NATO ar putea disloca mii de militari din SUA, Marea Britanie si Germania pe flancul estic, inclusiv in Romania, pentru a descuraja un eventual atac al Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2016, 13:27 Actualitate | Esenţial

Militari NATO
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Militari americani, britanici si germani ar putea fi dislocati pe flancul estic al NATO, de la tarile baltice pana in Romania si Bulgaria, potrivit noilor planuri ale Aliantei de descurajare a unei eventuale tentative de incursiune a Rusiei, scrie cotidianul britanic The Telegraph.

Ministrii Apararii din statele membre care se intalnesc miercuri la Bruxelles vor discuta noul plan de intarire a flancului de estic al Aliantei in fata unui atac destabilizator de tip "hibrid" sau al unui atac in toata regula al fortelor rusesti.

Acest plan ar putea implica cate in batalion de 500 - 1.000 de militari in tarile aflate pe acest flanc: Estonia, Lituania, Letonia, Polonia, Romania si Bulgaria.

Trupele vor fi formate in principal din soldati americani, britanici si germani, pentru a transmite Rusiei un semnal clar ca o interventie similara celei din Ucraina va declansa un raspuns puternic din partea puterilor occidentale.

Aceste unitati, care vor functiona pe principiul rotatiei, ar putea include foarte probabil unitati mobile inarmate cu rachete sol-aer, sprijinite de avioane si elicoptere de atac la sol.

Actiunile fac parte dintr-un plan mai amplu care include intarirea capacitatilor de colectare de informatii, pregatirea pentru intarirea rapida a unitatilor de prima linie din Europa Occidentala in caz de urgenta si oferirea de antrenament pentru a face statele vulnerabile capabile de autoaparare.

Procesul de luare a deciziilor va fi de asemenea revizuit.

Strategii aliantei spera ca prin aceste actiuni vor fi mai dificil de ignorat atacurile hibride din partea Rusiei. In Ucraina, aceste atacuri au implicat proteste ale separatistilor pro-rusi urmate de preluarea controlului asupra aeroporturilor si a cladirilor guvernamentale de catre forte speciale fara insemne militare specifice.

Se asteapta ca liniile directoare ale acestui plan sa fie agreate in aceasta saptamana, in timp ce numarul exact si nationalitatea militarilor vor fi definite ulterior.

O sursa din NATO a declarat: "Elementul cheie pentru o descurajare credibila pe teren este ca aliatii majori sa aiba o prezenta in aceste actiuni".

"Ca sa fim direct, Rusia trebuie sa stie ca daca incearca ceva intr-o republica baltica sau in Polonia sau Romania, Bulgaria, va ajunge foarte repede in fata unor trupe britanice, americane sau germane".

Acest plan este un compromis - unii politicieni din Polonia ar fi dorit o reintoarcere la Razboiul Rece in care zeci de mii de soldati americani si armament greu sa stationeze permanent pe linia frontului.

Sir Adam Thomson, ambasadorul britanic la NATO, vorbeste despre o abordare "back to the future" a NATO - o revenire la principiile fondatoare de aparare colectiva "dar cu o tenta moderna".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8163 vizualizari
  • -41 (61 voturi)    
    cheltuieli (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:48)

    xanti [utilizator]

    Asta inseamna cheltuieli imense pentru statul roman doar pentru ca NATO a spus "o eventuala agresiune a rusiei",
    Cred ca mai cinstit ar fi sa recunoasca ca nu se stie nimic si ca totul e doar o inchipuire a unor militari nebuni dornici de lupta cu rusia.
    Unde au auzit ei ca Rusia va ataca Romania curand in situatia in care aici nu ar exista scutul antiracheta?
    Pacea e singura care asigura progresul ,parca acolo cineva in vest doreste altfel,destramarea Romaniei pana la ruina altfel nu inteleg indarjirea cu care zi de zi ceas de ceas se doreste provoacarea un razboi din care singurii pierzatori am fi noi ,cu orase ,blocuri si vieti omenesti distruse .
    USA e la mii de km distanta ce le pasa.
    • +32 (42 voturi)    
      Hm (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:59)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pana la raptul teritorial facut de mujicstan in 2014 mai auzise cineva ca mujicii vor Crimeea? Nu!

      Pana la ultimatumul sovietic venit de la Moscova in data de 28 iunie 1940 mai auzise cineva ca mujicii vor Basarabia si Bucovina? Nu!

      In mujici nu poti avea nici un dram de incredere, istoria ne-a invatat acest lucru in cel mai amar mod cu putinta. Asadar, paza buna trece primejdia rea.
      • -14 (22 voturi)    
        care paza buna? (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        In toata Europa sunt dislocati max 77 000 militari americani, adica putin mai mult decat armata Romaniei.
        Hai sa fim seriosi, pe toti daca ii aduce NATO in est, nu este suficient sa opreasca Rusia. Aici au dreptate polonezii: e nevoie de sute de mii de soldati care sa stea la granita, cu tot cu armament greu, daca vrei sa descurajezi Rusia..
        • +10 (12 voturi)    
          ... (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:34)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Luand in calcul ipoteza ta, rusnacii ar trebui sa treaca intai prin toata Ucraina.

          Chiar si daca nu ar intampina nici un fel de opozitie, cate din masinile lor de lupta vor face cei 1000 de kilometri fara defectiuni?
          A - 5%?
          B - 10%?
          C - raman toate le Kiev sa traga astia o vodka mica?!?
        • +12 (16 voturi)    
          77000 fac cat toata armata de mujici (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:47)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Sute de mii e nevoie in caz de invazie masiva. Pt omuletii verzi insa e mai mult decat trebuie. La rusi e de ajuns sa le arati maimuta si stau cuminti.
        • +13 (15 voturi)    
          Esti simpatic (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:48)

          Bibanski [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Cei 77k de soldati americani nu sunt in Europa pentru a opri o invazie rusa, ci pentru a descuraja eventualitatea ei. Rusii stiu ca pierderea unui soldat american in urma unui atac rusesc inseamna razboi cu SUA (care are mai mult de 77k de soldati, daca nu stiai) si s-ar gandi de 2 ori daca un atac e viabil.

          Lipsa trupelor americane in regiune, pe de alta parte, lasa frau liber rusilor sa faca fix ce-au facut ci in Crimeea, unde n-a fost nimeni care sa-i descurajeze.

          Ca la sah - cu o mutare inaintea celorlalti :)
    • +22 (32 voturi)    
      minti cu disperare (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:08)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      poate poate cineva te ia in serios.
      asta nu o sa implice costuri pentru romania. asta ai spus-o tu in speranta de manipulare ieftina.
      Doar armata rusa lasa in urma jafuri si viouri tovarase.
      NATO este singurul lucru care ne diferentiaza pe noi si celelalte state din Europa de Est de Ucraina. Uite ce deranjat este un simplu "cetatean roman" ca platitoriide taxe americani isi cresc cheltuielile militare.
      problema ta care e ? Ca nu suntem in Comunitatea Statelor Independente alaturi de Kazahstan ? Iti e dor familiei tale de vizitele nocturne ale armatei rosii "dezrobitoare"?
      Uite unde s-a gasit sa vorbeasca de ce ar fi cinstit un postac pro-rus
    • +21 (27 voturi)    
      ce parere ai (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:09)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui xanti

      de Smintitul de la Krem Lin care mai nou a reluat teza cu Stalin ! Nici asta nu te pune pe ganduri ?
    • +21 (25 voturi)    
      Esti trolul lui Putin ? (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:09)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu mai fi preocupat de finantele tarilor NATO. Mai bine ai grija de maica Rusie, baiatule !
    • +19 (27 voturi)    
      care "cheltuieli imense" (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:20)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cu intretinerea unor militari care daca nu-s aici sunt oricum in alta parte, prin rotatie.
      Si apoi oricum NATO are un PIB de 20 de ori mai mare ca Rusia, are de unde.
  • +22 (28 voturi)    
    De fapt este invers (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:59)

    Vlad-I [utilizator]

    O alianta militara presupune o aparare puternica a fiecarei tari din alianta cu costuri mici pentru fiecare dintre ele. Romania este memba a celei mai puternice masinarii de razboi a lumii, adica cheltuie putin si primeste in schimb o aparare puternica pe care singura nu si-o putea dobandi nici daca cheltuia 99% din PIB in scopuri de aparare. Daca vrei sa ai pace, dusmanii trebuie sa te stie puternic, sa-i coste scump o hartuiala cu tine. Face parte din legile vietii.
    • -21 (31 voturi)    
      nu cheltuie putin (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:08)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Nu cheltuie putin, nimic nu e gratis in viata dar din pacate suntem intre ciocan si nicovala orice parte alegem pierdem.
  • +22 (28 voturi)    
    este o solutie multa mai buna (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:00)

    Metusala [utilizator]

    decat simpla dotare cu armament a tarilor estice, prezenta unui nr. oarecare de militari ai principalelor state NATO. Un eventual conflict cu Rusia ar insemna un conflict direct cu aceste state. Bine ar fi ca-n fiecare din aceste tari estice sa existe militari din mai multe state NATO importante.
  • +22 (26 voturi)    
    Simplu. (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:15)

    asavreau [utilizator]

    Rușii ar trebui să devină liniștiți,să se apuce de muncă și au destule de făcut la ei acasă.
  • -11 (23 voturi)    
    acu fara sa fiu rau... (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:29)

    liviu_ [utilizator]

    da cand avem 1 milion de teroristi proaspat veniti in europa... nu cred ca rusia e cel mai mare pericol...
    • +6 (8 voturi)    
      migranti (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:21)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cata vreme rusii nu-si fac din ei o Coloana a V-a, inca e bine.
  • -8 (14 voturi)    
    pentru a provoca Rusia (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:43)

    jackalphonse [utilizator]

    Nu cred ca este vorba de descurajare.
    Prea multe paie pe foc. Carne de tun scrie pe noi.
    • +6 (12 voturi)    
      da, pe postacii Mujici (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      cu voi incepem,,precum kim...va ochim cu tunul..sa nu ramana material de analize
  • -5 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:52)

    Kpriciu [utilizator]

    WW3 is approaching.
  • -8 (12 voturi)    
    sa fie doar un paradox...? (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu cat tarisoara se scufunda mai adanc in saracie si mizerie, cu atat devine mai militarizata

    cui prodest?
    • +10 (12 voturi)    
      saracia si mizeria a generat o P$D (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cu O Intensa mare Grija de fiecare data cand a aajuns la Putere !
    • +2 (2 voturi)    
      o da (Joi, 11 februarie 2016, 0:36)

      I [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      asa de adanc s-a scufundat in saracie ca nu mai ai loc de parcare nici la marginea unui oras de provincie!

      Sa nu uitam de unde am plecat: ori nu era masina, ori era masina dar nu era benzina ca se dadea cu portia...