UPDATE Politistul Marian Godina revine si anunta ca nu mai demisioneaza

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2016, 14:56 Actualitate | Esenţial

Marian Godina
Foto: Facebook / Marian Godina
Politistul Marian Godina a revenit marti asupra deciziei si a anuntat, tot pe Facebook, ca nu mai demisioneaza, in conditiile in care nu el este "subiectul corpului de control" trimis marti de Inspectoratul General al Politiei Romane la Brasov.

"Nu am sa demisionez. Sunt mai bine acum cand am aflat ca mama e bine. Nu eu sunt subiectul corpului de control care a fost azi la Brasov, ci altii", a scris acesta, pe contul lui de Facebook.

"Mai am multe de spus!

Sefii mei de la Brasov au dat-o azi la intors cum au putut, nestiind ca intamplarea aceea cu doamna directoare ar fi trebuit sa fie ultima lor problema, e un caz minor.

Urmeaza altul, pe care nu il vor putea intoarce nicicum, pentru ca nu obisnuiesc sa arunc vorbe aiurea, fara sa stiu ca nu pot demonstra ce zic. In plus, si colegii mei ma sustin si se bucura de ce se intampla la Brasov.

Maine vor avea o zi si mai grea!

Mult mai grea!!!

Sunt curios ce comunicat vor da maine.

Va repet, eu sunt bine!

Va multumesc inca o data!
", a scris acesta.

Stirea se actualizeaza

Reamintim ca politistul Marian Godina, cunoscut pentru postarile amuzante pe care le publica pe Facebook si care a lansat recent o carte, a anuntat initial, marti, ca isi va de demisia, la o zi dupa ce afirmase ca a avut probleme cu sefii sai din cauza ca luase carnetul de conducere unui sofer care mergea in masina cu "directoarea Crucii Rosii Brasov".

"M-a sunat tata plangand, mama a fost dusa de urgenta la spitlajlul judeten din brasov si nu e bine deloc.
Nu mai vreau politie nu mai vreau nimic.
Urasc politia brasov si toti sefii ce o conduc.
Vreau ca mama mea sa fie bine.
Nu ma pot calma, vreau sa imi aud mama.
Voi militienilor ati reusit.
Imi voi da azi demisia.
O vreau pe mama, vreau sa o aud pe mama. Atat!!!!
", a scris acesta, marti, pe pagina sa de Facebook.

La circa o ora si jumatate de la publicarea randurilor in care invoca demisia, postarea a fost stearsa de pe pagina de Facebook a lui Marian Godina.

In acest interval, a aparut informatia ca o echipa din cadrul Directiei de Control Intern a Politiei Romane s-a deplasat marti la Brasov pentru a analiza "anumite aspecte semnalate in mass-media", potrivit unui comunicat al Politiei Romane.

"Din dispozitia Inspectorului General al Politiei Romane, chestor de politie Bogdan Despescu, o echipa din cadrul Directiei Control Intern I.G.P.R. s-a deplasat, in aceasta dimineata, la sediul I.P.J. Brasov, pentru a efectua verificari cu privire la anumite aspecte semnalate in mass-media", potrivit sursei citate.

Contactata de B1 TV, Luana Minea, director la Crucea Rosie Brasov dar care este si consilier judetean din partea PSD, a declarat:


"Domnul Godina nu s-a prezentat. El a inventat un pieton. Noi contestam in instanta acest lucru, si anume amenda. Eu nu intru intr-o polemica cu domnul Godina. Eu il dau in judecata pentru ca nu s-a prezentat si ca a fost arogant. Dansul a cerut actele masinii. Eu m-am prezentat ca fiind directorul institutiei pentru ca masina era inscrisa pe Crucea Rosie.

"Nu era nicio intimidare. Am intrat in masina, nu am dat niciun telefon. Au venit cu semnale sonore si cu girofare sa ne aresteze.

Am dat certificatul de masina si nu am facut alte lucruri. Nu am intimidat. Nu sunt politie, nu sunt... ce sa intimidez. Am incercat sa-l conving sa ne spuna ce s-a intamplat.

Nu am condus, dar am fost martor cand a inventat un pieton. Orice cetatean al tarii acesteia poate sa sesizeze un abuz. Din punctul meu de vedere, toti martorii unui abuz pot face acest lucru".


In urma cu o zi, Marian Godina scrisese ca a fost reclamat la superiori ca nu s-a prezentat si postase pe Facebook o inregistrare audio in care se aude cum spune, intrebat de sofer care este numele sau: "Godina".

Acesta a povestit, tot pe Facebook, ca in data de 8 februarie a oprit o masina "al carei sofer nu a acordat prioritate unui pieton".

"M-am prezentat, i-am cerut actele soferului si i-am spus ca i se va retine permisul. In timp ce ma duceam spre masina politiei, de pe locul din dreapta fata a masinii oprite a coborat o doamna care a venit la mine si mi-a zis:

-Stati ca nu e chiar asa, stati sa negociem ca eu sunt directoarea de la Crucea Rosie Brasov si colaborez cu sefii tai.

-Va rog sa ramaneti in masina.

Asta a fost singura replica a mea, iar doamna a urcat in masina.

Era clar ca daduse deja telefoane, dar nu a avut curaj sa ma sune careva".

Marian Godina spune ca i-a -am retinut permisul soferului dar la scurt timp "colegul de pe echipaj a fost sunat de seful Biroului Rutier Brasov si intrebat daca unul dintre noi a retinut vreun permis". Mai multe aici.

Politistul a posta marti si comunicatul oficial al IPJ Brasov.


"COMUNICAT DE PRESA

16.02.2016

Cu referire la postarea pe pagina de Facebook a politistului Marian Godina, va prezentam pozitia oficiala a I.P.J Brasov, relativ la aspectele formulate de catre acesta in spatiul public :

In data de 08.02.2016, la Inspectoratul Judetean de Politie Brasov s-a prezentat doamna M.L. pentru a fi primita in audienta de conducerea Inspectoratului. Avand in vedere ca aspectele ce faceau obiectul reclamatiei erau de competenta Politiei Municipiului Brasov, cererea de primire in audienta a fost declinata spre competenta solutionare la Politia Municipiului Brasov.

Reclamatia a fost inregistrata la IPJ Brasov sub numarul 90223/10.02.2016 si a fost repartizata spre verificare Biroului Control Intern. Doamna care a solicitat audienta a fost primita in audienta de adjunctul sefului Politiei Municipiului Brasov.

In fapt, reclamanta precizeaza faptul ca se afla pasager intr-un autoturism care a fost oprit in trafic de un echipaj al Politiei Rutiere Brasov, in data de 08.02.2016 , ora 9.20, pe str. Lunga din Municipiul Brasov. In aceasta calitate, doamna M.L. a reclamat atitudinea necorespunzatoare a politistului in momentul constatarii si aplicarii sanctiunii contraventionale a conducatorului auto.

In prezent se fac verificari de natura deontologica in legatura cu aspectele semnalate de catre reclamanta.
Fondul problemei il constituie in fapt comportamentul politistului, iar sub aspectul aplicarii masurilor legale aceasta s-a facut cu respectarea legislatiei in vigoare.

In legatura cu ultima postare a politistului Marian Godina vom reveni cu un alt comunicat de presa".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Banca Transilvania

Startup ce finanteaza afacerile mici, lansat de Banca Transilvania. Povestea BT Mic si ce trebuie sa faca antreprenorii pentru a obtine banii

Grupul Financiar Banca Transilvania a lansat BT Mic, companie dedicata finantarii afacerilor mici, prin care vor fi acordate finantari antreprenorilor care au o cifra de afaceri anuala de pana la 1 milion de lei, indiferent de domeniul de activitate. Imprumuturile sunt oferite daca firmele au cel putin 3 luni de activitate economica.

38845 vizualizari

  • +57 (59 voturi)    
    mda (Marţi, 16 februarie 2016, 15:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    cine e domnle cucoana aia de la crucea rosie ????

    zici ca e angela merkel la ce intrare si cum au tremurat sefii politiei din brasov.

    ce functie are ? de ce au sarit ca de pe foc sefii politiei ???

    domnilor jurnalisti va rugam cautati si lamuriti-ne si pe noi, ca e prea cusuta cu ata alba...
      #showComment
  • +47 (49 voturi)    
    posibil... (Marţi, 16 februarie 2016, 15:04)

    un om [utilizator]

    contul de fbk sa fie spart. Din punct de vedere al exprimarii, ultimele doua postari sunt destul de diferite fata de restul... Eu unul sper sa nu isi dea demisia, dar e viata lui, nu-i putem spune noi sa fie erou. Erou pentru cine? Pentru noi, care nu iesim in strada decat sa sarbatorim Anul Nou?
      #showComment
  • +9 (11 voturi)    
    reclamatie (Marţi, 16 februarie 2016, 15:06)

    semperfidelis [utilizator]

    deci asa bagam politistii in belele. merg si depun o reclamatie.

    ca dupa ce mi-a modificat procesul verbal dupa ce l-am semnat nu s-a sesizat nimeni.
      #showComment#showComment
  • +23 (25 voturi)    
    Pai... (Marţi, 16 februarie 2016, 15:08)

    Dan-T [utilizator]

    Se poate verifica foarte usor daca a fost in audienta sau a sunat adjunctul /seful inspectoratului... Putem face o verificare a convorbirilor doamnei care vrea sa dea in judecata pentru aroganta?
      #showComment
  • +37 (37 voturi)    
    I-au copt ceva (Marţi, 16 februarie 2016, 15:10)

    georgeb [utilizator]

    Godina a sters o postare mai recenta de pe FB. Multi spun ca postarea in care isi anunta demisia este atipica si o posibila explicatie ar fi ca sefii au reusit sa ii acceseze contul de facebook sau ca fac presiuni asupra lui. Orice ar fi, vor sa il discrediteze. Brasovenii si nu numai trebuie sa se mobilizeze in online si (daca e nevoie) in agora pentru a opri abuzul sefilor lui Godina.
  • +47 (47 voturi)    
    pacat (Marţi, 16 februarie 2016, 15:12)

    Tomy762 [utilizator]

    Nu tu trebuie sa iti dai demisia ci sefii trebuie demisi
      #showComment
  • +34 (34 voturi)    
    Luana,cred ca esti Mihaela "dragostea mea" (Marţi, 16 februarie 2016, 15:13)

    Plagarus [utilizator]

    Numai o cruce ROSIE ( la naravuri ) putea sa-l rapuna pe politistul Marian !
    Tanti Luana care l-a reclamat pe polițistul-scriitor Marian Godină:„Îl dau în judecată!”.
    Luana Minea este consilier județean PSD, deci ....... sa nu ne miram.
    „Am fost componenta unei echipe de raliu, sunt sofer profesionist. Am participat la multe competitii, chiar am si arbitrat. Mi-am dorit foarte mult sa ajung la raliul Paris Dakar, la fel ca unii dintre colegii mei, dar dorinta a ramas un vis neimplinit”, povestea Luana Minea
  • +14 (14 voturi)    
    cr romana (Marţi, 16 februarie 2016, 15:15)

    Alex1512 [utilizator]

    I-a fost spart contul. Cineva a vrut sa vada cat e de popular, pentru a sti daca poate lua vreo măsură impotriva sa in urma reclamatiei smcherei de la cr Brașov.
    Ps: cr romana primeste, prin lege 1% din vanzarea oricarui bilet, de catre oricine la orice eveniment. Asa e legea.
  • -46 (52 voturi)    
    are loc la A3 (Marţi, 16 februarie 2016, 15:16)

    muciflenduri [utilizator]

    Omul si-a gasit vocatia de vedeta si nu mai poate fi un parlit de politist la rutiera, care sa-si faca treaba in liniste 8 ore pe zi.
    Are blog, are facebook, scrie carti, se cearta cu militienii, e un erou al clasei muncitoare.
    Sfatul meu e sa se bage ca deontolog la antena 3, sa fie hatru in vreo 3 emisiuni si revoltat in alte 5 si poate pupa un loc pe o lista a viitorilor deputati.
    Daca a devenit parlamentar acea trompeta grevista a foamei, nu vad de ce nu ar ajunge si vedeta in devenire, fostul politist de la rutiera, Godina.
      #showComment#showComment
  • +24 (26 voturi)    
    toma (ne)credinciosu' (Marţi, 16 februarie 2016, 15:16)

    iodixit [utilizator]

    madama aia de la crucea... rosie nici macar nu stie ca nu-i obligat politistul sa se prezinte!
    nu-i iau apararea lui godina, dar stiindu-i pe directorasii astia si politicieni pe deasdupra(psd-stii in mod special), am o retinere in a le da dreptate din start.
      #showComment#showComment
  • +37 (39 voturi)    
    Eu am cumpărat cartea ! (Marţi, 16 februarie 2016, 15:17)

    akanom [utilizator]

    Nu știu cum altfel să-mi arăt susținerea, așa că am cumparat cartea domnului Godină.
      #showComment
  • +33 (33 voturi)    
    NU PLECAŢI! (Marţi, 16 februarie 2016, 15:20)

    Nicumi [utilizator]

    Nu oameni ca Dumneavoastră trebuie să plece, ci "miliţienii", impostorii, lichelele. originari din acelaşi sistem pcristo-securist care ne-a otrăvit de 70 de ani! Mă rog ca mama Dumneavoastră să fie bine. Deşi a fost foarte îngrijorată pentru drumul pe care l-aţi ales, sunt convins că ştia că vă place ceea ce faceţi.
    TOATĂ STIMA, MARIUS GODINA!
  • +41 (41 voturi)    
    niste ja-re... (Marţi, 16 februarie 2016, 15:21)

    exilatul [utilizator]

    """""Doamna care a solicitat audienta a fost primita in audienta de adjunctul sefului Politiei Municipiului Brasov."""
    .....adica toti care fac cerere de audienta sunt primiti de sefii politiei...ca pe timpuri, mentalitate de r-hat...
      #showComment
  • +30 (30 voturi)    
    De ce sa-si dea demisia? (Marţi, 16 februarie 2016, 15:24)

    AG [utilizator]

    Pai ministerul de interne ce asteapta? Sa verifice martorii, sa verifice daca godina chiar avea dreptate si daca e cazul, sa dea de pamant cu conducerea politiei brasov...
  • +31 (31 voturi)    
    pacat (Marţi, 16 februarie 2016, 15:25)

    allah-snackbar [utilizator]

    pacat de el, pacat de tara si de noi !

    Cominuismul oficial a murit dar el neoficial inca traieste sub propria-i umbra. Din structuri si institutii pana la mentalitatea unor cetateni de rand.

    Pacat si trist. Nu cred ca o sa ne facem bine vreodata. Cred ca ar trebui mai multa prezenta civica in strada in astfel de abuzuri, prin care sa aratam ca noi, cetatenii de rand, vedem ce se intampla si nu ramanem indiferenti. E singura solutie si/sau arma ramasa.
  • +39 (39 voturi)    
    Strada (Marţi, 16 februarie 2016, 15:25)

    falcoind [utilizator]

    Omul asta chiar merita sa ieșim în strada pentru el.
      #showComment
  • +35 (35 voturi)    
    P$D mai distruge o cariera (Marţi, 16 februarie 2016, 15:26)

    parol_monsher [utilizator]

    Eu cand zic ca P$D trebuie sa dispara nu zic degeaba.

    Sunt in CJ si se cred stapani pe plantatie, ca si Nicusor Constantinescu si altii.

    Cum ne-am procopsit frate cu astia?
      #showComment
  • +39 (39 voturi)    
    hmm.. (Marţi, 16 februarie 2016, 15:29)

    JohnnyDepp [utilizator]

    Doamna de la crucea rosie incearca sa scape pe oameni de amenzi rutiere. Perfect in tema cu proiectele Crucii Rosii: http://www.crucearosie.ro/proiecte/campania-europeana-de-siguranta-rutiera.html

    Eu am cerut lamuriri din partea Crucii Rosii: brasov@crucearosie.ro . Bineinteles, acelasi mesaj merge neaparat si catre sediul lor central.
  • +41 (41 voturi)    
    "Am intrat in masina" (Marţi, 16 februarie 2016, 15:32)

    vindicomvs [utilizator]

    pai stai, de ce te-ai dat jos din masina?
  • +16 (16 voturi)    
    mda (Marţi, 16 februarie 2016, 15:43)

    DT34 [utilizator]

    Se poate sa contactam Crucea Rosie Internationala sa ne plingem de doamna respectiva.
      #showComment
  • +19 (19 voturi)    
    Aveți mail? Succes (Marţi, 16 februarie 2016, 15:44)

    SKBjull [utilizator]

    http://www.crucearosie.ro/contact.html

    Sunt curios ce are de spus Alteța Sa Regală Principesa Moștenitoare Margareta a României, în calitate de președinte al respectivei organizații.

    Eu am dat doar un search pe google images și nu mi-a încăput elefantul comunist pe ecran, nu-mi trebuie alte argumente. Poza și enumerarea: consilier județean PSD, fost președinte al organizației de femei a PSD Brașov și vicepreședintele organizațiiei teritoriale a social-democraților în acest județ...
  • +12 (12 voturi)    
    Muschii Crucei Rosii... (Marţi, 16 februarie 2016, 15:45)

    miluch [utilizator]

    Pai si "doamna" de la Crucea Rosie ce era sa zica? Ca da, asa este cum a descris dl. Godina.
    Corb la corb scoate ochii?
    Ce era o asa mare tragedie un permis de conducere suspendat, nu era primul si nici ultimul.
    Nuuuu, noi vrem sa ne aratam "muschii", "importanta", "networkingul social", caracterul de doi lei...astea sunt importante.
    Crucea Rosie ce opinie are, avand in vedere ca este implicata o persoana oficiala din "structurile" ei?
  • +13 (13 voturi)    
    am inteles.... (Marţi, 16 februarie 2016, 15:46)

    liviu_ [utilizator]

    si am retinut... nu voi mai da 1 lei la crucea rosie!!! si crucea rosia ar trebui sa o zboare URGENT pe duduie! refuz sa dau bani la institutii care se cred mai presus de lege!

    de asemenea toata stima pe care politia a castigat-o in ochii mei s-a dus dracu!

    ar trebui si sefii militieni sa inteleaga faptul ca e suficienta o astfel de decizie pentru a strica tot ce se chinuie multi politisti (Care chiar isi fac treaba) sa indrepte!

    PS: sincer, ar trebui ca politistii sa faca o demisie in bloc! doar asa se mai poate schimba ceva in militia romana!
      #showComment
  • +16 (16 voturi)    
    D-na X nu a facut nimic ilegal? (Marţi, 16 februarie 2016, 15:46)

    Emilone [utilizator]

    Nu cumva exista in codul penal reglementari pentru traficul de influenta sau alte aspecte pe care d-na le-a facut incercand sa "influenteze" cursul actiunilor ?

    D-le politist, tine-te tare, ca doar asa izbandim, nu doar elegant ne dam demisia. Renuntarea la lupta in aceste cazuri nu este corecta.

    Sa-si dea demisia sefii tai !!!!
  • +18 (18 voturi)    
    POLITIA ROMANA. (Marţi, 16 februarie 2016, 16:00)

    Johanis [utilizator]

    Aceasta institutie este la pamant.
    Avem clanuri, interlopi, camatari, infractionalitate maxima, in timp ce ei stau prin carciumi sau la panda cu aparatele radar in zone unde nu a avut loc niciun accident. Toate acestea nu puteau exista fara acordul si in cardasie cu politisti aflati in functii inalte.
    Cunosc politisti tineri care afirma cu tarie ca pana politia romana nu va scapa de cei vechi, de cei care sunt mana-n mana cu hotii, infractorii, evazionistii, nu se va face nimic bun in tara asta.
    Si asa e!
    In Politia Romana sunt prea multi militieni!
    Inca.
      #showComment
  • +22 (22 voturi)    
    ordine (Marţi, 16 februarie 2016, 16:10)

    luci094 [utilizator]

    Nici soferul nu are voie sa se dea jos din masina daca este oprit de politisti. Cum s-a gasit tocmai matusa de la Crucea Rosie sa faca ordine cu politistul, ea care statea pe locul din dreapta? Pentru ca probabil in curtea dansei nu ridica nimeni privirea... toti stranuta dupa ce isi cer voie.
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    Unde este pietonul ? (Marţi, 16 februarie 2016, 16:53)

    mihaio [utilizator]

    Acum este momentul ca pietonul la care se refera Dl Godina sa iasa in fasa si sa depuna marturie.

    Insa nu m-ar surprinde ca acel pieton nici sa nu fi realizat ce s-a intamplat. Pentru ca in Romania este normal ca masinile sa se strecoare printre pietoni pe trecere.
  • +5 (5 voturi)    
    Marian, te sustinem! (Marţi, 16 februarie 2016, 16:54)

    extrapolat [utilizator]

    Marian, te sustinem in lupta ta cu mafa din Politia Brasiv si cu sefii si sefutii care se caciulesc unii in fata altora. Tanti de la Crucea Rosie si sefii care i-au pupat poala vor da socoteala.
    Nu te lasa Marian! Sunt multi copii care vor sa ajunga politisti, tu poti sa schimbi in bine imaginea acestei bresle!
    Te sustinem din Canada! Si sa stii ca te citim si nu avem ceafa lata, ba unii mai avem si doctorate luate pe bune dupa ani de munca pe la universitati celebre din afara, nu ca seful tau care ti-a dat teza lui plagiata. Lupta Marian! Iti trebuie nervi de fier, rabdare si putere! Noi, romanii multi din toata lumea suntem cu tine!
  • +8 (8 voturi)    
    Marian, te sustinem! (Marţi, 16 februarie 2016, 17:03)

    extrapolat [utilizator]

    Din Canada suntem alaturi de tine, fii puternic si nu te lasa calcat de sefutii din Politia Brasov sau de oriunde. Doamna Luana este invatata sa urle cum face probabil la lucru, dar o sa-i treaca cand va da cu subsemnata la proces pentru trafic de influenta.

    Fii tare, Marian!
  • +7 (7 voturi)    
    Pe astia nu-i mai satura Dumnezeu (Marţi, 16 februarie 2016, 17:37)

    skanda7 [utilizator]

    Daca si in Crucea Rosie si-au bagat scursurile din PSD nasul ...
      #showComment
  • +9 (9 voturi)    
    Nu iti dai DEMISIA pentru ca ti ai facut TREABA! (Marţi, 16 februarie 2016, 17:50)

    DreptateOnu [anonim]

    Putea sa fie Presedintele Klaus Johannis la volan , daca nu respecta LEGEA i luai permisul cu sau fara telefoane la Inspectorat !

    Statul de DREPT nu cunoaste exceptie fata de Persoana sau Functie !
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Marian Godina ! (Marţi, 16 februarie 2016, 22:26)

    adrian88000 [utilizator]

    Tine-te tare ! Nu esti singur. Eu , si multi ca mine , te susinem !
  • 0 (0 voturi)    
    Poporul satul de privilegiile nesimtite ale (Miercuri, 17 februarie 2016, 7:35)

    John M. [utilizator]

    "demnitarilor" te sustine. Romanul de rand se bate cu imbuibatii in fiecare zi. Si, incepand din decembrie 2014, cand le-am dat o lectie, castigam, pas cu pas. Nu renunta la a-ti face datoria de om corect ca spre asta tindem: dreptate si adevar.
    Tot respectul nostru pentru cum iti faci datoria civica.