Diaconu anunta ca nu pleaca de bunavoie de la sefia ANAF: Doresc sa fiu demis, cineva sa-si asume consecintele deciziei / Ciolos spune ca il va demite si asteapta propuneri de inlocuire de la ministrul finantelor

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 10:40 Actualitate | Esenţial

fakepath\Gelu Diaconu, seful ANAF
Foto: Hotnews
Presedintele Fiscului, Gelu Diaconu, a anuntat ca nu isi da demisia de la sefia ANAF si ca doreste clarificarea acestui dosar "kafkian". Premierul Dacian Ciolos a spus dimineata ca situatia lui Diaconu va fi clarificata joi.

UPDATE 13.04 Premierul Dacian Ciolos a declarat ulterior ca il va demite pe seful ANAF, Gelu Diaconu, si ca asteapta din partea ministrului de Finante propunerile de schimbare. 

Intrebat daca Gelu Diaconu va fi demis, premierul Ciolos a raspuns: Da, sigur, am spus de dimineata ca in cursul zilei de astazi. Astept... doamna ministru de Finante a spus deja de ieri ca ii cere demisia si, in sensul acesta, ca va veni cu o schimbare. Astept sa vina doamna ministru cu variantele pe care vrea sa mi le propuna si vom lua o decizie". 

Premierul a precizat ca Gelu Diaconu a fost numit in postul de secretar de stat si ca nu l-a obtinut prin concurs.

"In ce priveste solicitarea doamnei ministru Dragu de a-mi da demisia, precizez ca nu ii voi da curs intrucat doresc sa fiu demis din functie, astfel incat la finalizarea acestui dosar cineva sa-si asume consecintele acestei masuri", afirma Diaconu joi dimineata intr-un comunicat de presa transmis de ANAF.

"O sa se clarifice astazi. Am avut o discutie cu dansul si o sa se rezolve astazi", a spus, joi, Ciolos, la sediul Ministerului Economiei, intrebat daca l-a revocat pe seful ANAF, potrivit Agerpres.

Ciolos a adaugat ca Diaconu i-a explicat motivele pentru care considera ca nu este vinovat. "Mi-a explicat motivele pentru care dansul considera ca nu este vinovat, dar, date fiind acuzele, a inteles si dansul ca pentru ANAF e mai bine", a aratat Ciolos. 

Intrebat daca acesta isi va da demisia, Ciolos a replicat: "O sa rezolvam astazi". 

In comunicatul Fiscului, Gelu Diaconu sustine ca ￯ANAF se afla in mijlocul unei perioade critice a existentei sale, fiind institutia careia i se datoreaza in proportie de peste 70% relaxarea fiscala si stabilitatea macrobugetara a statului roman￯. 

"Actiunile unui procuror conduc la destabilizarea unei institutii vitale pentru statul roman", a declara Diaconu.

"Mentionez faptul ca am solicitat sa fiu audiat, retinut sau arestat, pentru clarificarea cu celeritate a acestui dosar kafkian. Singura acuzatie care mi se aduce, atat mie, cat si vicepresedintelui ANAF, este aceea ca am emis doua circulare nelegale, prin care am dispus suspendarea deciziilor de impunere privind plata CASS pentru dobanzile acumulate de alocatiile copiilor depuse in conturi, precum si pentru persoanele realizatoare de venituri modice", sustine presedintele fiscului.

"Reamintesc opiniei publice ca anomalia prevazuta in Codul Fiscal a facut ca aplicatia informatica sa trimita decizii de impunere de sute de lei pentru venituri de 2-3 lei, intrucat CASS-ul se calcula la venitul minim si nu la venitul efectiv, potrivit legii", a declarat Diaconu, adaugand ca solicitarea de remediere a a acestei situatii a venit din partea premierului si a ministrului de finante de atunci.

"Consider ca este inacceptabil ca, fie din rea credinta, nestiinta sau exces de zel, ale uneia sau mai multor persoane, o institutie de importanta ANAF sa poata fi destabilizata, punand in pericol tinta de deficit structural si intreaga securitate economica a Romaniei. Cu toate acestea, tocmai pentru ca nu confund institutiile cu oamenii, si nici pe mine cu ANAF, am incredere ca CSM si DNA vor urmari cu atentie deosebita rezolvarea cu celeritate si in deplina legalitate a dosarului in care am fost implicat intr-o maniera ce poate fi asimilata unui adevarat abuz", mai scrie Gelu Diaconu in comunicatul transmis de ANAF.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
17153 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    aha (Joi, 11 februarie 2016, 10:49)

    Nevermind [utilizator]

    Vrea sa mai ramana ca sa imbunatateasca 088-ul...
    • +3 (3 voturi)    
      Soric gros de psd-ist ? (Joi, 11 februarie 2016, 13:44)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      Mă , ăsta are aceiasi nesimtire de psd-ist . Ce ne spune individul ca ”anaf sub conducerea mea a făcut , a dres , ce daca am mai furat sau am ajutat pe altii să fure , ni se cuvine si nouă ceva ” si ca sunt ”procurori care destabilizeaza institutii” sunt discursuri de psd-ist prins cu mata in sac .
      • +2 (2 voturi)    
        Consecintele deciziei: (Joi, 11 februarie 2016, 14:26)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        Noi credem in Justitie!

        Chiar si dumneavoastra ar trebuii sa credeti in Justiti!

        Justitia spune ca esti corrupt!

        Noi credem in Justitie!

        Daca Justitia greseste, Justitia trebuie sa-si asume greseala!

        Ce ce sa sufere institutiile ANAF, GUV etc, pentru ca vrea DIACONU sa se ascunda in spatele lor de Justitie?
        • +1 (1 vot)    
          asteapta sa fie demis (Joi, 11 februarie 2016, 15:20)

          LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

          ca sa poata sa dea in judecata statul pentru bani grosi atunci cand revine PSD-ul la putere.
      • +1 (1 vot)    
        A fost numit politic (Joi, 11 februarie 2016, 19:32)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        Deci trebuie să își asume că va pleca politic. Din păcate nu exista interviuri și evaluări de performanță, astfel încât pentru mine e greu de înțeles sistemul...
  • +32 (34 voturi)    
    hai ca esti tare ...... batut in cuie cu scaunul (Joi, 11 februarie 2016, 10:51)

    mnicku [utilizator]

    oi fi si tu vre-un nemuritor mic ?
    In ce tara un Prim Ministru se roaga de un subaltern ?

    Sau la tine nu se aplica demisia - altfel gest onorabil - ori concedierea nu te poate atinge ca esti pe mosia lui tactu.
  • +18 (20 voturi)    
    nea GELU.. (Joi, 11 februarie 2016, 10:51)

    astronaut [utilizator]

    daca -i musai cu placere !! ai auzit , hai paaa !
  • +29 (31 voturi)    
    Daca nu-l intreaba (Joi, 11 februarie 2016, 10:53)

    mopsu [utilizator]

    nimeni de unde are hotel din salariu de bugetar ! Legea 18 din vremea lui Ceausescu ...
  • +18 (22 voturi)    
    Clauze contract de munca. (Joi, 11 februarie 2016, 10:56)

    Johanis [utilizator]

    Cine stie cate sute de salarii va primi in caz de demitere?
    Ca, na, asa e la stat!
  • +30 (34 voturi)    
    Confunda (Joi, 11 februarie 2016, 11:03)

    SRA [utilizator]

    Acest Diaconu confunda ANAF cu feuda sa !

    Ce pacate a facut aceasta NATIUNE sa aiba un dragnea, ponta, antonescu toate aceste pubele ordinare pentru un popor inteligent si harnic?

    Domnule Presedinte IOHANNIS, Domnule CIOLOS, nu abandonati strategia inceputa COMPROMITEREA TOTALA a ramasitelor neo comunisto fascito hitleriste in conducerea tarii !!¨

    Ati spus PUNCT si de la CAPAT !

    Merci
    • +5 (5 voturi)    
      popor inteligent si harnic? (Joi, 11 februarie 2016, 13:58)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Popor inteligent si harnic? Alooo, aici e Romania, poporul e atat de inteligent incat voteaza pe ala care-i da mai multe galeti de plastic, ca sa nu mai zic ca jumate din popor e sigur ca soarele se invarte in jurul pamantului.
      Iar de harnic... hai, pe bune, daca ajutorul social ajunge pentru bere si un parizer, aia e, poporul e multumit.

      Si natiunea are fix sefii pe care-i merita, din randul ei.
  • +27 (31 voturi)    
    Gelutu mizeaza pe indecizia lui Ciolos ! (Joi, 11 februarie 2016, 11:08)

    Susufler0 [utilizator]

    Te pomenesti ca fara tine se duce de rapa ANAF ! Mai bine recunoaste ca nu pleci pt ca nu ai apucat sa dai la tocat toate hartiile compromitatoare si speri ca pana pleci, (pt ca stii ca o sa pleci !)sa mai apuci sa distrugi macar inca vreo cateva.
  • +22 (24 voturi)    
    consecinta demiterii? (Joi, 11 februarie 2016, 11:08)

    mos ion roata [utilizator]

    un hot mai putin
    • +2 (2 voturi)    
      si nu numai (Joi, 11 februarie 2016, 12:14)

      SorinPietrar [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      depinde ce scrie in contract...s-ar putea ca statul sa-i plateasca despagubiri....iti mai place acum ?
      • +2 (2 voturi)    
        daca este din vina omului... (Joi, 11 februarie 2016, 13:59)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui SorinPietrar

        ..cred ca nu o sa primeasca nici urarile de drum bun!
        • +2 (2 voturi)    
          repet (Joi, 11 februarie 2016, 15:01)

          SorinPietrar [anonim] i-a raspuns lui ..13

          daca in contract nu este stipulat ca poate fi demis de catre MFP in cazul inceperii urmaririi penale,el poate cere despagubiri ....
          • +1 (1 vot)    
            corect (Joi, 11 februarie 2016, 17:46)

            neurino [utilizator] i-a raspuns lui SorinPietrar

            de aia nici nu vrea sa-si dea demisia (in cazul demisiei ar prim doar mijlocul covrigului). Un avocat in dreptul muncii se lauda in ianuarie ca el in 2015 a "castigat" pentru clienti 5 milioane de euro iar cand l-am intrebat din cati clienti..pai stai ca doar 5 si mai toti de pe la stat.
  • +13 (13 voturi)    
    UBER este bine? (Joi, 11 februarie 2016, 11:17)

    iondelaafumati [utilizator]

    nimic despre implicarea in afacerea UBER ? acolo este ok?
  • +21 (21 voturi)    
    transparenta (Joi, 11 februarie 2016, 11:18)

    levierul [utilizator]

    daca e adevarat ca doar atat a facut, atunci as vrea ca ANAF-ul sa faca publice urmatoarele:
    - procedura prin care obtin scutire de la plata impozitelor/CASS
    - lista completa cu cei scutiti in acest moment de aceste plati
  • +4 (6 voturi)    
    Orcile lui Ponta (Joi, 11 februarie 2016, 11:19)

    Trojan.H [utilizator]

    Orcile pesediste nu pot fi inlaturate decit cu biciul. Pacat ca in citeva luni aceleasi orci useliste vor reveni in forta.
  • +5 (9 voturi)    
    buricul pamantului (Joi, 11 februarie 2016, 11:20)

    semperfidelis [utilizator]

    "Actiunile unui procuror conduc la destabilizarea unei institutii vitale pentru statul roman"

    Ce treaba are procurorul cu activitatea ANAF?
    • +2 (2 voturi)    
      Deja vu.. (Joi, 11 februarie 2016, 15:29)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      Unde am mai vazut afirmatia asta, la Ponta cumva? :)
  • +12 (14 voturi)    
    vrea bani baiatu' (Joi, 11 februarie 2016, 11:33)

    Gobelin [utilizator]

    are contract, nu? cu clauze, nu?
    deci vrea sa fie demis ca sa-si incaseze "despagubirile".
    nu-i mai satura Dumnezeu pe astia?
  • +11 (13 voturi)    
    Altul fără de care,România moare! (Joi, 11 februarie 2016, 11:57)

    asavreau [utilizator]

    Ar trebui făcută o listă cu ăștia care țin România în spinare,fără de care România nu există.Vom vedea că nu sunt prea puțini.Fură de atât de mult timp încât au ajuns să creadă că fără ei,ceva numai merge bine.Că ceia ce fură este un drept al lor și ar pleca dar cu tot cu acest drept!În România ar trebui dați afară 50% dintre funcționari și ar trebui început cu ANAF,ASF,instituții care blochează procesul de restructurare și consumă fonduri uriașe inutil.Este suficient un Minister al Finanțelor și cu un Departament de taxe și impozite și un serviciu de reglementări,ca organism executiv.Restul este treaba Parlamentului să legifereze.ANAF,ASF,acum numai complică lucrurile și unde-i complicat se și fură mult.
  • +14 (16 voturi)    
    Actiunile unui procuror destabilizeaza ANAFul ??? (Joi, 11 februarie 2016, 12:03)

    MihneaR [utilizator]

    nu draga, abuzul tau destabilizeaza
  • +13 (17 voturi)    
    o sa vedeti voi! (Joi, 11 februarie 2016, 12:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca pleaca asta de maine nu mai incaseaza un leu ANAF! apocalipsa fratilor!
  • +11 (13 voturi)    
    Bravos ! (Joi, 11 februarie 2016, 12:08)

    SorinPietrar [anonim]

    Asta inseamna ca in contractul individului nu exista nici o clauza de reziliere unilaterala fara despagubiri....statul roman este maestru in astfel de contracte !
  • +15 (17 voturi)    
    O rusine (Joi, 11 februarie 2016, 12:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Primim acasa zeci de plicuri cu datorii de 1-2 lei, trimise aiurea de niste functionari birocrati si incompletenit. In ANAF sunt doar slugi ale mafiei rosii care actioneaza la comanda politica, puse acolo astfel ca clientela imbuibata sa poata fenta statul iar ceilalti sa fie urmariti la singe pentru sume minore sau inexistente.
  • +13 (15 voturi)    
    ANAF are credibilitate zero. (Joi, 11 februarie 2016, 12:27)

    ouyang [utilizator]

    Greva fiscala pana pleaca individul.
  • +7 (7 voturi)    
    Dispari mafiotule (Joi, 11 februarie 2016, 12:48)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si ia-i si pe prietenii tai mafioti cu tine.

    Poate fara ipocritul asta o sa recuperam banii de la Voiculescu.
  • -3 (9 voturi)    
    DIaconu RULES (Joi, 11 februarie 2016, 13:12)

    CatalinMosgoreanu1 [anonim]

    Asta inseamna sa AI COHONES !
    Stiind ca ai fost bagat fortat in oala cu alti potentiali infractori , e normal sa astepti ca cineva sa isi asume RASPUNDEREA PENTRU O EVENTUALA DEMITERE ABUZIVA .
    Sa vezi ce o sa mai plateasca fraierii din buzunar peste vreo 2-3 ani cand o sa castige Diaconu in instanta in fata MFP .
    Dar se pare ca s-au obisnuit sa plateasca greselile altora din moment ce de ani de zile platesc CONDAMNARILE LA CEDO si nu le pasa ca magistratii care gresesc scapa fara sa palteasca UN LEU .
    • -2 (4 voturi)    
      Conflict (Joi, 11 februarie 2016, 14:47)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui CatalinMosgoreanu1

      Diaconu, el insusi ofiter, stie foarte bine ce face. A venit la ANAF insotit de peste 300 de ofiteri detasati la vedere de la SRI si au facut treaba buna impreuna. In plus, cu atatia subordonati "supraveghetori" nu prea-ti da mana sa gresesti. A facut din ANAF Divizia economica a SRI, dar prin rezultatele sale exceptionale a deranjat, de aceea a intrat in conflict cu Divizia juridica. Va pleca, dar are cojones si noi prostii de rand ii vom plati salariile grase pentru cei cativa ani cat va dura procesul impotriva demiterii abuzive. Despre Tulus, numai de bine, ca si despre Uncheselu, ca si despre Papici, ca si despre Eva...
  • +7 (7 voturi)    
    CIMITIRELE SUNT PLINE... (Joi, 11 februarie 2016, 14:09)

    schroedinger [utilizator]

    De oameni de neinlocuit!
  • +3 (3 voturi)    
    judecata (Joi, 11 februarie 2016, 15:22)

    neurino [utilizator]

    pai asta se gandeste deja la darea in judecata (stiu eu vreu 2-3 rechini de avotati cica " pe dreptul muncii" care abia asteapa un proces impotriva guvernului Ciolos, asta-i mai rau ca rechinii.

    Cat il priveste pe nevertebratul asta, bunul simtul spune ca, daca se ti se demostreaza incompetenta si prostia, te retragi.-..nu e insa si cazul astora de la noi, ei se cred intotdeauna lipiti cu UHU.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnu'.... (Joi, 11 februarie 2016, 18:08)

    minus [utilizator]

    Referitor la fraza "mentionez faptul ca am solicitat sa fiu audiat, retinut sau arestat, pentru clarificarea cu celeritate a acestui dosar kafkian", va anunt fara simpatie ca va meritati soarta.

    In trecutul nu foarte indepartat, am solicita ANAF un lucru asemanator- ca ANAF-ul sa treaca cu celeritate prin institutie (inclusiv prin faza contestatiilor) dosarul kafkian pe care, mai apoi, nu l-a putut sustine in instanta (pentru ca nici macar nu s-a prezentat).
    Iar dupa o lupta de 3 ani si 8 luni, in care ANAF a pierdut cauza in toate instantele posibile (inclusiv la faza de recurs- unde din nou nu s-a prezentat, desi chiar ANAF solicitase recursul), dumneavoastra nu v-ati simtit cu absolut nimic vinovat.
    Iar acum pomeniti de Kafka?