Ciolos, despre somatia ANAF la adresa Antenelor: Nici eu si nici doamna ministru de Finante nu am fost intrebati - nu ca trebuia sa fim informati formal. Presedintele ANAF decide cum aplica legea

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2016, 18:20 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: gov.ro
Premierul Dacian Ciolos a confirmat ca va merge miercuri, in plenul Senatului, dar a precizat ca nici el, si nici ministrul de finante nu au fost intrebati de ANAF privind cazul Antenelor si ca, in acest context, nu are ce explicatii sa dea pentru deciziile pe care le ia un responsabil al unei agentii "care e in subordinea guvernului, dar care nu trebuie sa ceara aprobarea guvernului pentru anumite decizii", informeaza Agerpres.

"Sa nu cerem guvernului independent, in cateva luni de zile, sa rezolve probleme care au fost lasate in asteptare de ani de zile, inclusiv chestiunea cu Antena 3 (...) E o decizie judecatoreasca acolo si ANAF-ul s-a trezit fix acuma sa o scoata, pe ultima suta, fara sa intrebe pe nimeni. Eu nu am fost intrebat. Nici eu, nici doamna ministru de Finante - nu ca trebuia sa fim informati formal - presedintele ANAF decide cum aplica legea, trebuia sa o aplice mai demult (...) a decis sa o aplice fara sa ma informeze asa incat nu am eu ce explicatii sa dau pentru deciziile pe care le ia un responsabil al unei agentii care e in subordinea guvernului, dar care nu trebuie sa ceara aprobarea guvernului pentru anumite decizii", a spus Ciolos, marti, la Bruxelles, intr-o discutie cu jurnalistii.

Intrebat de ce se duce, in aceste conditii, miercuri, la Senat, premierul Dacian Ciolos a raspuns: "Ma duc pentru ca presedintele Senatului m-a invitat. Am cerut o informare si din partea ANAF-ului legat de contextul in care s-a luat decizia asta.(...) Eu pot sa inteleg ca in 5 zile e greu sa-ti muti lucrurile, pe de alta parte, nu am decis eu lucrul asta si nu eu am pus in lege termenul acela de 5 zile".


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
19486 vizualizari
  • +57 (59 voturi)    
    Scurt si la obiect (Marţi, 16 februarie 2016, 18:32)

    DT34 [utilizator]

    Poate ca domnul Tariceanu ar trebui sa ii intrebe pe cei de la antene de ce nu au parasit sediul pina acum, in felul asta s-a facut de ris cu prostia care este in jurul lui si l-a acaparat si pe el.
    • -35 (35 voturi)    
      nici scurt nici la obiect. (Marţi, 16 februarie 2016, 21:12)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      cred ca ar trebui mai intai sa te informezi corect dupa aceea sa vi cu judecati de valoare.
      • +7 (7 voturi)    
        VII... (Marţi, 16 februarie 2016, 21:17)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        Ca cei/cele care misuna!
      • +4 (6 voturi)    
        Vii... (Marţi, 16 februarie 2016, 23:47)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        scurt si la obiect. Invata gramatica, dupa aceea sa vii sa scrii si sa comentezi.
      • +3 (3 voturi)    
        cel (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:44)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        neinformat esti tu.
      • 0 (0 voturi)    
        Doar vorbe goale, de, antenist... (Joi, 18 februarie 2016, 15:46)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        De ce nu spui tu dar ce e gresit in ce spune si cum ar fi fost corect?
    • -10 (10 voturi)    
      judecati obiectiv (Marţi, 16 februarie 2016, 22:05)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Antenele nu au nici o datorie la stat. Se afla intr-o cladire care e proprietatea statului. Au facut demersurile legale pentru a obtine dreptul la a negocia o chirie sau a obtine un termen corect de a se muta, dar nu au obtinut nici un raspuns. E vorba de drepturi legale pe care le am si eu daca proprietarul apartamentului in care locuiesc cu chirie il pierde in favoarea statului. ANAF sa demonstreze ca a raspuns cererilor facute de trustul Intact, altfel o sa platim cu totii frumos o amenda luata de ANAF dupa ce va fii data in judecata.
      • +3 (3 voturi)    
        habar n-ai (Miercuri, 17 februarie 2016, 10:05)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        statul nu vrea chirie de la cine ocupa cladirea, vrea doar sa o vanda la un pret acceptabil pentru a-si recupera prejudiciul, iar chiriasii nu sunt afectati in mod real de solutionarea cazului sau de cine va fi proprietarul final si totusi au gasit de cuvinta sa foloseasca tertipuri legale pentru a bloca inceperea procesului decis deja de multa vreme prin DECIZIE JUDECATOREASCA DEFINITIVA.

        vreti sa traiti intr-o tara civilizata? invatati sa respectati deciziile curtilor de judecata si nu mai sustineti cretinii care un fac un joc din discreditarea actului de judecata de fiecare data cand nu le convine decizia data.

        stai linistit, vine randul si al antenelor, dar pentru faptele reale de care sunt vinovate: evaziune fiscala, trafic de influenta. trebuie stransa si cureaua ca prea ne-a crescut burta nesimtirii.
  • -54 (56 voturi)    
    Tara bananiera (Marţi, 16 februarie 2016, 18:34)

    obvious [utilizator]

    Adica legea nu are un singur inteles in aplicarea ei ci, vezi Doamne, un singur om este "vinovat" de felul in care aplica legea.
    Prin urmare noi guvernul "ne spalam pe maini", "nu e vina noastra", "un singur om a luat decizia cum a considerat el sa interpreteze legea".
    Asta e un mod fte periculos de a "sustine" institutiile statului.
    • -12 (14 voturi)    
      Rog pe cei de la HotNews sa lase acest comentariu: (Marţi, 16 februarie 2016, 20:38)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      Recomand sincer ultimul articol scris de dl. I.C. pe blogul personal. O ipoteza care ma sperie, legat de cazul A3. Stiu ca e un mare manipulator, dar de data asta cred ca nu manipuleaza.
  • +49 (51 voturi)    
    in schimb pe tariceanu l-a sunat cineva (Marţi, 16 februarie 2016, 18:35)

    rov [utilizator]

    si i-a scos botnita...
    Cine sunt oare stapanii celui de-al doilea om in stat ?
    • -8 (10 voturi)    
      chiar asa? (Marţi, 16 februarie 2016, 21:16)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Or fi probabil cei de pe Nibiru
      • +2 (2 voturi)    
        acolo (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        s-au mutat rusii? nu mai au capitala la moskva?
  • -39 (43 voturi)    
    Pai (Marţi, 16 februarie 2016, 18:40)

    cu5clase [utilizator]

    nici o problema. Are timp pana maine sa se documenteze, de ce slujbasul din subordine a luat decizia in cauza. Prea pute treaba...
    • +30 (32 voturi)    
      Pai iti raspund eu.. (Marţi, 16 februarie 2016, 19:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      ..pentru ca s-a dat o decizie judecatoreasca acum un an de zile si sediul trebuia evacuat de mult si pus la vanzare. De aceea.

      "Urmarea unei notificări a ANAF, în scopul evacuării clădirii în care funcţionează Antena 3 – notificare care, în mod firesc, ar fi trebuit emisă la scurt timp după sentinţa definitivă care a impus-o, nu după aproape doi ani… Imobilul vizat de ANAF a fost confiscat şi trecut în proprietatea privată a Statului, printr-o sentinţă definitivă şi irevocabilă a Curţii de Apel Bucureşti, emisă în 8 august 2014, în Dosarul ICA. Sentinţă prin care fostul patron al Trustului Intact, Dan Voiculescu, a fost condamnat la zece ani de închisoare şi în care instanţa a dispus, în vederea recuperării prejudiciului de 60 de milioane de euro, confiscarea imobilului situat în şoseaua Bucureşti – Ploieşti, adică cel în care funcţionează Antena 3, şi a unei clădiri din strada Gârlei, unde are sediul holdingul Grivco, fondat de Dan Voiculescu şi cedat fiicelor sale."
      • -20 (22 voturi)    
        Ravasitor (Marţi, 16 februarie 2016, 20:11)

        cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        raspunsul, n-am ce zice... Dar cum de se intampla dupa ce dna-ul il pune sub acuzare pe fostul sef, iar noul pokemon de la anaf trimite zapcii cu toate ca evacuarile sunt atacate in instanta si suspendate ? Nimiceste-ma din nou.
        • +16 (16 voturi)    
          Pai daca nu stii sa citesti cine e de vina? (Marţi, 16 februarie 2016, 21:21)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

          Scrie clar "sentinţă definitivă şi irevocabilă a Curţii de Apel". Iar asta inseamna ca evacuarile nu pot fi atacate pentru ca nu poti ataca o sentinta definitiva. De aia e definitiva, invata limba romana!
          • -5 (7 voturi)    
            Voiculescu nu poate ataca (Marţi, 16 februarie 2016, 23:24)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            In schimb alte entitati (persoane fizice sau juridice) asupra carora decizia are impact, pot sa deschida procese si pot sa ceara drepturi sau despagubiri in cazul in care au contracte pe cladirile alea cu persoana careia i-au fost confiscate cladirile. Scrie clar, ai dreptate, dar se refera la altceva. Common sense, nu ?
            • +3 (3 voturi)    
              voiculescu (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:50)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              nu poate decat sa toarne.
              e de admirat insa, cum sariti voi turnatorii securisti, unii in ajutorul altora.
            • +2 (2 voturi)    
              Da, common sense (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:50)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              Deci nu au nici o treaba cu mine, noul proprietar. De aia exista dreptul la proprietate. Odata ce cladirea e a mea prin SENTINTA DEFINITIVA, e a mea si fac ce vreau cu ea. In ce priveste chiriasii sau mai stiu eu cine, nu au nici un contract cu mine, deci sa se judece cu cel cu care au semnat contractul, daca au fost prosti si l-au semnat cu o persoana in care nu se poate avea incredere. Inca o data, e cladirea mea, nu au contract cu mine deci orice procese vor avea ei nu ma privesc si nu imi pot ingradi MIE dreptul la PROPRIETATEA MEA!
          • +4 (4 voturi)    
            ma intreb (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:49)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            de ce tovarasii de mai sus si altii ca ei, nu-l chestioneaza pe gelutu, fostul sef al anaf, cel care a dispus si semnat decizia de evacuare, cu fix 3 zile inainte de demitere.
            cum care gelutu? pretinul lui tonta si al lui voiculescu, ca doar el a amanat pana acum, din 2014, vanzarea imobilului.
            • +1 (1 vot)    
              Asta e alta poveste, fara legatura (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:55)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              cu starea juridica a cladirii. Ca se poate discuta o multime despre de ce acum si nu ieri sau alaltaieri sau rasalaltaieri s.a.m.d., de acord. Dar asta NU SCHIMBA SENTINTA judecatoreasca si nici PROPRIETARUL cladirii si dreptul lui asupra ei. Deci eu, ca proprietar, fac ce vreau cu prioprietatea MEA si CAND VREAU EU. De aia sunt proprietar si exista dreptul la proprietate.
        • +3 (3 voturi)    
          Uite cum te nimicesc. (Marţi, 16 februarie 2016, 21:38)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

          ...

          http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20799841-evacuarea-antenei-3-cateva-adevaruri-simple-intr-mare-manipulari-minciuni.htm
      • -8 (8 voturi)    
        pentru dobi ca tine (Miercuri, 17 februarie 2016, 5:14)

        cuci [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        prejudiciul a fost recuperat..este in proprietatea statului...pentru cei care nu stiu..exista alta decizie a instantiei ca pentru sediul de pe bucuresti-ploiesti nr.25 trustul Intact are prioritate la inchiriere sau cumparare..acesta a facut 20 de notificari in acest sens..numai ca cei de anaf si rapps..au fost atentionati de dna...aici e coada binomului...si magarului de basescu care vrea sa inchida A3...prostul de Danilet..a dat pe fata acest scop postand pe facebook..sarbatorirea inchiderii A3 la bilantul CSM
        • +3 (3 voturi)    
          link (Miercuri, 17 februarie 2016, 8:12)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui cuci

          intra pe portal.just.ro, si da-ne si noua link-ul cu aceasta hotarare. ca sa putem scoate la imprimanta cateva foi si sa le mancam, daca e asa.
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Miercuri, 17 februarie 2016, 8:53)

          SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui cuci

          unde s-a recuperat prejudiciul ? a dat voiculescu cele 60 milioane de euro furate ??

          esti prea prost sa intelegi ceva, decat ce ciocolata mananca gadea si badea in fiecare seara
    • +26 (28 voturi)    
      Dezugstatorilor! (Marţi, 16 februarie 2016, 19:57)

      AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      pai de putit, pute mocirla din sediul intact. Nu pricep ce tot comentati ca pute, ca e dubios? Ce nu e de priceput ca intact trebuia sa se mute acum un an, cat au crezut ca o sa mearga "smecheria" si "manareala" . A precat protejatul de la ANAF gata s-a terminat distractia, ce nu e clar?? E evident, si fiintele extraterestre de pe Pluto vad sta, doar voi, spalati pe creier nu vedeti. sunteti grosolani si produceti dezgust!
  • +29 (29 voturi)    
    corect! (Marţi, 16 februarie 2016, 18:43)

    Metusala [utilizator]

    pana si eu stiu de mai bine de un an ca spatial trebuia evacuate, imobilul fiind "FARA SARCINI". Asta nu inseamna inchiderea postului TV, puteau sa se mute demult in alta parte.
  • +24 (26 voturi)    
    Va scuzati d-le Cilos? (Marţi, 16 februarie 2016, 18:44)

    mcv [utilizator]

    Si daca v-ar fi anuntat seful de la ANAF, ce? Ati fi savarsit infractiunea de instigare la neexecutarea unei hotarari judecatoresti? Ati fi facut ceva pentru a nu se fi plimbat Mihalache si Gorghiu, degeaba, cu Gadea prin lume? Da?
    • 0 (0 voturi)    
      chiar (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      i-a dat una peste bot lui tariceanu cand s-a mirat ca e chemat la senat pentru a da socoteala pentru punerea in aplicare a unei hotarari judecatoresti definitive.
  • +27 (29 voturi)    
    Propaganda 3 isi muta SEDIUL la PSD-ALDE! (Marţi, 16 februarie 2016, 18:45)

    DreptateOnu [anonim]

    C. P. KGB Tariceanu apara Propaganda 3 si face abuz de functie invocand Premierul Ciolos in cazul Propagandei 3 in fata Parlamentului SUPRA CORUPT .

    C.P. KGB Tariceanu si Mafia KGB ista PSD-ALDE isi apara minciuna si nu vrea sa recupere 62 de milioane de € de la criminalul Dan Voiculescu .

    Sub PSD Victor Ponta ANAF ul a inchis Firme pentru cinci Lei . La 62 de milioane de € sa opune Mafia KGB ista din Parlamentul al Romaniei de a fii recuperat prejudiciu !!!
  • +29 (29 voturi)    
    Domnule Prim-Ministru... (Marţi, 16 februarie 2016, 18:52)

    Laurentiu78 [utilizator]

    cu tot respectul decizia judecatoreasca definitiva a fost luata cu un an si jumatate in urma!

    Intr-un an si jumatate, imi este greu sa cred urmatoarele:
    1. Antenele nu au apelat MACAR la un consilier juridic care le-ar fi spus din start ca in cazul unei somatii au 5 zile la dispozitie!
    2. Ca nu au fost in stare sa gaseasca timp de un an si jumatate solutii stiind implicatiile punctului de mai sus.

    Este doar un santaj ordinar, si desi nu exista nici un atac la libertatea lor de exprimare, DEOARECE EMISIA NU ESTE INTRERUPTA PRIN NICI O DECIZIE, in schimb exista un atac sustinut la adresa justitiei si a respectarii legii!

    P.S. DA, 5 zile e un termen scurt dar unde este lege nu este tocmeala, iar sa sustii asta dupa ce ai fost pasuit un an si jumatate inseamna sa fii cel putin ipocrit daca nu misel!
    • +7 (7 voturi)    
      pai cine a facut si legea cu 5 zile? (Marţi, 16 februarie 2016, 20:53)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Nu tot parlamentarii nostri? Acum nu mai este buna legea, pentru ca se aplica contra intereselor lor personale, nu ale Statului.
      Parlamentarii astia, daca nu ar fi de tot rasul, sunt buni numai sa scrie carti, si alea in puscarie caci in libertate au chestiuni mult mai importante de ... furgasit.
    • -6 (6 voturi)    
      unde exista lege nu este tocmeala (Marţi, 16 februarie 2016, 23:29)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Oare pe principiul asta trebuiau amendati toti cei care au iesit la proteste in 2014 si in 2015 ? Nu erau proteste autorizate. Ati incalcat legea cu totii, cu buna stiinta. Ca voi aveti voie, doar sunteti multi si violenti, cine se pune cu voi ?
      • +2 (2 voturi)    
        pai... (Miercuri, 17 februarie 2016, 1:52)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        de ce nu mai chemati niste mineri sa planteze niste panselute?! Nu de alta dar aia erau vajnicii aparatori ai deomocratiei!....Aaaaa stai asa ca in prostia voastra chiar Ponta i-a cam falimentat?! dupa multe alte capuse marca PSD?!...ce ati votat..aia ati avut!

        Si te rog frumos argumenteaza violentele din primele zile de la protestele din iarna,, ma refer la primele, pana sa vina tribunele si manipulatorii...si la care spre rusinea mea..nu am fost prezent!
      • +2 (2 voturi)    
        Protestele sau revolutiile pe bune (Miercuri, 17 februarie 2016, 1:56)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Nu pot fi legale, sa se faca cu respectarea legilor, adica. Ata vreme cat in Romania exista Superimunitatea Parlamentara, nu poti sa ai pretentii ca saracul om de rand, ajuns la capatul rabdarii sa respecte legile Mafiotilor. E hilar.
      • 0 (0 voturi)    
        Pe ce lume traiesti? (Joi, 18 februarie 2016, 16:08)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        In nici un stat civilizat si democratic nu sunt amendati cei care participa la proteste de masa, daca acestea se desfasoara civilizat, fara distrugeri si violente. Pentru ca aceste proteste sunt legale, chiar daca nu autorizate. Si da, toti cei violenti, care distrug TREBUIE arestati si pedepsiti. Deci care e legatura cu cazul de fata???
  • +8 (14 voturi)    
    Slaba si lasa reactia d-tra (Marţi, 16 februarie 2016, 18:53)

    MicaS [utilizator]

    M-as fi asteptat sa spuneti ca au avut timp suficient din 2014 sa-si rezolve problemele , ca nu este problema PM sa discute o decizie data de justitie si nici modul de aplicare a ei. Ca prejudiciul trebuie recuperat pentru economia tarii si nu pentru beneficiul unor indivizi a caror calitate umana lasa de dorit . Vorba unui intelept in viata, interesul national primeaza.
    • +7 (9 voturi)    
      Slab si jenant comentariul Dvs (Marţi, 16 februarie 2016, 20:04)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui MicaS

      Ce probleme sa-si rezolve ? Cu Ponta prim-ministru, cu oamenii lor la ANAF si Procuror General.... nu aveau mari probleme. Nu credeti ?
      Pentru acesti baieti problemele nu sunt ticalosiile incredibile pe care le fac fara masura ci cum sa ii controleze pe cei care ar trebui sa ii acuze si condamne.
  • +14 (16 voturi)    
    Corecta si de bun simt,pozitia PM Ciolos (Marţi, 16 februarie 2016, 18:54)

    Plagarus [utilizator]

    Poate doar sa declare zi de doliu media si sa le binecuvanteze priveghiul !
    Fanaticii zombie ai antenelor,pot face o cheta nationala pt. cele 60 milioane de euro datoria puscariasului V.D.
  • +15 (17 voturi)    
    Ciolos.. (Marţi, 16 februarie 2016, 19:02)

    grigule [utilizator]

    ...ar trebui sa renunte la replicile de genul "nu eu am decis, nu eu am pus termenul de 5 zile in lege" pentru ca dau prost pentru imagine, in plus se induce ideea ca cine a pus termenul in lege a gresit ....dar vai, nu el. Ar trebui sustinut efectiv ca asa e legea si se aplica. Punct. Care e problema? Nu tot felul de justificari si scuze care nu au sens la acest nivel de functie executiva si servesc tocmai milogilor si hienelor de la Antena.
    • 0 (0 voturi)    
      corect dar (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui grigule

      cred ca de fapt le-a dat o palma psd-istilor.
      gelutu, fostul sef anaf e omul lor, legea e facuta de ei.
  • +21 (21 voturi)    
    Legea este aceiași pentru toți. (Marţi, 16 februarie 2016, 19:08)

    asavreau [utilizator]

    Nu vreau să aud de favoritisme,de intervenții,indiferent că este antena 3 sau televiziunea română.Este o hotărâre judecătorească definitivă care trebuie respectată,în caz contrar eliberați toți pușcăriașii,scutiții pe toți de obligații.Cu o condiție,locul pușcăriașilor să fie luat de parlamentarii care susțin încălcarea legii și susținătorii lor.Ne-am săturat de hoți și șmecheri.Cioloș este executiv și trebuie să aplice legile,nu să caute portițe de încălcare a legii.
  • -14 (16 voturi)    
    haha (Marţi, 16 februarie 2016, 19:24)

    Xorciser [utilizator]

    Foarte tare. Trebuie sa ii apreciezi pe tehnocrati, stiu cum sa se fofileze. Macar de data asta e spre binele nostru.
  • +17 (17 voturi)    
    E chemat la parlament (Marţi, 16 februarie 2016, 19:29)

    ICosmin [utilizator]

    sa fie intrebat de ce se respecta legea! :))
    Si uite asa trec doua zile in care parlamentul se face ca lucreaza (daca nu cumva asta e vreun paravan la vreun proiect de modificare a legilor justiei, ale alegerilor sau mai stiu eu ce).
  • -13 (13 voturi)    
    Hmm... (Marţi, 16 februarie 2016, 19:31)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    ANAF incearca sa-si spele din pacate ca sa nu fie verificata mai in amanunt si sanctionata cu concedieri? Un fel de varianta a Fiscului de a ingrasa porcul la ignat?
  • +15 (15 voturi)    
    intrebare (Marţi, 16 februarie 2016, 19:38)

    pragmatism [utilizator]

    Pt ce firma ar mai fi chemat premierul in Parlament??? Cate firme a inchis fiscul in timp ce d'alde Tariceanu si restul penalilor din Parlament se intorceau de pe-o parte pe alta?? Este o rusine si-o mizerie!!!!
    • +12 (12 voturi)    
      Ce firma inchide Fiscul ? (Marţi, 16 februarie 2016, 20:17)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Chiar nu intelegeti nimic ? Sau e o alta manipulare, raspandacii antenelor/PSD sau ai lui Putin ?
      Nu inchide nicio firma, cladirile au trecut in proprietatea statului si trebuie eliberate in 5 zile conform legii.
      Ar trebui chemat fostul sef sa raspunda de ce nu a aplicat hotararea justitiei mai devreme ! Ar trebui verificat de unde sunt finantate antenele inclusiv firmele care platesc "reclame". Sigur niste firisoare ajung spre Moscova.
      Libertatea, democratia, bolsevismul, Gestapo ... sunt doar niste enormitati imbecile cu care Gadea sperie cativa pensionari si someri. Atata tot !
  • +15 (17 voturi)    
    Sa ne imaginam ca Ciolos ar fi spus (Marţi, 16 februarie 2016, 19:42)

    mavis [anonim]

    Sa ne imaginam ca Ciolos ar fi spus in felul urmator:

    "Antena Group a primit somatii timp de 3 ani. A venit timpul sa se supuna legii. Daca mai aveti interbari.. ?"
    Comentariu scurt, la obiect, legal - prim ministru.

    In schimb a zis:

    "E o decizie judecatoreasca acolo si ANAF-ul s-a trezit fix acuma sa o scoata, pe ultima suta, fara sa intrebe pe nimeni. Eu nu am fost intrebat. Nici eu, nici doamna ministru de Finante - nu ca trebuia sa fim informati formal - presedintele ANAF decide cum aplica legea".

    1. Pai cum adica 'fix acum' ca fix acum nu s-a intamplat nimic, pur si simplu Compania Antena Group trebuie sa se supuna legii.
    2. Cum adica "fara sa intrebe pe nimeni", ANAF aplica legea. Punct. Nu era nevoie sa intrebe pe nimeni.
    3. "Presedintele ANAF decide cum aplica legea" - pe langa faptul ca pune presiune pe presedintele ANAF, mai vorbeste si prostii pai cum adica "decide", a aplicat legea. Punct.

    PS. astia in Parlament arata pentru a miliarda oara ca sunt Numai si Numai cu ochii pe furaciuni, e hotul atacat - sa-l aparam!
  • -14 (18 voturi)    
    pacat (Marţi, 16 februarie 2016, 19:44)

    radiola31 [utilizator]

    Parea ca are ceva in creier dar e din acelasi aluat cu basistii .
    Dupa parlamentare scapam voi liberalii.
    • +6 (6 voturi)    
      Sa intelegem ca... (Marţi, 16 februarie 2016, 21:42)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      .. dupa alegeri scapi si de basisti si de liberali ? Si cu cine ramai ? Cu oamenii de stiinta si cultura, profesori doctori de la PSD-Antene-Izmene ? Asta iti doresti ? Are you sure ? Ma rog ramai si cu galeata rosie .... care aduce oarecare bunastare si fericire familiei.
      • +6 (6 voturi)    
        El e sluga la pesedei/Moscow (Marţi, 16 februarie 2016, 23:08)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Are tot interesul sa scape de oricine nu e cu securistoizii bullshevini.
  • -4 (22 voturi)    
    s-a maronit la chiloti (Marţi, 16 februarie 2016, 19:49)

    revo [utilizator]

    Asta-i raspuns de prim-ministru? Asta-i atitudine de sef de guvern? Mai are nitel si face pe el, plangand. Nu mai stie cum sa se mai scuze: n-am facut eu, nu-s eu de vina, eu nu stiu nimic! Halal!
    Raspunsul trebuia sa fie: este o hotarare judecatoareasca definitiva, ANAF a actionat cu intarziere pentru aplicarea ei; la intoarcerea in tara il voi chema la raport pe seful ANAF, atat pentru aceasta problema, cat si pentru a-mi prezenta un raport detaliat privind starea recuperarilor.
    Se duce ca boul in Parlament, sa stea capra in fata unor smecherasi, toti putrezi pana in maduva oaselor.
    Dumnezeule mare! Cand toata lumea fierbe in jurul nostru, noi avem parte de un papa-lapte si de un arivist comod si indiferent la conducere.
    • +2 (2 voturi)    
      Tot ce scrie "revo" mai sus (Miercuri, 17 februarie 2016, 9:28)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ... este perfect adevarat. Cu o mica observatie, nu se aplica primului ministru ci autorului: model de curaj, bun simt, cultura si diplomatie.
  • +10 (12 voturi)    
    Ce treaba are Guvernul cu o latrina? (Marţi, 16 februarie 2016, 19:54)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ar fi jales ca PM sa se implice in falimentul televiziunii de propaganda, unealta Soparlei Uriase, parnaiash cu vechime deja.
  • +23 (23 voturi)    
    Avem nevoie de MCV inca vreo 100 de ani (Marţi, 16 februarie 2016, 19:54)

    ty [utilizator]

    Specialistii in scandaluri au grije de treaba asta.
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Marţi, 16 februarie 2016, 20:06)

    Kpriciu [utilizator]

    Ciolos, chemat la raport, în parlamentul HOTILOR și Trădătorilor, să dea explicatii de ce se aplică, în sfârșit, ce trebuia aplicat de cel puțin un an! Vremuri grele la orizont, Romanie!
  • 0 (6 voturi)    
    Un raspuns (Marţi, 16 februarie 2016, 20:28)

    intruderul [utilizator]

    pacifist marca Ciolos.Sa treaca anul pentru ca oricum noi plecam de la guvernare si dupa noi potopul.Apreciez totusi ca nu a raspuns: "Urmaresc cu atentie situatia!"
    • +5 (5 voturi)    
      Poate da un alt raspuns: (Marţi, 16 februarie 2016, 21:41)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      Intram in criza de hartie. In currand se va scrie in gand.
      Ce facem cu atata maculatura ? Domn profesor a trecut de 1: 0 carti stiintifice.
      Nu mai bine sa dea un OUG:
      start lucrari canal: Siret-Baragan .

      Imediat e iulie, si cei din Beciul Domensc nu au clima ! 99% ar prefera sa citeasca carti pe marginea canalului.
  • +2 (4 voturi)    
    Prima reactie a fost slaba ! Ce va fi maine ? (Marţi, 16 februarie 2016, 21:17)

    Susufler0 [utilizator]

    Abia ce apuci sa-l lauzi pe DC intr-o chestiune in care se dovedeste a fi un adevarat barbat de stat, cand, dintr-o data, isi arata slabiciunile de om fara sustinere politica : " Sa nu cerem guvernului independent, in cateva luni de zile, sa rezolve probleme care au fost lasate in asteptare de ani de zile, inclusiv chestiunea cu Antena 3 (...)" Pai domnule PM ati inceput perfect pt Tariceanu. Exact asta va va spune si el : Ce atata graba ? E dubios ! Si o sa va sugereze ca va fi interpretata politic actiunea ANAF-ului.
    Apoi : " Eu nu am fost intrebat (...)" ("... ) a decis sa o aplice fara sa ma informeze". Scuze, retrageri, replieri. Nu merge asa domnule Ciolos. Dvs. maine, de fapt, trebuie sa va aparati subalternul, sa inchideti gura lui Tariceanu, sa nu-l lasati nicio clipa sa puna la indoiala justetea unei actiuni PE DEPLIN JUSTIFICATE DE LEGE SI DE HOTARAREA DE CONDAMNARE A VARANULUI. Si, nu uitati, dvs l-ati numit pe actualul sef al ANAF. Daca acesta va fi calcat in picioare si terfelit sa stiti ca, de fapt dvs veti fi cel in care se doreste a se lovi. nu- lasati sa puna in cumpana oportunitatea executarii. Aici, nu e ca in politica. Executarile silite impotriva bogatasilor sunt oportune intotdeauna ! Succes !
  • +2 (4 voturi)    
    abordarea (Marţi, 16 februarie 2016, 21:30)

    evoque [utilizator]

    antenelor este pur hilara.
  • +4 (6 voturi)    
    Explicatie (Marţi, 16 februarie 2016, 21:46)

    HP [utilizator]

    Ciolos a ajuns acolo nu datorita strazii, ci datorita faptului ca a fost tolerat, dupa multe negocieri, de catre parlament.

    Acum, cand stapanii lui au votat in unanimitate ca sa vina la raport, nu putea sa se tina smecher.

    E clar ca decizia trebuia pusa in practica de mult, doar Kovesi a mentionat de vreo 10 ori ca ANAF nu e capabila sa execute datornicii, era vorba chiar sa se infiinteze o sectie speciala, separat, care sa faca asta.

    Ciolos ar fi trebuit sa felicite in gura mare ANAF-ul ca au facut treaba asta, chiar si cu intarziere.
  • +6 (8 voturi)    
    Raspuns incorect! (Marţi, 16 februarie 2016, 21:55)

    mihai1986 [utilizator]

    "...ANAF-ul s-a trezit fix acuma sa o scoata, pe ultima suta, fara sa intrebe pe nimeni" "Eu pot sa inteleg ca in 5 zile e greu sa-ti muti lucrurile, pe de alta parte, nu am decis eu lucrul asta si nu eu am pus in lege termenul acela de 5 zile"
    Din ce spune dl prim ministru e deranjat ca actiunea de evacuare a inceput in sfarsit dupa dupa doi ani de la ramanerea definitiva a hotararii??? Il deranjaza momentul evacuarii si termenul de 5 zile??? Ca nu prea inteleg...
    RASPUNS CORECT: Este vorba de executarea unei hotarari judecatoresti definitive care trebuie respectata, asa ca nu ma pronunt, nu este atributia Guvernului...
    Pacat ca dl. prim ministru face sluj in fata unui interlop ca tariceanu...
  • +7 (7 voturi)    
    Parlamentul din nou (Marţi, 16 februarie 2016, 22:09)

    adrian88000 [utilizator]

    da dovada de tupeu. Il tot sicaneaza pe Ciolos , chemandu-l la raport pentru fel de fel de prostii.
    Si Ciolos , care stie ca poate zbura oricand , la o motiune de cenzura, trebuie sa fie rabdator si politicos cu acesti derbedei si sa se duca in Parlament.
    De ce nu se scarbeste inca sa lase totul balta si sa plece ? Cred ca e un om care intradevar a acceptat postul ca sa faca ceva pentru binele Romaniei. Nu pentru el personal.
    Cred ca singurul aliat a lui Ciolos acum este Strada.
    Din acest motiv trebuie sustinut cu tarie.
  • +1 (1 vot)    
    ANAF ! (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:04)

    John M. [utilizator]

    E momentul tau de glorie. Precedent de la care poate incepe o noua etapa istorica.
    Ai legea in mana- nimeni si nimic nu te poate opri.
  • +1 (1 vot)    
    Antene.... (Miercuri, 17 februarie 2016, 9:03)

    Vilu [utilizator]

    Un lucru este clar: Discutam de bani.
    Si despre banii pe care orice institutie trebuie sa-i plateasca ca sa strea intr-un spatiu. Discutia este lunga, de multa vreme piusa pe tapet si se incearca o manipulare ordinonara ca .... cineva (guvernul, voiculescu... etc) incearsa inchida aceste posturim de "formatori" de opinie.
    Bai acestia de la antene, incercati sa vorbiti si despre recuperearea datoriilor lui Voiculescu de catre statul roman. Ca in Romania traim toti!
    O sa ziceti ca-i lucratura, dar eu stiu ca este un proces, o condamnare si un alt proces de recuperare acreantelor, care nu s-a pus in aplicare pana acum. Intrebarea care se pune este : "DE CE?"