Bogdan Licu: Preiau ca interimar functia de procuror general/ Nu am primit niciun sfat de la Tiberiu Nitu si in general sfaturile mi le dau singur

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2016, 20:25 Actualitate | Esenţial

Bogdan Licu
Foto: Hotnews
Bogdan Licu, prim adjunct al procurorului general, preia interimatul Parchetului General dupa ce Tiberiu Nitu si-a dat marti demisia. Intrebat ce va face cu dosarul fostului ministru de Interne, in conditiile in care Bogdan Licu si-a facut doctoratul cu profesorul universitar Gabriel Oprea si este suspectat ca si-a plagiat teza, acesta a precizat ca dosarul va fi trimis la DNA sa isi urmeze cursul, fie de el fie de adjunctul Codrut Olaru. In ceea ce priveste acuzatiile de plagiat,  procurorul general interimar a refuzat sa comenteze subiectul, aratand ca sunt institutii abilitate care verifica.

"Voi prelua, conform regulamentului de ordine interioara, ca interimar functia de procuror general", a anuntat Bogdan Licu marti seara, dupa anuntul demisiei lui Tiberiu Nitu.

Licu a precizat ca demisia a fost unilaterala si ca a aflat de ea dupa ce anuntul s-a facut public.

"Este o institutie care functioneaza, nimeni nu este de neinlocuit", a precizat Licu, adaugand ca va continua sa lucreze in vederea indeplinirii prioritatile stabilite in urma cu 3 ani si ca in perioada urmatoare vor urma mai multe bilanturi.

"Eu sper ca interimatul sa fie cat mai scurt si sa avem cat mai curand un procuror general", a adaugat Licu. Intrebat daca vede o posibila numire a sa in fruntea institutiei, Licu a raspuns negativ.

Intrebat ce va face cu dosarul fostului ministru de Interne, in conditiile in care Bogdan Licu si-a facut doctoratul cu profesorul universitar Gabriel Oprea si este suspectat ca si-a plagiat teza, Licu a raspuns: "Il voi trimite la DNA sa isi urmeze cursul, eu sau dl adjunct Olaru".

In ceea ce priveste acuzatiile de plagiat si cum afecteaza ele imaginea institutiei, procurorul general interimar a afirmat ca "n-are rost sa comentez acest subiect. Sunt institutii abilitate care verifica."

Intrebat despre problema deplasarilor cu coloana oficiala, Licu a afirmat ca nu a discutat acest subiect cu fostul procuror general.

"Nu am primit niciun sfat si in general sfaturile mi le dau singur", a mai afirmat Licu intrebat daca Tiberiu Nitu i-a dat vreun sfat inainte de a parasi functia.


Citeste mai multe despre   









3558 vizualizari
  • -5 (11 voturi)    
    sfaturile mi le dau singur (Marţi, 2 februarie 2016, 20:59)

    GeorgeT [utilizator]

    Arogant, destept, sau amindoua ..
    • +20 (20 voturi)    
      :) (Marţi, 2 februarie 2016, 21:19)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Arogant si atat probabil! Omul destept are oricand nevoie de sfaturi!
      • +6 (6 voturi)    
        arogant, plin de sine... (Miercuri, 3 februarie 2016, 0:21)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

        Un om inteligent este, de obicei modest, nici nu realizeaza ca este inteligent, sunt cei de pe margine care vad asta.
        Iar oricine, oricat de inteligent este, nu poate sa duca lipsa de sfaturi. Un sfat bun este oricand bine venit.
        Individul ori nu stie ce vorbeste, adica nu are semnificatia exacta a spuselor proprii, ori este prostut dotat cu apendicele specific - fudulia.
    • +12 (12 voturi)    
      Daca si-a facut doctoratul ... (Marţi, 2 februarie 2016, 22:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      ..la nea Oprea, e clar cat de destept e.
    • 0 (0 voturi)    
      ca si pe aci (Miercuri, 3 februarie 2016, 9:45)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Niste 'destepti' nu au inteles "..."
  • +12 (12 voturi)    
    De unde ii gasiti pe astia? (Marţi, 2 februarie 2016, 21:57)

    CititorulComentator [utilizator]

    Auzi la el, sfaturile si le da singur, cata prostie si aroganta. Aroganta isi are locul ei in anumite cazuri dar aici vorbim de prostie.
  • +4 (4 voturi)    
    Din lac in put. (Miercuri, 3 februarie 2016, 1:39)

    ursut [utilizator]

    Pai nu mai bine ramanea nitu?
    • +1 (1 vot)    
      Normal ca le stie pe toate, (Miercuri, 3 februarie 2016, 7:46)

      Popcorn [utilizator] i-a raspuns lui ursut

      doar si-a dat doctoratul sub indrumarea marelui carmaci, generalul Izmana:

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20390210-exclusiv-treilea-plagiat-coordonat-gabriel-oprea-bogdan-licu-prim-adjunct-procurorului-general-romaniei.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Hoția și fudulia. (Miercuri, 3 februarie 2016, 8:56)

    asavreau [utilizator]

    Cât de sus au ajuns în instituțiile statului!Ce au reușit să facă Ponta,Antonescu și USL-ul lor!Numai netrebnici au pus la conducerea unor instituții.Șantajabili.Auzi,procuror,de profesie jurist și își face doctoratul sub coordonarea unui izmenar la Academia de Informații.Și neapărat Academie,că toți cei cu fudulii de nu se mai încap numai la academii din ăstea lucrează.Chiar nu înțeleg de ce nu-i spune Școala Superioară de Informații?Ar normal și de bun simț.Or fi mulți profesori ca Oprea pe acolo?Și d-l Bogdan Licu,de ce nu și-a făcut doctoratul la Facultatea de drept?Că nu-i academie?