Ministrul ungar de Externe: Nu construim niciun kilometru de gard in plus fata de ce este necesar si speram foarte mult ca Romania e in masura sa-si apere propriile granite

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:27 Actualitate | Esenţial

Peter Szijjarto si Lazar Comanescu
Foto: MAE
Ministrul de Externe al Ungariei, Peter Szijjarto, a declarat, vineri, ca Ungaria nu va construi la frontierele sale "niciun kilometru de gard in plus fata de ce e necesar" si si-a exprimat speranta ca Romania este in masura sa-si protejeze granitele proprii, informeza Mediafax.

"Poate sa-mi spuna cineva daca am un flux de 8.000 - 10.000 de migranti ilegali pe zi pe o portiune de frontiera de mai multe sute de kilometri cum pot sa-mi indeplinesc obligatiile prevazute de Acordul de la Schengen fara un obstacol fizic? Prin construirea acestui gard nu am adus niciun prejudiciu oamenilor cinstiti. (...) Nu construim niciun kilometru de gard in plus fata de ce este necesar si speram foarte mult ca Romania e in masura sa-si apere propriile granite si niciodata nu va trebui sa se confrunte cu fluxul de migranti cu care a trebuit sa se confrunte Ungaria", a spus Szijjarto, intr-o conferinta de presa comuna cu ministrul roman al Afacerilor Externe, Lazar Comanescu.

El a precizat ca Romania si Ungaria au un punct de vedere comun pe tema migratiei, in sensul ca frontierele externe ale Uniunii Europene trebuie aparate.

"In momentul de fata nu se construieste gard la granita dintre Ungaria si Romania. Se poate sa se construiasca, speram ca nu va fi nicio situatie in care sa se puna in discutie acest subiect. Dorim atat Romaniei, cat si noua insine ca aceste doua tari sa nu fie supuse in viitor unei presiuni a migrantilor care sa faca necesare masuri ulterioare", a adaugat seful diplomatiei maghiare.

In opinia sa, la nivelul Europei exista "o politica cu doua sensuri" intrucat, a explicat Szijjarto, chiar daca politicienii europeni vorbesc foarte mult despre problema migratiei, nu se intampla nimic pentru a proteja frontierele UE.

"Trebuie sa stopam aceasta migrare necontrolata. Daca Grecia nu e in masura sa-si indeplineasca aceasta obligatie, trebuie sa cream o alta linie de defensiva implicand Bulgaria si Macedonia. (...) Cu tot respectul fata de Grecia, daca cineva nu raspunde obligatiilor care deriva din apartenenta la o comunitate, atunci trebuie sa existe consecinte, pentru ca riscul e ca intreaga comunitate sa se destrame. Trebuie sa luam in considerare cu seriozitate acel scenariu ca granita de sud a spatiului Schengen se va muta la granita de nord a Greciei", a afirmat oficialul ungar.

Totodata, el a aratat ca Ungaria sustine Romania in demersul de aderare la spatiul Schengen.

In context, ministrul roman al Afacerilor Externe, Lazar Comanescu, a pledat pentru o cooperare la nivelul Uniunii Europene pentru consolidarea frontierelor externe, amintind ca Romania este printre principalii contributori la FRONTEX.

"Esentialul este ca noi sa lucram impreuna atat bilateral, cat si la nivelul Uniunii Europene sa consolidam si sa securizam frontierele externe ale Uniunii Europene, astfel incat sa se evite afectarea bunei functionari inclusiv a spatiului Schengen", a declarat Comanescu.


Citeste mai multe despre   









5810 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    poza (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:42)

    boogiewoogie [utilizator]

    cred ca are o problema :)
    • +7 (7 voturi)    
      ce s-a sters (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:59)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      oare ce a fost sters din poza ?
      • 0 (12 voturi)    
        poza originala (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:46)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui akanom

        http://www.mae.ro/sites/default/files/2015-12-14_lc_omologul_finlandez_timo_soini-dsc_0212.jpg
        • +2 (2 voturi)    
          dA (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:12)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Asta e o poza originala pt tine. (cu ceasul de pe mana retusat): https://en.wikipedia.org/wiki/Raising_a_flag_over_the_Reichstag
        • 0 (0 voturi)    
          cred (Vineri, 29 ianuarie 2016, 21:28)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          ca despre finlandezul simo hayha voia sa zici.
          Cel care a facut peste cinci sute de barbari rusi sa muste tarina si asa sa ramina. Daca vrei am o poza cu el, dar o gasesti usor si singur, draga.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:06)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      :)
      • +9 (9 voturi)    
        pare cu mana la bununarul de la pieptul (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:43)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        ungurului...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu s-a sters nimic (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:50)

      be_real [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      E doar partea alba a steagului unguresc ;)
      Vezi http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/3614/15008615/1/peter-szijjarto-andreea-alexandru.jpg?width=400
    • +7 (7 voturi)    
      dA (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:08)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      Dl Comanescu il imbratiseaza pe la spate cu bratul drept care, normal, dispare dupa vestonul lui Szijjarto.(care e vadit surprins de gest).
      Poza e ambigua, exemplu de lipsa de profesionalism. In asemenea situatii se face automat o succesiune de poze (la intervale mici) si se alege cea mai reusita.
  • +17 (21 voturi)    
    Cam asta-i diferenta... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:42)

    tontu [utilizator]

    ...dintre Ungaria si Romania.
    Ungurii spun lucrurilor pe nume si chiar fac cate ceva, atat cat se pricep, iar romanii ii dau inaite cu lozinci si vorbe goale....
  • 0 (22 voturi)    
    Romania stie sa-si apere granitele... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:46)

    cartofil [utilizator]

    iar Ungaria a simtit pe pielea ei acest lucru.
    • +14 (22 voturi)    
      Cand? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:24)

      ice666 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Da si niste exemple.
      Deocamdata Ungaria este singura tara din Schengen care a reusit sa opreasca imigrantii. Si nu cu texte patriotarde ci cu fapte. Adica un gard. Pentru ca are obligatia sa apere frontierele externe Schengen. Nu l-a construit la granita cu noi pentru ca nu era nevoie.
      Sunt sigur ca nu ai avut nicio reactie cand Bulgaria a zis ca face un gard de 131 km la granita cu Turcia. Fiind vorba de Ungaria, ti-a sarit imediat tandara. Si mai sunt sigur si de faptul ca nu stii ca Grecia e amenintata cu excluderea din Schengen daca nu-si poate apara granitele de imigranti.
  • +4 (4 voturi)    
    Hai sa ne intelegem (Vineri, 29 ianuarie 2016, 20:01)

    Alor [utilizator]

    Problema nu este ca Grecia nu poate sa isi apere frontierele, ci faptul ca Grecia aduna pe toti invadatorii din insule si ii transporta cu feriboturile pe continent apoi ii preia cu autobuzele pana la frontiera cu Macedonia.
    La fel si FRONTEXUL cu care se lauda Comanescu, nu are misiunea de a apara frontierele externe ci sa salveaze invadatorii din barcile aflate in dificultate.
    Concluzia: nimeni nu face nimic pentru a opri acest exod.
    Si inca o mostra de reavointa. Suedia anunta ca 80.000 de refugiati vor fi expulzati dar nu imediat ci dupa o perioada care ar putea dura chiar si cativa ani. Praf in ochii celor nemultumiti. In realitate planul de musulmanizare a Europei merge inainte.
  • +2 (4 voturi)    
    ce poză tare! (photoshopată sau nu) (Vineri, 29 ianuarie 2016, 21:03)

    VW_Bora [utilizator]

    Un tip școlit în vest, ”până-n patruzeci” și o rădașcă cu diplomă de Acad.M.Viteazul...
  • +2 (4 voturi)    
    Nenea Comanescu... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 21:07)

    Lunix [utilizator]

    tot cu limba aia de lemn , chiar daca "diplomatica" !
    "Bilateral", "trilateral" , "sa facem totu' "...cuvinte dragi lui Ceasca si diplomatiei comuniste.