UPDATE Ministrul Sanatatii si prefectul cer demisia conducerii Spitalului de Pediatrie din Pitesti / Medicii din unitate ameninta cu proteste / Managerul spitalului spune ca nu pleaca: M-am saturat de linsajul asta

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2016, 8:04 Actualitate | Esenţial

Patriciu Achimas Cadariu
Foto: Agerpres
Patriciu Achimas Cadariu solicita public demisia conducerii Spitalului de Pediatrie din Pitesti sau demiterea acesteia de catre autoritatile publice locale in a caror administrare si responsabilitate se afla aceasta unitate spitaliceasca, informeaza un comunicat al Ministerului Sanatatii.

UPDATE 

10.10  Vasile Stan, managerul Spitalului de Pediatrie, a declarat pentru Mediafax ca nu are de gand sa-si dea demisia din functie si ca ministrul Sanatatii, Patriciu Achimas-Cadariu, poate sa il demita, daca asa considera ca se va rezolva situatia.

"Eu nu imi dau demisia, ma consider nevinovat. Sa ma demita ministrul, daca asa considera ca se rezolva situatia. Mai au sa ma faca si criminal. M-am saturat de linsajul asta. Niciunul dintre copiii care au murit nu a trecut pe la noi. Ce ma doare cel mai mult, pentru ca si eu sunt medic pediatru, este faptul ca sunt niste copii care au murit. Toti copiii au fost tratati cum trebuie", a declarat Vasile Stan, managerul Spitalului de Pediatrie din Pitesti. 

10.05 Prefectul de Arges, Cristian Soare, a cerut demisia conducerii Spitalului de Pediatrie Pitesti si a Directiei de Sanatate Publica.

9.26 Medicii de la Pitesti ameninta insa cu proteste daca va fi demisa conducerea care, spun ei, nu are nicio vina pentru situatia bebelusilor.

Solicitarea vine dupa ce miercuri Achimas Cadariu a fost la Spitalul Marie Curie, pentru a verifica starea de sanatate a copilului de un an si patru luni, internat ieri dupa-amiaza, dupa ce a fost transferat de la Spitalul de Pediatrie din Pitesti. 

Ministrul Sanatatii s-a deplasat si joi dimineata la Spitalul "Marie Curie" pentru a vedea starea copiilor cu sindrom hemolitic uremic. 

Ce s-a intamplat in acest caz, potrivit MS:

"Din primele verificari efectuate, potrivit informarii transmise de catre Directia de Sanatate Publica Arges, situatia acestui copil era cunoscuta de personalul medical al Spitalului de Pediatrie Pitesti inca din data de 13 februarie a.c., cand copilul a fost a adus de parinti pentru consult de specialitate, acuzand febra si scaune diareice, se scrie in comunicat.

Cu aceasta ocazie, in regim ambulatoriu, i s-a prescris tratament simptomatic. 

La data de 14.02.2016, copilul a fost transportat de parinti la o clinica privata din Bucuresti, unde au fost efectuate o serie de analize.  

La data de 21.02.2016, ora 8.30, copilul s-a prezentat la Institutul National de Boli Infectioase Matei Bals din Bucuresti, unde a fost consultat si i s-a pus diagnosticul de "enterocolita dizenteriforma si rectoragii". 

Pentru excluderea patologiei chirurgicale, copilul a fost indrumat pentru consult de specialitate la Spitalul Grigore Alexandrescu, unde a ajuns la ora 8.59, potrivit fisei pacientului de la Unitatea de Primiri Urgente a acestui Spital. 

Ca urmare a investigatiilor derulate la aceasta unitate spitaliceasca, a fost exclusa patologia chirurgicala, recomandandu-i-se revenirea la Institutul Matei Bals, unde copilul era asteptat in vederea internarii. La ora 12.25, parintii au transportat copilul la Spitalul Victor Babes, unde s-a constatat, la camera de garda, ca pacientul este echilibrat. 

Dupa ce s-a efectuat o noua serie de investigatii, care au inclus coproculturi, examen coprocitologic, rotavirus absent, adenovirus absent, Salmonella absent, Shigella absent, i s-a recomandat tratament simptomatic si revenire in caz de agravare, cu diagnosticul de Enterocolita acuta.  

La data de 23.02.2016, orele 22.18, parintii s-au prezentat cu copilul la Unitatea de Primiri Urgente din cadrul Spitalului de Pediatrie Pitesti, unde pacientul a fost diagnosticat cu "boala diareica acuta enteroinvaziva, cu Sindrom de Deshidratare Acut 5% si sindrom febril asociat". 

Copilul a fost internat, iar in urma investigatiilor s-au constatat semne de infectie, desi rezultatul coproculturilor s-a mentinut negativ.  

Astazi, 24.02.2016, la ora 12.20, conform datelor Directiei de Sanatate Publica Arges, a fost solicitat transferul la Spitalul Marie Curie Bucuresti, fara a se raporta cazul catre Directia de Sanatate Publica Arges, in conformitate cu reglementarile in vigoare. 

In aceeasi zi, in jurul orei 15, pacientul a ajuns la Spitalul Marie Curie, unde a fost internat la Sectia de Nefrologie. Au fost recoltate analizele de sange si coproculturi, in urma carora s-au evidentiat criterii de diagnostic asociate Sindromului Hemolitic Uremic. 

Din coprocultura, in urma testarii, s-a pus pus in evidenta prezenta Verotoxinei secretate de o tulpina de Escherichia Coli. Pacientului i s-au administrat solutii de reechilibrare hidroelectrolitica, plasma, masa trombocitara, in vederea instalarii cateterului de dializa peritoneala. 

Starea pacientului este stabila, insa prognosticul este rezervat."


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
4808 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    nu iau apararea nimanui... (Joi, 25 februarie 2016, 9:41)

    liviu_ [utilizator]

    dar cred ca ne cam grabim cu masuri...
    sau ministerul vrea sa-si spele imaginea.... de 2 saptamani astia nu se prind de unde s-au imbolnavit atatia copii...
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Joi, 25 februarie 2016, 10:01)

    Stefan85 [utilizator]

    Situatia de la Pitesti e intalnita in foarte multe locuri, pe medici ii doare efectiv la basca iar pe aia de familie si mai rau. Multi merg pe varianta "las ca n-are nimic" ca a mai avut si altul si i-a trecut.

    In cazul in care bebelusul are diaree se fac niste analize si apoi ii dai tratament, in cazul verotoxinei cel mai grav e sa administrezi antibiotice sau antidiareice, mai mult rau fac pt ca aceasta se va secreta in exces respectiv nu se va elimina din organism.

    In cazul de fata se pune intrebarea: De ce nu au facut analize la Pitesti prima data, apoi cum de la Marie Curie au gasit toxina si in rest nu, ce analize s-au facut de ce nu exista un standard peste tot?
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ca nu exista proceduri standard si ... (Joi, 25 februarie 2016, 15:28)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Stefan85

      e si multa incompetenta , delasare, prostie, mizerie in toate spitalele din Romania. Doar nu ne asteptam ca in Romania sa ramana cei mai buni medici la salariile pe care le plateste statul roman. Ne-am trezit acum ca se intampla aceste cazuri cand aceleasi cazuri si multe altele sunt prezente dintotdeauna in spitalele din Romania. Singura diferenta e ca acum sunt mult mai mediatizate. Si nu se va schimba nimic cat timp nu vom intelege ca santatea trebuie sa fie prioritatea numarul 1 in aceasta tara si ca trebuie sa alocam mult mai multi bani decat o facem acum.
  • -1 (7 voturi)    
    Incredibil... (Joi, 25 februarie 2016, 10:37)

    The Insider [utilizator]

    Pt unul care pretinde ca a avut pana de curand functie de conducere la un prestigios institut di Cluj , ba chiar si ceva activitate profesionala recunoscuta , se pare , de catre colegi , reactia si masura propusa , ca si corolar al acestei frustrante si dramatice situatii , este incredibila !
    Daca raportarea ceruta ar fi constituit o solutie pt dezlegarea misterului ce inca invaluie sursa infectarii , daca ar reprezenta solutia readucerii la viata a micutilor sau a vindecarii mai rapide si fara urme a celor care inca se lupta cu cumplita boala , as fi fost printre cei dintai care ar cere demiterea conducerii !
    E cumplita transformarea ce are loc , se pare, fara nicio deosebire de nivel intelectual , trecut profesional si/sau social , odata ajunsi in functii de acest nivel , a acestor persoane !
    Flexibilitatea ipotetica , pragmatismul si cunoasterea mecanismelor din interior par sa dispara cu desavarsire , personajul devenind rupt de realitate , principiul ” Ba p-a masii !„ devenind litera de lege si cumplit de repede adoptat si/sau insusit , chiar daca ceea ce se intampla nu a fost un afront personal si nici macar profesional sau juridic !
    Ce o fi in capul Dr. Cadariu , mi-e peste masura sa inteleg....ce rezolva cererea de demitere a conducerii spitalului , e si mai greu sa inteleg...
    Celebra ” Capul lui Motoc , vrem !„ cred ca este preluata fara niciun fel de rationament prealabil , iar gandul ca s-ar putea sa fi fost sugerata de vreun conslier uitat de Dumnezeu in minister ma umple de furie la adresa actualului ministru.... echipa de consilieri fiind rezultatul alegerii personale , si nu impusa de organigrama !
    Parca ar deveni un politician de 2 lei , atent la imagine si nu la solutie !
    Si toate astea in ciuda background-ului enuntat mai sus .... pai atunci la ce sa ma mai astept din partea vreunui contabil , jurist sau dentist - nu ca ar fi ceva umilitor sa ai asemenea calificari , dar am avut in ultimiii 26 de ani si asa ceva si aveau scuza asta !
  • -1 (9 voturi)    
    INCOMPETENTE (Joi, 25 februarie 2016, 10:49)

    jidanul [utilizator]

    Poate si conducerea spitalului este incompetenta, dar toata lumea stie ca "pestele de la cap se impute" iar, conducerea spitalului nu e capul. Capul il reprezinta conducatorul guvernului, conducatorul ministerului si reprezentantul guvernului in teritoriu. Rezultatul corect ar fi ca primul-ministru, cu ministru si cu prefectul sa-si dea demisia urgent. Cine a distrus sistemul de sanatate in Romania ? Cine a distrus tara asta ? Conducatorii au distrus totul tara asta. In concluzie, conducatorii sa-si dea demisia, ca ei sunt principalii vinovati si apoi daca e cazul sa demisioneze si conducerea spitalului daca este cu adevarat vinovata.
    • +1 (3 voturi)    
      Fugi bre de-aici (Joi, 25 februarie 2016, 11:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Deci solutia ta e sa schimbam guvernul de fiecare data cind ceva nu functioneaza bine...
      Ce treaba are premierul, numit de 2-3 luni, cu spitalul din Pitesti, unde niste doctori au dat niste tratamente aiurea, fara sa se oboseasca sa faca analize.

      Asta nu inseamna ca reactia ministrului nu e usor pompieristica.

      Aici ar trbeui sa existe proceduri care sa spuna exact ce se intimpla cind un bebelus vine cu simptome diareice. Se fac sau nu analize? Se cauta sau nu ecoli

      Si in plus, ar trebui cautata cauza acestor infectii severe.
  • -1 (5 voturi)    
    M-am saturat dar nu plec ... (Joi, 25 februarie 2016, 11:47)

    A_Radu [utilizator]

    Pffaaaii ... Cat de gros sa le fie obrazul ... toti sunt scarbiti, satui, dar se tin cu lanturi de cate o functie ...
    Pai domnule, voi ati vrea ca sa-si dea mai intai demisia ministrul si daca se poate opinia publica sa uite de voi, managerii cocolositi in posturi caldute rezistenti in fata tuturor guvernarilor ... Administratia publica e infestata de acesti paraziti uitati in functii care par de neatins
  • +1 (3 voturi)    
    Rezultatul unei descentralizări proaste. (Joi, 25 februarie 2016, 12:28)

    asavreau [utilizator]

    Spitalul din Pitești nu are nici-o subordonare față de Ministerul Sănătății.Descentralizarea făcută în sănătate a făcut ca nimeni să nu mai asculte de nimeni,toți să fie șefi.Să paseze vina după cum bate vântul politic.Trebuie mediatizat și arătat că răspunderea este la autoritățile din Argeș,de la prefect,președinte de CJ,primar,care au în subordine instituțiile județene de sănătate și numesc șefii acestor instituții.
  • 0 (2 voturi)    
    sistem imunitar dezechilibrat (Joi, 25 februarie 2016, 12:32)

    revo [utilizator]

    Au tot cautat sa gaseasca "ceva", dar nu s-au intrebat ce le lipsea copiilor!
    In intestinul copiilor a fost un dezechilibru, pe care, probabil, antibioticele si alte medicamente doar l-au intensificat.

    Daca nu au identificat niciun factor cunoscut, nicio bacterie pacatoasa, atunci sa cerceteze daca copiii aveau "bacteriile bune", pe care trebuie sa le avem toti in corp si pe piele, ca sa rezistam atacaului celor rele.
    Cel mai probabil sunt copii nascuti prin cezariana, hraniti excesiv sau poate numai cu lapte praf si produse pasteurizate, poate ca au urmat si tratamente cu antibiotice inainte, deci sunt copii care nu au primit ceea ce aveau cu adevarat nevoie pentru a-si desavarsi sistemul imunitar.
    Demult de tot, pe vremea lui Ceasca, medicii recomandau obligatoriu si consumul de iaurt impreuna cu antibioticele, de exemplu.
    • 0 (2 voturi)    
      Iaurt da (Joi, 25 februarie 2016, 13:27)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui revo

      dar nu mizeria aia care se vinde in supermarket cu eticheta de iaurt.
  • +3 (5 voturi)    
    Corect (Joi, 25 februarie 2016, 13:07)

    Adrian_1978 [utilizator]

    Achimas are dreptate. A cerut sa se raporteze orice can suspect. Diareea cu sange era caz de raportat.
    Daca raportau boala diareica parcursul bebelusului era scurtat si poate pacientul nu avea complicatii.
    Idiotii aia nu au respectat dispozitiile ministerului si ar trebui nu numai sa isi dea demisia dar si sa fie investigati penal. Daca copilul moare se poate deschide dosar de omor din culpa.