Ambasadorul SUA, pozitie fara echivoc despre Legea Defaimarii, promovata de Liviu Dragnea: Ne opunem legilor care interzic exprimarea ofensatoare cu pretul libertatii de exprimare

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2016, 11:24 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
"Protejarea libertatii de exprimare, chiar si in cazurile in care exprimarea aleasa ofenseaza, este un aspect fundamental al unei societati democratice sanatoase", arata ambasadorul SUA la Bucuresti, Hans Klemm, intr-o declaratie de presa. Klemm arata ca "politica Guvernului SUA este clara... Condamnam discriminarea si ura, dar in acelasi timp ne opunem legilor care interzic exprimarea ofensatoare cu pretul libertatii de exprimare".

Declaratia de presa integrala a ambasadorului SUA la Bucuresti

Referitor la proiectul legislativ cu titlul "Proiect de Lege privind promovarea demnitatii umane si tolerantei fata de diferentele de grup", politica Guvernului Statelor Unite ale Americii este clara. Protejarea libertatii de exprimare, chiar si in cazurile in care exprimarea aleasa ofenseaza, este un aspect fundamental al unei societati democratice sanatoase. Condamnam discriminarea si ura, dar in acelasi timp ne opunem legilor care interzic exprimarea ofensatoare cu pretul libertatii de exprimare. Asa cum a declarat presedintele Obama: "Cea mai puternica arma impotriva discursului instigator la ura nu este reprimarea, ci libertatea de exprimare, voci ale tolerantei care se ridica impreuna impotriva bigotismului..."

Reamintim ca presedintele PSD, Liviu Dragnea, este initiatorul proiectului numit Lege privind promovarea demnitatii umane si tolerantei fata de diferentele de grup. Proiectul introduce conceptul de defaimare sociala si prevede infiintarea unui departament nou in cadrul Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, un departament cu atributii de control si reglementare.

Printre multele sale atributii, Departamentul pentru Promovarea Demnitatii Umane si Tolerantei din cadrul CNCD se va amesteca si in mass-media.

Potrivit proiectului, Departamentul "elaboreaza si actualizeaza anual, dupa consultarea organizatiilor profesionale reprezentative din mass-media, Ghidul de bune practici pentru promovarea demnitatii umane si tolerantei fata de diferentele de grup in mass-media". Acelasi Departament va avea si atributii de monitorizare a televiziunilor si radiourilor, alaturi de CNA. De asemenea, are printre atributii "selectia si acordarea de diplome, titluri sau distinctii anuale institutiilor media care s-au remarcat prin promovarea demnitatii umane si tolerantei fata de diferentele grup".

Proiectul de lege a trecut de Senat si a fost aprobat de comisiile parlamentare din Camera Deputatilor cu cateva amendamente. El urmeaza sa intre in plenul Camerei Deputatilor pentru votul final.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
11238 vizualizari
  • +30 (34 voturi)    
    Ia sa-l vedem acum (Luni, 15 februarie 2016, 11:36)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    pe Maestrul C., ce va mai zice in apararea lui Dragnea? Prin aceasta declaratie a ambasadorului SUA se demonteaza toate manipularile "maestrului" (mai corect spus: maistrului) din ultimul timp pe tema Legii defaimarii.
  • +27 (31 voturi)    
    Mica lectie de democratie (pt. Dragnea) ! (Luni, 15 februarie 2016, 11:38)

    Susufler0 [utilizator]

    Din categoria : "Prima se da pe gratis."
  • +24 (28 voturi)    
    Ce nu-i clar? (Luni, 15 februarie 2016, 11:46)

    mcv [utilizator]

    Da' cum ar putea unu' ca Dragnea sa inteleaga pe ce principii functioneaza o societate democratica?
    L-am auzit pe undeva, ieri, exprimand urmatoarea enormitate. Alta, adica. Si anume faptul ca demersul liberalilor de a ataca in instanta HG privind alegerile, "ARE CARACTER INFRACTIONAL".
    Ei, ce mai poti spune?
    La banii pe care-i are acest individ - nu din furt, ci din SALARIUL de ANGJAT platit dintotdeauna din BUGETUL de stat ori din cel local - nu reuseste sa plateasca pe cineva care sa-l " invete" lucrurile elementare pe care poate sa le debiteze si pe care nu poate sa le debiteze?
    Stiu ca ar fi greu, spre imposibil, dar macar ne-ar arata ca foloseste "banii castigati cinstit", intr-un scop educational!
    • +13 (13 voturi)    
      Nu fiti naivi sa credeti ca de prost (Luni, 15 februarie 2016, 13:26)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      a facut "legea". Aceasta este al N-a tentativa de a taia limba si mana presei si a celor care mai scriem pe aici.
      Acum a venit pe-un cal alb in " numele apararii " bla,bla, si n-a tinut, dar PSD o sa mai incerce altfel.
      TENTATIVA SE PEDEPSESTE, si nu trebuie iertat.
      La fel si cu pensia speciala pe care Dragnea "n-o doreste " si nu stiu ce vitejii vrea sa faca sa n-o capete
      cumva , fara voia lui.
  • +25 (27 voturi)    
    Mda (Luni, 15 februarie 2016, 11:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Partea proasta este ca pesedeaua nu are sa priceapa. Ei nu inteleg engleza iar Klemm nu vorbeste rusa! :-)
  • +26 (30 voturi)    
    Mda... (Luni, 15 februarie 2016, 11:53)

    skanda7 [utilizator]

    Si acum 300 de cretini o sa sara sa spuna ca "noi nu primim ordine de la americani" si ca "Soros dicteaza nu-stiu-ce" ...
    • +13 (13 voturi)    
      mai sunt si agenturlii ! Este demential ca (Luni, 15 februarie 2016, 13:15)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      maestrii manipularii (din psd) se plang de manipularea altora ! A pnl-ului eventual. Cum s-ar spune noi cetatenii care reactionam "vehement" suntem manipulati ca suntem analfabeti si ne traduce cineva din romana in roamana cum e sa ne dea Casa de toleranta infractionala dragnea- demnitate pe cartela !! dragnea se plange ca se mai aud postacii lui de postacii lor, facandu-se ca nu intelege ca 90% dintre cei care reactioneaza nu au legatura cu nici un partid !! Daca pnl era puternic/exista macar in on-line eram in strada ieri...
  • +20 (22 voturi)    
    acu sa-l vad de gadea .... (Luni, 15 februarie 2016, 11:54)

    liviu_ [utilizator]

    ce mai zice!

    (pentru cei ce nu stiu saptamana trecuta gadea a primit viza pt sua si tot se batea cu pumnii in piept pe antene ca "uitati-va ceilalti va mint! am primit viza! americanii nu au nimic cu psd" ma rog ceva de genu apoi "au incercat sa se ia de telespectatotii nostrii! da studiile ii contrazic ! cei mai destepti se uita la antena3" si alte aberatii d-astea scoase din c**)
    • +7 (7 voturi)    
      Sefu haitei de la L3 (Luni, 15 februarie 2016, 14:50)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu trebuie tratat cu usurinta. E un prea mare profesionist al manipularii, cu o pregatire speciala de predicator de cult religios, cu o carisma aparte, ca sa-l luam in caterinca. E un mare pericol public, un pericol chiar la adresa sigurantei nationale, rezultatele in privinta spalarii creierelor telespectatorilor lui captivi fiind dovada. Sa nu ne miram daca in curand se va lansa in politica.
  • +5 (11 voturi)    
    Si Legea anti legionara? (Luni, 15 februarie 2016, 12:28)

    Alex2014 [utilizator]

    Nu face acelasi lucru? Nu restrange libera exprimare in spatiul public? La aceasta lege de ce nu s-a sesizat nimeni si de ce numai legea anti defaimarii este subiect important de presa? De ce nu explicati si de ce in expunerea de motive a legii lui Dragnea apare ca legea se aliniaza la legislatia comunitara dar de fapt legea ne alinieaza la un ONG obscur numit The European Council On Tolerance And Reconciliation (al carui nume e creat probabil tocmai pentru a induce lumea in erorare, el neavand nicio legatura cu UE). Oricine poate cauta asta in proiectul de lege de pe camera deputatilor si apoi un google search. Eu zic ca dezinformarea este maxima.
    • +10 (10 voturi)    
      O ticalosie si "Legea anti legionara" (Luni, 15 februarie 2016, 13:51)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Alex2014

      data tot pt. restrangerea dreptului la libera exprimare.
      Nu mai exista partid sau miscare legionara semnificativa dar legea are alte scopuri marsave si e data tot sub infleunta "vechilor tovarasi". Ma intreb daca legionarii pot macar sa fie "defaimati".

      "Legea defaimarii" actuale se pare ca n-a tinut dar o s-o bage alta data pe la art.285 al.2 litera p) din Codul Fiscal.
  • -15 (31 voturi)    
    Ambasadorul asta are drept de veto ??? (Luni, 15 februarie 2016, 12:33)

    andreesanu [utilizator]

    Mai nou vad ca ambasadorul pretinde ca are drept de veto !!!,ba mai scoate la tabla cate un gugustiuc parlamentar ,sau pune la colt cate un puscariabil parlamentar.Se pare ca a venit sa ne dea pe brazda dupa legile lor !!!,nu dupa ale noastre !!!.
    Cui nu-i place ,sa taca din gura ca asa-i democratic.
    • +17 (25 voturi)    
      baba si pusca... (Luni, 15 februarie 2016, 13:07)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      andreesanu si democratia.
      n-ai inteles nimic. nici nu ma obosesc sa-ti explic.
      • -3 (5 voturi)    
        m-ai facut sa rad (Luni, 15 februarie 2016, 14:20)

        nopee [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        tu ai drept de veto dar intelegi ca "Cui nu-i place ,sa taca din gura ca asa-i democratic."
        • +1 (3 voturi)    
          Sa nu ti se faca rau de atata ras (Luni, 15 februarie 2016, 16:59)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui nopee

          A ajuns porcu'n copac (a se citi dracnea) si tu te faci ca nu intelegi.
          Du-te in Coreea de nord, sau la Moskwa, acolo o sa-ti placa, nu te tine nimeni aici.
    • +2 (2 voturi)    
      esti amuzant (Luni, 15 februarie 2016, 14:19)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      " Cui nu-i place ,sa taca din gura ca asa-i democratic" . deci asa intelegi tu ca se aplica dreptul de libera exprimare in mod democratic.
      ce ar fi daca de acum aplici tu singur dreptul asta....pe veci .
      • -5 (5 voturi)    
        N-ai inteles nimic ! (Luni, 15 februarie 2016, 15:59)

        andreesanu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        In tara asta daca mai este libera si daca Parlamentul e for legiuitor sa-si faca treaba ,asta-i problema , cand eram in pactul de la Varsovia voiau sa dicteze rusii ,azi vor sa dicteze americanii !,dar noi romanii cand mai avem ceva de spus ???.
        Democratia nu s-a inventat in America .
  • +8 (12 voturi)    
    ! (Luni, 15 februarie 2016, 12:36)

    Kpriciu [utilizator]

    draghez știe doar democrația rusă.
  • +8 (12 voturi)    
    pare un avertisment pt Dragnea?! (Luni, 15 februarie 2016, 12:38)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ceva de tipul "Dracneo, potoleste-te! inca nu ai decizie definitiva, remember?"!
  • +12 (16 voturi)    
    Postura P$D antidemocratie continua (Luni, 15 februarie 2016, 12:58)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    E un lucru firesc pentru un partid tiranic ca P$D sa incerce sa dea asemenea lege.

    Daca ar fi dupa PDSR/P$D, la noi ar fi in continuare ca in anii '80, cand nu puteai sa deschizi gura. Iliescu isi aminteste cu jind de vremurile alea.

    Ce rost mai are P$D sa existe avand in vedere cat de parsivi, inapoiati si tiranici sunt? P$D e un anacronism si trebuie sa dispara.
  • -13 (23 voturi)    
    Ca legea e naspa (Luni, 15 februarie 2016, 13:20)

    xrogo [utilizator]

    pricepe oricine,dar sa te bagi in procesul legislativ,tu ca si ambasador nu face parte din fisa postului,e o depasire a statutului de diplomat,si asta nu mai e democratie,e curat colonialism,guvernatorul da ordine!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Zau? (Luni, 15 februarie 2016, 17:01)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ti-e ciuda, dragneo ?
  • -11 (21 voturi)    
    Sa facem exact cum este in USA! (Luni, 15 februarie 2016, 13:42)

    kasandra [utilizator]

    Excelenţa Sa să examineze mai atent legislatia USA!
    http://www.hg.org/defamation.html

    Care ar fi motivele pentru care la noi defăimarea să fie permisă, iar în patria sa USA nu este permisă defăimarea?. De ce ar fi permis unora dela noi să se somporte ca nişte maimuţe necivilizare?
  • -1 (7 voturi)    
    tembelism si prostie la superlativ (Luni, 15 februarie 2016, 13:59)

    GigelG [utilizator]

    Libertatea de exprimare ARTICOLUL 30 - Constitutia Romaniei
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.

    (3) Libertatea presei implică şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.

    (4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.

    (5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare în masă obligaţia de a face publică sursa finanţării.

    (6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.

    (7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.

    (8) Răspunderea civilă pentru informaţia sau pentru creaţia adusă la cunoştinţă publică revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestării artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, în condiţiile legii. Delictele de presă se stabilesc prin lege.

    Si inainte de legea lui Dragnea aveai raspundere civila, numai ca puteai sa scapi mai "eftin" in instanta :)

    Titlul articolului este bestial "pozitie fara echivoc", urmat de o scoatere din context a unei franturi din discurs, toate astea fara nicio intentie de manipulare.

    Multumim Hotnews pentru integrigatea de care dai dovada. Keep up the good work :)
    • +2 (4 voturi)    
      Mai exerseaza pana cand o sa ai ceva de spus ! (Luni, 15 februarie 2016, 16:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui GigelG

      Mai, Gigele, de ce ti-ai pierdut timpul (si l-ai mancat si pe al nostru), cu reproducerea inutila a art. 30 din Constitutie, de vreme ce nu aveai de gand sa-l folosesti ca argument in sustinerea ideilor tale ?
      Da, Klem a avut o pozitie, intr-adevar, fara echivoc in sustinerea protejarii libertatii de exprimare.
      Intreaga declaratie de presa a ambasadorului are maximum 700 de semne, asa ca nu vad cum ar fi putut sa scoata HN ceva din context ? Ce manipulare ? Unde manipulare? Daca exista, de ce nu ai dat-o in vileag ?
  • +6 (6 voturi)    
    Da, America (Luni, 15 februarie 2016, 14:01)

    Rogue [utilizator]

    "Protejarea libertatii de exprimare, chiar si in cazurile in care exprimarea aleasa ofenseaza, este un aspect fundamental al unei societati democratice sanatoase"

    Acesta este motivul pt. care romanii nu sunt si nu pot fi cu altcineva. US nu este doar o tara este un set de valori democratice si reguli care se respecta. Democratie inseamna si ca eu sa lupt pt. ca tu sa ma poti critica, nu sa te folosești de niște principii pt. a interzice orice critica.
  • +7 (7 voturi)    
    avertisment... (Luni, 15 februarie 2016, 14:04)

    astronaut [utilizator]

    la adresa noului USL (se stiu ei) , baieti pana la ingradirea liberei exprimari ! Dracnea cu pupila dilatata
    si foarte feroce ataca tot ce e in jurul lui (mai putin pe Cristoiu) , mai ales pe liberali , debitand ca legea promovata de ei ar avea ''caracter infractional '', dar intreb mai penal decat Ordonanta 55 ?sau activitatea lui la Referendum ?
  • +9 (11 voturi)    
    este a doua incercare pesedista (Luni, 15 februarie 2016, 14:12)

    jackalphonse [utilizator]

    Prima incercare in a pune pumnul in gura presei a fost facuta de Nastase cu legea "dreptului la replica".
    Toate partile sunt corupte si toti politicienii de frunte care au avut functii mari in Stat, insa, PSD-ul cu turma lui este ceva ce nu poate fi descris. cea mai joasa speta.
  • +8 (8 voturi)    
    Unul care fură voturi face legi! (Luni, 15 februarie 2016, 14:23)

    asavreau [utilizator]

    Feriți-vă de hoți.Cei care fură vor face legi în avantajul hoților.Și ce poate fi mai avantajos pentru un hoț decât o interzicere a criticii și reclamației pe motiv că-l defăimezi?Dragnea,un hoț de voturi,și de bani publici,vrea liniște personală.Nimeni să nu poată să-i dezvăluie hoțiile făcute.După ani de zile de bugetar cu salariul mic,a strâns avere de nu mai știe să o socoată și nu vrea să afle fraierul care-l votează.Voi,săracii din Teleorman,nu credeți că veți trăi mai bine fără acest hoț?