Hans Klemm: Nu sunt conditii favorabile ca Romania sa devina parte a programului Visa Waiver in 2016

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2016, 15:54 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm, a declarat, luni, ca nu este foarte optimist cu privire la sansele Romaniei de a deveni parte a programului Visa Waiver in 2016, avand in vedere ca participantii romani la acest program au o rata de refuz mai mare decat procentul minim legal de 3%, dar si perspectivele reduse ca aceasta prevedere sa fie modificata dat fiind contextul politic din SUA.

"Legea americana cere ca participantii la programul Visa Waiver sa aiba o rata de refuz nu mai mare de 3%. Ultimele statistici cu rata de refuz in cazul Romaniei, publicate acum mai bine de un an, arata ca, desi evolutia era in directia buna, rata de refuz era inca in mod considerabil mai mare de 3% si, de aceea, Romania nu se califica inca pentru acest program", a afirmat Klemm la o masa rotunda cu jurnalistii, potrivit Agerpres.

El a precizat ca, in conditiile in care rata de refuz in cazul Romaniei ramane "in jur de 10%" si contextul politic nu este favorabil modificarii legii astfel incat procentul minim sa fie crescut, ii este foarte greu sa fie optimist in legatura cu includerea Romaniei in programul Visa Waiver.

"Potrivit legislatiei actuale, exista un numar de pasi procedurali legali care trebuie facuti si rata de refuz al aplicantilor romani pentru viza trebuie sa scada sub un anumit procent legal. In ceea ce priveste pasii care trebuie facuti, in afara de rata de refuz, practic toti acesti pasi au fost facuti. Este un acord care a fost semnat anul trecut in octombrie care inca trebuie ratificat in Parlamentul Romaniei, dar toate celelalte cerinte au fost, practic, indeplinite. Acum este important sa scada rata de refuz", a explicat Klemm.

Diplomatul american a vorbit si despre rolul pe care Statele Unite l-ar putea avea astfel incat sa scada rata de refuz in cazul Romaniei.

"Trebuie sa explicam romanilor care sunt cerintele pentru a fi eligibili in obtinerea unei vize de non-imigrant pentru a merge in SUA. Daca am face o treaba mai buna pentru a explica romanilor aceste cerinte, nu numai aici in Bucuresti, dar in toata tara, i-ar putea descuraja intr-un sens pozitiv sa aplice pentru viza pe cei care este putin probabil ca se califica. Este foarte scump, nu este ieftin sa aplici pentru viza si practic 10% dintre cei care aplica, nu numai ca nu obtin viza, dar fac si o investitie financiara", a sustinut ambasadorul.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9673 vizualizari

  • +3 (27 voturi)    
    Era limpede ca nu suntem inca eligibili ! (Luni, 1 februarie 2016, 16:11)

    Plagarus [utilizator]

    România îndeplineşte doar un criteriu tehnic necesar pentru îndeplinirea condiţiilor Programului Visa Waiver.
    Este reglementata, pe baze juridice, cooperarea, prevenirea, descoperirea şi investigarea infracţiunilor grave, a infracţiunilor de terorism şi asigurarea schimbului de informaţii între autorităţile cu atribuţii în acest domeniu din cele două ţări.
    Programul a fost lansat în 1986 şi include în prezent 38 de ţări, dintre care 23 de state membre ale Uniunii Europene. Singurele membre UE care nu fac parte din Visa Waiver sunt România, Bulgaria, Croaţia, Ciprul şi Polonia.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • -7 (39 voturi)    
    . (Luni, 1 februarie 2016, 16:14)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Posibil sa nu fi dat din coada suficient de aprobator ,sau sa nu fi strigat complet obedient "How high ,sir?" cand ni s-a spus "Jump!".
    Esential este ca contam , virgula.
      #showComment#showComment
  • +13 (35 voturi)    
    in schimb (Luni, 1 februarie 2016, 16:18)

    Hans Metter [utilizator]

    suntem cel mai partener strategic...
      #showComment
  • +3 (39 voturi)    
    LOGIC (Luni, 1 februarie 2016, 16:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cred ca Siria, Iraq si chiar ISIS au sanse mai mari la visa waiver. De ani de zile ni se balangane in fata programul asta in undita iar noi alergam dupa el...

    Ceva nu e in regula de romanii sunt mai paria decat islamistii...ceva nu se leaga.
      #showComment#showComment
  • +1 (31 voturi)    
    pretinii nu ne lasa sa i vizitam (Luni, 1 februarie 2016, 16:30)

    jackalphonse [utilizator]

    o gramada de vrajeli care spun simplu: "nu va vrem".
      #showComment#showComment
  • +6 (26 voturi)    
    ... (Luni, 1 februarie 2016, 16:37)

    dragonfly [utilizator]

    dezamagitor!! in timp ce cetatenii americani se plimba nestingheriti pe la noi, cetatenii romani tb sa treaca printr-un proces cel putin laborios ca sa obtina o viza, asta ca sa fiu elegant in exprimare.
    In fine o sa mai treaca multa vreme pana va fi si reciproca valabila! Pana atunci ramanem cetateni de mana a doua sau a treia!!
  • +2 (28 voturi)    
    fratica (Luni, 1 februarie 2016, 16:42)

    dum_i [utilizator]

    Fratica, fratica dar branza e pe bani.

    Vreti baza de la deveselu? Mai vreti si la mihail kogalniceanu? Ia hai repede cu vizele, chiar nu aveti rusine?
  • +16 (28 voturi)    
    ? (Luni, 1 februarie 2016, 16:52)

    ghiula [utilizator]

    Foarte interesant.

    SUA a permis si permite in continuare cetatenilor unguri sa calatoreasca liber, fara vize, prin America, inca din anii '60, in conditiile in care Ungaria s-a aflat sub cizma sovietica pana in 1989.

    De ce aceasta dubla masura?
      #showComment#showComment#showComment
  • +9 (17 voturi)    
    Sunt curios (Luni, 1 februarie 2016, 17:10)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Dintre comentatorii vajnici cati chiar daca am intra in VW ar merge in SUA. Cati oare au nevoie sa mearga in SUA si nu pot din cauza vizei. Ah, discutam un principiu doar. Pai principiul e simplu: America e tara lor si cred ca pot decide conditiile de intrare. Pe de alta parte UE nu e nici tara si deja a decis pe cine primeste: pe toti. In plus ne-a decis si noua o cota desi nu ii vrem si tot vom fi obligati sa ii primim. Ce ziceati de echitate si democratie?
  • +12 (28 voturi)    
    Vise Waiver (Luni, 1 februarie 2016, 17:10)

    ipolitic [utilizator]

    Draga unchiule Sam,
    am inteles, ne vom conforma, de acum inainte vom cere viza numai daca o vom primi.
    Iata un mic ghid de autorefuz pentru concetatenii mei, sa nu mai piarda bani si timp cu prostii:
    Sa primesti viza, trebuie:
    -sa fi sef CJ Constanta cu minim 5 dosare penale
    -sa fi devalizat CFR
    -sa fi fost secretar PCR de judet
    -sa fi curva de lux cu minim zece implanturi
    -sa ai bona cu tine daca vrei la Miami
    -sa nu fi devenit multimilionar inainte de a obtine
    primul milion
    -sa fi injurat pe Putin cel putin de trei ori
    Sa primesti viza, NU trebuie:
    -sa ai pistrui
    -sa asculti hard rock
    -sa calatoresti cu tramvaiul
    -sa citesti romane de Karl May
    -sa publici comentarii de genul asta pe HN
      #showComment#showComment
  • +6 (14 voturi)    
    Foarte corect (Luni, 1 februarie 2016, 17:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Cine suntem noi ca sa ne calificam in elita celor treizeci si ceva de tari care pot intra "la liber"? Cu mult noroc si daca reusim sa scapam de cocalarii cu girofar si prietenii lor din Rusia s-ar putea ca in 20 de ani sa se intimple minunea. Noi toti trebuie sa devenim niste persoane respectabile. Inca nu este cazul.
  • +13 (15 voturi)    
    cetatean neamt vs. cetatean roman (Luni, 1 februarie 2016, 17:50)

    oximoron [utilizator]

    Nu prea inteleg ce-i "apocaliptica" asta cu, nu ne da americanul visa?
    Nu de alta dar si daca ai fi neamt-luxemburghez, tot nu prea ai mari facilitati.
    Situatie concreta, 2010.
    Eu, cetatean roman, residentza-n Germania (la vremea respectiva), colegul , cetatean neamt. Plecam amandoi la conferintze-stagii in America (pe o perioada de 3 luni insa cu intrerupere vreo 3 saptamani.
    Eu, amarastean, aplic pentru visa la ambasada US din Bucuresti . Toata treaba a durat vreo 2 zile (de la depunere dosar, personal pana la interviu si acordarea de viza)..pentru o viza valabila 10 ani (expira in 2020 :)).

    Colegul, a completat doar formularul magic travel authorization (impus din 2009). La dus, amandoi am fost "obligati" sa completam nu stiu ce formulare in avion. La debarcare, eu trec nestingherit, colegul e luat la intrebari "care-i treaba, de ce a venit in America, cat sta, care-i scopul? Plus sa-i arate hartiile, unde sta, cu ce plateste etc. Adica exact ce ma intrebase pe mine deja ala din Bucuresti.

    la final, colegul a trecut dar sincer, n-am vazut nici o diferenta intre mine si el

    A doua oara a fost si mai fain: eu am trecut la fel de nestingherit, el la fel de complesit de hartii.
      #showComment
  • +3 (13 voturi)    
    ce "imagine" publica "buna" avem.... (Luni, 1 februarie 2016, 18:06)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Pt francezi sunem tzigani+cersetori, pt britanici cersetori si asistati sociali, pt suedezi cersetori, pt italieni si spanioli hoti, pt norvegieni incurajam violenta in familie, la americani...cine stie ce i-a deranjat...coruptia, nu o fi primit destul Bechtel, plus ca ...va amintiti ca sunt companii americane care s-au retras (McDonalds, Shell, Exxon-din cauza demonstratiilor de la Pungesti...), Ford e dusa constant cu zaharelul infrastructurii, (nu prea imi vin in minte nume de afaceri americane de succes in Romania, in afara de otrava CocaCola), apoi, ONG-urile lor tot finanteaza proiecte sociale pt copiii nostri saraci si abrutizati si le raporteaza constant situatia reala "pe teren", Romania a impus moratoriu asupra adoptiilor internationale- alt motiv de a enerva cumplit unii dintre ei, etc... deci ceva o fi, de i-am deranjat atat incat nici acum, cand au baze in Ro tot ne considera "unsafe". Si da, in mod straniu, cum o fi trecut unii ca Nicusor Constantinescu, Neculaiciuc, recent am vazut altul extradat aici etc?!
    Ideea e ca avem o imagine extrem, extrem de proasta in ochii aproape oricarei natii europene si a americanilor (oficiali). Doar in capul multor romani, nu, nu si nu, au ceva cu noi, oculta iudeo-masonico-satanista are scop principal sa tina Romania Gradina Maicii Domnului in subdezvoltare si la distanta de ei etc. In mintea multor crestini-ortodocsi-dacopat-legionari noi suntem cei mai buni din lume si din cauza asta strainii ne urasc irational :))) Ne ocupam cu inversunare de pb Bernavernet (ok, nu e in regula ce au facut) dar nu exista nicio initiativa publica de solidaritate si de a impinge autoritatile sa faca ceva pt a ajuta copii din tara, unde sute de mii se culca flamanzi seara de seara. Ori astfel de ipocrizii nationale se vad, de departe. Si conteaza s ne costa!
      #showComment
  • -2 (6 voturi)    
    Incurajam investitiile rumanesti in USA (Luni, 1 februarie 2016, 20:32)

    SkyDan [utilizator]

    Aista pe ce lume traieste fratilor?
    Daca ceri niste contacte de business la ambasada SUA te trimit la plimbare.
  • 0 (8 voturi)    
    Romanul (Luni, 1 februarie 2016, 21:52)

    UpNext [utilizator]

    de tip moldovalah trebuie sa stea in tara, sa munceasca cu harnicie si daruire pentru binele stapanului si al obstei, sa-si molfaie linistit coltucul de paine uscata si sa se inchine Marelui Zeu. Sa nu mai tot vrea sa-si paraseasca ograda, sa ramana pe glie sa are pamantul, sa -si repare coliba si sa taca naibii din gura.
    Sau de ce i-ati asteptat 70 de ani prin munti??
      #showComment#showComment
  • -6 (6 voturi)    
    Aberatii Hotnews (Luni, 1 februarie 2016, 22:02)

    HotAberrations [utilizator]

    "Hans Klemm, a declarat, luni, ca nu este foarte optimist cu privire la sansele Romaniei de a deveni parte a programului Visa Waiver in 2016, avand in vedere ca participantii romani la acest program au o rata de refuz mai mare decat procentul minim legal de 3%".
    So Rominia nu poate deveni parte pentru ca participantii romini la progam au rata de refuz mare ? WTF!! Ori nu pot face parte din program ori sint in program dar au rata mare de refuz ? Way to go prostime de la Hotnews!
      #showComment