Ministrul Culturii vrea constituirea unui "Fond de urgenta pentru patrimoniu", dupa prabusirea unei clopotnite si a unui turn apartinand unor biserici fortificate

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 21 februarie 2016, 16:18 Actualitate | Esenţial

Ministerul Culturii propune constituirea "Fondului de urgenta pentru patrimoniu", anunta ministrul Vlad Alexandrescu pe pagina sa de Facebook.

Reprezentanti ai Ministerul Culturii s-au intrunit intr-o sedinta de urgenta pentru analiza celor doua cazuri de prabusire a patrimoniului arhitectural, clopotnita bisericii fortificate de la Roades, din secolul al XV-lea, si turnul romanic al bisericii fortificate din Rotbav, din secolul al XIII-lea, reprezentativa pentru Tara Barsei, scrie pe reteaua de socializare ministrul culturii

Potrivit datelor actuale ale Ministerului, peste 600 de monumente de arhitectura se afla in stare de precolaps si colaps, ceea ce inseamna riscuri iminente de prabusire a altor monumente din tara.

"In prima etapa, Ministerul Culturii si Institutul National al Patrimoniului au contactat Consistoriul Evanghelic, proprietarul bisericilor, pentru a afla care sunt masurile deja intreprinse si a oferi asistenta pentru etapele urmatoare. Ministerul Culturii va oferi tot sprijinul pentru masurile de stabilizare a bisericilor, in scopul de a preveni prabusirea lor in continuare", spune Alexandrescu.

Intr-o a doua etapa, Ministerul Culturii propune finantarea interventiilor de urgenta la cele doua biserici prin Programul National de Restaurare, care este in curs de pregatire si care va fi anuntat public in scurt timp de catre Institutul National al Patrimoniului.

Conform sursei citate, o prioritate in viziunea Ministerului Culturii este constituirea unui "Fond de urgenta pentru patrimoniu", masura ce va fi propusa Guvernului cu obiectivul clar de a finanta interventii rapide in cazuri de colaps si interventii de punere in siguranta pentru a nu mai ajunge in situatia de colaps.

Ministerul Culturii si Institutul National al Patrimoniului vor initia un proiect national de inventariere astfel incat, intr-un interval scurt de timp, sa se poata completa lacunele din fondul de informatii pe baza caruia se planifica alocarea resurselor pentru restaurarea monumentelor istorice, mai declara ministrul de profil




Citeste mai multe despre   











​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
1752 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    stiu o sursa pentru acest fond (Duminică, 21 februarie 2016, 16:29)

    Olaf [utilizator]

    Dar poate Ministerul Culturii ar putea sa intrebe Consistoriul Evanghelic ce face cu miile de euro pe care le ia lunar din inchirierea cladirilor din centrul istoric din Sibiu (ca sa nu mai vorbim de celelalte orase). Iar plecam de la premisa ca Biserica e saraca? Sau poate se face o ancheta si se descopera neglijenta aceluiasi Consistoriu? Si ancheteaza mai departe la cele 18 biserici restaurate cu bani europeni (unde deja cade tencuiala).
    • +3 (3 voturi)    
      punct ochit!!! (Duminică, 21 februarie 2016, 22:44)

      korrekt [utilizator] i-a raspuns lui Olaf

      De ce banii de pe chiriile din centrul vechi care intra la Biserica nu se investesc, cel putin o parte, in cladirile respective? Spre exemplu Palatul Copiilor care arata intr-o forma jalnica, Biserica Evanghelica interesandu-se doar de chirie!!! Sau daca sasii nu au copii la palat, nu importa?
      Daca ni se spune ca nu sunt bani, atunci unde se duc banii de la aceste cladiri pe care biserica le-a primit prin retrocedari: Muzeul Bruckenthal, Liceul Bruckenthal, Liceul de Artă, Liceul Agricol, Palatul Copiilor, Clubul Sportiv Școlar Șoimii Sibiului etc.?
  • 0 (8 voturi)    
    Patriarhia ? (Duminică, 21 februarie 2016, 16:34)

    fdaniel [utilizator]

    N-ar putea Patriarhia sa redirectioneze 0.1% din fondurile primite? (mare parte de la Bugetul de Stat)
    • +9 (11 voturi)    
      Și banii furați de Ponta. (Duminică, 21 februarie 2016, 16:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Taxa pe carburant a lui Ponta,cu care a promis autostrăzi nefăcute.Să caute unde sunt banii și să folosească o parte.Am înțeles că sunt și 300 milioane nerecuperate de la escroci condamnați.Poate devin mai interesați să se recupereze dacă o parte merg la lucrări de patrimoniu.În cazul lucrărilor care deservesc și culte religioase,acestea să contribuie cu cotă parte(20-30%).
    • +4 (8 voturi)    
      De ce? (Duminică, 21 februarie 2016, 17:34)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Aceste biserici se află ăn patrimoniul Cultului Luteran și al celui Reformat. N-am nici o simpatie pentru Patriarhie, dar chiar nu e treaba lor să le întrețină.
  • +4 (4 voturi)    
    de fonduri europene, UNESCO etc nu ati auzit? (Duminică, 21 februarie 2016, 16:44)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    decat "de la buget", ca, deh, asa e mai comod?
    sunt fonduri in POR 2014-2020 pt asta. De ce nu propuneti un proiect major /sistemic pt aceste locatii?
    Sunt fonduri date direct de la Comisia Europeana. Sunt fonduri via UNESCO si alte organizati internationale.
    Si mai sunt si sponsorizari -fie organizatii de pe langa cultele care au legaturi externe (evanghelistii, unitarienii etc) fie privati care ar putea sponsoriza cu conditia sa ii se puna undeva o placa ca a contribuit si sa ii dati deduceri fiscale la impozite (ocazie cu care s-ar mai "albi" si niste bani).
    Deci, exista si alte optiuni- dar deh , toate implica si ceva MUNCA. Pai, cine , cu functionarii MC care zac in birouri si isi primesc luna de luna salariile fara mare stres? Ministrul care nu poate face un efort (el sau consiliere) sa gandeasca proactiv si altfel decat pe banii din buget, care "nu prea este"?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e chiar așa (Duminică, 21 februarie 2016, 17:41)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Muște dintre bisericile fortificate din Transilvania au fost reparate - care cu sprijinul comunității sașilor, care cu granturi sau prin fonduri europene. Plimbați-vă puțin prin Transilvania și o să vedeți. Problema e că ele sînt foarte multe și foarte degradate, unele nemaifiind folosite de zeci de ani, iar costurile renovării sînt adesea prohibitive. Apoi se mai adaugă și costurile, deloc neglijabile, ale întreținerii, în condițiile în care marea majoritate a acestor biserici nu mai au o comunitate pe care s-o servească.

      Este foarte trist, dar din păcate asta se întîmplă cînd o întreagă comunitate dispare.
  • +3 (3 voturi)    
    fond patrimoniu (Duminică, 21 februarie 2016, 17:17)

    no-dachi [utilizator]

    O idee buna, chiar daca este cu multi ani intarziere. Ma rog, bine ca se inventariaza si prioritizeaza. Odata facut un sistem eficient si [sper] transparent poate vom putea sa contribuim si noi la acest fond pe baza de donatii.
    Cred ca o campanie bine facuta, cu diferite monumente virtualizate, gen "asa arata acum, asa arata atunci, asta e povestea locului" are sanse mari sa atraga fonduri - individuale, ong-uri culturale, fonduri europene, poate chiar de la structurile religioase (desi nu am asteptari). Ca sa nu mai spun ca si Ministerul Turismului s-ar putea putea uita putin peste planuri si sa se sincronizeze cu Ministerul Culturii, ca in orice tara civilizata.
  • -4 (4 voturi)    
    i-a băgat duminică în şedinţă (Duminică, 21 februarie 2016, 20:04)

    popescu_dtru [utilizator]

    pentru că s-a prăbuşit turnul unei biserici? E obscurantist. Societatea civilă vrea spitale, nu turnuri. Huo!