Turnul bisericii fortificate din Rotbav, ce dateaza din secolul XIII, s-a prabusit vineri noapte

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 februarie 2016, 16:53 Actualitate | Esenţial

Turnul bisericii evanghelice fortificate din localitatea brasoveana Rotbav, care dateaza din secolul al XIII-lea, s-a prabusit, in noaptea de vineri spre sambata, fara ca cineva sa fie prins sub daramaturi, transmite Mediafax. 

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Brasov, cpt. Ciprian Sfreja, pompierii au intervenit pentru inlaturarea pericolului de prabusire a altor elemente de cladire.

"Ne-am deplasat la fata locului si se intervine pentru inlaturarea pericolului. Nu sunt victime", a spus sursa citata.

Constructia bisericii evanghelice fortificate a inceput in anul 1250, iar zidul din jurul ei a fost ridicat in secolul XV.

In anul 1602, biserica a oferit loc de refugiu generalului Giorgio Basta, fiindca zidurile ei au rezistat asediului principelui Transilvaniei Gabriel Bathory. 

In marele incendiu din 1732 cetatea si satul Rotbav au fost arse. Lucrarile de restaurare au inceput in 1738, in urma carora biserica a fost reconstruita, doar turnul bisericii a pastrat forma originala.

Biserica evanghelica fortificata din Rotbav este una dintre cele mai vechi constructii de acest tip din Tara Barsei.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
8416 vizualizari
  • +23 (29 voturi)    
    Nici nu avem nevoie de Statul Islamic în România (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 16:56)

    Nyk1 [utilizator]

    Facem noi singuri treaba de îndepărtare a monumentelor pre-islamice - prin neglijență și uitare.
    • +8 (12 voturi)    
      Alocare de fonduri (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:57)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca se aloca 0.001 % din fondurile de la magalitica Catedrala a Neamului s-ar fi putut consolida acest turn :(
  • +2 (24 voturi)    
    daca nu l-a facut stefan cel mare si sfint... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:19)

    diddlyjo [utilizator]

    de ce sa-l mai renovam si pastram? ca sa avem unde pune placute cu nume pe care nici nu stim cum sa le pronuntam?
    • +1 (3 voturi)    
      ca sa fie mai clar (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:28)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      in tara asta, banii pentru monumente se distribuie in functie de cit de romaneste simte ala care are piinea si cutitul.

      saptamina trecuta s-a prabusit turnul bisericii din Roades. acum Rotbav.

      lista bisericilor sasesti deja in ruina e aproape la fel de lunga ca a celor care inca se mai tin in picioare. in unele din ruinele alea inca se mai gasesc minunatii, ca la Jelna

      http://www.timponline.ro/descoperire-istorica-in-biserica-evanghelica-din-jelna-ce-au-gasit-cercetatorii-pe-unul-din-ziduri/

      sa nu ne facem iluzii, ruinele alea nu se vor mai gasi acolo pentru multa vreme.

      in cazul in care statul ajunge sa dea bani de restaurari si pentru monumente din patrimoniul "asupritorilor privilegiati", au ei grija comanditarii & restauratorii sa faca sa dispara inscriptii, fresce si statui sau sa distruga tot ce e sub nivelul solului.

      ce sa-i faci, mai mult nu putem. simtim si traim romaneste.
      • -3 (3 voturi)    
        Romanii iti put - daca dau sau nu dau bani! (Duminică, 21 februarie 2016, 14:53)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Vad din postarea ta ca romanii iti put - indiferent daca dau sau nu dau bani sa restaureze ce visezi matale pe acolo; restul restaurarilor s-au terminat in Romania!
        Bun, ai stabilit cine E aia rai. Dar de ce nu dau bani sasii aia buni pe care ii dai de exemplu, ca sa "traiesti si SIMTESTI saseste"?
        Aud?
  • +9 (9 voturi)    
    N-ar strica si o poza cu... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:02)

    Andradda [utilizator]

    ...aspectul actual, daca tot vb de turnuri prabusite
  • +7 (7 voturi)    
    Bine ca n-au fost victime... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:05)

    Andradda [utilizator]

    ...ca altfel iar se schimbau premieri si guverne, ministri si cioflingari de pe sute de posturi!
    Asa, da-le dreaq de monumente. Il doare pe roman exact in c-r de molozul ala vechi de 700 de ani!
  • +8 (10 voturi)    
    lasa, (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:41)

    Sorrows [utilizator]

    bine ca vom avea catedrala mantuirii lu' Daniel Ciobotea.
  • +4 (6 voturi)    
    totuşi (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:16)

    anonimicus [utilizator]

    Ce şi cât s-a prăbuşit?
    O cărămidă, cîteva, o cornişă, un perete, un etaj, tot turnul?
    De bombe jurnalistice suntem sătui.
    • +3 (3 voturi)    
      TOT TURNUL... (Duminică, 21 februarie 2016, 9:22)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Pacat ca nu suntem in stare sa intretinem.
      Ca de reconstruit....
      L-am auzit deunazai pe ministrul culturii(???) ca are nevoie de 50 mil. lei pentru consolidari monumente.Eu unul m-as lipsi bucuros de o parte din panselutele de 600 mil. din Bucuresti, iar acesti bani sa se indrepte catre astfel de proiecte.
      Ce nu ne-a spus ilustrul ministru, cat ar costa refacerea acestui turn!
  • +2 (2 voturi)    
    Urmeaza Saschiz, monument Unesco (Duminică, 21 februarie 2016, 10:02)

    neagoe [utilizator]

    Ministrul Culturii ar trebui sa-si dea demisia in mod simbolic pentru lipsa de implicare a tuturor predecesorilor sai.

    Toti cei care au taraganat lucrarile de restaurare trebuie demisi si trasi la raspundere penal.
  • +3 (3 voturi)    
    Bina ca avem presedinte sas....ha ha ha (Duminică, 21 februarie 2016, 14:26)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    (hahait tip Basescu).
    Ca de un program finantat de UE/UNESCO nu poate pune dl si duamna Carmen J- pt bisericile si alte asezaminte din zona, sa fie consolidate,restaurate si puse in valoare. Dansii e ocupati cu altele...aparat A3 etc..
    Si nu are legatura cu cele ortodoxe, nu cred ca e corect sa se puna problema sa luam de la unii si sa dam la altii. Exista resurse, daca se vrea (programe si proiecte in POR- ghidul e in consultare si se va lansa curand, am vazut ca s-au interesat de el si orotdocsi si greco-romani si alte culte, in lista de intrebari si raspunsuri), programe ale UNESCU, ale Comisiei Europene, asta daca bugetul tot nu are atatea resurse. Dar pt asta trebuie si MUNCA. Deh, cine...?!
  • 0 (0 voturi)    
    UNESCO (Duminică, 21 februarie 2016, 16:33)

    boogiewoogie [utilizator]

    tot vad persoane care invoca UNESCO in stanga si indreapta.... anul trecut vizitand anumite obiective si avand in cap ce s-a intaplat la Rosia Montana, am intrebat si eu ca prostu' ce e aia UNESCO si ce inseamna pentru obiectivele respective

    ghici ce? nu primesc un ban pentru ca sunt in circuitul UNESCO ... sau de la UNESCO sau orice altceva legat de ...

    asa ca degeaba va folositi de un nume ca in realitate nu reprezinta nimic

    atat timp cat nu e vointa si de asemenea lucruri nu se ocupa niste oameni educati, o sa tot avem astfel de probleme (atat in urban cat si rural)
  • +1 (1 vot)    
    poze (Duminică, 21 februarie 2016, 19:34)

    anonimicus [utilizator]

    http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&p=ultora_local&s_id=155421