UDMR a depus o plangere pentru ca o tanara din Covasna, ce nu vorbeste limba romana, ar fi fost "umilita si discriminata" intr-un spital din Cluj Napoca

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 februarie 2016, 14:47 Actualitate | Esenţial

Limba maghiara 2
Foto: maghiara-cls1-v1.chefmast.com
UDMR a depus o plangere la CNCD in cazul unei adolescente de 17 ani din judetul Covasna care, internata la Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca, ar fi fost umilita de un medic pentru ca nu vorbea romaneste. Unitatea medicala clujeana nu poate verifica acest caz, transmite Mediafax.

Potrivit unui comunicat al UDMR, Uniunea a depus plangerea la CNCD in cazul unei fete din comuna Talisoara, judetul Covasna, care, in urma unui accident suferit in municipiul Cluj-Napoca, a ajuns la Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca, unde ar fi fost umilita si jignita de catre personalul medical pentru ca nu vorbea corect limba romana si nu avea posibilitatea de a se adresa in limba materna personalului medical.

"Este de neconceput ca, din cauza apartenentei etnice sau a abilitatii lingvistive, un pacient sa fie supus umilintei si discriminarii din partea medicilor care il trateaza. Este inadmisibil ca, in sistemul de sanatate din Romania, actul medical sa fie insotit de discriminarea si umilirea pacientului", se arata in comunicat.

In plangerea formulata, UDMR invoca incalcarea grava a drepturilor lingvistice in cazul fetei de etnie maghiara.

In textul plangerii inaintate CNCD, Uniunea arata ca "drepturile pacientei au fost incalcate, iar in vederea obtinerii dovezilor, organizatia a luat legatura cu familia fetitei, pentru a solicita detalii concrete referitor la cele intamplate".

Presedintele executiv al UDMR, Kovacs Peter, a declarat Mediafax, ca umilinta a constat in faptul ca medicul a dat prioritate faptului ca adolescenta nu vorbeste romaneste, nu tratarii ei.

La randul sau, preotul unitarian Racz Norbert, care a asistat la internarea adolescentei la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca, a declarat, sambata, ca fata a participat, sambata trecuta, la Cluj-Napoca, la un concurs de recital de poezie organizat de asociatia de tineret a Bisericii Unitariene, iar seara a plecat cu o prietena. La o intersectie din centrul orasului, un autobuz a trecut cu o roata peste piciorul drept al fetei.

"Am dus-o la UPU la Spitalul de Copii, pentru ca are 17 ani, iar de garda era doctorul Ioan Dobrescu, care a sesizat ca fata nu vorbeste limba romana si s-a intrebat cum este posibil sa nu vorbeasca limba romana daca traieste in Romania. Cu asta a inceput medicul", a spus Racz.

Fata a fost internata, iar duminica au venit parintii din judetul Covasna, insa, intrucat nici ei nu vorbesc romaneste, acestia i-au cerut preotului sa ii asiste la discutia cu medicul pentru a afla informatii despre diagnostic si tratament.

"Luni am fost cu mama si fata in salon si doctorul m-a trimis afara, spunand ca nu am ce sa caut acolo. Am incercat sa ii explic ca mama fetei nu vorbeste limba romana prea bine si nu intelege fraze complexe, iar doctorul s-a suparat si mi-a spus sa ies afara. Medicul i-a spus femeii ce diagnostic are fata, dar ea nu a inteles. Eu am plecat si a ramas o colega de-a mea sa ajute la comunicare, iar cand medicul a reintrat in salon s-a suparat si a spus ca externeaza fata, desi a fost rugat sa o mai lase internata inca o noapte, pentru ca mai avea dureri si nu avea unde sa fie dusa", a afirmat Racz Norbert.

"Nu este ceva normal ca familia respectiva sa fie expusa la asa ceva. Problema a fost comportamentul doctorului cu familia. A mai fost si o asistenta care si ea se intreba de ce fata nu intelege limba romana. S-a intamplat aceasta discriminare pe motive etnice", a spus Racz Norbert.

Fata a fost externata luni, acum este acasa in Covasna si nu necesita alte interventii medicale.

Directorul medical al Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca, Calin Lazar, a declarat Mediafax ca institutia nu poate verifica acest caz intrucat parintii fetei nu au depus nicio sesizare.

"Parintii nu au depus nicio sesizare, am tot asteptat sa vina. Restul sunt asa-zisi martori, nu a venit nimeni sa ne spuna exact ce s-a intamplat, imi trebuie o detaliere a faptelor ca sa pot cere o nota explicativa acelui doctor care ar fi putut sa aiba un mod inadecvat de adresare si pentru pacientii de limba romana, nu numai pentru cei de etnie maghiara. Se poate analiza incidentul daca parintii depun o sesizare, este Consiliul Etic, se verifica ce exprimare a fost. Actul medical a fost facut pana la capat in acest caz, asa cum trebuie, a fost ingrijita fata", a spus Lazar.

Intrebat cum comenteaza sesizarea CNCD, Calin Lazar a afirmat ca asteapta o hartie oficiala in acest sens.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8162 vizualizari
  • +54 (76 voturi)    
    mandrie dureroasa (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    minoritatea maghiara ,pe alocuri ,si-a facut un titlu de glorie sa nu vorbeasca limba romana , iata ca sunt si cazuri cand asta se intoarce impotriva lor. Doctorul poate fi acuzat doar daca a fost nesimtit si violent in exprimare , in rest nu poti obliga o tara intreaga sa invete limba unei minoritati , la fel nici minoritatea nu poate fi obligata sa stie limba majoritatii doar ca trebuie sa-si asume si problemele izvorate din refuz.
    • -39 (53 voturi)    
      de la un -escu nu ma mir (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:00)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      trecut prin scoala prin care am trecut toti si intilnind in viata de zi cu zi doar alti -esti, nu putea gindi altfel. tu ce fel de -escu esti?
      • +40 (56 voturi)    
        Strigator la cer! (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:52)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Este o mare,mareeee nedreptate pt minyuiyui..
        Deoarece(traducere limpede):
        -caldaramul era romanesc
        -zebra era romaneasca
        -autobuzul nu era romanesc dar era inmatriculat in Ro
        -spitalul era romanesc
        -doctorul era roman
        -toata lumea vorbea romaneste
        -eram de fapt in Romania nu unde mi-a zis maman huna si papa hunu"
        Etc,etc,etc
        • 0 (6 voturi)    
          Descendentii de la Ip si Traznea (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:26)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          unde pot depune o plangere ? Orbanistan NICI azi, nu a recunoscut genocidul de acolo...hmmm ?
          • 0 (6 voturi)    
            motivul real (Duminică, 21 februarie 2016, 15:45)

            Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Stiu ca o sa sariti cu minusuri, dar totusi hai sa ne gandim la un fapt: cu toate ca fata aia a trait 17 ani in Romania, poate ca acei 17 ani au fost petrecuti aproape toti intr-un sat de maghiari: parinti maghiari, vecini maghiari, prieteni maghiari, colegi de scoala maghiari etc. Unde putea auzi lb romana? La scoala 4 ore pe saptamana, predata de un profesor care cu siguranta vorbeste si maghiara, probabil si in timpul orelor. Pentru fata aia, romana nu este limba materna, deci este limba straina (chiar daca e limba oficiala, n-are a face, tot straina e, fiindca nu e materna). Va intreb pe toti cata limba straina ati invatat la scoala in 4 ore pe saptamana (2+2)? Deci daca omul face doar ceea ce e obligat sa faca, limbile straine nu le invata (romana in cazul ei). Daca insa suntem constienti ca a cunoaste lb oficiala nu e o obligatie, ci un lucru util, la fel cum e util sa stii tabla inmultirii, sa stii sa folosesti un calculator, sa stii o lb straina, sa stii sa conduci etc, atunci vine de la tine dorinta de a invata lb oficiala. Lucru care in cazul sau nu s-a intamplat din cauza nivelului redus de educatie al familiei si al mediului in care traieste. Sunt convins ca nu stie nici tabla inmultirii, nici engleza sau franceza, si nici unde-i nordul pe harta Europei. Dar cu siguranta are cont pe fb. Asta e Romania. Nu e vina ei, nici a familiei, e a sistemului de invatamant care nu functioneaza. Avem o gramada de elevi care nu stiu sa conjuge verbul a fi (unii ajunsi primari), care nu stiu tabla inmultirii, care nu stiu pe ce continent traim (cautati pe YT), care nu stiu ce diferenta este intre guvern si parlament, care nu stiu ce diferenta este intre Paste si Craciun (cautati pe YT) etc, intr-un cuvant, avem o gramada de persoane complet needucate in toate domeniile. Iar asta este doar vina sistemului de invatamant care nu functioneaza. Care la randul lui nu functioneaza in principal pentru ca din lipsa de bani pt salarii ajung profesori persoane de slaba calitate.
            • +3 (3 voturi)    
              Am avut colegi de facultate... (Duminică, 21 februarie 2016, 16:39)

              cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

              Secui.
              Din "zona dura" a secuimii.Stiau foarte bine romaneste dovada ca au intrat la o facultate "de top"in Buc..
              On-topic.
              Parintii fetei "lezate la verde"in cauza l-au prins pe Ceasescu cand papa hunu"a fost in armata romana.Sau poate bunu 'hunu"..Si unde trebuia sa articulezi in romaneste.
              Cei care nu au vrut in nici un chip sa invete erau desigur cantonati in "Nem,nem soha"...
              Cu tragico-comicele consecinte pt.ei...
              Ei au ales...
      • +3 (3 voturi)    
        nu sunt escu (Duminică, 21 februarie 2016, 8:25)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        si nu ma intereseaza problema minoritatii maghiare , doar ca atunci cand am pus piciorul intr-o tara straina am facut tot posibilul sa invat limba lor.
      • +4 (8 voturi)    
        Manipulare ordinara 1 (Duminică, 21 februarie 2016, 10:02)

        EcaterinaA [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Daca se intampla la Bucuresti sau Constanta puteam banui ca vreun “mitic” s-a apucat sa faca pe moralistul insa nu la Cluj. Aici limba maghiara se vorbeste frecvent. O parte dintre angajatii spitalului sunt de etnie maghiara - chiar in spital se vorbeste si aceasta limba (atat la nivelul personalului medical cat si cu pacientii). Un medic nu are de ce sa fie surprins si nici nu este.
        Notabil este faptul ca relatarea si inclusiv plangerea catre CNCD este facuta de o terta persoana: un pastor reformat care a fost martor la evenimente (la accident si apoi la spital). Sa nu uitam nici starea de tensiune / stres in astfel de situatii prin care trec oamenii obisnuiti care de multe ori sunt intrigati de calmul medicilor atunci cand lor li se pare firesc sa se agite ca si cum ar fi venit sfarsitul lumii.
        Uite ca acest medic nu s-a pierdut cu firea. In mod firesc a incercat sa comunice cu pacienta direct pentru a putea diagnostica cazul. Este foarte posibil sa fi intrebat daca chiar nu stie romaneste (pentru ca sunt multe cazuri care, abuzand de obligatia de a se asigura traducator, refuza sa vorbeasca in limba romana). Este clar ca medicul a dorit sa evite o astfel de situatie pentru a simplifica lucrurile. Sa nu uitam ca statea totusi de vorba cu o mandrete de fata, cetatean roman, de 17 ani si ii venea greu sa creada ca nu poate comunica in limba romana nici macar la un nivel de baza (ex. “ce te doare?”) - doar nu se apucau sa faca analiza literara a poeziilor pe care le recitase cu putin inainte de accident. Gasirea interpretului potrivit (cineva de specialitate pt ca vorbim de un diagnostic medical nu de cumparat papuci de casa) ar mai fi intarziat interventia medicului care, fiind totusi vorba de un accident, se dorea a fi cat mai urgenta.
      • +2 (8 voturi)    
        Manipulare ordinara 2 (Duminică, 21 februarie 2016, 10:04)

        EcaterinaA [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Ajungand apoi la vizita medicala iarasi avem o situatie clara in care medicul a vrut sa discute doar cu pacientul si apartinatorul acesteia (sa nu uitam ca medicilor le este interzis sa prezinte tertilor situatia medicala a pacientilor pe care ii trateaza). Atat fata cat si mama stiau suficienta romana si nu a fost nevoie de traducator (imi este greu sa cred ca medicul a vorbit doar la peretii salonului). Ca pastorul a fost respins este absolut normal (nu avea ce cauta la aceasta discutie – daca ar fi fost nevoie venea un traducator specializat). Este evident ca s-a simtit ofuscat dar dreptatea nu este de partea lui (probabil ca l-a deranjat pe medic si la internare – dupa cum pune problema a fost cu gura mare ori asa ceva nu se face intr-un spital).
        Al treilea aspect este legat de externare. Aici cred ca ar trebui schimbata legea astfel incat pacientii sa poata sta in spital atat cat cred altii de cuviinta. Din cate stiu, daca problema medicala a fost rezolvata nu exista nici un motiv pt a mai ramane internat. Reclamantul nu mentioneaza nici faptul ca s-a aratat dispus sa plateasca serviciile spitalului pentru inca o zi de spitalizare (caz in care ar mai fi putut sta internata in conditiile in care existau locuri libere). Fata nu a stat mult in spital (ceea ce inseamna ca i s-a dat toata atentia, fiind tratata eficient) si s-a intors cu bine acasa.
        Vedem asadar ca nu avem nimic special. Sa incercam sa intelegem insa ce se intampla de fapt si de ce un eveniment absolut nesemnificativ a devenit o stire. Cum de s-a ajuns la o sesizare catre CNCD?
      • +3 (9 voturi)    
        Manipulare ordinara 3 (Duminică, 21 februarie 2016, 10:06)

        EcaterinaA [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Acest eveniment mi-a adus aminte de o intamplare, hazlie intr-un fel, cu un grup de tineri liceeni la Costinesti care nu puteau sa-si cumpere bilet la tren ca sa se intoarca acasa in secuime (erau la agentie si nu se descurcau sa vorbeasca cu vanzatoarea de bilete – cred ca se mai gaseste stirea pe undeva).
        Din pacate cred ca ne confruntam cu o adevarata politica de manipulare si indoctrinare a oamenilor care traiesc in secuime. Aceasta este o bomba cu ceas care nu are cum sa nu explodeze la un moment dat. In interiorul tarii se formeaza un grup de oameni autisti cu care nu se mai poate comunica. Iar aceasta este foarte grav. Asa ceva nu s-a mai intamplat pana acum. Secuii si romanii care au impartit nevoile si necazurile sute de ani aveau comunicare intre ei. Ori acum asistam la un fenomen de enclavizare care nu va aduce nimic bun.
        Oameni de genul pastorului sunt expresia vie a nationalismului radical care s-a manifestat, spre exemplu, si in cazul atrocitatilor ce au urmat Diktatului de la Viena din 1940. Aici este adevarata problema si este bine ca-si dau arama pe fata pentru ca este nevoie de masuri ferme pentru a impiedica acest fenomen. Suntem frati cu totii si nu ar trebui sa se intample asa ceva (chiar si la propriu pentru ca din punct de vedere genetic majoritatea celor care-si spun maghiari sunt de fapt romani maghiarizati de-a lungul timpului – secuii sunt de fapt un popor pe cale de disparitie, total diferit de cel maghiar care-l revendica fara nici un suport real).
        Stiu o situatie in care medicii au salvat de la moarte un copil al unei familii din secuime. Mama, cu lacrimi in ochi, vroia sa multumeasca medicului insa limba nu-i permitea s-o faca. Atunci a izbucnit intr-un hohot de plans in care isi exprima regretul ca nu stie limba romana dar sugera si faptul ca isi cere scuze ca s-a lasat manipulata in privinta romanilor (credea probabil ca o sa se uite la ea ca la un caine si n-o s-o ajute).
      • +6 (12 voturi)    
        Manipulare ordinara 4 (Duminică, 21 februarie 2016, 10:07)

        EcaterinaA [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Doamne fereste de ce se poate intampla datorita unor nebuni care-i induc in eroare pe sarmanii oameni. Pote ca impotriva acestora ar trebui luate masuri severe. In cazul de fata pastorul care a depus plangerea este vinovat de incitare la ura, de atitudine sovina si manipulare. Avem dreptul sa ne cerem drepturile si este bine sa sesizam derapajele insa sanctiunile ar trebui sa se indrepte si catre cei care derapeaza atunci cand sesizeaza. Eu, ca roman, ma simt profund jignit de aceasta reclamatie calomnioasa la adresa unui medic roman in relatia cu un pacient de alta etnie.
    • -3 (7 voturi)    
      Chirurgul Ioan Dobrescu (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 22:19)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      e acelasi chirurg Ion Dobrescu care a fost prins in flagrant in timp ce lua spaga 500 de lei de la parintii unui copil?
      Asta dupa ce a mai fost prins in flagrant in 2010, dupa ce a luat spaga 100 de lire tot de la parintii unui copil.
      Normal ca i-a sarit tandara, cum sa ceara spaga de la cineva care nu intelege ce cere?
      Dragi hunguri, "mita,spaga, pesches,ciubuc" sunt cuvinte de baza, nu se poate sa nu le invatati, daca traiti in Romania.
      • +2 (6 voturi)    
        Istvan.... (Duminică, 21 februarie 2016, 17:10)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Iti intrerupem net-ul....iar te tii de magarii iredentiste?
    • +10 (12 voturi)    
      enclavizare (Duminică, 21 februarie 2016, 10:55)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      asta este rezultatul refuzului de a învăța imba oficială a statului.
      • +2 (8 voturi)    
        e de (Duminică, 21 februarie 2016, 12:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

        neconceput cum de nu a invatat limba romana, limba oficiala a tarii in care traieste.
        din curiozitate, plangerea a fost facuta in limba romana sau in maghiara?
        niste nesimtiti care ridica capul doar pentru ca li s-a permis. cam multe.
    • 0 (6 voturi)    
      Distinctie (Duminică, 21 februarie 2016, 14:43)

      ionelutu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nici eu nu inteleg cum poate cineva sa traiasca intr-o tara fara sa cunoasca limba oficiala. Si eu ii consider incapatanati si needucati pe unguri la acest capitol, insa trebuie facuta o distinctie: cunosc persoane din aceste zone care si-ar dori sa invete limba romana dar contextul social de acolo ingreuneaza peste masura acest demers, iar unii ajung sa fie victime. Ce vina are un copil daca nu are cu cine vorbi limba romana iar sistemul scolar de acolo nu-l ajuta cu nimic? Ce face statul roman pentru a contracara aceasta situatie penibila? A demarat vreun program eficient de informare, pregatire?

      In alta ordine de idei, doctorul de la Cluj trebuia sa ramana un profesionist si sa evite astfel de reprosuri pentru ca nu este el responsabil in acest domeniu. In lumea globalizata in care traim apar cu siguranta multe situatii de acest gen, cand un pacient nu vorbeste limba oficiala a tarii in care se afla iar personalul medical trebuie sa fie pregatit si pentru astfel de situatii. Mai mult decat atat, in situatia de fata a existat un translator, deci doctorul trebuia sa-si vada de treaba si sa evite s-o faca pe-a duhovnicul. Ce-ar fi facut daca ar fi venit un mut la el?
    • +5 (7 voturi)    
      parerea mea (Duminică, 21 februarie 2016, 14:56)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sunt medic, dar de multe ori am fost si pacient. Deontologia medicala spune ca trebuie sa tratezi bolnavul fara sa il judeci. E alegerea lui daca vrea sa isi insele sotia, sa faca sex in grup sau cu persoane de acelasi sex, sa nu invete limba oficiala, sa fumeze / bea / drogheze, sa faca 12 copii etc. Ca medic poti doar sa ii explici riscurile la care se expune si eventual sa ii spui ce sa faca pentru a scapa de dependente. Nu intra in atributiile si nici in drepturile medicului nici sa judece, nici sa faca morala pacientului pentru alegerile sale.

      Asta nu inseamna ca nu este strigator la cer sa nu cunosti limba oficiala a tarii in care te-ai nascut. Eu traiesc in strainatate si primul lucru pe care l-am facut a fost sa invat limba tarii unde ma aflu. Iar pe copiii mei as vrea sa ii invat lb romana, dar nu se pune problema sa nu cunoasca la perfectie limba tarii unde traiesc, iar cand zic la perfectie, nu ma refer doar sa nu faca greseli, ci sa vorbeasca atat de bine incat sa nu se observe ca au alta nationalitate.

      Rusine profesorilor de lb romana ai acelei fete. Sunt convins ca in HarCov predau lb romana profesori care sunt constienti ca elevii lor vorbesc oriunde in afara orelor de romana doar in maghiara, deci cunosc dificultatile acestor elevi in ce priveste lb romana. Si sunt sigur si ca acesti profesori cunosc la randul lor maghiara, deci pot sa se faca intelesi in timpul orelor chiar si atunci cand elevii nu inteleg explicatiile date in romana. Rusine si consiliilor de profesori din HarCov cara cu siguranta obliga profesorii de lb romana sa treaca elevii care nu merita nota de trecere la romana.

      Numai bine
  • +38 (60 voturi)    
    deci nici fata nici parintii nu vb romaneste?? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:13)

    sachei [utilizator]

    ce ne facem? eu zic sa promovam urgent o lege prin parlament, toti doctorii din Romania sa participle la cursuri intensive de invatare a limbii magiare
    • -1 (5 voturi)    
      da, dar platita de minoritari din banii lor (Duminică, 21 februarie 2016, 0:27)

      VelciuDoriana1 [anonim] i-a raspuns lui sachei

      nu de la bugetul de stat. In paralel invatamantul nu va mai fi gratuit decat in limba romana. Pentru restul sa plateasca din buzunar.
  • +30 (50 voturi)    
    soferul care a calcat-o peste picior (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:15)

    sachei [utilizator]

    stia ungureste? eu zic ca nu, probabil de-aia a calcat-o, n-a inteles omu'
  • +16 (46 voturi)    
    si inca ceva (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:17)

    sachei [utilizator]

    a traversat pe zebra? zebra stia ungureste?
    • +7 (9 voturi)    
      aici ai incurcat (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:24)

      was [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Sa stii ca zebra stia ungureste. Tot asa se zice si se scrie.
  • +37 (51 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:27)

    VladSnow [anonim]

    <<o tanara din Covasna, ce nu vorbeste limba romana, ar fi fost "umilita si discriminata">>

    Intr-adevar medicul respectiv putea sa fie mai intelegator.

    Pe de alta parte sa nu faci efortul sa inveti bine limba romana stiind ca vei avea nevoie de aceasta limba mi se pare o prostie. Te pedepsesti singur fara motiv.

    Asta mi se pare o discriminare. Ca din diverse motive cetateni ai Romaniei nu ajung sa cunoasca limba romana suficent de bine.

    Poate ar trebui sa cerem niste fonduri UE pentru a rezolva si aceasta problema.

    Eu personal stiu nativ romana, bine engleza, inteleg cate ceva dar nu vorbesc franceza, cunosc cateva zeci de cuvinte de baza in germana si japoneza.

    Si tot nu mi se pare sufficient, si incerc sa invat mai mult.
    • -22 (50 voturi)    
      tu cum ai invatat engleza? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:11)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

      a venit profa la tine cu carti din UK si a inceput sa-ti turuie in engleza si doar in engleza din prima ora?

      copiii astia din harcov traiesc in sate in care nu are cine vorbi romana pe strada in afara de politist si de postas. aud in sat doar ungureste, acasa vorbesc ungureste si apoi ajung la scoala unde li se pun in fata aceleasi carti de romana, istorie si geografie pe care le au si elevii romani, care vorbesc doar romana acasa si traiesc in comunitati in care nu se vorbesc alte limbi decit romana.

      nu doar ca li se pun in fata niste manuale intr-o limba pe care nu au auzit-o in afara scolii, dar li se si vorbeste, dintr-o data, in aceasta limba.

      imagineaza-ti ca copilul tau de 11 ani, care nu a auzit engleza decit la televizor din cind in cind, ar veni de la scoala si ti-ar zice ca profu de engleza le-a dat o carte din care el nu intelege nici un cuvint si le vorbeste doar intr-o limba din care el nu intelege nimic. basca stie ca va primi si nota. cum crezi ca ar invata engleza? cu dragoste? si in cit timp?
      • -5 (15 voturi)    
        Nu sunt capabili să înțeleagă problema (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:44)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Au mai fost articole pe tema asta, scrise chiar de profesori de limbă română din Harghita și Covasna care înțelegeau că româna ar trebui predată copiiilor de etnie maghiară după metoda de predare a unei limbi străine.

        Însă românii verzi nu înțeleg lucruri din astea, ei vor să li se predea copiilor maghiari limba română la fel cum li se predă copiilor români, după care se miră că primii ajung să nu știe românește. Nu știu pentru că n-au avut de unde să învețe.
      • +1 (3 voturi)    
        harcov..e in Mujicia ? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        este proprietatea lui Baterszag kerestoy SRL...inregistrat acest SRL in Orbanistan sau in Romania ?...hmmmm?
      • 0 (4 voturi)    
        Asta chiar e de tot ! (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 21:56)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Ce are coada vacii cu stampila prefecturii, nene (ca sa nu zic altfel)?? Sa inteleg ca sint sate in acel judet inchise cu garduri, unde lumea nu are macar un televizor, unde nimeni nu a pus piciorul in afara "granitelor" satului ? Cel mai sus a invatat engleza facultativ, dar vorbeste romaneste in Romania, ca e cetatean roman ! Aia din articol ce erau, unguri veniti in vizita ?? Cit de absurd poate fi sa te nasti, sa traiesti, sa ai si copii, sa fii CETATEAN al unei tari si sa nu vorbesti limba tarii nici macar "stricat" ? Nu zic, si doctoru' ala poate a exagerat, dar chiar nici parintii fetei, romani ca cetatenie, imi imaginez, sa aiba nevoie de translator ? Voi chiar nu realizati cit v-au prostit astia de la udmr ? Si mai au tupeu sa ceara drepturi ? Da' cu obligatiile cum ramine ? Eu am plecat in Italia in 2011, la 40 de ani, si tot am invatat italiana aproape la perfectiune, ca sa traiesc la Roma, si tu vii sa spui ca aia din articol in 17 ani de viata n-a fost in stare sa invete romana, macar la nivel de conversatie ?? Sau tac'su si maica-sa ? Hai ca pute ! ACEST COMPORTAMENT al acestei familii se poate numi rasism, discriminator, nesimtire sau cum vrei, dar in favoarea celor din acel spital si nu invers ! Adica, dupa desteptii de udmristi, personalul era obligat sa vorbeasca ungureste ? Fratilor, daca nu va simtiti acasa in Romania (parte din voi, ca nu toti sint la fel,in zona aceea) nu e vina romanilor, e vina voastra ! Puneti botu' la ce trancanesc politicii vostri dar nu realizati ca va izolati voi insiva, fara nici un rezultat de viitor ! Oricum nu veti pupa Ardealul, oricit s-ar strofoca bozgorii de-o parte si de alta a granitei, iar singurii care-o s-o duceti rau veti fi tot voi ! Iata in articol cea mai buna dovada !
      • +3 (3 voturi)    
        Lasa vrajeala (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 23:31)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Copilul lui nu s-a nascut si traieste in Marea Britanie. Tu daca te-ai fi nascut in Marea Britanie, nu ai fi invatat Engleza? E de bun simt sa inveti limba tarii in care traiesti, indifferent in ce sat te-ai nascut sau in ce tara traiesti si mai ales daca mai esti si cetatean al tarii respective. Tine de respect.
      • +9 (13 voturi)    
        de ce 11 ani? (Duminică, 21 februarie 2016, 0:31)

        VelciuDoriana1 [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Pana atunci n-a ajuns la gradinita si la scoala? Pai hai sa desfiintam complet invatamantul de stat in acele zone, macar ramanem cu banii daca tot nu se deranjeaza sa invete. Ca e clar ca nici parintilor nu le pasa.
      • +14 (18 voturi)    
        Limba romana (Duminică, 21 februarie 2016, 0:42)

        chop [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Limba oficiala in aceasta tara este limba romana si se invata obligatoriu in scoli si chiar se dau examene la limba romana. Limba materna este optionala si poti sa o inveti acasa, nu te opreste nimeni, dar nu inteleg cum poti termina un liceu si sa promovezi examenul de bacalaureat fara sa cunosti limba oficiala a tarii in care te-ai nascut? Probabil ca sunt discriminate si la examene, daca li se pun intrebari in limba romana?
        • 0 (4 voturi)    
          și prostia tot obligatorie? (Duminică, 21 februarie 2016, 10:29)

          Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui chop

          Că pare a prinde mai bine. Ideea e că sistemul de învățământ obligatoriu de la noi nu este în stare să învețe copiii respectivi româna pentru că o predă prost.
          • -1 (3 voturi)    
            ideea e alta (Duminică, 21 februarie 2016, 13:00)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

            nu ca ar fi predata bine sau prost ci ca nu vor sa invete.
            asta-i singura motivatie.
      • +2 (2 voturi)    
        tin sa te contrazic! (Duminică, 21 februarie 2016, 10:04)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Copiii absorb cunostintele lingvistice mult mai usor decit adultii. La virsta de 10-11 ani, chiar si mai devreme ei sint ca un burete care aduna informatii in continuu. E suficient sa stea si la tv si invata limba de acolo. Eu cel putin asa am invatat limba engleza si limba italiana. Cind eram mica ma uitam pe Cartoon Network (ala care difuza desene Warner Brothers si Hannah & Barbara, nu prostiile ce dau in ziua de azi) si pe CNN. Nu mai zic de canalele italienesti, care aveau programe lungi pentru copii, cu desene animate de toate felurile. Si de acolo am invatat limbile astea. Alti copii care doar au luat lectii de limbi straine la scoala, nu au ajuns la cine stie ce nivel de cunoastere a limbilor straine. Deci conteaza foarte mult si vointa ta din-afara programului scolar, fie ca citesti carti sau fie ca te uiti la filme/desene in lb straina. Daca te bazezi numai pe ora aia saptaminala de limba straina de la scoala, nu o sa ajungi niciodata un vorbitor fluent al acelei limbi.
    • -8 (20 voturi)    
      Naționalism de doi bani (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:39)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

      Tu ai impresia că fata aia și familia ei vorbesc fluent engleză, germană și franceză, dar nu vor ei să învețe și românește?!

      Clujul e plin de studenți francezi, ce făcea medicul dacă avea de-a face cu unul dintre ei? Important era să găsească o formă de comunicare, iar dacă preotul era acolo și putea traduce, isteriile naționaliste chiar nu-și au locul. Ăsta e rolul medicului, să facă morală pacintului că nu știe destul de bine limba română?

      Există sate de ucraineni prin Maramureș unde oamenii nu prea vorbesc românește, există sate de români prin Vaslui unde româna lor nu trece de nivelul clasei a V-a, dar ce trebă are medicul cu asta?
      • +2 (8 voturi)    
        Hopaaa (Duminică, 21 februarie 2016, 11:50)

        Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Studenti francezi... pun pariu ca aia vorbesc limba lor nationala, adica franceza.
        Sate de ucrainieni in Maramures unde nu prea vorbesc romana. Dar pun pariu ca totusi se inteleg cu un medic care vorbeste cu ei in limba oficiala a acestei tari.
        Sate de romani din Vaslui. Cred ca ai o mare mare problema cu aceasta zona, si oricum in clasa a V-a stiu sa vorbeasca limba romana. Poate cu greseli gramaticale, dar conteaza ca o stiu.
        Am fost in armata cu un tip din Harghita. Zoltan si nu mai stiu cum il chema. El la varsta de 20-21 de ani nu stia sa inteleaga diferenta intre drepti, pe loc repaus, la dreapta, la stanga, inainte mars si alte comenzi. Este rusinos ce se intampla in acea zona. Am mai scris un comentariu pe aceasta tema, comentariu cred ca neaprobat de redactia, dar in constitutia acestei tari, la articolul 13 scrie clar ca "Limba oficiala a Romaniei este limba romana". PUNCT. Nu limba franceza, engleza, somaleza sau maghiara. Ar trebui introdus un micut articol care sa stipuleze ca asa cum un migrant care face cerere de cetatenie este obligat sa dea un test la limba romana, tot asa orice cetatean care are cetatenie romana sa nu primeasca cartea de identitate decat in urma unui examen scris si oral in limba romana. Nu examen de facultate, dar macar sa stii cateva notiuni elementare ale limbii romane.
        P.S. Intrebare retorica... examenele pentru carnetul de conducere in ce limba le-au dat cei din Covasna, Miercurea Ciuc, Harghita?
      • -1 (3 voturi)    
        de nationalism (Duminică, 21 februarie 2016, 13:02)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        de doi bani dau dovada chiar etnicii maghiari care refuza sa invete limba romana pentru ca pentru ei, pamantul a fost format de imparateasa cu trei sani, madam tereza, cea care i-a pricopsit cu pamanturi romanesti,acum fo 800 ani in urma. pana atunci, ca sa vezi, nu era nimic, 'n asa?
      • -1 (3 voturi)    
        baiete..... (Duminică, 21 februarie 2016, 15:23)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        mul ala din vaslui, care stie carte doar de clasa a cincea,cum spui tu,poate sa spuna doctorului si acesta il intelege, ce il doare si unde il doare.......ai "pricipit "..???....
    • +16 (22 voturi)    
      Chiar. (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:42)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

      Medicul a procedat gresit! Trebuia sa-i spuna pacientei asa: sezi mata bland ca io ma duc sa invat maghiara. Vin cat se poate de repede.
  • +29 (49 voturi)    
    lipsa logicii va da de gol (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:33)

    stefansb [utilizator]

    pai daca fata nu stie romaneste, cum a inteles ea ca primul lucru doctorul s-a intrebat: "s-a incum este posibil sa nu vorbeasca limba romana"? De unde stie ea ce s-a intrebat doctorul?
    apoi doctorul chiar avea motive de nemultumire, pt ca atunci cand iti vine un pacient trebuie sa comunici cu el, sa vezi ce a patit, ca sa pui un diagnostic si sa dai un tratament. doctorul trebuie de ex sa intrebe daca pacientul e alergic la ceva. cum sa o intrebe pe domnisoara, daca nu stie limba romana?
    • -1 (7 voturi)    
      greu cu limba română (Duminică, 21 februarie 2016, 10:31)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Asta înseamnă să încerci să pari deștept când nu ești. Un cititor cât de cât competent ar fi priceput ce spune articolul. Fata a ajuns acolo cu un preot care știe româna și care a putut asista la internare dar căruia i-a fost interzis de către medic să asiste și la anunțarea diagnosticului. Deci, hai să țipăm că nu știe fata română când noi nu suntem capabili să înțelegem aceeași limbă.
      • -1 (3 voturi)    
        greu cu matale... (Duminică, 21 februarie 2016, 15:29)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        nu intelegi ca dr. treb. sa stie direct dela pacient ce il doare, nu de la martorii stradali.
  • +48 (66 voturi)    
    Va e sila si scirba sa invatati limba romana (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:36)

    mnicku [utilizator]

    Rezultatul izolarii lingvistice: separati-va copii in continuare, sa vorbeasca doar l. maghiara, sa nu cunoasca limba tarii unde traiesc si apoi va mirati ca prostii de ce se intimpla ..... uzimereu

    Nici parintii fetei nu vorbesc limba romana , si ei unde au trait pina acum? .... ce incuiati .

    Nu va discrimineaza nimeni in RO d-le Peter, singuri va discriminati considerindu-va superiori celorlalti.

    Pai normal ca doctorul e mirat ca un copil de 17 ani nu cunoaste limba romana, unde a trait fata aia 17 ani? in ungaria?
  • +34 (50 voturi)    
    Ipocritii de la udmr (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:37)

    Electorul [utilizator]

    udemere să-și caute de treaba ca nici unii vorbitori de limba maghiara nu sunt mai prejos. De multe ori am trecut prin județele Harghita și Covasna și încercând sa cumpăr ceva de mâncare m-am lovit de lipsa de comunicare cu vorbitorii de maghiara. Odată la întrebarea "Care este drumul spre Praid ?"" patru adolescenți mi-au răspuns ca nu vorbesc românește, deși cred ca au înțeles foarte bine ce am întrebat. Puteau sa arate cu mana dacă exista bunăvoința.
    • -4 (8 voturi)    
      De ce trebuiau ei să știe limba ta? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:53)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      Când mergi prin satele din Bavaria, întrebi ceva în germană și ți se răspunde în dialectul local din care nu înțelegi mai nimic, cum e? Când dai peste un turc care îți răspunde ”nix deutsch” cum e?

      Este o pretenție absolut prostească să vrei să vorbească toți limba ta. Nu i-a întrebat nimeni dacă vor sau nu să se nască în România. Omul vorbește așa cum a învățat în familie și important e să găsești o cale de comunicare cu el, nu să-i faci morală că nu vorbește românește.
      • 0 (4 voturi)    
        stimabile (Duminică, 21 februarie 2016, 13:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        nu era vorba de un turist german aflat in Bavaria care intreba niste localnici germani (indiferent de etnie), ci de un turist roman aflat in Romania si care intreba niste localnici romani (indiferent de etnie, ca doar nu vrei sa le fie stantata pe frunte maghiarilor, apartenenta etnica).
      • +3 (5 voturi)    
        De sanchi, ma ! (Duminică, 21 februarie 2016, 14:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Atunci sa faca bine si sa nu se accidenteze, ca uite ce pateste, da peste un vorbitor de lb romana, al dracului.
        PS Si in alta ordine de idei, mai terminati cu exemplele tampite, ca va faceti de ras.. Pai covasneanca era in excursie la Cluj ?
  • +32 (48 voturi)    
    Prostii (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:58)

    A R [utilizator]

    Acum eu inteleg ca ungurii din Secuime nu sunt expusi la limba romana (desi la TV te poti uita si la posturi romanesti si la scoala se face romana cateva ore pe saptamana) si nu au cum vorbi ca un ungur din Brasov sau ca un roman. Ce nu inteleg, insa, este cum de cei mai multi din ei (mai ales tinerii) nu inteleg ca a vorbi romaneste bine este un avantaj major in viata scolara, profesionala sau personala atunci cand traiesti ca minoritate alaturi de 18 milioane de vorbitori nativi. Caci lumea inseamna mai mult decat Harghita si Covasna si nu stii niciodata pe unde te va purta viata (de exemplu, intr-un spital din Cluj).
    Dar ceea ce a facut doctorul ala este inadmisibil. Fata aia a a venit sa fie tratata si atat. Putea sa fie unguroaica din Ungaria, putea sa fie un turist strain, putea sa fie un expat, putea sa fie cetatean roman care a petrecut 30 de ani in strainatate si nu mai stie bine limba... Ce conteaza? In fata doctorului suntem cu totii pacienti si, mai ales in cazul asta, in care fata era insotita de cineva care actiona ca un translator, consider ca medicul trebuia sa-si pastreze opiniile si comentariile pentru el.
    • +1 (3 voturi)    
      Hmm... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:28)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui A R

      Stai ca nu inteleg... Ce a facut doctorul ala? Nu a tratat-o din cauza ca nu vorbea limba tarii in care traieste? Ah, a fost tratata de fapt..
      Si atunci unde e discrimnarea? Eu, cetatean roman, ma mir ca alt cetatean ROMAN nu stie doua boabe in limba tarii in care traieste de peste 17 ani. Si nici parintii, care traiesc aici de, probabil, peste 40 ani. E asta discriminare?
      Ce naiba, eu daca as trai in Ungaria timp de macar 2-3 ani, as invata sa le vorbesc limba la nivel mediu cel putin.
      Dar se aprpie alegerile si UDMR are nevoie MARE de voturi. Altfel nu imi explic.
  • +28 (50 voturi)    
    ROMANIA (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 16:23)

    abflori [anonim]

    Traiesti in Romania, esti cetatean roman, invata limba romana!
    Nu va mai plangeti ca nu primiti posturi la vama sau in administratia locala, sau ca sunteti discriminate in spitale, totul este asa pentru ca nu vorbiti limba romana. Spitalul din Cluj este un spital din Romania si medicii vorbesc limba romana.
    Vrei alta limba, vino cu un interpret sau du-te in Ungaria!
    Aceste doua variante sun cele mai bune solutii in aceasta situatie.
    Succes si sanatate.
    • -3 (9 voturi)    
      Asistența medicală de urgență nu e condiționată (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:56)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      Lasă isteriile naționaliste, că nu s-a dus să se angajeze în spital la Cluj.
      • +1 (5 voturi)    
        I s-a acordat asistenta medicala de urgenta (Duminică, 21 februarie 2016, 13:10)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Fata a fost internata si tratata, nu mai cititi pe sarite! Numai ca doctorul respectiv a dorit sa discute exclusiv cu bolnava si familia ei, nu si cu reverendul+colega. O pretentie fireasca, in orice sistem medical. Bariera lingvistica nu i se poate reprosa medicului, ci bolnavei, familiei si intregului mediu secuiesc, obtuz si izolationist.
      • -1 (3 voturi)    
        A primit asistenta medicala NECONDITIONATA (Duminică, 21 februarie 2016, 14:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        A primit asistenta medicala NECONDITIONATA, mai bagatorule de fitile. Despre imbecilitatea parintilor care - desi au posibilitatea reala - isi mentin copiii in negura necunoasterii si le inchid porti catre viata, nu latri nimic? Asta ar trebui sa fie subiectul principal al stirii; altfel, medicul ala si-a facut treaba ; singurii care latra sunt profesionistii zazaniei, mancatorii de maro, nu pacienta tratata.
  • +33 (47 voturi)    
    Limba romana! (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 16:53)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Daca a fost tratata, despre ce discriminare este vorba? Si eu daca as fi fost in locul doctorului m-as fi intrebat acelasi lucru. De 17 ani in Romania si sa nu intelegi romaneste, ca de vorbit nici nu se pune vorba!? Cum e posibil asa ceva? Dar parintii fetei?
    Eu am fost in Italia cumulat vreo luna si tot inteleg italiana. Asta e rea vointa!
    • +1 (5 voturi)    
      nu zice nimeni ca fata nu a incercat sa vorbeasca (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 22:15)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      ...ci ca nu a vorbit corect.
      Nici tu nu vorbesti italiana corect, asta fac pariu pe cat vrei tu.
  • +28 (44 voturi)    
    ILOGIC! (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 16:58)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Citez: "Presedintele executiv al UDMR, Kovacs Peter, a declarat Mediafax, ca umilinta a constat in faptul ca medicul a dat prioritate faptului ca adolescenta nu vorbeste romaneste, nu tratarii ei."

    Pai, bai boule, cum poti trata pe cineva daca nu poti comunica cu acea persona???

    MIe mi se pare ca, de fapt, este invers: voi va discriminati singuri, ne-invatand limba tarii in care traiti. Nu cred ca sunteti atat de redusi incat sa nu fiti capabili de asa ceva.

    Eu am prieteni unguri (maghiari, cum isi spun ei), si uniii au accente nationaliste pronunte dar toti vorbesc romaneste foarte bine! Daca nu de dragul unei limbi straine macar ca o necesitate a vietii de zi cu zi!
    • -1 (7 voturi)    
      ”Accente naționaliste” ai tu :) (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:59)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

      Nu trebuie să comunici cu pacientul, trebuie să comunici cu aparținătorii, iar preotul era acolo și putea traduce. Pacientul poate fi foarte bine inconștient sau poate fi chinez sau japonez, ce treabă are medicul cu limba vorbită de pacient?
  • +5 (29 voturi)    
    s-a intalnit o fata atat de 'ocosa' (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 16:58)

    __alex__ [utilizator]

    incat crede ca nu are de ce sa invete limba majoritatii, cu un doctor care da afara interpretul ca sa-i arate el cum sta treaba.

    Hai sa face din cearta a doi prostalai o chestiune nationala.
  • +32 (38 voturi)    
    afacerile sunt afaceri... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:03)

    feral [utilizator]

    Din articol rezulta ca UDMR intai acuza ca drepturile pacientei au fost incalcate iar apoi ia legatura cu familia fetitei pentru a solicita detalii concrete referitor la cele intamplate. Nu era mai normal invers - intai sa afle in detaliu ce s-a intamplat si apoi, eventual, sa acuze ?! Sau acuzatiile sunt facute oricum, ca nu conteaza ce este adevarat si ce nu, afacerea lor cu separatismul etnic sa mearga...
  • +24 (34 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:37)

    iodixit [utilizator]

    stie cineva sa-mi zica daca este sau nu obligatoriu studiul limbii romine in scolile din romania?
    • +10 (12 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:26)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Este. Iar daca nu o inveti si o stii la nivelul maghiarilor, vei lua 10 la bac, cum se ia in zona aia.
      • +3 (3 voturi)    
        intrebarea 2 (Duminică, 21 februarie 2016, 11:11)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        si atunci cum a trecut clasa. profesorul de romana a existat, sau elevii si-au pus singuri note?
        sa fiu bine inteles, n-am nici o problema ca sint unguri, secui, bulgari, lipoveni s.a. mie doar mi se pare normal sa cunosti limba tarii al cerei cetatean esti.
        • +3 (3 voturi)    
          raspuns 2 (Duminică, 21 februarie 2016, 13:39)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          Pentru ca in maghiarime nu functioneaza camerele la bac iar cei ce corecteaza, si daca nu au acelasi nivel de cunoastere, oricum dau nota mare.

          O solutie ar fi sa dea bacul la raii de mitici. Nu in clase separate, ci la comun si amestecati. Da, stiu... discriminare :D

          Dar, da... sunt de aceeasi parere. Poti fi orice, dar invata limba tarii, oricare ar fi ea.
    • -10 (16 voturi)    
      Nu e chiar atat de simplu (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:27)

      nyivus [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Da, studiul limbii romana e obligatorie, dar cum spunea cineva mai devreme, cum sa invete un copil sa vorbeasca bine limba romana, daca ii e predata limba romana ca unui copil roman, desi se stie ca limba lui materna nu e cea romana si ca traieste intr-o zona unde nu are posibilitatea exersarii limbii romane ?
      • +2 (6 voturi)    
        posibilitatea exersarii limbii romane? (Duminică, 21 februarie 2016, 10:13)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

        Dar ei televizor nu au acolo? Radio? Biblioteci? Aaaa ba da, dar ei prefera sa se uite la canalele Tv unguresti si atit.

        Nu, domnule, asta inseamna fatarnicie, lene si mindrie prosteasca!

        Ma intreb oare, la copiii romani din Ungaria, li se preda limba maghiara ca o limba straina sau li se preda in acelasi mod ca la copiii maghiari? Hai raspunde-mi la intrebare!
      • +3 (5 voturi)    
        se poate (Duminică, 21 februarie 2016, 10:26)

        Serj [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

        Daca se doreste se poate invata fara prea mari eforturi. Fetita mea a invatat engleza in 5-6 ani, 5 ore pe saptamana, fara sa vizitam nici o tara vorbitoare de limba engleza. Iar acasa vorbim numai in romana. Timp de cateva luni i-a fost predata de un vorbitor nativ de engleza (care nu stia deloc limba romana) si atunci a facut cele mai mari progrese ... Copiii maghiari au conditii mai bune de a invata dar nu vor.
      • +3 (5 voturi)    
        Ba ar trebui sa fie simplu! (Duminică, 21 februarie 2016, 10:42)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

        Nu vorbim aici de imigranti veniti acum 20 de ani in Romania, care nu au fost in stare sa invete romana si isi invete copiii aceasta limba pana au ajuns la scoala acum 10 ani!

        Sunt oameni care traiesc aici de generatii si care ar trebui sa isi invete copiii limba tarii in care traiesc pana la momentul intrarii la scoala.
        Faptul ca inveti intr-o clasa de minoritari presupune ca ai o alta limba materna decat cea oficiala, nu ca nu cunosti decat aceasta limba! Altfel, ar trebui sa ai statut de imigrant, nu de cetatean roman de nationalitate maghiara.

        In plus, parintii fetei si-au trait copilaria si au inceput scoala pe vremea lui Ceausescu, cand nu aveau aceleasi drepturi ca acum. Oare oamenii astia nu au iesit din satul lor pana acum?
      • +4 (4 voturi)    
        nedumerit (Duminică, 21 februarie 2016, 11:13)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

        si atunci udmr de ce nu ia atitudine. au fost multi ani la guvernare, de ce n-au facut nimic pe directia asta?
        • +3 (3 voturi)    
          i-ai (Duminică, 21 februarie 2016, 13:19)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          omorat cu intrebarea asta. :))
    • +3 (5 voturi)    
      Sa fiu ministrul invatamantului (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:57)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      as concedia toti profesorii de romana care au trecut-o pana acum la lb. romana.
    • +2 (6 voturi)    
      calaretii panonici nu au timp (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      ei tot calare toata ziua pana taie padurea seculara romaneasca, salariati ai Gaterszag Kerestoy SRL
    • +1 (5 voturi)    
      nu are relevanta studiul limbii in scoala (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 22:13)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      ....este ca si cum ai invata franceza in scoala dupa care nu ai folosi-o niciodata.
      La ce te ajuta?

      Pentru multi dintre secui, limba romana este limba straina. Nu au cu cine sa o vorbeasca.

      De ce nu va mutati voi in secuime, astia oripilati de faptul ca ungurii nu vorbesc bine romaneste? Macar le-ati da posibilitatea secuilor sa aiba cu cine vorbi romaneste.
    • +2 (4 voturi)    
      e curios (Duminică, 21 februarie 2016, 13:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      ca la intrebarea ta, evident retorica, ai luat atatea minusuri. probabil de la etnicii maghiari.
  • +9 (17 voturi)    
    In Statele Unite (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:04)

    marcelp55 [utilizator]

    Să zicem că un american de naționalitate mexicană nu stie engleza (!!!! exclus dar să zicem), are un accident la New York. E doctorul obligat să știe mexicana? Il trage la răspundere vreun partid al nationalității mexicane? ;)))))))))))))
    • -2 (6 voturi)    
      prostii (Duminică, 21 februarie 2016, 10:33)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      Întâmplător, în SUA sunt foarte mulți care nu vorbesc engleza. Cei mai mulți fiind vorbitori de spaniolă. Tocmai de-aceea, în zonele în care se vorbește spaniolă angajații serviciilor publice vorbesc și ei spaniola. Iar mexicana e o limbă vorbită doar de atotștiutorii de pe forumuri,
  • +3 (7 voturi)    
    Plangere incompleta (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:48)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Plangerea nu e completa.

    udmr (ong sau partid?) trebuia sa inceapa cu o plangere impotriva invatatorilor si profesorilor pe care i-a avut fata pana la 17 ani. Eventual sa ceara prezenta prim ministrului si a ministrului educatiei cu explicatie in acest sens in fata parlamentului. Si sa se asigure ca cei pe care ii reprezinta vor avea ocazia sa invete in scoala si sa treaca pe bune si cu brio la toate materile in limba romana! Li se permite sa invete SI in limba materna, nu NUMAI in limba materna!

    Apoi sa urmeze o plangere impotriva sistemului politic din romania care genereaza dezvoltarea legislatiei catre incurajarea si dezvoltarea unor cazuri asemnatoare.

    Si daca tot vorbim de politic, sa ii treaca pe linie moarta pe cei care au fost in prima linie de pana acum, caci din cauza lor fata a ajuns in situtia de acum. Ca tot e vorba, teoretic, de primeneala politica... :P

    Sa faca o plangere catre madalin voicu si compania, prin care sa ceara alocarea de bani nu numai pentru integrarea tiganilor, ci si tuturor romanilor ce nu vorbesc (?) romaneste (asa scrie in actele fetei - cetatean roman, nu?)
  • +11 (19 voturi)    
    Ipocrizie (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:54)

    wolf71 [utilizator]

    Si eu trebuia sa fac plangere la CNCD, acum cativa ani, cand la o statie PETROM din Tusnad, am cerut o informatie si lucratorul de acolo nu mi-a raspuns, pentru ca nu stia romaneste. A fost nevoie de interventia altui lucrator ca sa primesc un raspuns. Am crezut ca am trecut granita in Ungaria si nu remarcasem.
    Cat de ipocriti pot fi acesti conationali. Dar nu este vina lor, ci a politicienilor romani care ne-au vandut pentru voturi si pentru a accede la putere.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu inteleg optiunea acestor oameni (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:05)

    anya_2 [utilizator]

    Sa nu vrei sa stii limba tarii in care pur si simplu...traiesti nu mi se pare nici drept, nici ambitie, nici intamplare, ci doar o optiune gresita si o imprudenta. Nu vreau sa ma refer la intelect si sa ajung la alte remarci.
    Stiu doar ca exista in tara asta oameni de etnie maghiara care vorbesc fluent si frumos limba romana si pe care ii respect in primul rand pentru asta, atunci cand ii aud, si apoi pentru ceea ce fac.
    Imi amintesc un interviu amplu cu actorul Levente Molnar, un om talentat si foarte inteligent, care a vorbit romaneste fara niciun derapaj, chiar nuantat....
    Nu pretind asta de la fiecare maghiar, e imposibil, dar sa legi niste fraze sau stii sa explici ceva la nivel de clasa a patra e musai pe teritoriul asta. E o dovada de...hai sa-i spunem normalitate, nu altfel.
  • +9 (15 voturi)    
    daca vrea servici (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:33)

    gopo111 [utilizator]

    macar sa invete limba romaneasca ca doar traieste intr-o tara civilizata nu undeva unde nu are dreptul la educatie, nu e vina nimanui cind in secolul 21 nu te poti intelege cu doctorul, ca doar limba oficiala e limba romaneasca nu ceea a hunilor, vrea servici in limba ungara sa mearga in ungaria impreuna cu popi si restul care nu suporta limba noastra
  • +2 (4 voturi)    
    UDMR ... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 19:49)

    CezarN [utilizator]

    UDMR sa faca bine sa acuze si guvernele Romaniei(din care cu onor a facut parte) ca nu asigura minoritatii maghiare conditii minime de invatare a limbii romane. Sau, in acest caz, s-ar simti cu musca pe caciula, caci tocmai ei sunt cei care au izgonit limba romana din scolile din HarCov iar acuma nu vor sa-si asume conesecintele?
    Fata nu este decat o victima bine manipulata. Ea ar trebui sa ceara socoteala UDMR si nationalistilor maghiari care nu premit cetatenilor romani de nationalitate maghiara sa invete limba romana.
  • +1 (7 voturi)    
    medic - pacient (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:12)

    anonimicus [utilizator]

    Dacă autobuzul călca piciorul unui turist, să zicem finlandez sau japonez, ce făcea doctorul, boscorodea turiştii care vin în Cluj-Napoca că nu învaţă româna înainte de a pleca în excursie?
  • -1 (3 voturi)    
    Are 17 ani, (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 21:02)

    revelare [utilizator]

    Din clasa întâi fac limba română (nu pun și grădinița). Cum de a putut promova , dacă nu știe nici atât cât să spună unde o doare și ce doare ?
    Eu cred că știa, dar este educată să nu vorbească .
  • +3 (3 voturi)    
    udemere (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 21:16)

    meandmyfriends [utilizator]

    Situatia sta in felul urmator:

    Aceasta stire/asa zis incident este o manevra ordinara marca udemere, de a relua placa cu invatamantul (UMF Targu Mures) in limba maghiara. Pentru ca exista deja de multa vreme invatamant in limba maghiara, se viseaza la predare in limba maghiara in cadrul lucrarilor practice, in spital.
    Pentru ca la Targu Mures, aceasta manevra n-ar fi avut impact sufficient, s-au gandit sa o faca la Cluj. Unde sa o si faca? La Ploiesti?

    De la infiintare, udemereul hartuieste constant unguri si romani, pe doua directii:
    1. predare in limba maghiara la UMF Targu Mures.
    2. asa zisa zona ungureasca.
    Predare in limba maghiara exista de foarte mult timp, doar ca se vrea si mai mult… zona ungureasca nu este realizabila. Ambele directii apeleaza la sentimente, cel mai usor de manipulat!!!
    Ambele directii au ca efect IZOLAREA, in special pentru comunitatea maghiara, care are mai mult de suferit. Izolarea aceasta este de fapt tinerea sub control a turmei maghiare, adica voturile turmei maghiare. Voturile = fotolii la Bucuresti si bani implicit.
    De la infiintare, aceste doua directii sunt singurele puncte pe agenta udemereului, si prin acestea au creat si creeaza impresia ca se lucreaza pentru comunitatea maghiara. Zona ungureasca este foarte slab dezvoltata si in loc sa fie pusa pe harta, ea este izolata prin aceste metode parsive.
  • -1 (7 voturi)    
    si daca era vreo americana stabilita in Romania (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 22:11)

    stefan2008 [utilizator]

    ...tot era luata la misto ca nu stie sa vorbeasca corect romaneste?
    Hai sa fim seriosi. Un pic de omenie nu i-ar strica medicului respectiv.
    • 0 (6 voturi)    
      unde e problema neomeniei.....???? (Duminică, 21 februarie 2016, 15:50)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      ..... dr..a tratat pacienta si chiar f. bine, dovada ca s-a externat....problema e cea a obrazniciei maghiarilor de a nu vb. l.oficiala, romana.
      • +2 (2 voturi)    
        iudemere daca ar avea ocazia si in (Luni, 22 februarie 2016, 7:00)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        parlament ar vorbi ungureste..
      • -1 (1 vot)    
        nu moare omul de la o umilire si o batjocura (Marţi, 23 februarie 2016, 0:23)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        bravo, ai descoperit roata!

        Noi vorbim aici de umilire si batjocura, tu vorbesti de externare.

        Adica dupa standardul tau de omenie, ar trebui sa fie bucuroasa ca nu a omorat-o! Nu sa aiba pretentii de a nu fi umilita.
    • -1 (3 voturi)    
      manipulare (Luni, 22 februarie 2016, 9:40)

      meandmyfriends [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Ce spui dumneata e manipulare.
      Este vorba despre obraznicia politicienilor maghiari si ingnoranta romanilor care pun botul !!!
      Nu se pune problema daca ar fi fost o americanca, sau sarboaica, este doar instigare politica maghiara.
  • -1 (3 voturi)    
    Selectie naturala (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 22:43)

    Calin02 [utilizator]

    Daca minoritatea (adica cei 50000 de vorbitori de maghiara) are un minim instinct de autoconservare ar trebui sa invete romana (pe langa romana si altele, dar macar atat). Daca minoritatea nu poate, atunci va avea loc un proces de selectie naturala, din care cel mai adaptat (sau norocos) va supravietui.

    Sau pe scurt, medicul nu este obligat sa vorbeasca sanscrita veche, pentru ca un pacient nu stie sa comunice decat in acea limba.
  • -1 (3 voturi)    
    Ioi (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 22:55)

    ucunaucu [utilizator]

    Iar s-a suit Pista pe cal si se uita spre Ardeal....
  • +1 (5 voturi)    
    cand arati spre luna prostul se uita la deget (Duminică, 21 februarie 2016, 0:20)

    ion roata [utilizator]

    Acest articol vorbeste despre cum un medic refuza un translator pentru ca era deranjat ca o persoana peste piciorul careia tocmai trecuse un autobuz nu stie romaneste.
    Daca era un turist, mai statea sa se minuneze?
    Problema cu astfel de doctori, daca este adevarat ce reclama udmr, este ca umilesc in egala masura si pe cei care vorbesc romaneste si pe ceilalti (daca sunt din Romania); de data asta, au schimbat doar registrul mirandu-se precum curca la lemne de un lucru care oricum se cunoaste.
    Aici e vorba despre a fi om si, pentru cei care nu stiu ce inseamna asta, despre a respecta niste proceduri si sa te abtii de la remarci idioate macar cat esti in timpul serviciului.
    Acum sariti cu minusuri, dragi "oameni".
  • -2 (2 voturi)    
    as fi facut lafel! (Duminică, 21 februarie 2016, 3:03)

    mucenic [utilizator]

    asa le spun la toti bolnavii spanioli care-I examinez in NYC. Si mai adaug, "daca nu ai sa inveti engleza ai sa ramai sclav". Indiferent ce varsta au. Dupa aceea continui conversatia in spaniola. As face o discutie la televizor pe baza acestui subiect cu parerile populatiei, inclusive maghiari.
  • -1 (3 voturi)    
    Strict vorbind, (Duminică, 21 februarie 2016, 8:50)

    Kepler [utilizator]

    profesiunea de medic cere acordarea asistentei medicale oricarei persoane, indiferent de etnie.
    Pe de alta parte, situatia respectiva arata ca e mult mai bine pt minoritati sa cunoasca limba romana. Mai mult, faptul ca un cetatean roman care s-a nascut si a trait 17 ani in Romania nu intelege si nu vorbeste romaneste, este inacceptabil.
  • +3 (3 voturi)    
    Duhovnic... (Duminică, 21 februarie 2016, 9:19)

    astronaut [utilizator]

    ''traducator'', acest Racz , astia sunt cei mai periculosi ''incurca lume'', astia sunt in stare sa faca lupul oaie si invers , trist este ca UDMR-ul protector se urneste la indemnul unora ca acest Norbert ! Pai daca familia n-a facut nici o plangere ! cine este foarte nemultumit ? fam. sau tov. RACZ !
  • +1 (5 voturi)    
    o prostie (Duminică, 21 februarie 2016, 9:35)

    Ilidia [utilizator]

    Acest lucru, sa nu vorbesti limba tarii al carei cetatean esti, este inadmisibil. Un strain care solicita obtinerea cetateniei romane da examen de l. romana, iar o parte din maghiari isi fac un titlu de glorie din necunoasterea ei. Iar UDMR in loc sa incurajeze un separatism prost inteles mai bine s-ar ocupa ca maghiarii sa se integreze in tara care, pana la urma, este si patria lor. De ce parlamentarii maghiari, care stiu f. bine l.romana nu fac nimic ca si cei pe care ii reprezinta sa stie la fel ?Printre primele lucruri cerute si obtinute de UDMR in 1990 a fost separarea scolilor mixte si reducerea materiilor care se studiau in l. romana. E cazul ca acest "partid etnic" sa dispara daca nu intelege ca nu face altceva decat sa agite spiritele sovine ale unor maghiari.
    • 0 (2 voturi)    
      esti dus (Duminică, 21 februarie 2016, 21:58)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Peste tot în lume sunt școli cu altă limbă de predare, este absolut normal să fie așa.

      În mod normal un om are dorința să-și educe copiii în spiritul și în limba culturii din care provine. După care urmează bineînțeles și limbile străine care-l vor ajuta să-și facă un rost în societate.

      Am făcut școala în limba maternă (maghiara). Am învățat româna mai ales la școală. Probleme minore am avut doar în anii de primară când încă nu vorbeam suficient de bine, dar eram în stare să cumpăr o pâine sau alte cele. Categoric ar ajuta să fie învățată româna ca limbă străină, eventual cuplat și cu activități extrașcolare în zonele unde nu au posibilitatea să o folosească zilnic.
  • +2 (4 voturi)    
    Asa cred ei... (Duminică, 21 februarie 2016, 10:01)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..etnicii maghiari ca servesc Patria (Ungaria), servesc cauza : neinvatand limba romana ! Si asa isi educa parintii de etnie maghiara copii: nu invatati limba romana si atunci sunteti buni maghiari !

    Cum de altfel , ungurii nu invata nici o alta limba inafara de cea materna! Limba straina la ei echivaleaza cu tradarea Ungariei Mari !!

    Se autoizoleaza cu buna stiinta , o prostie.
  • +1 (5 voturi)    
    Pe langa articol (Duminică, 21 februarie 2016, 10:54)

    Gladiatorul [utilizator]

    Va rog mult sa incetati o data cu "botezarea" Clujului. L-a botezat odata analfabetul Ceasca, Cluj Napoca. Haideti domnilor sa nu mai stalcim limba asta minunata. Napoca este denumirea latina a Clujului. A Clujului...atat.
  • +3 (3 voturi)    
    Cetățeanul român (Duminică, 21 februarie 2016, 11:02)

    snams [utilizator]

    "cunoaşte limba română şi posedă noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească, în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială;"
  • +2 (6 voturi)    
    Haules baules , haraso, limba romana ! (Duminică, 21 februarie 2016, 14:54)

    Susufler0 [utilizator]

    In legatura cu limba care se vorbeste oficial in Romanica :
    Strainii care solicita acordarea cetateniei romane, trebuie sa stie bine sa vorbeasca si sa scrie in limba romana. Pt cei de la Ministerul Justitiei "bine" inseamna acceptabil. Si cred ca e ok sa insemne asta, avand in vedere ca sunt cazuri de oameni in varsta care solicita acordarea cetateniei si carora in mod obiectiv nu poti sa le ceri o cunoastere corecta a limbii iar pe de alta parte, nu poti sa le respingi pe acest motiv cererea si sa creezi astfel o separare in fapt, de restul familiei.
    In ceea ce o priveste pe tanara covasneanca care nascandu-se in Romania este cetatean roman prin efectul legii, lucrurile sunt simple. Dupa ce ca e discriminata pozitiv in raport cu majoritatea in calitatea ei de minoritara, contribuie la discriminarea negativa a tuturor strainilor minoritari care aplica la dobandirea cetateniei romane, prin faptul ca acestora li se impune obligatia (prin lege, e adevarat !) de a cunoaste limba romana. 
  • +3 (5 voturi)    
    ??? (Duminică, 21 februarie 2016, 18:05)

    NicuNicu1 [anonim]

    dar la intrebarea in ce tara se afla ce raspundea domnisoara? (asta asa ca nivel de cultura)
  • +1 (3 voturi)    
    imposibilitatea de a invata romana (Duminică, 21 februarie 2016, 19:57)

    Zdruleanu [utilizator]

    Argumentul cum ca saracii maghiari nu au cum sa invete romana pentru ca stau doar in sate cu populatie maghiara e o mizerie.
    Spre exemplu sunt sate 100% tiganesti si totusi locatarii pot vorbi romana (cu mari deficiente gramaticale), desi ei nici macar nu se duc la scoala pentru a beneficia orele de limba romana.
    Se poate trage concluzia ca tiganii sunt genetic mai receptivi la limbi straine sau mai inteligenti decat ungurii ?
    Evident ca nu. Singura concluzie este reaua vointa si nationalismul prost inteles al locuitorilor din satele maghiare. Astfel parintii limitandu-le din propria prostie posibilitatile copiilor lor.
  • -3 (5 voturi)    
    judecata (Duminică, 21 februarie 2016, 21:46)

    e.o. [utilizator]

    De-aș fi judecătorul acestui caz aș obliga medicul să presteze 6 luni de muncă prin centrele de refugiați din Germania.
    Și i-aș trimite pe toți elevii școlii unde învață copilul în tabere de vară în grupe mici prin toată țara.

    Deasemenea este necesară o anchetă la nivelul școlii pentru că este inadmisibil ca un elev care se pregătește de Bacalaureat să nu cunoască deloc o materie de examen.
    • 0 (4 voturi)    
      e.o. (Duminică, 21 februarie 2016, 23:44)

      snams [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

      Judecata mea e că ție îți lipsesc câteva doage.