UPDATE New York Times: SUA fortifica estul Europei pentru a-l descuraja pe Vladimir Putin / Romania, Ungaria si tarile baltice ar putea gazdui armament greu si vehicule blindate

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2016, 16:05 Actualitate | Esenţial

Militari NATO
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Presedintele SUA, Barack Obama, intentioneaza sa majoreze substantial amplasarea de armament greu, vehicule blindate si alte echipamente NATO in Europa centrala si de est, cu scopul de a descuraja Rusia in ceea ce priveste noi agresiuni in regiune, scrie New York Times.
  • UPDATE Declaratia presedintelui Barack Obama privind o crestere de 4 ori a bugetului Initiativei de Reasigurare Europeana (sursa: Ambasada SUA)
"De la inceputul agresiunii Rusiei impotriva Ucrainei in urma cu aproape doi ani, Statele Unite au luat masuri decisive si sustinute pentru a-i asigura pe aliatii nostri si pentru a intari capacitatile de aparare colectiva ale NATO, in lumina unui mediu de securitate european in schimbare. In cadrul Initiativei de Reasigurare Europeana (ERI), am crescut prezenta militara americana in Europa; am desfasurat exercitii bilaterale si multilaterale suplimentare; am imbunatatit infrastructura militara americana si aliata in Europa; am prepozitionat mai multe echipamente americane in Europa; si am intensificat eforturile de a construi capacitatile si interoperabilitatea aliatilor si partenerilor. ERI a oferit fonduri pentru Operatiunea Atlantic Resolve, prin care fortele SUA au mentinut o prezenta aeriena, maritima si terestra persistenta in Europa Centrala si de Est. Impreuna cu aliatii nostri, Statele Unite au luat masuri importante pentru punerea in aplicare a planului de pregatire Readiness Action Plan, un pachet de masuri pentru a-i asigura pe aliati si pentru a adapta NATO la necesitatile sale militare pe termen lung, convenite la Summit-ul din Wales din 2014 in urma pozitiei agresive luate de Rusia la periferia Aliantei.

Acesti pasi au fost cu totii necesari, dar ei nu sunt suficienti. Alianta mai are mult de lucru. Pe masura ce ne apropiem de Summit-ul NATO din 2016 de la Varsovia, este clar ca Statele Unite si aliatii nostri trebuie sa faca mai mult pentru a avansa apararea noastra comuna in sprijinul unei Europe intregite, libere si in pace. De aceea, astazi Administrare mea a anuntat o crestere de patru ori a fondurilor ERI pentru anul fiscal 2017. Nivel ERI de finantare de 3,4 miliarde dolari va permite Statelor Unite sa consolideze pozitia militara robusta pe care o avem in Europa si sa imbunatateasca capacitatea noastra de a ne respecta angajamente asumate fata de membrii NATO prin articolul 5. Acesta ar trebui sa faca clar ca America va sta ferm alaturi de aliatii sai in apararea nu doar a teritoriului NATO, dar si a principiilor comune ale dreptului si ordinii internationale.

Acesta este un moment provocator si important pentru NATO, o piatra de temelie a securitatii transatlantice, care este chemata din ce in ce mai des pentru a fi o piatra de temelie a securitatii globale. NATO evolueaza in mod necesar pentru a satisface o serie de provocari, nu doar la est, ci si la sud, unde razboiul civil si statele esuate continua sa alimenteze migratie in masa si a terorismul. Toti cei 28 de aliati NATO sunt membri ai coalitiei Anti-Stat islamic, iar aliatii si partenerii NATO trebuie sa continue sa lucreze impreuna pentru a sprijini Fortele de Aparare Nationala si de Securitate Afgane. Aceasta solicitare bugetara asigura ca Statele Unite este pregatit sa isi indeplineasca angajamentele din cadrul NATO, si ar trebui sa fie un memento ca fiecare aliat trebuie sa alocere in mod util resurse apararii si sa investeasca in capacitatile de care are nevoie Alianta noastre.
"

Printre tarile unde ar putea fi amplasate echipamentele si fortele suplimentare se numara Ungaria, Romania si tarile baltice, potrivit unor oficiali din Pentagon citati de marele cotidian american.

La ce vor folosi fortele americane aceste fonduri sporite consistent? Pentru mai mult echipament de lupta pre-pozitionat, pentru mai multe trupe trimise prin rotatie in tarile de la frontiera de Vest, pentru mai multe exercitii si antrenamente in comun cu armatele europene, potrivit unui comunicat al Pentagonului.

Cinci sunt marile provocari carora le raspunde acest buget al Apararii, potrivit unui comunicat: agresiunea Rusiei in Europa, ascensiunea Chinei in zona Asia - Pacific, Coreea de Nord, Iranul si lupta impotriva terorismului (mai ales ISIS).

"Este un semn urias de angajament in descurajarea Rusiei si in intarirea aliantei si a parteneriatului cu tari precum Ucraina, Moldova si Georgia", a afirmat Evelyn N. Farkas, care pana in octombrie a asigurat conducerea la Pentagon a departamentului pentru politici in ceea ce priveste Rusia si Ucraina.

"Este un raspuns pe termen lung fata de un mediu de securitate care s-a schimbat in Europa. Reflecta o noua situatie, in care Rusia a devenit un actor mai dificil", a precizat un oficial de rang inalt al administratiei americane.

Secretarul american pentru Aparare Ash Carter a afirmat marti ca Pentagonul doreste sa obtina un buget de 582,7 miliarde de dolari in urmatorul an fiscal si isi va schimba prioritatile de cheltuieli pentru a reflecta un nou mediu strategic marcat de ascensiunea Rusiei si a gruparii teroriste Stat Islamic, potrivit Reuters.

Carter, care a sustinut un discurs la Economic Club of Washington, a precizat ca se urmareste o reorientare a cheltuielilor pentru a viza cele cinci mari provocari cu care se confrunta SUA: Rusia, China, Coreea de Nord, Iranul si Stat Islamic.

"Mediul securitar de azi este schimbat in mod dramatic fata de cel in care am trait in ultimii 25 de ani si acest lucru cere noi modalitati de gandire si de actiune", a spus Carter.

Bugetul consacrat apararii in 2017 prevede cvadruplarea la 3,4 miliarde de dolari a sumelor alocate pentru intarirea fortelor americane in Europa, potrivit lui Ash Carter.

Dincolo de necesitatile operationale imediate, bugetul apararii propus Congresului de administratia Obama prevede "pentru al doilea an consecutiv" 71,4 miliarde de dolari pentru cercetare si dezvoltare.

Pentagonul este de asemenea in curs de dezvoltare al unor noi bombe inteligente, micro-drone care pot fi lansate de avioane de vanatoare si nave fara echipaj uman, a mai spus Carter.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
13978 vizualizari
  • +24 (30 voturi)    
    dA (Marţi, 2 februarie 2016, 16:57)

    Babilou [utilizator]

    Inteleg pe d-na Farkas cand vb de Romania si de tarile baltice, dar nu inteleg de ce vb tocmai de Ungaria si nu vb de Polonia care se lupta de ani de zile ca sa aiba baze militare NATO pe teritoriul sau.
    • +10 (14 voturi)    
      acest lucru nu a fost decis inca... (Marţi, 2 februarie 2016, 17:37)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      situatia este mai complicata, fiind probabil acoperita de tratate bilaterale.

      ar presupune mutarea efectivelor stationate pe teritoriul fostei RFG de catre americani si britanici (pe vremea cand acolo era granita cu URSS). aceeasi granita este acum cea dintre tarile baltice + polonia si rusia, deci este si in interesul nostru sa fie mutate aceste trupe acolo.

      dar este vorba de cu totul alti bani si alte probleme diplomatice si juridice. pana una alta, o astfel de masura trebuie agreata la nivel NATO cu franta, italia, germania care momentan blocheaza astfel de miscari. apoi revenim la problema tratatelor bilaterale....
      • +23 (35 voturi)    
        Bravo US! (Marţi, 2 februarie 2016, 18:57)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        I-am cam așteptat pe americani dar iată ca au venit. Hai România! Hai US!
        • -11 (27 voturi)    
          unde US (Marţi, 2 februarie 2016, 20:12)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          vine de la USA (Uniunea Sovietica ....Ailalta) :)

          ps sa nu mi o luati in nume de rau si sa considerti oarecum ca sint pro Putin(a) ca nu sint
          si eu ma bucur dar mi s-a parut hazliu scris US intr-un text in romana
          :)
          • +2 (2 voturi)    
            Hai las-o moartă că se vede (Miercuri, 3 februarie 2016, 15:16)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

            Ai înțeles foarte bine ce înseamnă US. Nu există echivalență între ruși și americani. Poate doar pentru tine care scrii de la moskva...
      • +14 (14 voturi)    
        Polonia are iesire la Marea Baltica (Marţi, 2 februarie 2016, 20:27)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        ...probabil pentru ca are iesire la Baltica, chiar daca nu intra de obicei in setul "tarilor baltice".
        Oricum, se stie ca americanii intaresc si Polonia.
        • +7 (7 voturi)    
          este (Marţi, 2 februarie 2016, 22:22)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          trupe stationate acolo ar fi si la cea mai mica distanta fata de Moscova dintr-o tara NATO, si un astfel de scenariu le da frisoane pana si rusilor. acolo ar trebui mutat grosul fortelor NATO din Europa.
    • -14 (18 voturi)    
      granita? (Marţi, 2 februarie 2016, 18:58)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      ce granita are Polonia cu Rusia? echipamentul greu e pt prima linie [Doamne feri sa fie utilizat]
      • +20 (22 voturi)    
        lamurit ? (Marţi, 2 februarie 2016, 21:37)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

        Enclava Kaliningrad, care este o uriasa baza militara ruseasca ticsita cu arme care pot lovi vestul Europei.
  • +36 (48 voturi)    
    Baze (Marţi, 2 februarie 2016, 17:00)

    DanMiclea1 [anonim]

    Era si timpul. Bazele americane din Germania au devenit ineficiente; trebuie mutate spre est pentru a preveni un atac al rusilor
    • +17 (17 voturi)    
      DA, DAR UNA E SA FII DISLOCAT... (Marţi, 2 februarie 2016, 18:57)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui DanMiclea1

      In Germania si alta la Vascauti!
      Ce zici?
      • +6 (14 voturi)    
        Le plac romancele la americani (Marţi, 2 februarie 2016, 19:07)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Si bautura e mai ieftina in Romania, nu vad problema.
      • +16 (16 voturi)    
        Mdea (Marţi, 2 februarie 2016, 19:44)

        jamiroquai [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Îmi și închipui pușcașii marini strâmbând din nas că nu le place la Văscăuți, după experiențele trăite în Irak sau Afganistan. Ca să nu mai luăm în calcul și arzoaicele ldin localitate.
      • +1 (1 vot)    
        solda este aceeasi... (Miercuri, 3 februarie 2016, 11:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        In germania sau in RO - asa ca unde este problema?

        Avantaj RO - intrari de capital...
  • -34 (50 voturi)    
    unde dai de-acolo iei (cu tot cu "comisioane") (Marţi, 2 februarie 2016, 17:05)

    VasileChirila1 [anonim]

    Oare aceste "plimbari" de tehnica se face de la bugetul adunat din buzunarele romanilor, sau exista un "buget paralel al UE, sau NATO" ? Si apoi, sa aduci fiare vechi pe post de "tehnica buna"care sa faca fata unui rozboi modern, fara a se face nici macar un minut de INSTRUIRE A TRUPELOR (ce trupe om mai avea si pentru deservirea lor), nu cred ca prezinta eficienta necesara ...
    • +21 (27 voturi)    
      Lasa (Marţi, 2 februarie 2016, 17:20)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui VasileChirila1

      Lasa asta in seama expertilor. Or sti ei ceva.
    • +22 (26 voturi)    
      Tu te-ai trezit si ai citit doar titlul ? (Marţi, 2 februarie 2016, 17:27)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui VasileChirila1

      Sau trebuie sa-ti faci norma ? Unde ai citit ca aia aduc tancurile si ni le dau noua ?
      "ar putea fi amplasate echipamentele si fortele suplimentare"
      Si de unde ai scos-o cu "fiare vechi"? Esti cumva inspector in armata americana si ai vazut tu ca-s fiare vechi?
    • +23 (27 voturi)    
      eu zic sa propui (Marţi, 2 februarie 2016, 17:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui VasileChirila1

      sa mutam resturile Armatei a 14-a din Transnistria la Vaslui. Sunt sigur ca rusii vor fi bucurosi sa o faca din bugetul lor, armamentul din depozite e nou-nout si or sa ne imprumute si niste omuleti verzi sa le manuiasca.
    • +16 (20 voturi)    
      bine ca le stii tu / stiti dvs. (Marţi, 2 februarie 2016, 18:01)

      Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui VasileChirila1

      Scuze de retorica proasta, dar textul tau ma trimite cu gindul la expresia: "bine ca esti tu destept!".
  • +13 (21 voturi)    
    Pentru Putin e numai bine (Marţi, 2 februarie 2016, 17:28)

    taro [utilizator]

    are un motiv in plus sa le spuna la rusi sa mai stranga cureaua si sa mai indure saracia din Rusia.

    Pentru Putin, NATO, EU si SUA sunt inamicul perfect. Nu au sa atace Rusia iar pentru rusul de rand sunt suficienti amenintatori incat sa-i faca rabde toate neajunsurile din tara lor, mai ales acum ca a scazut pretul la petrol si nu mai sunt bani pentru ajutoare de la stat.
    • +1 (1 vot)    
      ma tem ca da! (Miercuri, 3 februarie 2016, 9:54)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui taro

      "Pentru Putin, NATO, EU si SUA sunt inamicul perfect"
      mai general, pentru orice dictator este absolut esential sa aiba niste "dujmani ai Patriei " in apropierea granitelor, ca sa ralieze poporul "strans unit in jurul Iubitului Conducator", sa justifice conducerea autoritara si lipsa libertatilor democratice.
      Nici nu mai vorbesc de lipsuri, mizerie, nivel scazut de trai - toate sunt din vina occidentalilor putrezi, a imperialistilor americani si a lacheilor lor!
      Reactia de aparare a SUA vine foarte tarziu, insa este fireasca. O stategie mai ingenioasa, dar foarte riscanta, ar fi fost sa nu alimenteze troll-ul: sa Nu trimita armament in Europa de Est! Riscul provinde din faptul ca populatia mujica vede la stiri doar ce ordona Putin sa li se dea, "informatiile" la cere au ei acces nu au nicio legatura cu realitatea ...
  • +13 (19 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 2 februarie 2016, 17:43)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Dar sa includa si Polonia, si ei sunt in aceeasi oala.
  • +20 (26 voturi)    
    Fascistii Rusi (Marţi, 2 februarie 2016, 17:47)

    bob69 [utilizator]

    Sa moara de nervi FASCISMUL RUS. Nu au atacat Europa de Est, cand era mai lejer, acum devine mai dificil....
  • +27 (33 voturi)    
    Inca un an de petrol ieftin (Marţi, 2 februarie 2016, 18:16)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si Mujicstan e istorie.
    • +13 (19 voturi)    
      Dictaturile pot rezista destul de mult, (Marţi, 2 februarie 2016, 21:00)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      dar tot cred ca pana in 2025 se termina cu Fed. Rusa.
  • -18 (30 voturi)    
    Vai verzi pe pereti (Marţi, 2 februarie 2016, 18:43)

    Taras Bulba [utilizator]

    Agresiuni in regiune, in zona Bulgaria-Romania-Polonia?!

    Fantasy world!
  • +15 (23 voturi)    
    Sa ne fereasca Dumnezeu (Marţi, 2 februarie 2016, 18:55)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce ? Sa nu ajunga Trump presedinte . La admiratia pe care deja si-a declarat-o pentru Putin , precis ar sista toata aceasta politica . Pentru noi ar fi bun un presedinte rau , care rupe lantul . Asa , ca Reagan .
  • -21 (27 voturi)    
    Nu va bucurati de statutul de baza NATO ! (Marţi, 2 februarie 2016, 20:16)

    andreesanu [utilizator]

    Ati zburdat cat ati vrut pe unde ati vrut ,dupa ce vin o sa vedeti ca apar oprelisti ,bariere.
    In caz de necaz !!! aici vor cadea primele rachete.
    Ce armament greu ce tancuri ??,azi vremea luptelor cu tancuri este doar pentru lovituri de stat ,hirieli locale .Azi te plezneste de la 2000-5000 de km cu rachete controlate prin sateliti.
    Germania vrea sa mearga la Baden-Baden la Wisbaden liber sa nu se mai incurce de Comandamentul NATO.
    • +16 (16 voturi)    
      hai lasa-ne cu rachetele sovietice (Marţi, 2 februarie 2016, 22:22)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      daca pleaca una din baza, rusia e istorie, iar poporul ioc !!!
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca vrei sa spui... (Miercuri, 3 februarie 2016, 20:21)

        IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui rov

        lumea e istorie... nu doar rusia

        Sunt ferm convins ca intr-un razboi conventional US ar putea bate Rusia si China la un loc... (bugetele militare spun asta).... totusi, nimeni nu considera un razboi conventional plauzibil... inclusiv razboiul asimetric este tot o forma de razboi neconventionala....
        Totusi prezenta fortelor americane este mai mult decat oportuna. Este un contra-bluff la adresa amenintarii putiniste... iar partea si mai buna esta ca tolomacii de pe Wall Street vor vedea aceasta manevra cu ochi buni si asta ar putea ajuta Romania pe termen mediu si lung... Dar, sa nu ne amagim in situatia inimaginabila in care Rusia ne ataca sunt doar 2 scenarii posibile...
        - USA isi respecta angajamentele si atunci vom avea WW3 (cu posibilitatea distrugerii complete a intregii civilizatii omenesti)
        - USA se face ca ploua (pentru a evita situatia descrisa mai sus)... depinde doar ce presedinte se afla la Casa Alba...
        Sper doar sa nu traim sa aflam ce ar face SUA in acel caz...
    • +2 (2 voturi)    
      matale de scut ai auzit??? (Miercuri, 3 februarie 2016, 11:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Matale sa stii ca dansul - adicalea scutul - apara de trasni-i-ar-sa-ii-trasneasca adicalea ne apara...

      Asta micu care este folosit la Devesselu este frate cu ala din Israel care si functioneste si vezi cum s-au distrus bombitele trimise de fratii arabi impotriva iubilor lor de evrei - ma repet, functioneste, asta pentru a avea o intelegere completa a situatiunii...
  • +9 (13 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 3 februarie 2016, 0:16)

    Vlad-I [utilizator]

    Prezenta americana aduce multe beneficii. Investitii directe, imagine buna in lume, strangem alianta cu EEUU, contactul direct intre armata si populatia romana cu cetateni din afara, compensam 50 de ani de izolare tampita din comunism.
  • +5 (7 voturi)    
    Mafia KGB ista este in Parlamentul al Romaniei ! (Miercuri, 3 februarie 2016, 1:35)

    DreptateOnu [anonim]

    Mafia KGB iste nu a plecat inca din Romania si este actual reprezentata de celula PSD-ALDE in Parlamentul al Romaniei .

    Pana cand ???
    • +1 (1 vot)    
      asta este o problema!!! (Miercuri, 3 februarie 2016, 9:58)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui DreptateOnu

      Evident ca americanii trimit armament aici nu de dragul nostru, ci pentru a proteja Vestul Europei.
      Armamentul trebuie plasata intr-o zona SIGURA, dar ce fel de sigurnat, ce fel de incredere poate oferi o Romanie ce este condusa din unbra tot de Ilici-KGB si de adeptii sai?!
  • 0 (2 voturi)    
    AR FI BINE DACA ASA AR FI... (Miercuri, 3 februarie 2016, 7:22)

    Mugu [utilizator]

    ..incat atat trupele americane cat si echipamntul lor sa fie amplasat si in Romania - mai ales ca daca s-ar intampla,din gresala, s-o mai nimereasca cate un soldat American,bineinteles din gresala, intr-o perioada mai fertila pe noua lui pretena Doichitza, s-ar cimenta si mai solid pretenia intre poporu (preten) American si Doichitza (mai ales ca si sora Doichitzei, Voichitza, este deasemenea f.pretenoasa) si pina la urma,daca mai 'apare' si micutzu Viorel, in mod SIGUR se v-a solidifica cimentu din zona pretenoasa romano-americana - bineinteles cu conditia ca 'partea' Americana sa-si recunoasca 'contributia' la 'efectu' actului de pretenie cu Doichitza are inca o sora, ati ghicit, o chiama Treichitza, la fel de pretenoasa.Mama,mama cata pretenie o sa fie a cote de Deveselu!