Hans Klemm: Nu sunt conditii favorabile ca Romania sa devina parte a programului Visa Waiver in 2016

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2016, 15:54 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm, a declarat, luni, ca nu este foarte optimist cu privire la sansele Romaniei de a deveni parte a programului Visa Waiver in 2016, avand in vedere ca participantii romani la acest program au o rata de refuz mai mare decat procentul minim legal de 3%, dar si perspectivele reduse ca aceasta prevedere sa fie modificata dat fiind contextul politic din SUA.

"Legea americana cere ca participantii la programul Visa Waiver sa aiba o rata de refuz nu mai mare de 3%. Ultimele statistici cu rata de refuz in cazul Romaniei, publicate acum mai bine de un an, arata ca, desi evolutia era in directia buna, rata de refuz era inca in mod considerabil mai mare de 3% si, de aceea, Romania nu se califica inca pentru acest program", a afirmat Klemm la o masa rotunda cu jurnalistii, potrivit Agerpres.

El a precizat ca, in conditiile in care rata de refuz in cazul Romaniei ramane "in jur de 10%" si contextul politic nu este favorabil modificarii legii astfel incat procentul minim sa fie crescut, ii este foarte greu sa fie optimist in legatura cu includerea Romaniei in programul Visa Waiver.

"Potrivit legislatiei actuale, exista un numar de pasi procedurali legali care trebuie facuti si rata de refuz al aplicantilor romani pentru viza trebuie sa scada sub un anumit procent legal. In ceea ce priveste pasii care trebuie facuti, in afara de rata de refuz, practic toti acesti pasi au fost facuti. Este un acord care a fost semnat anul trecut in octombrie care inca trebuie ratificat in Parlamentul Romaniei, dar toate celelalte cerinte au fost, practic, indeplinite. Acum este important sa scada rata de refuz", a explicat Klemm.

Diplomatul american a vorbit si despre rolul pe care Statele Unite l-ar putea avea astfel incat sa scada rata de refuz in cazul Romaniei.

"Trebuie sa explicam romanilor care sunt cerintele pentru a fi eligibili in obtinerea unei vize de non-imigrant pentru a merge in SUA. Daca am face o treaba mai buna pentru a explica romanilor aceste cerinte, nu numai aici in Bucuresti, dar in toata tara, i-ar putea descuraja intr-un sens pozitiv sa aplice pentru viza pe cei care este putin probabil ca se califica. Este foarte scump, nu este ieftin sa aplici pentru viza si practic 10% dintre cei care aplica, nu numai ca nu obtin viza, dar fac si o investitie financiara", a sustinut ambasadorul.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
9509 vizualizari
  • +3 (27 voturi)    
    Era limpede ca nu suntem inca eligibili ! (Luni, 1 februarie 2016, 16:11)

    Plagarus [utilizator]

    România îndeplineşte doar un criteriu tehnic necesar pentru îndeplinirea condiţiilor Programului Visa Waiver.
    Este reglementata, pe baze juridice, cooperarea, prevenirea, descoperirea şi investigarea infracţiunilor grave, a infracţiunilor de terorism şi asigurarea schimbului de informaţii între autorităţile cu atribuţii în acest domeniu din cele două ţări.
    Programul a fost lansat în 1986 şi include în prezent 38 de ţări, dintre care 23 de state membre ale Uniunii Europene. Singurele membre UE care nu fac parte din Visa Waiver sunt România, Bulgaria, Croaţia, Ciprul şi Polonia.
    • -16 (38 voturi)    
      Nu ai de ce sa te duci in America ca e saracie (Luni, 1 februarie 2016, 16:39)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Numarul de emigranți romani in Canada s-a prăbușit după 2004 (vezi graficul de aici: http://emigrarecanada.wikidot.com/ ). Este sărăcie in Tara Arțarului iar in SUA este mai rău asa ca nu ai de ce sa mergi in America.
      • +2 (26 voturi)    
        Iar incepi ba cu propaganda idioata? (Luni, 1 februarie 2016, 17:37)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Ai vrea tu sa fii sarac cu 50000$ pe an.
        • -5 (5 voturi)    
          intrebare (Marţi, 2 februarie 2016, 8:45)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          ce reprezinta 50.000 dolari pe an? acu pe bune?
          scade taxe si impozite si vezi ca iti raman 30.000 ... adica 2500 dolari pe luna... la ce costuri au ei acolo, crede-ma ca nu e mare smecherie... mai bine in tara asta cu 1000 de euro pe luna (ceea ce nu e imposibil daca nu esti lenes)
      • +6 (12 voturi)    
        bine (Luni, 1 februarie 2016, 17:54)

        ValiiValentin [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        stai acas
      • +3 (7 voturi)    
        macar la ei cu un salariu (Luni, 1 februarie 2016, 20:51)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        mic poti sa iti permiti sa inchiriezi ceva sa maninci ok, si sa iti vezi de viata ta cit de cit fara sa te gindesti ca miine oare cit de rau e
        • -1 (7 voturi)    
          vb prostii (Marţi, 2 februarie 2016, 8:48)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

          nu e asa. chiriile sunt foarte mari si crede-ma ca grija zilei de maine ii framanta mult si pe ei. Iar de mancat nu mai vb. Se mananca execrabil chiar si cu multi bani. Cu bani putini traiesti doar cu junk food.
    • +9 (23 voturi)    
      hai lasati textele (Luni, 1 februarie 2016, 17:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      cat erau vize si pentru UE, romanii nu aveau reputatia de tigani si hoti ca azi.
      Daca esti ok primesti viza de SUA fara probleme !!
      La fel ce de Rusia...
      • +7 (7 voturi)    
        RO tara in care orice este posibil (Luni, 1 februarie 2016, 20:40)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Daca in USA tzara tuturor posibilitatilor se " vad/aduna " doi romani,perceptia este ca ori sunt ceva infractori cibernetici ,ori se "pune " de ceva coruptie.

        Rate de respingere : 2009 – 26,3%, 2010 – 24,8%, 2011 – 22,4%, 2012 – 17%.an fiscal 2013-2014 - 9,8%,2015 - 10%...3 % cam cand ?
        Oricine are un loc de muncă stabil, care să genereze niște venituri rezonabile și care să garanteze, într-un fel, ideea că nu e tentat să rămînă în State primește viza.
        Daca RO va fi acceptata in VWP, asta nu inseamna ca vor putea beneficia toti cetatenii Romaniei.
        Vizele SUA nu dispar !!!
        Este doar o modalitatea suplimentara (o viza de turist nefiind necesara) pentru unii cetateni sa mearga in SUA pentru 90 de zile cu scopul de a vizita si a cheltui bani. Foarte multi romani vor fi socati, in cazul in care RO va fi acceptata in VWP, ca ei nu vor putea sa se urce in avion fara sa aiba, cel putin o viza de turist, care trebuie obtinuta de la ambasada/consulat.
        Viza iti da dreptul de a urca in avion si de a ateriza la granita SUA, dar nu iti garanteaza intrarea.
        Vize chiar daca RO va fi in VWP pt.:
        - vor sa ramana in Statele Unite pentru mai mult de 90 de zile sau exista posibilitatea sa doreasca sa-si schimbe statutul (si odata cu acesta, scopul sederii-de la turistic la scop de studiu etc), odata ajunsi in Statele Unite ale Americii;
        - vor sa lucreze sau sa studieze in Statele Unite, sa calatoreasca in calitate de reprezentant mass-media sau intentioneaza sa emigreze in Statele Unite;
        - sunt cetateni ai Republicii Cehe, Estoniei, Ungariei, Letoniei, Lituaniei, Maltei, Republicii Coreea sau Republicii Slovace si nu au un pasaport electronic cu chip integrat.
        - sunt cetateni ai uneia din tarile VWP (care nu a fost enumerata mai sus) si nu au pasaport MRP-machine-readable passport.
        - intentioneaza sa calatoreasca in SUA cu avioane private sau alte mijloace de transport care nu sunt aprobate de VWP.
        - au un cazier judiciar.
        - le-a fost refuzat accesul in USA
        • -2 (6 voturi)    
          Atunci la ce-ti mai trebuie viza? (Marţi, 2 februarie 2016, 4:58)

          Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          Tu esti un american care nu intelegi ca nu exista nici o Nevoie pentru un roman sa mearga in SUA
          cei care stiu engleza merg/emigreaza in Anglia sau in lipsa conditiilor politice favorabile,in Scotia sau in Irlanda care sunt deasemenea in UE si in Irlanda nu exista problemele din UK si nivelul de viata e acceptabil
          Eu am fost refuzat de 2-3 ori prin 2001-2003 de la viza voastra si nu ma voi duce pana cand nu veti schimba sistemul vostru fascist chiar daca tatal meu locuiese in Chicago de 19 ani
          • +1 (1 vot)    
            =)) (Marţi, 2 februarie 2016, 16:48)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

            Am o multime de prieteni, multi prin SUA, si nu am auzit nici macar unul care sa fi fost refuzat la viza. Mai toti au green card si nu au avut probleme birocratice niciodata. In fata mea la birou sta un coleg care a cerut viza de turist si a primit imediat viza pe 10 ani dar a mers doar o data la o conferinta.
    • +3 (7 voturi)    
      Fa-ma sa inteleg ! (Luni, 1 februarie 2016, 17:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Din cuprinsul articolului nu rezulta ceea ce sustii tu. Atunci ?
    • 0 (8 voturi)    
      SI BULGARIA... (Luni, 1 februarie 2016, 21:41)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Este eligibila, nu? Iar ungurii sunt bogatii Europei?!
      Ma lipsesc de toti "expertii"care vorbesc numai dupa ureche!
    • -1 (3 voturi)    
      SI BULGARIA... (Luni, 1 februarie 2016, 21:41)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Este eligibila, nu? Iar ungurii sunt bogatii Europei?!
      Ma lipsesc de toti "expertii"care vorbesc numai dupa ureche!
  • -7 (39 voturi)    
    . (Luni, 1 februarie 2016, 16:14)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Posibil sa nu fi dat din coada suficient de aprobator ,sau sa nu fi strigat complet obedient "How high ,sir?" cand ni s-a spus "Jump!".
    Esential este ca contam , virgula.
    • 0 (10 voturi)    
      explictia (Luni, 1 februarie 2016, 23:15)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      e simpla: nu e nevoie sa ne ridice vizele, suntem slugarnici pe maruntis, nu cerem mult si executam orice ni se cere..atunci pentru ce sa ne ofere ceva sau sa faca vreun efort cu noi? E atat de simplu...
    • -1 (5 voturi)    
      virgula se scrie dupa ultima litera (Marţi, 2 februarie 2016, 10:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      a cuvintului ; scrierea mujica ti a deformat mana ?
  • +13 (35 voturi)    
    in schimb (Luni, 1 februarie 2016, 16:18)

    eu sunt [utilizator]

    suntem cel mai partener strategic...
    • +2 (20 voturi)    
      Interes... (Luni, 1 februarie 2016, 18:09)

      LVNT [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Suntem 'mari' parteneri strategici ptr. ca este in interezul SUA sa aiba la 'dispozitie' o tara de talia si pozitionarea Romaniei. Se intereseaza de noi nu pentru ca iubesc poporul roman ci ptr. ca au niste avantaje de pe urma noastra (cum si noi avem ceva de pe urma lor).

      Obligativitatea vizelor arata parerea lor sincera despre romani... in ochii lor suntem niste sarantoci, potentiali imigranti economici. De asta este nevoie de filtrul vizelor.

      Cunosc cazuri cand cetateni romani de etnie maghiara, cu pasaport unguresc (ei n-au nevoie de viza) au aterizat in SUA dar n-au fost lasati sa intre pe teritoriu american, fiind nevoiti sa ia urmatorul avion spre Europa. Probabil tot din cauza faptului ca veneau din Romania.

      Sa traiasca parteneriatul strategic si umilinta de a cersii viza la ambasada SUA din Bucuresti.
      • +5 (15 voturi)    
        Vorbesti ca sa te afli in treaba! (Luni, 1 februarie 2016, 18:57)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LVNT

        Orice relatii internationale se bazeaza pe avantaj reciproc. In ce priveste Romania, cred ca mai mult beneficiem noi decat ei din aceste relatii.
        Asta asa e, si le dau perfecta dreptate. Nu am chef de tigani, cersetori si altii ca ei. Pentru cei capabili totdeauna s-au dat vize (eu am avut din prima pe 10 ani (!) apoi reinnointa fara probleme). Mai mult, am cunostiinte pentru care chiar ei au platit mutarea in state cand au emigrat acolo. Daca esti insa cersetor sau incapabil e treaba ta.
        Asta e basm! Eu am ajuns acolo din Cuba, cand inca nu se deschisesera relatiile intre ei. S-au uitat la ce pasaport am, nu de unde vin. De unde ai scor asta? Cine stie pe ce motiv au fost intorsi din drum...
        Iar pentru cersetori, n-au decat sa se umileasca cersind o viza, ca oricum asta stiu sa faca, nu am pic de respect pentru ei.
      • +1 (3 voturi)    
        pai (Luni, 1 februarie 2016, 20:55)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui LVNT

        citi romani ar mai lua avionul inapoi daca ar ajunge in America? cred ca un sfert, zic eu, restul si-ar incerca norocul acolo, sintem intr-o situatie precara cu economia si un pic le dau dreptate sa faca asta
  • +3 (39 voturi)    
    LOGIC (Luni, 1 februarie 2016, 16:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cred ca Siria, Iraq si chiar ISIS au sanse mai mari la visa waiver. De ani de zile ni se balangane in fata programul asta in undita iar noi alergam dupa el...

    Ceva nu e in regula de romanii sunt mai paria decat islamistii...ceva nu se leaga.
    • -2 (26 voturi)    
      Bla (Luni, 1 februarie 2016, 16:52)

      CinevaAltcineva [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Daca as fi un reprezentant in Congresul SUA si as vedea ce reputatie "buna" au unele etnii din ro, cred ca m-as folosi de orice instrument am la indemana pentru a refuza Romaniei visa waiver. Better safe than sorry :p
      • +3 (19 voturi)    
        . (Luni, 1 februarie 2016, 17:06)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui CinevaAltcineva

        Sunt multe "etnii" in US cu reputatie mai proasta,si fapte pe masura.Ca si in cazul coruptiei sau infractiunilor suntem mult sub medie ,dar ne mediatizam singuri.
        Iar membrii congresului ....
        • +12 (16 voturi)    
          hmmm (Luni, 1 februarie 2016, 18:30)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          Spunea cineva p-aici, mai demult, ceva de genul: "[intre capsunari] trebuie 100 de doctori sa spele imaginea proasta creata de-un singur bizon". Ca-capsunar, iti confirm, a oglindit perfect realitatea.

          Am cativa prieteni cu orientari, sa zicem, de extrema dreapta, care mi-au spus "verde-n fata", aproximativ "cu riscul de-ai pierde pe cei ca tine, ii vreu pe romani afara din tara".

          Am facut armata-n anii 80: cand aveam permisie, inainte de-a iesi pe poarta unitatii, ni se facea control - avem uniforma calcata, bocancii lustruiti, actele in regula, ca nu cumva sa ne facem unitatea de rusine "afara". Ce masuri echivalente, de educatie civica, face MAE-ul? Nu tara de destinatie, ci MAE-ul? Ca sa nu faci Romania de rusine peste hotare?
          • +6 (10 voturi)    
            . (Luni, 1 februarie 2016, 20:24)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Periodic imi trimite mama dulceata/miere/zacusca ,le iau de la autocar ,de fiecare data nu stiu cum sa plec mai repede... la 80% din personajele care le vad nu are nici mama MAE-ului ce sa le faca.
            Am inceput sa folosesc alta firma de transport care aduce acasa ,dupa ce am vazut specimenele respective am renuntat si la ei.
            Au dreptate sa zica ce zic,e imposibil de negat..singurul lucru ce se poate spune este ca totusi romanii nu sunt cea mai mare problema ( fara a indrazni sa neg ca este o problema) ,in 2016 nu sunt nici chiar una medie.
            • +8 (8 voturi)    
              In America, Canada, Australia si Noua Zeelanda (Luni, 1 februarie 2016, 23:09)

              Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

              Romanii is chiar vazuti foarte bine, sau cel putin erau. Se cunoaste ca-s multi cu studii superioare si pe aici daca nu-ti vezi de treaba te ia politia la intrebari imediat.
              Totusi in ultimii ani am vazut "baietzashi" cu geci mototr si freza de cocalar, cu fetite in subordine, am auzit si povesti de spargatori de case. Nu-s multi dar iti strica imaginea.
              • +2 (4 voturi)    
                . (Luni, 1 februarie 2016, 23:51)

                Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

                Cica a ajuns si prin Oregon un clan ,si au trimis pe aia mici la inaintare sa fure biciclete ,ei stand in spate .Cand au aplicat schema clasica cu muschi "ce bah ce te iei de el il vezi mai mic ce daca ti-a furat bicla" au iesit americanii din case si a fost jale ,e filmat tot.
          • 0 (0 voturi)    
            . (Marţi, 2 februarie 2016, 14:19)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Imi sta pe creier,trebuie s-o dau afara: ultima oara cand am fost in statie era un cuplu de ardeleni la vreo 50 ani ,cu haine mai scumpe decat ale mele asteptau bus-ul sa transporte un fotoliu din ala luat de pe strada.Mi-a picat fatza ,stateau si soferii si se uitau...
        • +3 (3 voturi)    
          America venim,cersetorii sunt deja la voi (Luni, 1 februarie 2016, 20:47)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          +++ indicele de "violare" a termenilor de acordare a vizelor trebuie sa fie mai mic de 2% din numarul total al cetatenilor romani care au calatorit in anul fiscal anterior pe teritoriul SUA.
        • -2 (4 voturi)    
          foloseshte cu logica virgula (Marţi, 2 februarie 2016, 10:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          nu mesteca in limba mujica
    • +6 (10 voturi)    
      .. (Luni, 1 februarie 2016, 16:56)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Prapadila, daca 9 din 10 obtin viza pentru SUA, nu cred ca e chiar atat de greu sa o obtii.
      • +2 (6 voturi)    
        Exact (Luni, 1 februarie 2016, 21:56)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ti-ai dat singur cu firma-n cap :) Tocmai de-aia este de bun simt sa intram in programul asta.
  • +1 (31 voturi)    
    pretinii nu ne lasa sa i vizitam (Luni, 1 februarie 2016, 16:30)

    jackalphonse [utilizator]

    o gramada de vrajeli care spun simplu: "nu va vrem".
    • +8 (24 voturi)    
      mda (Luni, 1 februarie 2016, 16:53)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Posibil sa nu va lase, pe ceilalti 90% ii lasa. Cand mergi la ambasada la interviu nu spune ca vrei sa mergi la ciordit si nici ca vrei sa te angajezi la McDonalds cu o viza B1.
    • +4 (14 voturi)    
      Pai eu nu vreau din astia ca tine (Luni, 1 februarie 2016, 17:39)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Sa vii la dat cu jula pe aici.
  • +6 (26 voturi)    
    ... (Luni, 1 februarie 2016, 16:37)

    dragonfly [utilizator]

    dezamagitor!! in timp ce cetatenii americani se plimba nestingheriti pe la noi, cetatenii romani tb sa treaca printr-un proces cel putin laborios ca sa obtina o viza, asta ca sa fiu elegant in exprimare.
    In fine o sa mai treaca multa vreme pana va fi si reciproca valabila! Pana atunci ramanem cetateni de mana a doua sau a treia!!
  • +2 (28 voturi)    
    fratica (Luni, 1 februarie 2016, 16:42)

    dum_i [utilizator]

    Fratica, fratica dar branza e pe bani.

    Vreti baza de la deveselu? Mai vreti si la mihail kogalniceanu? Ia hai repede cu vizele, chiar nu aveti rusine?
  • +16 (28 voturi)    
    ? (Luni, 1 februarie 2016, 16:52)

    ghiula [utilizator]

    Foarte interesant.

    SUA a permis si permite in continuare cetatenilor unguri sa calatoreasca liber, fara vize, prin America, inca din anii '60, in conditiile in care Ungaria s-a aflat sub cizma sovietica pana in 1989.

    De ce aceasta dubla masura?
    • +8 (14 voturi)    
      . (Luni, 1 februarie 2016, 17:03)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

      Una dintre cauzele...cauzei este ca nu ai sa vezi ungur raspunzand altui ungur ( sau turc altui turc) lucruri gen "nu spune la ambasada ca mergi la ciordit."
    • -7 (11 voturi)    
      Nu-i nimic special in Ungaria (Luni, 1 februarie 2016, 17:36)

      VaxXXL [anonim] i-a raspuns lui ghiula

      Doar ca ungurii n-au fost si nici nu sunt interesati sa mearga in USA. Asta cu Visa Waiver e doar ca sa-i atraga. Cine stie, poate-poate, pleaca din Ungaria si lasa locul altora mai doritori.
      Doar 0,01% din populatie sa duce sa viziteze America, asta pentru ca au motive serioase sa nu se duca : nimeni in USA nu vorbeste maghiara, doar English si Hungaryan, Austria-i mai aproape, singura destinatie turistica de interes este Palinka de Erdely si-i mai aproape ca Las Vegas-ul, statisitca le-a aratat ca doar barbatii se mai intorc, femeile devenind cetateni americani.
      S.a.m.d
      • +6 (8 voturi)    
        ? (Luni, 1 februarie 2016, 19:27)

        ghiula [utilizator] i-a raspuns lui VaxXXL

        Imi cer scuze, cred ca esti complet defazat. Doar in anii '60 au plecat peste un milion de maghiari, care nici nu s-au mai intors. E drept, lobby-ul maghiar in congresul american exista, e foarte serios spre deosebire de cel romanesc care e inexistent.

        In fine, si eu cred ca nr. romanilor care ar pleca in SUA ar fi destul de redus in realitate, asa ca nu inteleg spaima americanilor ptr a ne da libera trecere. Oricum, cei care au vrut intr-adevar sa emigreze in SUA, romani fiind, au plecat demult.
    • +5 (7 voturi)    
      dA (Luni, 1 februarie 2016, 18:14)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

      Nu mai dati informatii neverificate: Ungaria e inclusa in Visa Waiver doar din 2008. Sursa aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_Hungarian_citizens
      Totusi, Ungaria nu a semant acordul bilateral, desi prevederea pentru vize se aplica, deoarece nu vrea ca SUA sa aiba acces la cazierele cetatenilor ungari.
      Dar si asa sunt probleme mari, aici in Canada de ex. a fost descoperita cea mai mare retea de trafic de persoane din istoria Canadei, realizata cu pasapoarte unguresti.
  • +9 (17 voturi)    
    Sunt curios (Luni, 1 februarie 2016, 17:10)

    V. Veroiu [utilizator]

    Dintre comentatorii vajnici cati chiar daca am intra in VW ar merge in SUA. Cati oare au nevoie sa mearga in SUA si nu pot din cauza vizei. Ah, discutam un principiu doar. Pai principiul e simplu: America e tara lor si cred ca pot decide conditiile de intrare. Pe de alta parte UE nu e nici tara si deja a decis pe cine primeste: pe toti. In plus ne-a decis si noua o cota desi nu ii vrem si tot vom fi obligati sa ii primim. Ce ziceati de echitate si democratie?
  • +12 (28 voturi)    
    Vise Waiver (Luni, 1 februarie 2016, 17:10)

    ipolitic [utilizator]

    Draga unchiule Sam,
    am inteles, ne vom conforma, de acum inainte vom cere viza numai daca o vom primi.
    Iata un mic ghid de autorefuz pentru concetatenii mei, sa nu mai piarda bani si timp cu prostii:
    Sa primesti viza, trebuie:
    -sa fi sef CJ Constanta cu minim 5 dosare penale
    -sa fi devalizat CFR
    -sa fi fost secretar PCR de judet
    -sa fi curva de lux cu minim zece implanturi
    -sa ai bona cu tine daca vrei la Miami
    -sa nu fi devenit multimilionar inainte de a obtine
    primul milion
    -sa fi injurat pe Putin cel putin de trei ori
    Sa primesti viza, NU trebuie:
    -sa ai pistrui
    -sa asculti hard rock
    -sa calatoresti cu tramvaiul
    -sa citesti romane de Karl May
    -sa publici comentarii de genul asta pe HN
    • +3 (11 voturi)    
      Prea multi julai (Luni, 1 februarie 2016, 17:40)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Chiar si asa, e plina America si Canada de pimpi romani.
      • 0 (6 voturi)    
        Nu inteleg cum de-ai ajuns tu acolo (Luni, 1 februarie 2016, 21:56)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        la vocabularul de Ferentari cu care dai pe-aici...
        • +1 (5 voturi)    
          I like playing (Luni, 1 februarie 2016, 23:36)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Si am ajuns prin proces normal de imigrare, cu oferta de munca in bagaj deja.
    • +11 (11 voturi)    
      nu creed (Luni, 1 februarie 2016, 17:41)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Cum bre, citesti Karl May si asculti hard rock si nu ti-au dat viza? Winnetou ce parere are despre asta?
  • +6 (14 voturi)    
    Foarte corect (Luni, 1 februarie 2016, 17:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Cine suntem noi ca sa ne calificam in elita celor treizeci si ceva de tari care pot intra "la liber"? Cu mult noroc si daca reusim sa scapam de cocalarii cu girofar si prietenii lor din Rusia s-ar putea ca in 20 de ani sa se intimple minunea. Noi toti trebuie sa devenim niste persoane respectabile. Inca nu este cazul.
  • +13 (15 voturi)    
    cetatean neamt vs. cetatean roman (Luni, 1 februarie 2016, 17:50)

    neurino [utilizator]

    Nu prea inteleg ce-i "apocaliptica" asta cu, nu ne da americanul visa?
    Nu de alta dar si daca ai fi neamt-luxemburghez, tot nu prea ai mari facilitati.
    Situatie concreta, 2010.
    Eu, cetatean roman, residentza-n Germania (la vremea respectiva), colegul , cetatean neamt. Plecam amandoi la conferintze-stagii in America (pe o perioada de 3 luni insa cu intrerupere vreo 3 saptamani.
    Eu, amarastean, aplic pentru visa la ambasada US din Bucuresti . Toata treaba a durat vreo 2 zile (de la depunere dosar, personal pana la interviu si acordarea de viza)..pentru o viza valabila 10 ani (expira in 2020 :)).

    Colegul, a completat doar formularul magic travel authorization (impus din 2009). La dus, amandoi am fost "obligati" sa completam nu stiu ce formulare in avion. La debarcare, eu trec nestingherit, colegul e luat la intrebari "care-i treaba, de ce a venit in America, cat sta, care-i scopul? Plus sa-i arate hartiile, unde sta, cu ce plateste etc. Adica exact ce ma intrebase pe mine deja ala din Bucuresti.

    la final, colegul a trecut dar sincer, n-am vazut nici o diferenta intre mine si el

    A doua oara a fost si mai fain: eu am trecut la fel de nestingherit, el la fel de complesit de hartii.
    • 0 (4 voturi)    
      viza (Luni, 1 februarie 2016, 21:03)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      pusa de ambasada nu te ajuta sa intri in tara, ca totul depinde de vamesi din aeroport daca la aia li se pare ceva ciudat cu tine te impacheteaza si te trimite inapoi, si de obicei sint cam aroganti unii dintre ei
      • 0 (0 voturi)    
        perfect de acord.. (Marţi, 2 februarie 2016, 13:38)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

        insa acelasi lucru se intampla si cu cetateanul neamt, nu doar cu romanul...Viza din tara te ajuta intrucat nu mai esti intrebat de luna de stele si nu ti se mai cer toate actele doveditoare (cel putin asta a fost in cazul meu)...si au fost atat la Boston cat si la Atlanta.
  • +3 (13 voturi)    
    ce "imagine" publica "buna" avem.... (Luni, 1 februarie 2016, 18:06)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Pt francezi sunem tzigani+cersetori, pt britanici cersetori si asistati sociali, pt suedezi cersetori, pt italieni si spanioli hoti, pt norvegieni incurajam violenta in familie, la americani...cine stie ce i-a deranjat...coruptia, nu o fi primit destul Bechtel, plus ca ...va amintiti ca sunt companii americane care s-au retras (McDonalds, Shell, Exxon-din cauza demonstratiilor de la Pungesti...), Ford e dusa constant cu zaharelul infrastructurii, (nu prea imi vin in minte nume de afaceri americane de succes in Romania, in afara de otrava CocaCola), apoi, ONG-urile lor tot finanteaza proiecte sociale pt copiii nostri saraci si abrutizati si le raporteaza constant situatia reala "pe teren", Romania a impus moratoriu asupra adoptiilor internationale- alt motiv de a enerva cumplit unii dintre ei, etc... deci ceva o fi, de i-am deranjat atat incat nici acum, cand au baze in Ro tot ne considera "unsafe". Si da, in mod straniu, cum o fi trecut unii ca Nicusor Constantinescu, Neculaiciuc, recent am vazut altul extradat aici etc?!
    Ideea e ca avem o imagine extrem, extrem de proasta in ochii aproape oricarei natii europene si a americanilor (oficiali). Doar in capul multor romani, nu, nu si nu, au ceva cu noi, oculta iudeo-masonico-satanista are scop principal sa tina Romania Gradina Maicii Domnului in subdezvoltare si la distanta de ei etc. In mintea multor crestini-ortodocsi-dacopat-legionari noi suntem cei mai buni din lume si din cauza asta strainii ne urasc irational :))) Ne ocupam cu inversunare de pb Bernavernet (ok, nu e in regula ce au facut) dar nu exista nicio initiativa publica de solidaritate si de a impinge autoritatile sa faca ceva pt a ajuta copii din tara, unde sute de mii se culca flamanzi seara de seara. Ori astfel de ipocrizii nationale se vad, de departe. Si conteaza s ne costa!
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca imaginea asta e doar in mintea ta (Marţi, 2 februarie 2016, 15:20)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Generalizezi simplist si probabil esti frustrat din cauza asta. Stai linistit, nu esti atat de important nici pentru englezi, nici pentru norvegieni. Nu le pasa in general de nimeni, mai ales de cei din estul Europei. Obsesia asta cu imaginea e doar in presa de pe la noi si in fetisul unora de a se autoflagela pe forumuri.
  • -2 (6 voturi)    
    Incurajam investitiile rumanesti in USA (Luni, 1 februarie 2016, 20:32)

    SkyDan [utilizator]

    Aista pe ce lume traieste fratilor?
    Daca ceri niste contacte de business la ambasada SUA te trimit la plimbare.
  • 0 (8 voturi)    
    Romanul (Luni, 1 februarie 2016, 21:52)

    UpNext [utilizator]

    de tip moldovalah trebuie sa stea in tara, sa munceasca cu harnicie si daruire pentru binele stapanului si al obstei, sa-si molfaie linistit coltucul de paine uscata si sa se inchine Marelui Zeu. Sa nu mai tot vrea sa-si paraseasca ograda, sa ramana pe glie sa are pamantul, sa -si repare coliba si sa taca naibii din gura.
    Sau de ce i-ati asteptat 70 de ani prin munti??
    • -2 (2 voturi)    
      Da (Marţi, 2 februarie 2016, 5:13)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      asta pana ce Marele Zeu adica eu voi lucra 7000 de zile fara a fi platit pt galacticii si universalii romani de pretutindeni ca de aia am chemat Marele Consiliu al Atlantiei aicea...
      adica inca 200 de zile hihihi
    • 0 (0 voturi)    
      De naivi. (Marţi, 2 februarie 2016, 15:26)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      I-au asteptat prin munti din aceeasi naivitate din care acum toti cred ca in Europa de Vest se afla Salvarea, Perfectiunea Completa si Raspunsul La Toate Intrebarile :-) Adevarul e ca, atat americanii (atunci si acum), cat si Vesticii don't give a sh##about us.
  • -6 (6 voturi)    
    Aberatii Hotnews (Luni, 1 februarie 2016, 22:02)

    HotAberrations [utilizator]

    "Hans Klemm, a declarat, luni, ca nu este foarte optimist cu privire la sansele Romaniei de a deveni parte a programului Visa Waiver in 2016, avand in vedere ca participantii romani la acest program au o rata de refuz mai mare decat procentul minim legal de 3%".
    So Rominia nu poate deveni parte pentru ca participantii romini la progam au rata de refuz mare ? WTF!! Ori nu pot face parte din program ori sint in program dar au rata mare de refuz ? Way to go prostime de la Hotnews!
    • +2 (4 voturi)    
      Tu nu intelegi... (Marţi, 2 februarie 2016, 5:14)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui HotAberrations

      americanii sunt irlandezi,adica Celti
      dupa parerea lor,3% e limita de jos la ei si nu 10% cat e in capul tau...
      si vb cu i nu cu a