Bogdan Oprea: Astazi, Iohannis a dovedit ca este sustinatorul celui mai toxic grup de interese care a "cangrenizat" Romania

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 23:02 Actualitate | Esenţial

Bogdan Oprea
Foto: AGERPRES
Bogdan Oprea, fost consilier de stat in cadrul Administratiei Prezidentiale, fiind purtator de cuvant al fostului presedinte Traian Basescu, critica intr-o postare pe Facebook declaratiile facute miercuri de presedintele Klaus Iohannis in sprijinul Antena 3, afirmand ca seful statului "s-a autosuspendat astazi din functia de presedinte al Romaniei si a predat mandatul la picioarele Antenei 3".

"Pana acum am decis sa nu am nicio luare publica de cuvant din respect pentru institutia presedintelui Romaniei, institutie pentru care am lucrat si in slujba careia mi-am pus aproape trei ani de viata, mai presus de familie, de prieteni si de orice altceva. Am zis sa-i ofer lui Klaus Iohannis un timp rezonabil sa inteleaga ce inseamna functia pe care o are, care sunt responsabilitatile, prerogativele si instrumentele unui presedinte si, mai ales, puterea pe care o are si pe care o poate pune in slujba Romaniei sau impotriva ei. Au trecut 14 luni de cand este in functie si nu a dovedit decat ca este un presedinte-calator si un presedinte-sovaitor", afirma Oprea in mesajul postat pe Facebook.

"Astazi, Klaus Iohannis a dovedit si ca este sustinatorul celui mai toxic grup de interese care a "cangrenizat" Romania in lunga ei istorie. Klaus Iohannis s-a autosuspendat din functia de presedinte al Romaniei si a predat mandatul la picioarele Antenei 3. Dan Voiculescu, hotii si turnatorii dovediti de lege, santajistii de studio TV si politicienii de paie au ajuns astazi, in sfarsit, la Cotroceni", a mai scris acesta.

Amintim ca presedintele Klaus Iohannis a afirmat, miercuri, ca abordarea ANAF in cazul televiziunilor Antena Group este "heirupsita", "nepotrivita" si ca "libertatea de exprimare in media nu poate fi suprimata pentru banale motive administrative".


Postarea lui Bogdan Oprea pe Facebook:

Ziua în care Antena 3 a devenit președintele României

Am auzit oare bine ce a spus klaus iohannis (!) adineauri, referitor la cazul „Antena 3”: „Eu cred că ați ajuns într-o situație neplăcută și inutilă. În primul rând, cred că libertatea de exprimare nu poate fi suprimată pentru banale motive administrative. În al doilea rând, această abordare «heirupistă» din partea ANAF-ului mi se pare cel puțin nepotrivită, dacă nu discutabilă.”?!?

Aveam informații despre ce se întâmplă la Cotroceni în mandatul noului președinte, am avut chiar eu, personal, niște discuții absolut incredibile cu reprezentanți la cel mai înalt nivel ai Administrației Prezidențiale, am fost șocat când i-am auzit ce îmi propun, am crezut că sunt situații izolate și, mai ales, am sperat că nu reprezintă viziunea președintelui României.

Am urmărit cum președintele României pleacă aproape o lună în concediu în Florida...

Am privit uluit săptămâna trecută cum a stat 5 zile în vizită în Germania ca să aibă 4 întâlniri oficiale, niciuna cu cancelarul Angela Merkel, care, însă, și-a făcut timp pentru o întrevedere cu George Clooney și soția lui ca să vorbească despre criza refugiaților!!!, dar nu și cu președintele României, etnic german, printre altele...

Am văzut cum, la Conferința de Securitate de la München de săptămâna trecută, președintele României nici nu a pomenit numele Rusiei, țara care anexează teritorii suverane ale altor state la 300 km de frontiera României și care deține trupe militare uitate de Hrușciov în Transnistria, relicve ale Celui de-al doilea război mondial, aflate astăzi la doar 160 km depărtare de Iași.

L-am văzut pe șeful Cancelariei Președintelui României în vizite oficiale plimbându-se la braț cu Mihai Gâdea prin Europa și, ciudată coincidență, în același timp prin Statele Unite...

Până acum am decis să nu am nicio luare publică de cuvânt din respect pentru instituția președintelui României, instituție pentru care am lucrat și în slujba căreia mi-am pus aproape trei ani de viața, mai presus de familie, de prieteni și de orice altceva. Am zis să-i ofer lui Klaus Iohannis un timp rezonabil să înțeleagă ce înseamnă funcția pe care o are, care sunt responsabilitățile, prerogativele și instrumentele unui președinte și, mai ales, puterea pe care o are și pe care o poate pune în slujba României sau împotriva ei. Au trecut 14 luni de când este în funcție și nu a dovedit decât că este un președinte-călător și un președinte-șovăitor.

Astăzi, Klaus Iohannis a dovedit și că este susținătorul celui mai toxic grup de interese care a „cangrenizat” România în lunga ei istorie. Klaus Iohannis s-a autosuspendat din funcția de președinte al României și a predat mandatul la picioarele Antenei 3. Dan Voiculescu, hoții și turnătorii dovediți de lege, șantajiștii de studio TV și politicienii de paie au ajuns astăzi, în sfârșit, la Cotroceni.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
8729 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Geniul Carpatilor Mugur Ciuvica (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:48)

    math_2 [utilizator]

    ... a comentat aceasta postare, gratulandu-l pe autor cu titlul de "basist cretinoid". Inutil sa va spun ca Ciuvica a "citat" din postare mintind cu nerusinare ca de obicei, fara nici o legatura cu ce spune omul aici.
    Sa vedem cati oameni se vor strange vineri pentru a intra in Cartea Recordurilor cu cea mai mare latrina din lume !
  • +6 (8 voturi)    
    eu vad la fel...dar invers (Joi, 18 februarie 2016, 0:12)

    baimarean [utilizator]

    grup de interese care a cangrenizat Romania e sustinatorul celui mai toxic Presedinte

    Sau: celui mai toxic grup de interese e sustinatorul Presedintelui care a "cangrenizat" Romania
  • -16 (18 voturi)    
    Cine vorbeste? (Joi, 18 februarie 2016, 7:33)

    Pep1 [utilizator]

    Bravo, domnule! Deci, dumneata, purtator de cuvânt al lui Basescu (Ce meserie o mai fi si asta? Implica studii si experienta.), cel al carui frate discuta cu interlopii despre mormanul de bani, cel care recomanda medicilor români sa plece din tara, vorbesti despre un grup toxic. Uita-te în oglinda, mai, nenicule!
  • -9 (11 voturi)    
    ba nu (Joi, 18 februarie 2016, 10:07)

    bogdan1477 [utilizator]

    Johannis a dovedit ca nu gindeste in termeni de "ba pe-a matii". Daca vrei sa dai antenele afara din spatiul ala, da-le un termen rezonabil de mutare, de 3-6 luni, nu 5 zile lucratoare si amenintind cu taierea utilitatilor. Pentru ca daca faci asha, peste 5 ani, cind la putere va fi iar PSD, isi vor permite si aia sa se comporte la fel cu alta televiziune.

    Faptul ca antenele sunt cel mai toxic produs media romanesc si ca romania ar fi o tara mult mai salubra farta ele, totusi exista libertatea de exprimare, care trebuie asigurata inclusiv latrinelor, chiar daca nu ne place de ele. O notificare scrisa, fara 50 de functionari coborind din masini si amenintind, cu un termen de evacuare de bun simt, fara amenintarea cu taiatul utilitatilor, ar fi fost muuuult mai utila. De aia consuder ca Johannis a facut bine ce-a facut.
    • +5 (7 voturi)    
      5 zile (Joi, 18 februarie 2016, 10:44)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      5 zile "spune" legea. Poate nu e normal (nu e legea OK). Poate 5 zile sunt suficiente pentru eliberarea unui apartament, dar nu a unui sediu de televiziuni. Dar, ANAF-ul a respectat legea din acest punct de vedere.
      • -3 (7 voturi)    
        Anaf doar a servit pe tava antenelor (Joi, 18 februarie 2016, 13:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        ... un nesperat prilej de autovictimizare. Dupa ce a intirziat un an cu aplicarea legii, a descins cu 30 de angajati si 20 de masini si a amenintat cu evacuarea in 5 zile sau taierea curentului.
        Chiar daca legea zice 5 zile, tot se poate da un preaviz de 2 luni inaintea emiterii ordinului de evacuare. Nu obliga nimeni anaf sa impuna termene imposibile antenelor si sa le dea prilejul victimizarii in public. Daca tu ca stat te respecti, te comporticivilizat si fata de mirlamul satului, pentru ca arata ca nu esti la fel de mirlan ca el. Nu stai un an degeaba si dupa aia intervii intempestiv.
    • +9 (9 voturi)    
      cam cat ar fi un termen de bun-simt? (Joi, 18 februarie 2016, 13:25)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Au avut un an jumate. Putem vorbi de bun-simt asociat cu Latrinele?
      • -4 (6 voturi)    
        un termen decent... (Joi, 18 februarie 2016, 13:44)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

        Habar n-am. Macar 2-3 luni. O luna e previzul la un apartament inchiriat.
        Cind au avut jumate de an? I-a anuntat cineva ca-i da afara acu jumate de an? Din cite stiu eu nu.
        Si da, putem vorbi de bun simt al statului in raport cu toti. Inclsiv cu latrinele. Daca unui mirlan ii raspunzi cu o mirlanie, cu ce esti tu superior lui?
    • +1 (1 vot)    
      Ba NU (Joi, 18 februarie 2016, 20:55)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Ca le plangi de mila antenelor - e treaba ta, opinia ta, e opusa opiniei mele, e dreptul tau.
      DAR problema e alta, mult mai grava: presedintele Romaniei, primul om din tara asta, ne spune clar si raspicat ca legea NU trebuie respectata, ca poate fi interpretata, ca "se pot gasi solutii convenabile" (citat).
      Cum adica "a facut bine ce-a facut" (te-am citat) ?
      Asta-i problema !
      Ai inteles acum ?
      • 0 (0 voturi)    
        nu e asha (Vineri, 19 februarie 2016, 11:52)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Nu lping de mila antenelor. Pierzi esentialul. Antenelor le convine de minune scandalul asta. Nu risca absolut nimic, fac audienta, se auto-victimizeaza. Scandalul asta le-a picat numai bine si profita de el cit pot.
        Cit despre Johannis, nu vad unde zice ca legea nu trebuie respectata. Exprimarea lui lasa de dorit, ca de multe alte ori, dar ce vrea sa spuna e ca nu e normal sa periclitezi emisia unui post tv doar pentru ca tu, anaf, dupa 18 luni de stat degeaba, vii cu cereri nerealiste de evacuare in 5 zile. Cit depsre solutiile convenabile, astea se refera la un preaviz rezonabil pentru a muta antenele in alte imobile. In esenta ce a zis si Ciolos. Doar ca Johannis nu stie sa se exprime.
  • +7 (7 voturi)    
    subscriu (Joi, 18 februarie 2016, 10:17)

    verdeata [utilizator]

    la tot ce ați spus
  • +8 (8 voturi)    
    Pai ce-aveam de ales? (Joi, 18 februarie 2016, 10:53)

    dice [utilizator]

    N-am avut mari asteptari de la Iohannis, doar ca celalalt era Ponta, ce sa alegi?
    Suntem cam in aceeasi situatie ca in 1997,cand cu Emil cel slab la trup si minte.
    E dezastru ce e la Cotroceni.
  • -5 (7 voturi)    
    OF, OF, OF, ... (Joi, 18 februarie 2016, 13:52)

    jidanul [utilizator]

    "...celui mai toxic grup de interese care a "cangrenizat" Romania.". Nu il simpatizez pe varanul Voiculescu, deloc, dar, grup de interese, ca al lui Basescu, care nu numai a "cangrenizat" Romania dar, care a si amputat-o social, moral, economic, financiar, nu a existat si nu exista, in Romania. Limba lui Bogdan Oprea are culoarea maro de la linsul dosului lui Basescu. Daca Varanul a facut ce a facut, pai atunci Chiorul, e cel putin egalul lui.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce lipsa de logica (Joi, 18 februarie 2016, 20:57)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      asta ca sa ma exprim bland
      Ce treaba are Base cu prostiile debitate de actualul presedinte?
      De ce injuri? Nu stii sa te exprimi? N-ai argumente?
      • 0 (0 voturi)    
        pff (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 1:41)

        Pistache [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        E suficient sa te uiti la nickname-ul lui. Hotnews vad ca permite hate speech-ul cand e vorba de pseudonime
  • +3 (3 voturi)    
    Era de la inceput "circumcis " de sistem (Joi, 18 februarie 2016, 16:04)

    Plagarus [utilizator]

    Cautati-l la mapa si va veti cruci,ce rebut a fost si este in virtutea inertiei ,adica a "sforilor"