Propunerea consilierului din Medias de a taia corzile vocale ale cainilor zgomotosi ar fi ilegala

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2016, 9:52 Actualitate | Esenţial

Cainii din municipiul Medias care latra tare nu vor avea corzile vocale taiate, asa cum si-ar fi dorit consilierul local Ioan Ciulea, pentru ca propunerea sa de operare a cainilor zgomotosi nu a fost acceptata de restul colegilor din Consiliul Municipal, transmite Agerpres.

In semn de protest, o iubitoare de caini din Medias i-a daruit luni, initiatorului propunerii, o pereche de dopuri de urechi, ca sa nu mai auda patrupedele vecinilor. 

"Nimeni nu l-a luat in considerare pe domnul Ioan Ciulea cu propunerea aceasta si, chiar daca el vrea sa mearga mai departe sa faca un proiect de hotarare, juristii nu o sa-l semneze, pentru ca este o propunere ilegala", a precizat marti, pentru Agerpres, Ioana Fagadar, purtator de cuvant a Primariei Municipiului Sibiu. 

Peste 1.250 de persoane au semnat deja o petitie online impotriva taierii corzilor vocale ale cainilor. 

Potrivit unei lucrari de specialitate, "Devocalization fact sheet" a Humane Society Veterinary Medical Association, lucrare mentionata in textul petitiei, "operatia de indepartare a corzilor vocale este o operatie invaziva, dureroasa, care prezinta riscuri multiple. De la riscul anesteziei in sine si riscul de a dezvolta infectii post-operatorii, pana la riscul modificarii comportamentului animalului ca urmare a incapacitatii de a comunica, ceea ce va provoca stres animalului. Timp de 4 saptamani dupa operatie animalul nu are voie sa se joace, iar timp de 6-8 saptamani nu are voie sa latre. Ingrijirea post-operatorie este critica si este necesara internarea animalului pentru mai mult timp. Dupa operatie pot aparea nenumarate complicatii care vor pune viata cainelui in pericol." 

Colegiul Medicilor Veterinari Sibiu a anuntat, la randul sau, ca este ilegala propunerea consilierului municipal de la Medias, fiind caz penal daca cineva incearca "sectionarea corzilor vocale" ale cainilor, cu alt scop decat medical. 

Ioan Ciulea, consilier municipal la Medias, a depus in urma cu o saptamana, la Primarie, o propunere de hotarare prin care cere ca toti cetatenii din oras care au caini de curte ce latra prea tare sa le scoata corzile vocale sau, daca nu vor sa-si opereze animalele de companie, sa le "instraineze". 

Ioan Ciulea a declarat recent, pentru Agerpres, ca el are un caine "civilizat", "normal", "inteligent", care "nu deranjeaza vecinii" si asa isi doreste sa fie toti cainii din curtile oamenilor din oras. 

Intrebat cum i-a venit ideea sa propuna un astfel de proiect, Ciulea a raspuns: "Locuiesc la curte si nu numai eu, personal, sunt deranjat de caini, si vecinii mei sunt deranjati de cainii vecinilor care au aceasta problema, care latra in nestire."


Citeste mai multe despre   









2793 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    Fratilor (Marţi, 23 februarie 2016, 10:11)

    turms [utilizator]

    Nu ati inteles ca omul vroia sa iasa si el in evidenta?
    Cel mai bine ar fi sa nu mai bagam in seama aceste cretinisme. Cum sa vii cu asa ceva? Asta era cea mai importanta problema locala nerezolvata?
    • -6 (22 voturi)    
      E ok (Marţi, 23 februarie 2016, 10:22)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui turms

      Stii cum e intr-un cartier de case de la marginea Bucurestiului cand incep sa latre toti cainii ? Oamenii inca traiesc ca in evul mediu si considera ca cel mai bun lucru ca sa te aperi de hoti e sa tii ditamai cainele in curte ?
      • +6 (20 voturi)    
        Evul Mediu e in mintea (Marţi, 23 februarie 2016, 10:29)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        celor care vor sa taie corzile vocale ale cainilor. Inteleg ca stai mai pe la periferie dar gandirea se poate misca mai spre centru, mai spre civilizatie.
        • -5 (15 voturi)    
          Asa, lumineaza-ma si pe mine (Marţi, 23 februarie 2016, 11:05)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ce ar trebui facut ca oamenii sa inteleaga ca un caine n-ar trebui sa stea in curte, in frig si ca exista solutii ieftine pentru paza ? Ca asa, e usor de vorbit. Toti facem pe desteptii, e tehnica romaneasca clasica.
          • +2 (12 voturi)    
            Lol (Marţi, 23 februarie 2016, 11:33)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            Oamenii nu ar trebui sa inteleaga aberatiile tale.

            Cainii stau la curte bine-merci, cum stau de sute de ani.

            N-are nimic de-a face cu paza, nu am caini ca sa aiba cine sa-mi pazeasca curtea.

            Am caini pentru ca mi-s dragi.
            • -2 (10 voturi)    
              pai si de ce (Marţi, 23 februarie 2016, 12:51)

              dan.c [utilizator] i-a raspuns lui HP

              ar trebui vecinul sa suporte latraturile dragilor tai caini?
              • +1 (5 voturi)    
                De aia (Marţi, 23 februarie 2016, 15:14)

                HP [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

                Pentru ca la mine in curte fac ce vreau, pentru ca ei la randul lor au caini, pentru ca traim intr-o comunitate de oameni civilizati, iubitori de animale.

                Nu sesizezi cred penibilul pozitiei - "de ce latra cainii ?".

                Stiu eu unde bati - "nu ar trebui sa existe caini in curti, Romania moderna, bla bla", dar nu e nimic lipsit de civilizatie in a avea un caine la curte.
                • -1 (5 voturi)    
                  Si daca... (Marţi, 23 februarie 2016, 15:31)

                  dan.c [utilizator] i-a raspuns lui HP

                  ... vecinul isi ia un leu si il tine in curte? In siguranta, desigur, nu poate sa sara gardul...
                  Adica un leu din ala adevarat pe care l-a salvat de la moarte de la o gradina zoologica cand era pui. Vecinul e om civilizat fireste, profund atasat de leul lui. La fel de civilizat ca tine.
          • +1 (5 voturi)    
            deci (Marţi, 23 februarie 2016, 11:38)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            1 - cainele nu este o solutie pentru paza... POATE ajuta dar nu mai mult
            2 - cainele NU este o solutie ieftina (mancare, daca chiar vrei sa-l faci de paza dresaj -> care nu e deloc ieftin)
            3 - sunt alte solutii impotriva latratului (zgarda anti-latrat si altele)
            • -1 (5 voturi)    
              altele: (Marţi, 23 februarie 2016, 14:49)

              baimarean [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

              antigel, ultrasunete, etc. Ieftine sau nu, sunt verificate.
          • +1 (7 voturi)    
            serios? (Marţi, 23 februarie 2016, 11:41)

            grongobar [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            da' unde tre' sa stea canele ala ? pe canapea in living,dupa ce a venit de la coaforul de caini ? si care sunt solutiile alea ieftine ? suparveghere video si contract cu firma de paza ? vorbim de oameni care au wc-ul in fundul curtii,nu iphone 6 si televizor 4k.
          • -1 (7 voturi)    
            si unde sa stea? (Marţi, 23 februarie 2016, 11:46)

            Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            in pat cu stapanul?

            orice caine latra. ca e chihuaua sau ditamai dogul. difera doar tonalitatea.
          • +2 (8 voturi)    
            paza? (Marţi, 23 februarie 2016, 12:17)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            cine spune ma de paza? cainele este un membru al familiei pt multi oameni, lasa-ne cu gandirea ta de om lipsit de empatie
          • +3 (5 voturi)    
            Nu poti fi luminat (Marţi, 23 februarie 2016, 13:25)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            E nevoie de creier pentru acest proces. Vezi un citat din Gandhi " Nivelul de civilizatie a unui popor se vede din comportamentul pe care il are fata de animale".
      • 0 (0 voturi)    
        cand latra cainii, foloseste remota. (Marţi, 23 februarie 2016, 18:38)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        .
    • +5 (5 voturi)    
      eu cred (Marţi, 23 februarie 2016, 14:50)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui turms

      ca voia sa-l bage in seama Brigitte Bardot. :)
  • +5 (7 voturi)    
    normalitate (Marţi, 23 februarie 2016, 10:13)

    GeorgeT [utilizator]

    Cind oare o sa intre tara asta in normalitate, cind isi revin oamenii la normal oare ..
    • 0 (8 voturi)    
      niciodata (Marţi, 23 februarie 2016, 12:53)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      o sa umblam toti cu dopuri in urechi si cu copiii in lesa
  • +3 (15 voturi)    
    ar trebui (Marţi, 23 februarie 2016, 10:20)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    pe acelasi principiu cu cel al maimutzoiului consilier, sa-i taiem capul susnumitului, intrucat ne deranjeaza zgomotele produse de el. stau si ma intreb, fara vreo speranta cine dracu` l-a votat pe idiotul asta in consiliul orasenesc. pe de alta parte, vazand cum este administrata romania in ultimii 26 de ani si ce se voteaza, nu este nimic de mirare. singura solutie este sa le taiem capul. si nu este barbara, uitati-va la francezi, acum dupa 200 de ani, sunt destul de respectati. frica pazeste bostana!
  • +3 (13 voturi)    
    interesant (Marţi, 23 februarie 2016, 10:38)

    SaTF [utilizator]

    Cred ca este o idee interesanta care merita explorata si poate chiar extinsa :
    Uite, pe mine (si probabil pe inca multa lume) ma deranjeaza ideile acestui domn, deci ar trebui ca cineva sa ii eliminele ramasitele de creier cu care genereaza asemenea idei .

    Cred ca la final ar fi toata lumea multumita, nu ?
    • +3 (3 voturi)    
      deci exista semnul egal (Marţi, 23 februarie 2016, 12:53)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui SaTF

      intre acest domn (un om) si caini?
  • +1 (11 voturi)    
    interesant (Marţi, 23 februarie 2016, 10:38)

    SaTF [utilizator]

    Cred ca este o idee interesanta care merita explorata si poate chiar extinsa :
    Uite, pe mine (si probabil pe inca multa lume) ma deranjeaza ideile acestui domn, deci ar trebui ca cineva sa ii eliminele ramasitele de creier cu care genereaza asemenea idei .

    Cred ca la final ar fi toata lumea multumita, nu ?
  • +5 (9 voturi)    
    O idee buna totusi (Marţi, 23 februarie 2016, 10:50)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pentru a fi aplicata politicienilor...
    • -2 (4 voturi)    
      acolo DA (Marţi, 23 februarie 2016, 11:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      cel mai latrator caine nu latra o viata intreaga cat latra politicienii intr-o oda de "dezbatere" in timpul campaniei
    • 0 (4 voturi)    
      aia (Marţi, 23 februarie 2016, 12:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      nu latra, grohaie, ca-i plin parlamentul de porci.
  • -2 (10 voturi)    
    problema galagiei e reala (Marţi, 23 februarie 2016, 11:57)

    gipop [utilizator]

    Doamne, ce citesc aici! Si ma minunez nu de propunerea consilierului, ci de comentariile la adresa lui. Oameni buni, trebuie sa intelegeti ca problema galagiei facuta de caini este o problema majora, poate cea mai mare din tara (ca intreba unul daca asta e cea mai "importanta problema locala nerezolvata"). Nevoia de mancare, de apa, de somn trebuiesc asigurate in primul rand, fara de care restul problemelor nici nu mai conteaza. Da, cine nu e afectat nu are voie sa vorbeasca, pentru ca nevoia somnului este una din nevoile primare si e singura asupra caruia omul nu are un control direct. Sunt copii mici de 2-3 ani afectrat care cresc prost, oameni care isi pierd locul de munca si familii destramate, din cauza galagiei provocate de caini (nu exagerez). Ganditi-va ca nu degeaba privarea de somn e considerata o forma de tortura.
    Eu nu vreau acum sa zic ca ideea consilierului ar fi neaparat una foarte buna, poate sunt si solutii mai bune, mai omenesti, mai ieftine.. etc.. Dar cine a sarit sa-l acuze ar trebui mai intai sa vina cu o alta solutie, mai buna, la aceasta problema.
    Doamna care i-a daruit o pereche de dopuri e proasta, nestiind ca si cu cea mai mare buna credinta din partea oamenilor, si cu spirit de sacrificiu: dopurile nu au efect!
    Dar cand citesc ca oamenii nu considera asta o problema, mi se face scarba de tara in care stau. Oamenii care o locuiesc (majoritatea, se pare) nu merita mai multa civilizatie...
  • 0 (6 voturi)    
    :) (Marţi, 23 februarie 2016, 12:11)

    Conservator [utilizator]

    E o masura putin stupida (tipic politicienilor, incearca sa rezolve o problema creind o alta sau rezolvind-o pe jumatate). E adevarat ca un ciine mut o sa te lase sa dormi dar asta nu inseamna ca nu mai musca. Si s-ar putea ca uneori sa vrei sa-l auzi din timp.
    Deocamdata problema ciinilor vagabonzi are o singura solutie: adormirea.
  • +2 (10 voturi)    
    civilizatie?? (Marţi, 23 februarie 2016, 12:57)

    The Great Cornholio [utilizator]

    1. In SUA cainii sunt operati pentru a nu deranja vecinii.
    2. Libertatea ta se termina unde incepe a mea.
    Daca potaia ta este zgomotoasa si ma deranjeaza, trebuie sa faci ceva cu ea.
    3. Eu nu ascult muzica tara la miezul noptii ca sa te deranjez pe tine.

    daca iubiti animalele, ganditi-va ca aveti si responsbilitati si ca traiti in societate nu pe camp.
  • +3 (3 voturi)    
    Bineinteles ca e ilegala ! (Marţi, 23 februarie 2016, 13:38)

    John M. [utilizator]

    S-ar putea extinde la o multime de oameni inutili din spatiul public.
  • 0 (2 voturi)    
    corzi vocale (Marţi, 23 februarie 2016, 13:54)

    nimrod [utilizator]

    Sper ca nu scrie in material ca m-am enervat si l-am citit in diagnala, omu' asta e la zi cu solutia:am inteles de pe o pagina FB ca un scandal pe aceeasi tema e in curs in unele orase siberiene. Ce mica e lumea.