Victor Ponta: Am fost informat ca premier despre o tentativa clara de coruptie din partea lui Lucian Isar, care ar fi cerut avantaje de la un mare investitor american

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2016, 12:29 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Victor Ponta afirma ca a primit, in perioada in care era prim ministru, o "informare de la institutiile specializate" legata de o "tentativa clara de coruptie din partea unui ministru - Lucian Isar", care ar fi "cerut avantaje personale de la un mare investitor american in schimbul sprijinului pentru implementarea unui proiect important in Romania".

Lucian Isar, fost ministru delegat pentru relatia cu mediul de afaceri in Guvernul Ponta, se afla miercuri dimineata la sediul Directiei Nationale Anticoruptie, unde a fost citat in calitate de martor intr-un dosar de coruptie.

Isar a facut parte din primul Guvern condus de Victor Ponta si, apoi, a fost consilier al directorului TVR, Stelian Tanase.

"Nu cunosc, in mod evident, motivele chemarii de azi la DNA. Pot insa sa spun ca in aproape 4 ani de activitate ca Prim-Ministru a fost o singura ocazie in care am primit direct informare de la institutiile specializate ale statului despre o tentativa clara de coruptie din partea unui ministru - Lucian Isar (care a cerut avantaje personale de la un mare investitor american in schimbul sprijinului pentru implementarea unui proiect important in Romania)!", a scris Victor Ponta, pe contul lui de Facebook.

Fostul prim ministru spune ca l-a informat "imediat" pe Crin Antonescu care "a inteles" astfel incat Ponta l-a inlocuit "in cateva ore" pe Lucian Isar cu Mihai Voicu.

"Probabil ca cei care m-au informat pe mine au sesizat si DNA. Din pacate exista si astfel de oameni", a comentat Ponta.

Crin Antonescu l-a contrazis insa imediat pe Victor Ponta. Fostul presedinte al PNL a declarat, pentru Agerpres, ca Victor Ponta nu i-a aratat nicio informare in legatura cu Lucian Isar si ca a formulat doar acuzatii.

Antonescu a precizat ca Isar a fost inlocuit la acea data din Guvern din motive politice, nefiind agreat de Ponta.

'Imi amintesc foarte bine ca domnul Ponta nu a avut (...) o buna colaborare cu domnia sa, nu l-a agreat. Nu stiu care sunt motivele. A insistat pentru schimbare. Este adevarat ca, la un moment dat, a formulat asemenea acuzatii, mi-a spus mie ca asta considera domnia sa ca s-a intamplat. Nu mi-a dat niciun indiciu, nu mi-a spus, cu atat mai putin nu mi-a aratat ca este vorba de vreo informare din partea unei institutii a statului. Pur si simplu, acuzatii', a explicat senatorul PNL.

El a adaugat ca, la acea data, i-a spus lui Victor Ponta ca fara dovezi temeinice acuzatiile nu pot fi luate in serios.

'Eu nu am dat crezare acestor acuzatii. I-am si spus atunci ca, in general, astfel de acuzatii in lipsa unor dovezi temeinice nu pot fi luate in serios, dar, una peste alta, pentru ca era clar ca nu pot colabora (...) am procedat la inlocuirea domnului Isar din motive politice care tineau de mentinerea aliantei si de bunul mers al Guvernului, pentru ca trebuia sa existe o relatie normala cel putin intre prim-ministru si membrii Cabinetului, indiferent ca ei proveneau de la PNL. Asta este ce stiu eu. Restul, evident, domnul Ponta daca are sau a avut elemente concrete poate spune. Eu nu am crezut atunci, cum nu cred nici acum si nu cred pana la proba contrarie in legatura cu nimeni', a spus liderul PNL.

Lucian Isar si Alina Gorghiu formeaza un cuplu iar o parte a presei a speculat recent ca cei doi s-au casatorit, dupa ce co-presedinta PNL a aparut cu un inel pe mana, pe degetul inelar.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
13331 vizualizari
  • +20 (22 voturi)    
    cred ca e vorba de OMV (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:34)

    sachei [utilizator]

    cind Isar le spunea ca vrea sa mareasca redeventele iar ponta le facea cu ochiul
    • +2 (2 voturi)    
      OMV (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:50)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      OMV nu e investitor sau firma americana, sunt austrieci. Vedeti ce zice textul: "Lucian Isar... ar fi cerut avantaje personale de la un mare investitor american..."
  • +25 (25 voturi)    
    Alte informari.... (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:36)

    Johanis [utilizator]

    despre cumnatul, sora, mama premierului s-or fi emis informari?
  • +35 (37 voturi)    
    Mda , (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:38)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    zici ponta si tragi apa . Dintre toti penalii , unii chiar condamnati din ”cel mai cinstit guvern” individul a avut ”informări de la institutiile de specialitate ale statului ” DOAR despre Isar . Si a tăcut 4 ani si a iesit să croncăne tocmai azi .
    • +14 (14 voturi)    
      Pai se apropie funia de par ! (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:53)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      Daca au ajuns la Isar, de aici la domnu' Ponta mai e un pas !
    • +3 (5 voturi)    
      daca (Miercuri, 10 februarie 2016, 19:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      e adevarat ("adevar" = ceva total necunoscut mitomanului tonta) ca a fost instiintat, de ce a tacut atata amar de vreme? "incaltati-l pe tonta pentru tainuirea faptelor si a faptasului.
  • -23 (35 voturi)    
    stranger than fiction (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:39)

    Mazeta [utilizator]

    De obicei investitorii americani sunt cei care cer avantaje de la miniştrii români. Acum înţeleg că a fost invers.
    • +1 (5 voturi)    
      Si te miri? (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:43)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Hmmmmm.
      • -1 (5 voturi)    
        Dragule, (Miercuri, 10 februarie 2016, 17:17)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Lucian Isar are destui bani incat sa nu aiba nevoie de avantaje de la "Americani" sau mai stiu eu de la cine.
    • +2 (4 voturi)    
      la voi, (Miercuri, 10 februarie 2016, 19:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la moskva, asa i-ati invatat pe prezumtivii investitori americani?
      aoleu, am gresit. la voi la rusi, doar putin investeste, ptiu, era sa zic "ciubuceste".
    • 0 (0 voturi)    
      Mda, Gmazete (Joi, 11 februarie 2016, 0:51)

      Dacii [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Avantaje zis aici frumos. O sa se afle si despre asta, fi fara griji "inteleptule".
  • +15 (17 voturi)    
    Deci cam asa merge: (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:39)

    Spirt [utilizator]

    Unii mari, sa zicem Google vor sa intre in Romania. Apar baietii "destepti" (dementi) care le cer spaga pentru a le fi platit impozit pe profit si pe salarii si pentru a mari numarul de angajati.
    Atunci Google zic, da, si se fac ca platesc impozit pe profit si salariile le dau prin insulele Cayman, unde nu platesc impozit pe salariu. Iar cei care ar trebui sa-i scuture (statul) nu-i scutura ca au protectie de la baiatul "destept".
    Daca vrea un roman sa faca Roogle vin flacaii si-i pun piciorul pe gat inca inainte de a se naste!
    Dar noi vietuim intr-o economie de piata.
    Dar cine este mai bun ramane pe piata!
    Concurenta este corecta!
    Serviciile sunt tot mai bune pentru ca exista concurenta
    Progresul stiintific vine din concurenta si consum.
    B S !!!
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta ne spunea că are cel mai cinstit Guvern. (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:42)

    asavreau [utilizator]

    Să continuăm cu cel mai cinstit Guvern lăudat de Ponta.Șova,Fenechiu,Dragnea,Plumb,Câmpeanu ori au drumul pavat spre pușcărie,ori sunt în pușcărie.Ponta le pavează drumul unora,să poată face o ședință de guvern din pușcărie.
    • +3 (3 voturi)    
      LOL (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:24)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Si creq tu chiar l-ai crezut, nu? Mai ales cu asa "oameni" (sincer eu nu pot numi scursurile alea oameni) in guvern :)))))))
  • +4 (6 voturi)    
    fum fara foc nu se poate; cine minte? (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:47)

    mnicku [utilizator]

    mincinosul de serviciu, fostul ministru potential corupator ori ambii ?

    Daca mincinosul de serviciu stia de tentativa de coruptie a lui Isar si nu a sesizat organele de ancheta se numeste complicitate la infractiune (alt dosar penal pt mincinos).

    Personal n-am incredere in nici unul dintre ei, insa sper ca DNA va face curatenie.
  • +5 (7 voturi)    
    "Crin Antonescu l-a contrazis insa imediat " (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:57)

    DanCris [utilizator]

    Ar trebui prezentata declaratia lui Antonescu : "Este adevărat că, la un moment dat, a formulat asemenea acuzaţii, mi-a spus mie că asta consideră domnia sa că s-a întâmplat. Nu mi-a dat niciun indiciu, nu mi-a spus, cu atât mai puţin nu mi-a arătat că este vorba de vreo informare din partea unei instituţii a statului. Pur şi simplu, acuzaţii".
    Se face acum ca nu stia dar este evident ca Ponta nu putea sa-i spuna explicit ca are informatia de la autoritati , ca acum era iarasi pe la DNA pt. divulgare secrete de serviciu. ..
  • +6 (8 voturi)    
    de ce e in stare ponta (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:01)

    de-departe-vin [utilizator]

    asta e ca sa vedem ce e ponta in stare sa faca! in timpul asta, ciolos isi bate capul cu programe prin care sa scoata saracii romaniei din starea in care i-a adus guvernarea iresponsabila a lui ponta. vedeti, auziti si comparati. pe cine credeti?
  • +6 (6 voturi)    
    bun asa (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:02)

    alt daniel [utilizator]

    si unde a ajuns spaga, daca pe Isar l-ati sarit din schema?
    sau vrei sa spui ca nu s-a mai dat nicio spaga?
  • +16 (16 voturi)    
    Victoras ce se mai aude cu plagiatul si CETurile? (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:03)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Bine ca s-a trezit si asta sa vb....da' de plagiat si de anchetele cu contractele de prestari servicii de consultanta juridica neprestate niciodata ce se mai aude, breh?
    Acum, legat de Isar, daca se conforma, Alinuta are o mare pb de imagine (nu ca nu avea deja si altele). Si cum e pusa de KIWI acolo sa isi subordoneze prin ea PNLul nu pot sa nu ma intreb ce "mesaj" i se transmite lui (indirect) prin aceasta ancheta?! Pe cine a deranjat oare?
  • +14 (16 voturi)    
    CURIOSU' (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:58)

    iodixit [utilizator]

    am si eu o intrebare: de ce ponta n-a informat dna-ul atunci, direct? dac-o facea, imi scoteam palaria, dar asa... ramine cum am stabilit! despre ponta!
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Ponta. (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:51)

    ouyang [utilizator]

    Mai arata-ne cat de util ai fost tu in guvern. “Stiam ca-i infractor dar am tacut malc.” Ti-ai meritat salariul. Iti meriti din plin si anii ce vin cu restu’ salariilor capusate cu amicu Sova. De spagi nici nu vorbim. 500 mil euro facute cado din bani publici nu pleaca fara sa se intoarca macar 10 la suta.
  • +3 (3 voturi)    
    Obstructionarea Justitiei Pontanele? (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:44)

    Parzivall [utilizator]

    Asa Dottor mai rar.
  • +2 (4 voturi)    
    draga Poanta, (Miercuri, 10 februarie 2016, 17:14)

    Ponta [utilizator]

    Ca si Premier ai fost cea mai mare catastrofa din istroia Romaniei. poate tu te mandresti cu asta.
    Daca vei dori sa te compare cu Lucian Isar vreodata (il cunosc foarte bine intrucat am lucrat cu el) ai extraordinary de mult de invatat. Nu te ridici nici macar pana la nivelul gleznei acestuia.
    Lucian poate fi foarte arrogant daca vrea dar borfas nu a fost niciodata.
    Tu da Pontica te-ai nascut borfas dar el nu.
    Tu poti intra la parnaie cu varf si indesat intrucat mai mult ai distrus decat ai cladit in Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    Complice la infractiune, prin tainuire? (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:58)

    XtrO [utilizator]

    Daca intr-adevar domnul Ponta a stiut inca de acum 4 ani de aceasta infractiune, de ce a tacut pana azi? Oare, in calitatea dumisale de Premier al Romaniei, nu avea OBLIGATIA ca, in momentul cand a aflat despre aceasta infractiune si a avut si probele necesare, sa anunte imediat organele de cercetare? Daca e asa, inseamna ca domnia sa a tacut ca suina in papusoi, devenit complice la aceasta infractiune, prin tainuire. Domnule Ponta, sunteti obligat sa lamuriti aceasta problema urgent, doar sunteti procuror si ar trebui sa stiti asta.
  • +1 (1 vot)    
    deci (Joi, 11 februarie 2016, 3:38)

    gopo111 [utilizator]

    esti complice, sau asteptai sa vezi care e suma pe care o cere si intrai pe fir sa iti iei partea, cit mai sta hotul asta in libeertate? de ce nu pune mina dna pe el ca deja au destule sa il bage pt citiva ani buni