cartierele de manele.
    Cei care plătesc taxe (și trebuie deci să se trezească devreme pentru a face asta) trebuie protejați de cei cărora nu le pasă de ceilalți. Nu legi stupide (baruri închise la 2 noaptea pentru ca lumea sa doarmă, ca in US), doar legi de bun simț.
  • +2 (24 voturi)    
    prea mult deranj (Marţi, 1 martie 2016, 10:58)

    dabu [utilizator]

    Pe acest consilier deranjat - efectiv deranjat - il supara ca un caine latra in curtea stapanului. Desi, daca stam sa ne gandim, asta este unul dintre scopurile pentru care oamenii au caini, mai ales la curte, si anume, pentru protectie. De sute de ani.

    Intr-o tara in care oamenii sunt calcati pe strazi si autorii nu patesc nimic, in care siguranta cetateanului in general, este 0 barat pentru statul roman, in care zgomotele de la chefuri, nunti, localuri sunt facute constient de niste oameni cu creier si nu de animale care reactioneaza din instinct, si in care tot ce inseamna administratie, de la guvern, parlament, primari, etc, se ocupa doar cu furatul din banii nostri, tot ce a ramas de facut este sa reglementam cainii.

    Propunerea mea este ca cetateanului Ioan Ciulea sa ii se monteze o botnita, pentru ca scoate numai tampenii pe gura.

    PS. Daca domnii procurori DNA citesc acest articol, ii invit sa faca un control specific la primaria Medias, pentru a ne dovedi ca acolo totul este corect, reglementat, curat. Sau alte institutii abilitate...
    • -3 (9 voturi)    
      daca nu (Marţi, 1 martie 2016, 11:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dabu

      ar fi avut vecinul un caine care sa latre, sau mai bine zis sa-l latre, aceasta platitudine bipeda nu ar fi avut niciun fel de rol, de activitate ca si consilier?
      se pare ca nu are nicio circumvolutiune, asa ca ma intreb, cum de mai are functii fiziologice?
    • +2 (10 voturi)    
      Paranoia (Marţi, 1 martie 2016, 15:09)

      CatalinFrancu [utilizator] i-a raspuns lui dabu

      Dacă ești paranoic, ia-ți o mitralieră și stai la pândă pe la geamurile casei. Nu-ți antrena câinele să latre isteric la pisici, trecători, poștași, mașini, oameni care-și plimbă câinii, pentru ca apoi să pretinzi că faci asta „pentru protecție”. Evul Mediu s-a terminat.

      O relație cu un câine poate fi incredibil de bogată și înțeleg ideea că proprietarii chiar își iubesc câinii. Dar ce are asta cu lătratul 24 de ore pe zi? Unde e dragostea în a-ți lăsa câinele să-și bată joc de un cartier întreg?

      Și eu am boxe și starea lor naturală este să urle muzică la 110 dB. Și totuși nu fac asta. Vecinii mei habar n-au că eu exist, pentru că eu fac toate eforturile posibil să nu-i deranjez. Și aș intra în pământ de rușine dacă, prin acțiune sau prin inacțiune, le-aș da trezirea la 6:30 în fiecare dimineață (inclusiv în weekend, în concedii, de Crăciun sau de Paști).
    • -2 (4 voturi)    
      Ar fi buna o DNA sa-l potoleasca pe tam.pit (Marţi, 1 martie 2016, 16:46)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui dabu

      Luat la purecat, tot ce si de ce (cat % spaga) a votat. Sunt absolut sigur ca e corupt. Sunt corupti 90% din consilieri, ar fi o adevarata nesansa sa fie asta "curat".
  • -2 (12 voturi)    
    Prost (Marţi, 1 martie 2016, 11:00)

    HP [utilizator]

    Mare prost, consilierul asta. Si insista in dobitocia lui.

    In orase, cainii stau la bloc, deci in casa, tot timpul.

    Iar pentru cei care stau la casa, cainele sta in curte si nu il voi baga in casa in vecii vecilor.

    Sa le intre bine in capsoare tuturor - la casa, cainele se tine in curte. Cainii latra. E firesc si normal.

    Cui nu-i convine, sa se mute la bloc.
    • -1 (9 voturi)    
      Câinii latră (Marţi, 1 martie 2016, 15:17)

      CatalinFrancu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Câinii latră, iar oamenii omoară, violează, fură și invadează alte țări. Cea mai mare parte din istoria de 2.000.000 de ani a omenirii este una violentă în care adevărul este impus cu sabia. Dar de vreo câteva sute de ani a început să ne pese unii de alții, să ne dăm seama că cooperarea dă roade mai bune decât egoismul.

      Ne străduim să construim o lume în care oamenii nu mai omoară și nu mai fură. Pe același principiu, starea naturală a lucrurilor („câinii latră”) nu este un adevăr imuabil. Când este cazul, faci efortul ca să schimbi acea stare.

      E ok să spui „câinele meu latră”. Dar fii sincer cu tine însuți și spune motivul adevărat: „pentru că mi-e lene să-l fac să tacă” sau „pentru că așa îl educ eu, să latre, fiindcă atât mă duce capul” sau „pentru că nu-mi respect vecinii”. Nu mai încerca să prezinți asta drept o stare de fapt naturală și intangibilă.
  • 0 (6 voturi)    
    Pai eu propun (Marţi, 1 martie 2016, 11:19)

    fghr [utilizator]

    sa se trezeasca toata Romania la 9 dimineata , iar duminica la 10 .

    Poate dorme vreun pensionar...dar ce te faci ca nea Costica de la mine se trezeste la 11 uneori?
  • +2 (10 voturi)    
    Dar (Marţi, 1 martie 2016, 11:31)

    tudor74 [utilizator]

    Dar de motociclistii care fac curse la 2 noaptea prin oras pe aia cand ii schiloditi ?

    Pe pustanii care stau vara pe bancile din jurul blocurilor pana noaptea tarziu (vara stau aproape toata noaptea) razand zgomotos, tipa, urla, bat din palme pe astia cand ii schiloditi ?

    Sau pe vecinul care da gauri cu bormasina la 11 AM ? Sau pe egipteanul (refuz sa folosesc termenul de rom) care asculta manele la maxim in masina in fata blocului ?

    Inca o dovada ca in institutiile publice la varf ajung doar tampiti, incompenti si hoti.
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 1 martie 2016, 16:25)

      tonyzzz [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      La toate exemplele date de tine exista o solutie functionala, cel putin in Bucuresti. Suni la politie, iar politia da avertisment la prima abatere si amenzi daca mai exista si alte abateri in decursul a cateva luni de la prima sesizare.

      De la cea de-a doua abatere amenda este de 1000 lei in cazul in care tulburi linistea. Asta include muzica, tipete/vorbit prea tare, bormasini, motociclete. Toate sesizarile pe care le-am facut au fost rezolvate in maxim 20 minute si 90% din ele s-au soldat cu amenzi usturatoare, care i-au lecuit pe oameni sa mai faca galagie la ore nepotrivite.

      Vecinul de deasupra mea, care considera ca e ok sa dea bairame de 3 ori pe saptamana, a cumulat in total 5 amenzi a cate 1000 de lei, in doua saptamani, dupa care a devenit cel mai linistit personaj din bloc.

      In cazul cainilor mi se pare de bun simt sa iti faci animalul sa taca, atata timp cat deranjeaza vecinii. Care e diferenta intre a fi deranjat de un animal galagios si a fi deranjat de o bormasina? Tot deranj se numeste. Stapanii trebuie sa fie amendati pana gasesc o solutie sa nu isi mai deranjeze vecinii, indiferent ca isi tin animalul in casa, sau il educa.

      Pana la urma urmei consilierul stie ce zice. Cand te trezeste un latrat la 1 noaptea, suni la 112, astepti pe fir 5 minute pana dai toate datele la centrala, ti se face legatura la sectie (uneori), iar dai toate datele, dupa care mai astepti inca 15 - 20 minute sa vina un echipaj la vecin. Te caci in el de somn deja, iar la 5-6-7 dimineata trebuie sa pleci la munca. Si de ce sa tii ocupat un operator 112 cand toata situatia poate fi prevenita printr-o lege clara, menita sa educe proprietarii de caini?
  • +6 (10 voturi)    
    dincolo de comicul situatiei, cam are dreptate (Marţi, 1 martie 2016, 14:15)

    jackalphonse [utilizator]

    chiar n as vrea sa fiu vecin cu cineva care are un dulau galagios in timpul noptii.
    sa i tai corzile vocale sarmanului catel, astami se pare o prostie mare cat desteptul care a avut ideea
  • +5 (5 voturi)    
    Pe cand o modificare legislativa (Marţi, 1 martie 2016, 16:35)

    TDB [utilizator]

    care sa scoata si cocosii macar din zonele ultra-centrale ale oraselor?
  • +7 (9 voturi)    
    Cainii care latra noaptea (Marţi, 1 martie 2016, 16:39)

    fudulu [utilizator]

    Ce te faci cand vecinul are la sase metri de fereastra ta cinci caini care noaptea, periodic, incep sa latre si sa urle si la corul lor se adauga si latratul altor caini din alte curti dar care, din fericire, sunt mai departe.Si iarna mai merge ca dorm cu fereastra inchisa dar vara ?.
    Ideile respectivului consilier nu sunt inventiile lui. In Canada de exemplu, asa sunt legile. Dupa ora zece ori iti iei cainele in casa ori il operezi la coardele vocale.
  • 0 (0 voturi)    
    caini si stapani de caini. (Miercuri, 2 martie 2016, 10:50)

    marmarin [utilizator]

    Credeam ca incepem sa ne civilizam si noi romanii. M-am inselat. Cred ca suntem singura tara din lume in care caiinii umbla aiurea pe strazi, urla, mariie , mananca oameni. Stapanii lor nu au nicio responsabilitate. Latraii de serviciu , vezi Doamne iubitori de anmale,nu vad ca aceste animale nu sunt ingrijite, sunt lasate sa moara de foame ,zac in cotete insalubre, sunt purtatoare de microbi si mor de cele mai crunte boli. Voi cei care dati din gura fara sa ganditii nu va mai autointitulati” iubitori de animale”. Sunteti jalnici. Stapanii trebuiesc respnzabilizati prin legi dure. Omul asta a avut o initiativa. Poate nu cea mai buna. Dar este un inceput. Daca stapanii de caini vor fi obligatii sa-i tina in casa vor trebuii sa-i ingrijeasca, sa-i spele, sa-i duca la veterinar. Dar sunt prea multi "iubitori de animale" lipsiti de educatie si mai ales de bun simt. Ce ar fi ca voi sa mergeti sa ingrijiti animalele, ale voastre si ale altora? Nu-i asa ca nu puteti? . Nu este usor sa muncesti si sa cheltui o gramada de bani. Nu ar trebuii sa aiba animale decat aceea care sunt in stare sa-i ingrijeasca. Vai mama voastra de " iubitori de animale" Toate jignirile pe care le aduceti acestiu consilier, de buna credinta cu o initiativa laudabila sunt cartea de vizita a " marilor iubitori de animae" , confuzi, limitati, agresivi.