Patru ONG-uri protesteaza impotriva declaratiilor lui Klaus Iohannis: Incetati sa fiti scutul trustului Intact impotriva legii!

de redactia politic     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2016, 18:50 Actualitate | Esenţial

Grupul pentru Dialog Social, Expert Forum, Freedom House Romania si Centrul Roman de Politici Europene isi exprima indignarea fata de pozitia adoptata de mai multi politicieni, institutii si de presedintele Romaniei, Klaus Iohannis, impotriva aplicarii legii in ce priveste trustul Intact, se arata intr-un comunicat postat pe site-ul Revistei 22.  Cele patru organizatii ii reproseaza sefului statului ca, prin declaratiile de sustinere a Anenei 3, "a subminat autoritatea statului roman; a sugerat ca legea nu este egala pentru toti; a parut sa aiba in vedere interesele unui grup infractional mai curand decat interesul public;  a subminat lupta anticoruptie".

Redam mai jos integral protestul celor patru ONG-uri publicat pe site-ul Revistei 22

"Am luat act cu indignare de concertarea mai multor factori institutionali si politici impotriva executarii legale si legitime a unei hotarari judecatoresti definitive, nepusa in executie din august 2014

In acest sens:

Organizatiile semnatare denunta incercarea unor politicieni de a lega actiunea de recuperare a ANAF de o presupusa limitare a libertatii presei. Televiziunilor din trustul Intact Media Group nu li s-a retras licenta de functionare, iar timpul scurs din august 2014 ar fi fost suficient pentru gasirea unui alt sediu pentru studiouri. Notificarea "evacuarii voluntare" poate fi contestata in justitie, televiziunile grupului Intact avand astfel la dispozitie timp suficient pentru o mutare.

Organizatiile semnatare isi exprima indignarea cu privire la hotararea Senatului Romaniei de a-l fi convocat pe primul ministru, d-l Dacian Ciolos, pentru "a da explicatii", pe data de 17 februarie. Nu exista niciun temei legal pentru ca Senatul (sau Parlamentul) sa exercite presiuni pentru a determina nerespectarea aplicarii unei legi.
Ne exprimam consternarea fata de reactia de miercuri, 17 februarie, a presedintelui Klaus Iohannis. Omitand sa sustina legalitatea actiunii statului in punerea in executie a unei hotarari judecatoresti, bagatelizind-o si depreciind-o, presedintele:

- a subminat autoritatea statului roman;
- a sugerat ca legea nu e egala pentru toti;
- a parut sa aiba in vedere interesele unui grup infractional mai curand decat interesul public
- a subminat lupta anticoruptie, care ramane incompleta daca averile dobandite fraudulos nu sunt confiscate- a abatut atentia de la problema reala a intarzierii recuperarii prejudiciului unor infractiuni (60 de milioane de euro) si a confiscarii produselor acestor infractiuni la problema
- falsa in acest caz - a limitarii libertatii presei.

Sustinem pozitia corecta adoptata recent de Consiliul Suprem al Magistraturii, sustinem pozitia corecta a primului ministru, asa cum a aparut ea in discursul initial tinut in Senat. Sustinem cu toata puterea orice luari de pozitii ale unor partide, organizatii si cetateni care nu accepta ca Romania sa redevina terenul de actiune al unor grupuri infractionale organizate. Solicitam oamenilor politici ca, inainte de orice, sa-si onoreze juramantul solemn de a respecta Constitutia si legile tarii."

Grupul pentru Dialog Social (GDS)
Freedom House Romania (FHR)
Expert Forum (EFOR)
Centrul Roman de Politici Europene (CRPE)


Citeste mai multe despre   









6865 vizualizari
  • -37 (51 voturi)    
    completare (Vineri, 19 februarie 2016, 19:03)

    srpc [utilizator]

    "patru oengeuri sorosiste", ca sa fie limpede cu cine avem de-a face
    • +8 (8 voturi)    
      pai... (Vineri, 19 februarie 2016, 19:49)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Ticalosia slugii e nemarginita...
      • -7 (11 voturi)    
        astia inca nu au priceput nimic (Vineri, 19 februarie 2016, 21:58)

        mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        astia inca nu s-au trezit. Alooooooo....!! Antenele au drept de preemtiune la cumpararea imobilului, conform unei sentinte judecatoresti!! ANAF trebuie sa le comunice pretul minim de vanzare, rezultat din evaluare, ceea ce nu au facut!! ANAF e in culpa nu antenele !!
        Presedintele are dreptate. Sentinta judecatoreasca a fost pusa in aplicare - statul a intrat in proprietatea imobilului. Mai departe ANAF trebuie sa urmeze niste pasi procedurali in relatia cu chiriasul , pe care nu i-a facut!!! Ati priceput acuma ??? :))))))
        • +3 (7 voturi)    
          Antenele au un singur drept: sa plece (Vineri, 19 februarie 2016, 23:25)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

          Imobilul a fost confiscat si trebuie predat lipsit de sarcini.
          Vrajeala cu inchiderea antenelor se poate intampla doar daca ele hotarasc acest lucru. Sunt libere sa ia orice hotarare doresc. Chiar sa participe la viitoarea eventuala licitatie de vanzare.
    • +6 (6 voturi)    
      te (Vineri, 19 februarie 2016, 20:41)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      refereai la active vatci, prodemocratia, militia spirituala si ceva cu rosia capcana, salvati copiii si altele la fel. Da, alea e sorosiste, maica.
    • +9 (11 voturi)    
      etichete de la Vocea Rusiei (Vineri, 19 februarie 2016, 20:52)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Noroc de Tariceanu si Senat ca vom fi salvati de Soros. Deci Senatul, aproape in unanimitatea, urmareste interesul poporului roman. Daca nu se reuseste, Tariceanu va cere intr-un firesc ajutorul lui Putin.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici macar asta (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:17)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      doar patru loaze.
  • +6 (16 voturi)    
    DURERE (Vineri, 19 februarie 2016, 19:10)

    titiacs [utilizator]

    Il cam doare la patina pe mr. iohannis de protestele astea si de dislike-uri ! Cantariti si voi : 80.000 #Colectiv versus > 500.000 latrinisti ZILNIC !
    • +5 (5 voturi)    
      Nu cred ! (Vineri, 19 februarie 2016, 20:52)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

      Tineti minte cat de infatuat a corectat un jurnalist cu privire la numarul de like-uri. La orgoliul lui , e cel mai palpabil, vizibil termen de comparatie cu altii. Sunt sigura ca doare rau. Pacat ca n-am cont fb.
    • -1 (1 vot)    
      Asta cam arata ceva (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:20)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

      nu crezi? Arata ca voi toti sorosistii si basitii nu sinteti nici macar cit un purice fata de adevaratii romani.
  • +20 (28 voturi)    
    Bravo (Vineri, 19 februarie 2016, 19:19)

    proxy [utilizator]

    cred ca acestea au ramas singurele ong-uri reale din romania. restul sunt in barca cu politicienii.
  • +25 (33 voturi)    
    corect (Vineri, 19 februarie 2016, 19:21)

    zigot [utilizator]

    va sustin din toate puterile pentru cresterea independentei si autoritatii institutiilor tarii;
    deasemenea condamn modul in care presedintele a reactionat, atragand dezamagirea oamenilor corecti
    • +18 (20 voturi)    
      felicitari! (Vineri, 19 februarie 2016, 20:12)

      weidmannvictor [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      felicitari pentru atitudine! presedintele Iohannis a dovedit ca este un profesoras de cartier fara orizont consiliat de niste incompetenti
      • +8 (8 voturi)    
        mai (Vineri, 19 februarie 2016, 20:43)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui weidmannvictor

        e si fost proprietar de casa obtinuta fraudulos si pe care refuza, exact ca prietenul si seful sau voikulescu, sa o evacueze.
      • +5 (5 voturi)    
        este in gasca cu hotii (Vineri, 19 februarie 2016, 21:01)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui weidmannvictor

        Stie ce face escrocul, linge si din ciolanul zemos ..
        face parte din mafia nenorocitilor care ne conduc
  • +18 (18 voturi)    
    DIN GRESALA IN GRESALA, SPRE VICTORIA (Vineri, 19 februarie 2016, 19:49)

    Susufler0 [utilizator]

    FINALA !
    Deci din bine in mai bine pt Werner : mai intai i-a pierdut pe romanii din diaspora, apoi, i-a pierdut pe internauti iar acum a pierdut si societatea civila !
    La mai mare, Klaus !
    • +2 (2 voturi)    
      Himerele domnului Iohannis (Vineri, 19 februarie 2016, 23:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      crezi ca-l vor lasa in pace?
      • +4 (4 voturi)    
        Eu stiu ce sa zic ? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 10:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Poate noi realizari in plan material l-ar putea ajuta sa le mai alunge (temporar!). De obicei, la oamenii pragmatici astea compenseaza alt gen de neimpliniri. Un castig la 6 din 49, o marire de salariu, vreo casa mostenire de la rudele din Germania. Dumnezeu stie !
  • +11 (11 voturi)    
    Sibienii cunosc acest cuvint (Vineri, 19 februarie 2016, 19:49)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Iuda.
  • +7 (7 voturi)    
    dar (Vineri, 19 februarie 2016, 21:12)

    sucaa [utilizator]

    SAR-ul lui pipidi unde-i? n-are voie de la sef?
  • +11 (11 voturi)    
    Deja este un neplacut si inutil presedinte (Vineri, 19 februarie 2016, 21:13)

    Plagarus [utilizator]

    Din casa in casa, din usa in usa,pas cu pas spre dezavuarea generala.
  • +3 (5 voturi)    
    HN, fac a treia incercare ! (Vineri, 19 februarie 2016, 23:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Primele doua le-am facut ieri, dar le-ai cenzurat (asta pt ca tot s-a discutat si se discuta zilele astea despre dreptul la libera exprimare) Deci : Iohanis ar trebui sa fie somat de Strada, de societatea civila, de diaspora sa explice in cadrul unei conferinte de presa atitudinea publica adoptata prin raspunsul dat reporteritei Latrinei 3. Sa explice daca cele spuse se datoreaza supararii (firesti) ale celui care a pierdut proprietatea asupra unui imobil in favoarea statului, manifestata in favoarea unuia aflat in situatia sa, ba mai grea, sau reprezinta o atitudine calma, lucida, obiectiva vis a vis de justitie si statul de drept. Cred ca precizarea pozitiei Presedintelui este absolut obligatorie.
  • +1 (1 vot)    
    Consilerii ar trebui trimisi acasa (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 10:35)

    cuky [utilizator]

    Atitudinea si punctul de vedere exprimat de cele patru ONG-uri este foarte corect .D-l Presedinte pe care l-am sustinut si multi dintre noi il mai sustinem ,trebuie sa-si schimbe fara indoiala consilierii care au dovedit i inca odata incapacitatea de a fi ceea ce trebuie sa fie .
    Au contribuiot cu mult "spor "si lipsa de inteligenta la subminarea simpatiei si sustinerii Prersedintelui ,prin proastele lor sfaturi Sunt convinsa ca Domnia Sa nu este impotriva respectarii si aplicarii legii ,asa cum este acreditata ideia de catre opozantii sai .Exprimarea a fost insa nepotrivita
    .Faceti o reducere de schema D-le Presedinte .Mai bine fara ei decat cu ei !..............
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 12:03)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui cuky

      Partial de acord cu tine, Cuky.
      Gresesti insa cand spui ca ar trebui sa-si concedieze consilierii.
      Iohannis + consilierii = sectia GRIVCO-PSD de la Cotroceni. Mai clar de atat nu pot explica.
  • +2 (2 voturi)    
    Dubla masura. (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 10:55)

    Popcorn [utilizator]

    Sunt curios de ce nu a iesit Iohannis la televizor sa isi exprime indignarea in legatura cu libertatile (in general) atunci cand ANAF a inchis firme pentru minus/plus cativa lei in gestiune? Adica "banala" (ca sa il citez) suma de 60 milioane de euro delapidata de puscariasul voiculescu, este un mizilic?
  • -2 (2 voturi)    
    4 gargaragii platiti de Soros (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:17)

    Gigi-al-mai-tare [utilizator]

    Pe astia sa-i ascultam? Cine cred ei ca dau 2 firfirici pe opinia lor?