Ministrul Educatiei trimite o echipa de control la Colegiul Tudor Vianu din Capitala: Ma astept ca masurile sa sanctioneze si sa descurajeze astfel de comportamente ale cadrelor didactice

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:32 Actualitate | Esenţial

Adrian Curaj
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Adrian Curaj, a decis sa dispuna un control in regim de urgenta la Colegiul National "Tudor Vianu" din Capitala, pentru investigarea acuzatiilor care i se aduc unui cadru didactic din aceasta unitate de invatamant, se arata intr-un comunicat difuzat sambata de Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice.

"Consider ca analiza acestui caz extrem de grav trebuie sa tina cont de trei aspecte: incalcarea demnitatii elevului, nerespectarea deciziei Ministerului Educatiei cu privire la perioada de sustinere a tezelor semestriale, respectiv negocierea notelor, lucru totalmente inadmisibil. Ma astept ca masurile sa fie de asa natura incat sa sanctioneze si sa descurajeze astfel de comportamente ale cadrelor didactice", a declarat ministrul Adrian Curaj, citat in comunicat.

Ministerul reaminteste in comunicat ca, "potrivit articolului 31, alineatul 4 din Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar, personalului din invatamantul preuniversitar ii este interzis sa desfasoare actiuni de natura sa afecteze imaginea publica a elevului, viata intima, privata si familiala a acestuia".

Ministrul Adrian Curaj a cerut, de asemenea, tuturor inspectoratelor scolare judetene "sa adopte cele mai potrivite masuri de consiliere si indrumare, astfel incat spatiul scolii sa nu mai fie locul derapajelor de comportament in randul cadrelor didactice sau al elevilor", se mai arata in comunicatul citat.

Amintim ca un profesor de istorie de la alta scoala a relatat joi, pe Facebook, cum si-a umilit un profesor de matematica de la Colegiul Vianu elevii, invitandu-i sa se tarasca in genunchi daca vor un punct in plus la nota.

HotNews.ro a obtinut marturia unui parinte de la aceasta clasa, Luminita Macsim, care ne-a povestit cum sunt tratati elevii de catre profesorul de matematica Severius Moldoveanu si cum a decis sa isi mute fata in alta scoala.

Mai mult, Asociatia Parintilor din Colegiul National Tudor Vianu din Bucuresti a atras atentia, intr-un mesaj difuzat sambata, ca, din informatiile pe care le detine, "acest incident nu este izolat si tinde sa devina un fenomen, in special in unitatile scolare de elita".

"Desi nu exista si nu va fi cazul de nicio sesizare oficiala din partea elevului in cauza sau a parintilor sai, consideram ca evenimentul este grav si nu trebuie tratat "in nota obisnuita" a sistemului. (...) Clasarea incidentului si etichetarea lui drept "o gluma" nu face decat sa fie un indicator de rezultat pentru ceea ce se intampla de multi ani in sistemul scolilor de elita din Bucuresti si, posibil, la nivel national", afirma Asociatia de parinti.

Intre timp, conducerea Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti s-a autosesizat in acest caz. Ionel Florian Lixandru, inspectorul scolar general, a declarat vineri pentru HotNews.ro ca "ne-am autosesizat si vom trimite acolo o echipa de control. Am cerut si am primit o informare de la conducerea scolii, care ne-a confirmat ca, intr-adevar, despre Colegiul Vianu este vorba. Comisia va verifica ce s-a intamplat, probabil va vorbi cu elevii si cu profesorul. Colegii mei vor decide modalitatea in care se va desfasura acest control".

Inspectorul general a precizat pentru HotNews.ro ca "pana acum nu avem nicio reclamatie" primita cu privire la activitatea profesorului Severius Moldoveanu sau a scolii.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
5249 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    de observat (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:07)

    Mazeta [utilizator]

    Ministrul Curaj a stabilit deja vinovatul. Trimite o comisie de control să-i confirme concluziile.
    • +3 (5 voturi)    
      Învățământul este tabu! (Duminică, 7 februarie 2016, 11:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Semn că am avut multe păcate cât am fost elevi,păcate trecute cu vederea de profesori și acum nu îndrăznim să comentăm.Nu să sancționăm.Învățământul românesc este în multe situații plictisitor,obositor și fără rost.Evităm să discutăm despre asta și ne mirăm că ziua de mâine ne găsește nepregătiți.Fără supărare,trebuie să cerem dascălilor să ne pregătească pruncii pentru ziua de mâine și nu cu principii și obiceiuri medievale.Dacă discutăm,nu vrem să sancționăm,ci să atenționăm,să aducem cazul în discuție.Și un dascăl bun poate greși.Numai un prost nu ascultă sfaturile altcuiva.
    • +2 (8 voturi)    
      Mircea, fa-te ca muncesti... (Duminică, 7 februarie 2016, 17:05)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Trimite comisia la un liceu unde nu s-a intamplat probabil nimic, daca este sa luam de bune ultimile comentarii din presa. Si uite asa, nu trebuie sa se mai ocupe de doctoratele lui Ponta, Oprea, Toba si echipa de militieni scosi doctori de Oprea, caci e ocupat cu alte lucruri importante. Cand ne spune tov. Curaj ce a facut primii 15 ani dupa terminarea facultatii??? In CV, nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      da (Duminică, 7 februarie 2016, 21:41)

      Pink Z [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asa e, are deja stabilit vinovatul, la fel ca majoritatea comentatorilor de pe aici, din pacate.
  • +8 (24 voturi)    
    ce curaj subit (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:25)

    verdeata [utilizator]

    și-a descoperit dl Curaj față de cei mai mici! Dar nu și față de Pont, Oprea, Tobă și ceilalți plagiatori de partid și de stat. Pentru ăștia este dl Poltron
    • -3 (7 voturi)    
      Paiii (Duminică, 7 februarie 2016, 0:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

      Desi dupa parerea mea minisstrul a facut fix ce trebuia... sa duca decizia la universitatea care a dat diploma.. Sa zicem ca n-a avut curaj sa se ia de aia mari.

      In conditiile astea ce ar trebui sa faca? Sa nu ia atitudine la comportamnetul asta degenerat? Tu daca ai avea un copil de liceu, te-ai simti confortabil ca scoala sa-l invete ca daca vrea mai mult are optiunea sa se umileasca in public pentru a obtine asta?!?
      • -3 (5 voturi)    
        hmm (Duminică, 7 februarie 2016, 16:35)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Povestea asta se explica si prin prisma lipsei de coloana vertebrala a parintilor.
        Eu daca as avea un copil in situatia asta sigur l-as vedea pe profesor taras pe strada..ca asa e kama: se intoarce
  • -19 (29 voturi)    
    Karma (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:28)

    Gelu007 [utilizator]

    Propun sa fie demis de la colegiul "Tudor Videanu" (asta cu siguranta se va intampla), iar daca vrea sa nu i se interzica definitiv dreptul de a mai fi profesor sau invatator, sa se tarasca si el in genunchi in fata elevilor pe care i-a umilit astfel.
    • +5 (11 voturi)    
      Gresit!! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:40)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Am avea nevoie de multi altii ca el, pentru ca derbedeii de elevi sa devina oameni!!
      • -1 (7 voturi)    
        Sigur gresit (Duminică, 7 februarie 2016, 11:09)

        Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        Daca tu crezi ca prin abuz si violenta ca profesor inveti ceva un copil la varsta aia, esti o scursura a societatii, mi-e rusine sa te cunosc.
    • +2 (12 voturi)    
      Bietul elev! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:53)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Sa facem o petitie online prin care cerem protectia elevilor impotriva profesorilor! De ce tot ii chinuie pe elevii astia cu matematica???Auuzi, "in genunchi"!!! Umilire mai mare nici ca se poate. Mai bine ii scadea din teme si negocia un pret pentru a trece clasa, nu? La asta orice parinte mai inchidea un ochi! Nici n-ar trebui predata in scoli matematica!! Ce spun eu: nici scoli nu mai trebuie. Sa fie inchise toate si profii sa-si gaseasca job-uri pe unde-or putea. Cei mai buni si bravi profesori sunt parintii! Ei stiu mai bine ce e nevoie pentru odrasle: DISTRACTIE LA MAXIM!!
      P.S.: Stiu ca elevul a fost umilit, stiu ca ceea ce a facut profesorul este dincolo de psihopedagogie si deontologie profesionala, dar m-am saturat de miorlaielile elevului indolent, lenes si mincinos. Sau de apologia acestuia in RO. Prea multi rasfatati, neobisnuiti cu munca si isterici!
      • +4 (6 voturi)    
        Petitie (Duminică, 7 februarie 2016, 11:16)

        Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Am fost si eu la scoala. Sa-ti spun cum a fost: cand eram de nota 10 toti ma pupau in cur, nu ma bucuram, ca mintea ma duce mai mult de atat, insa cand am gresit odata si am luat 6, mi-au sarit in cap toti, de parca il omorasem eu pe Isus, si de atunci 7 a fost nota mea, m-au scos din sarite cu asteptarile lor, puteam mai mult dar pe atunci notele nu contau in viitor. Si asa am stat linistit, am invatat pentru mine, nu pentru nota, profesrii imi dadeau 7 - 8 si erau multumiti. Eu insa invatam de 10, nu pt nota, ci pentru mine. Si ca idee, stateam in randul de la usa la mijloc, in a 2-a banca. Aveam un coleg de banca foarte inalt, care stia cum sa copie de la mine. Cand puneam eu punct, dupa 10 secunde tot randul punea punct. Faptul ca am stiut ceva nu am tinut numai pentru mine, intotdeauna am vrut ca si restul lumii sa stie.
    • -4 (8 voturi)    
      Asa ar trebui (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:01)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Asemenea specimene n-au ce cauta in invatamant.
    • +23 (29 voturi)    
      Stirea se pare ca este falsa.... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Cititi comentariul din Adevarul. O minciuna a fost preluata si umflata de presa in goana dupa senzational. Un elev se pare ca s-a dus fix 1 metru in genunchi spre profesor sa-i mareasca nota, dar a fost initiativa excentrica a elevului iar nota a ramas neschimbata. ///
      • +3 (7 voturi)    
        Daca au mintit (Duminică, 7 februarie 2016, 3:08)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Pot fi actionati in justitie si sa li se ceara daune.
        • +3 (3 voturi)    
          nu e chiar asa simplu (Duminică, 7 februarie 2016, 17:50)

          IoanaTao [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Doamna Veroiu crede ca oamenii seriosi ar trebui sa se plimbe prin tribunale, sa se judece cu cei care inventeaza minciuni despre ei...
          Asta se intampla doar in cazul figurilor publice, care au mult de pierdut de pe urma acestor calomnii, care au bani si avocati care sa se ocupe cu lucrurile astea.
          Dar un profesor de matematica poate nu are bani si timp de pierdut cu asta.

          In plus, nu orice minciuna e incadrata legal la "calomnie" si nu ai dreptul la daune pentru orice minciuna. Hotnews poate spune ca ei nu au preluat decat o declaratie de pe facebook.

          Corect ar fi ca hotnews sa publice si dezmintiri, odata ce ancheta va demonstra ca profesorul nu i-a cerut elevului asta si ca nu i-a modificat nota.
          Dar dezmintirile cine le va citi?
          De-astea nu poti sa publici stiri din zvonuri, petru ca un zvon fals poate face mult rau.
      • -5 (5 voturi)    
        1 metru (Duminică, 7 februarie 2016, 7:45)

        Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Vad ca am numai minusuri, sa iti raspund, elevul ala banui ca nu e cel mai bun, idea este ca orece profesor, ca idee, este acolo ca sa invete copiii ceva, cand acel ratat invata copii ca el e zeu, multe se scimba. Mi se pare OK ca ratatii sa se simta asa.
    • +3 (5 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:45)

      dece [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      eu zic sa propui sa ii se taie capul!
      oricum, al tau sta bine infipt intre umeri!
      daca pleaca/e demis profesorul de mate, mai multi elevi pleaca din vianu!
      pericolul ar fi sa plece si profii care raman fara elevi, iar la toamna sa devina si vianu un fel de franklin sau eliade!
    • +3 (7 voturi)    
      Dar verificarea "integritatii" elevului ? (Duminică, 7 februarie 2016, 4:35)

      VasileChirila1 [anonim] i-a raspuns lui Gelu007

      S-arputea ca "eleul" sa fie unul dintre cei care isi bat joc de profesori, de munca lor si de scoala . De unde se stie ca respectivul tanar u a "regizat" toata "scena"pentru a-l denigra pe profesor si pentru "a se da mare" in fata colegilor lui. Asteptam sa se intample la fel ca in cazul jurnalistei belgiene, alegand protejarea FARSORILOR in detrimentul cadrelor din invatamant ? Ce au de spus colgii profesorului (cadrele didctice din scoala), dar si elevii care vor sa invete in conditii optime, fara a fi abuzati de "nastrusnici"?
  • +6 (8 voturi)    
    Si la Ponta cand trimiteti? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:21)

    CititorulComentator [utilizator]

    Stiti dvs. cu plagiatul etc...de care va faceti ca ploua.
  • +8 (12 voturi)    
    Băi frate ... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:16)

    LianBerthold1 [anonim]

    .... băi Hoțnews, v-ați făcut de cacao uploadînd și sprijinind o știre despre un eveniment fals, și acum toooot o țineți ca gaia-mațu, și l-ați implicat și pe prostul ăla de Curaj?!?
  • +25 (33 voturi)    
    tupeu macsim (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:46)

    marcelpanciu [utilizator]

    Observ ca, in loc sa va cereti scuze pentru publicarea unor minciuni preluate de pe facebook fara o minima verificare, persistati in a-l denigra pe respectivul profesor. Asta in timp ce alte publicatii au demontat deja diversiunea si au aratat ca toate "marturiile" acuzarii provin dintr-o singura sursa, si anume mama unei eleve nemultumite de notele ei. E amuzant ca s-a bagat in ciorba si Curaj (ciinele cel fricos de la ministerul educatiei), sper sa fie o lovitura de imagine si pentru el.
    • -7 (9 voturi)    
      adevarul din adevarul? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 23:41)

      adeh [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Adevarul spune ca a vorbit cu niste elevi. Nu da nume, nu citeaza pe nimeni. Asa ca, de ce este mai credibil???
      Poate a fost doar o gluma proasta, dar, problema de fond ramane: anumiti profesori, care au cativa olimpici pe la clase, au senzatia ca sunt atat de importanti, incat ceilalti elevi nu mai conteaza. Lucrarile, tezele, sunt la nivelul olimpicilor, nu la nivelul clasei (de multe ori, clase de copii exceptionali, dar nu olimpici). Un profesor adevarat lucreaza cu toti copiii, nu numai cu olimpicii.
      Olimpicii, de fapt, sunt olimpici in primul rand datorita talentului lor deosebit, a muncii lor si apoi datorita parintilor care ii dau la meditatii.
      Ne tot mandrim cu olimpicii si uitam ca trebuie sa acordam atentie tuturor copiilor
    • 0 (4 voturi)    
      Pai cine trebuie sa investigheze situatia (Duminică, 7 februarie 2016, 3:09)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Falsa sau adevarata, Raed Arafat?
      • +2 (2 voturi)    
        care situatie? (Duminică, 7 februarie 2016, 20:00)

        IoanaTao [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        care situatie?
        exista vreo plangere din partea victimei sau a vreunui martor ocular?

        daca mi se nazare mie sa comentez pe facebook ceva despre un profesor, se va trimite o comisie sa-l ancheteze?
  • +19 (23 voturi)    
    Cind? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cind trimite o echipa sa controleze doctoratele false, plagiate, de la acacdemiile securiste ale Androneascai? Invatamintul romnesc e o cloaca de nedescris - iar acest ministru e un paipitzoi cu aere de tehnocrat care continua sa slujeasca mafiile securisto-comuniste
  • -1 (7 voturi)    
    Tovarăși... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:48)

    Paganelis [utilizator]

    ... dezinformatori de la HotNews: văd că a reapărut cenzura și manipularea! N-aș fi crezut că tocmai aici, dar... asta e viața! Intru, cam de 10-12 ani pe aici. Am mai postat un comentariu și nu a apărut. Precizam atunci că dezinformați și că informațiile nu au fost verificate din cel puțin două surse independente. Ați mai omis și altele... Dacă nici acesta nu apare până mâine, v-am șters din viața mea definitiv și irevocabil! Probabil că nu veți posta nici acest comentariu, dar, sigur, îl veți citi (înainte de a-l șterge)!

    P.S. Am știut eu de ce nu v-am salvat site-ul niciodată la „favorite”. Chiar nu ați fi meritat! Să vă fie rușine!
  • +5 (7 voturi)    
    antepronuntare (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 23:57)

    bogdanenescu [utilizator]

    Nu e logic să trimiţi controlul şi să spui:

    "Ma astept ca masurile sa sanctioneze si sa descurajeze astfel de comportamente ale cadrelor didactice"

    Adică l-ai trimis cu concluzia deja dată, nu?

    Păi, controlul însuşi o să decidă dacă a fost un "comportament" incorect al cadrelor didactice, sau nu.

    Mă aşteptam ca, măcar din partea unui ministru, astfel de gafe să nu se întâmple.
    Mă refer, desigur, la antepronunţare.
  • +8 (12 voturi)    
    Sunteti de toata jena... (Duminică, 7 februarie 2016, 4:13)

    DragosNegoitescu [anonim]

    Deja se stie toata povestea. De ce continuati sa terfeliti imaginea unui profesor nevinovat ? Cat v-a platit Luminita Maxim ca sa-i faceti reclama scolii de doi lei pe care o conduce ?
  • +3 (7 voturi)    
    D-ul Curaj (Duminică, 7 februarie 2016, 8:51)

    Stef_and [utilizator]

    Este asa cum l-a lasat al de Sus, minte cat de un doctorat de SRI, adica exact cat Ponta, Oprea si ceilalti.
    Nu inteleg de ce se baga in seama!
    Acolo unde ar fi nevoie nu are Curaj- sa ia academia lui Oprea la puricat...
    Se leaga de profesorii cu rezultate!!
    • +4 (6 voturi)    
      Calul care trage tot el e batut! (Duminică, 7 februarie 2016, 13:42)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Daca vreun om destoinic si bun in meseria lui a facut vreo greseala sau a comis vreun mic act controversat, este tinta urii tuturor celora carora nu le place munca autentica si trebuie coborat de pe soclu, tavalit, eventual impuscat in piata publica drept exemplu. Sa nu mai incerce nimeni sa fie mai bun fara acceptul gloatei!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Ma refeream la proful de mate, (Duminică, 7 februarie 2016, 14:09)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        nu la ...Curaj!!
  • -1 (1 vot)    
    responsabilitate si echilibru (Duminică, 7 februarie 2016, 18:40)

    Verinica [utilizator]

    Realitatea este suma perceptiilor fiecarui invidivid.Din acest liceu an de an la olimpiada nationala de matematica sunt in primi 10 pe tara cel putin un elev de la clasa a-V-a pana la clasa a -XII-a.Cu siguranta ca si profesorul acuzat ca a spus si a facut zilele acestea a avut un aport la aceste reusite constante ale acestui liceu.

    Ne pricepem de minune noi ca romani sa distrugem din interior tot ceea ce da rezultate bune prin promovarea doar a ceea ce credem noi ca e interesul propriu in loc sa gandim cu responsabilitate atat la interesul individual dar si la cel general(dpmdv asta sa intamplat cu intreaga tara dupa revolutie).

    Nu accepti sau nu poti sa faci fata unui anumit mod de a lucra pleaca si punct dar nu arunca cu noroi netinad cont si de interesul tuturor celor implicati in viata de zi cu zi a liceului Tudor Vianu.Punctual nu spun ca nu o fi o doza de adevar in ceea ce sa intamplat cu acel elev,dar sa nu uitam ca pana si Maximilian Robespierre a murit cu dreptatea in mana atunci cand o dus-o la extrem...si in nici un caz nu putem spune ca asta e modul de a lucra a acestui profesor.Sa fim seriosi!!!!

    Asta este cel lipsa de respect,respectul insemnand ca ai libertatea de a spune si face tot ce vrei dar totodata sa intelegi ca libertatea ta se termina acolo unde incepe liertatea celorlalti.
  • -2 (4 voturi)    
    Eu am pățit-o (Duminică, 7 februarie 2016, 21:52)

    dezabuzatul [utilizator]

    Ca elev, am fost terorizat de o tipă, țineți-vă bine, tot de mate. De la un liceu celebru într-un oraș de provincie. Nici nu ne-ar fi trecut prin cap să cârâim, că eram toți terorizați. Madama avea diplome, pile la nivel înalt. Făceam pregătiri în paralel, cu ea ca să nu am probleme, cu altcineva să știu mate. Dacă i-ar trece cuiva prin cap să spună ceva (mă refer la actualii elevi), s-ar strânge imediat sute de semnături. Așa că e bine mersi, directoare, mare premiantă, vedetă. Vai de capul copiilor ălora care fac acum cu ea.
  • -2 (2 voturi)    
    respect nu linsaj mediatic Hotnews (Duminică, 7 februarie 2016, 22:35)

    Verinica [utilizator]

    Realitatea este suma perceptiilor fiecarui invidivid.Din acest liceu an de an la olimpiada nationala de matematica sunt in primi 10 pe tara cel putin un elev de la clasa a-V-a pana la clasa a -XII-a.Cu siguranta ca si profesorul acuzat ca a spus si a facut zilele acestea a avut un aport la aceste reusite constante ale acestui liceu.

    Ne pricepem de minune noi ca romani sa distrugem din interior tot ceea ce da rezultate bune prin promovarea doar a ceea ce credem noi ca e interesul propriu in loc sa gandim cu responsabilitate atat la interesul individual dar si la cel general(dpmdv asta sa intamplat cu intreaga tara dupa revolutie).

    Nu accepti sau nu poti sa faci fata unui anumit mod de a lucra pleaca si punct dar nu arunca cu noroi netinad cont si de interesul tuturor celor implicati in viata de zi cu zi a liceului Tudor Vianu.Punctual nu spun ca nu o fi o doza de adevar in ceea ce sa intamplat cu acel elev,dar sa nu uitam ca pana si Maximilian Robespierre a murit cu dreptatea in mana atunci cand o dus-o la extrem...si in nici un caz nu putem spune ca asta e modul de a lucra a acestui profesor.Sa fim seriosi!!!!

    Asta este cel putin lipsa de respect,respectul insemnand ca ai libertatea de a spune si face tot ce vrei dar totodata sa intelegi ca libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celorlalti.
    • +1 (1 vot)    
      nu zau ? (Duminică, 7 februarie 2016, 23:55)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Verinica

      Ce mi-au mai placut mie filmele "Cuibul de viespi", "Secretul lui Bachus" sau "Liceenii".
      Cum de or fi indraznit astia sa-l condamne pe Columbeanu pentru pedofilie cand a facut atatea lucruri bune si atatia oameni fericiti cu filmele lui ?
  • -1 (1 vot)    
    Demnitate (Luni, 8 februarie 2016, 4:50)

    constan [utilizator]

    Ce om este ala(la varsta de 16 ani nu-i un copilas) care este in stare sa se tarasca in genunchi pentru o nota ,in fata intregii clase?Daca individului nu i-a fost rusine parintii lui nu se gândesc ca acel copil cu educatia si mentalitatea lui este opera lor? Acest copil este purtator al mentalitatii parintilor,face ce a vazut si auzit in casa de când a deschis ochii.Cu putin ,, noroc,, acest tanar poate ajunge in primul pluton al plagiatorilor din democratia noastra
  • +1 (1 vot)    
    admitere (Luni, 8 februarie 2016, 8:40)

    Vlad123 [utilizator]

    Problema este cu modalitatea gresita prin care se fac inscrierile la liceu.
    Corect ar fi sa se dea examen de admitere. nu este normal sa ajunga copii slabi la matematica la colegii unde se pune accent pe stiintele exacte. Si viceversa este adevarat. Sunt copii care exceleaza la materiile umaniste si care ajung la liceele axate pe stiinte exacte. Mai mult, mai conteaza si 25% din media obtinuta la toate materiile in clasele 5-8. nu este corect nici acest lucru. Stim cu totii cat de usor de dau notele si pe ce criterii in clasele 5-8. sa nu se mai mire ca ajung copii slab pregatiti in licee de top.
  • +1 (1 vot)    
    controla-m-as si n-am cum (Luni, 8 februarie 2016, 9:08)

    mihaiionescu2 [utilizator]

    Faina treaba cucontrolul ! Dar de ce numai la acel liceu ? Sa purceada controlul domnului ministru la oricare liceu promotor de olimpici, sa vada cam care este respectul fata de programa scolara a domnilor profesori aferenti materiilor stralucit reprezentate la olimpiade. Mai pe scurt: daca elevii materiilor respective, altii decat cei medaliati, beneficiaza de ceea ce domnii profesori ar fi trebuit sa le predea si lor. Pentru claritate: programa scolara este obligatorie ! Performanta peste ceea ce este inscris in programa este benevola. Nu vad de ce un copil ar beneficia de mai putina atentie didactica, doar pentru ca are "privilegiul" de a avea un coleg olimpic ? Nu are si el dreptul sa-i fie predata materia asa cum de altfel prevad si normele ?
    Sa presupunem ca dl ministru nu stie acest cost al performantei olimpice ? Nu, nu ar trebui sa presupunem. Mai degraba presupunem ca