Presedintele Iohannis a promulgat legea care interzice fumatul in spatiile publice inchise

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:10 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Iohannis a promulgat vineri legea care interzice fumatul in spatiile publice inchise, potrivit unui comunicat al Cotroceniului. Legea urmeaza sa fie publicata in Monitorul Oficial si va intra in vigoare la 45 de zile din acel moment. Legea, declarata constitutionala de CCR, interzice fumatul in toate spatiile publice inchise.

Proiectul de lege care prevede interzicerea fumatului in spatiile publice inchise, spatiile inchise de la locul de munca, la locurile de joaca pentru copii, in unitatile sanitare, de invatamant, precum si cele destinate protectiei si asistentei copilului a fost adoptat pe 15 decembrie 2015 de plenul Camerei Deputatilor, for decizional in acest caz.

  • Ce prevede legea anti-fumat

Potrivit legii adoptate de Camera Deputatilor, fumatul este interzis in "orice spatiu accesibil publicului sau destinat utilizarii colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperis, plafon sau tavan si care este delimitat de cel putin doi pereti, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent".

De asemenea, legea antifumat interzice fumatul in spatiile de la locul de munca si in orice loc de joaca pentru copii, fie ca este spatiu inchis sau in aer liber.

Interdictia se aplica si in mijloacele de transport in comun, in unitatile sanitare, de invatamant, precum si cele destinate protectiei si asistentei copilului, de stat si private.

Fac exceptie celulele pentru detinuti din penitenciarele de maxima siguranta. Totodata, fumatul este permis in camere special amenajate, exclusiv in zona de tranzit a aeroporturilor internationale, cu respectarea urmatoarelor conditii: sa nu fie spatiu de trecere sau de acces in spatii publice inchise, sa fie dotate cu sisteme de ventilatie functionale care sa asigure eliminarea fumului din tutun, cu presiune negativa, sa fie dotate cu scrumiere si extinctoare si amenajate in conformitate cu prevederile legale in vigoare privind prevenirea si stingerea incendiilor si sa fie marcate la loc vizibil cu indicatoare: "Camera pentru fumat", "Loc pentru fumat".

Legea interzice si comercializarea produselor din tutun in unitatile sanitare si cele de invatamant, de stat si private, precum si vanzarea la bucata a tigaretelor, tigarilor de foi si cigarillos.

Nerespectarea prevederilor legii antifumat de catre persoanele fizice se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 100 lei la 500 lei, iar nerespectarea de catre persoanele juridice a prevederilor legii se sanctioneaza cu amenda contraventionala de 5.000 lei la prima abatere, cu amenda contraventionala de 10.000 lei si cu sanctiunea complementara de suspendare a activitatii pana la remedierea situatiei care a dus la suspendarea activitatii, la a doua abatere. Savarsirea unei noi contraventii se sanctioneaza cu amenda contraventionala de 15.000 lei si cu sanctiunea complementara de inchidere a unitatii.

Legea Antifumat a fost initiata de deputata PSD Aurelia Cristea, care a fost sprijinita de mai multe ONG-uri in promovarea acestui proiect. Cristea a spus ca nu a facut altceva decat sa preia legea antifumat de la deputatul PSD Manuela Mitrea si sa amendeze legea, in urma un demers de dezbatere publica inspirat din bunele practici ale statelor europene.

In prezent, 17 dintre cele 28 de state ale Uniunii Europene interzic total fumatul in spatiile publice inchise, in mijloacele de transport in comun si la locul de munca.

Comunicatul Administratiei Prezidentiale:


Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat vineri, 29 ianuarie a.c., decretul pentru promulgarea Legii privind modificarea şi completarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
23242 vizualizari
  • -56 (90 voturi)    
    Jenant (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:39)

    HP [utilizator]

    O lege la fel ca el. Inoportuna, inutila, pe care nu o va respecta nimeni si care va disparea definitiv peste 4 ani.
    • +31 (57 voturi)    
      de ce?! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

      mie imi place de minune legea asta...
      m-am saturat ca atunci cand ma duc undeva sa nu existe locuri pt nefumatori sau sa ma arunce intr-un buncar infect ca na... fumatorii aparent sunt mai importanti!
      • +3 (41 voturi)    
        Si mie. (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:01)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu zic, au si fumatorii dreptul sa isi faca rau daca asta vor,

        Tind sa nu fiu mai catolic decat Papa in aceasta privinta, dar trebuie sa o spun. Majoritatea fumatorilor sunt niste nesimtiti. Dependenta le afecteaza nu numai ratiunea, dar si bunul simt, si daca isi fac lor rau in asemenea hal, va dati seama ca de ceilalti nu le pasa...

        Esti cu copilul la restaurant, se aseeaza langa tine si fumeaza tigare dupa tigare fara sa le pese ! Nu ii vezi sa faca vreun minim efort sa se aseze mai departe macar sau sa fumeze mai putin. Ca sa nu mai spun ca ar putea sa intrebe, desi raspunsul il stiu deja... Cum spuneam, nu am pretentii absurde. Merge omul la carciuma, trage o tigare, dar daca vede copii in jurul lui nu fumeaza 10 tigari una dupa alta pentru ca asta este nesimtire, iar asta se intampla in 100% din cazuri.

        Cum spuneam, fumatorii nu percep lucrurile asa, sunt "alterati" de drog. E problema ta ca mergi cu copiii la carciuma, nu stii ca la carciuma se fumeaza ?

        Nu stiu daca interventia statului este una binevenita, dar nici dictatura majoritatii nu este cea mai fericita.
        • -6 (40 voturi)    
          De cele mai multe ori (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:02)

          ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Nefumatorii se aseaza langa fumatorii deja prezenti in restaurante. Ca apoi sa se declare incredibil de indignati, pt ca evident ca au fost obligati de extraterestrii reptilieni sa intre intr-un local in care patronul a decis ca fumatul este permis.

          Asta asa, ca fapt divers
          • -1 (21 voturi)    
            O fi si cum zici tu. (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:42)

            clint [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

            Dar eu n-as fi atat de masochist sa ma asez langa fumatori si cred ca majoritatea nefumatorilor ar evita acest lucru.
            Eu unul, prefer sa ma duc intr-o carciuma mai aerisita si sa ii las pe fumatori in pace.
            Problema e ca atunci cand cred ca am gasit o astfel de locatie, se intampla ce spuneam mai sus...
        • -5 (27 voturi)    
          exact din cartile sfinte: (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:08)

          victor L [utilizator] i-a raspuns lui clint

          - "Esti cu copilul la restaurant".
          Nene, cu copilul nu mergi la localurile "de pierzanie".
        • -1 (27 voturi)    
          si eu ies cu copilul la restanurant, (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:10)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui clint

          dar niciodata nu stam decat in spatiul pt nefumatori, Din pacate nu toate restaurantele au spatiu pt nefumatori, si daca totusi au, este vorba de un refugiu izolat, neprimitor, ingehsuit si in care stai cu fata la perete.
          Toate locurile bune sunt date fumatorilor...pt ca ei aduc profit, majoritatea clientilor sunt fumatori.
          Sper ca legea clar sa se aplice, si sa nu mai se permita nimanui sa fumeze inauntru. Adica, daca vrei sa fumezi, iesi afara, tragi pipa, si apoi te intorci.
        • -2 (4 voturi)    
          Cu copilul nu te duci la restaurant, decat daca (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 16:18)

          ddutz [utilizator] i-a raspuns lui clint

          vrei sa mananci si in restaurantele in care se mananca, rar vezi cate un fumator nesimtit, se fumeaza mai mult, parca pe furis.
          Oamenii au bun simt, nu deranjaza masa altora.
      • -5 (31 voturi)    
        . (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:47)

        AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Si totusi continui sa te duci in locuri unde se fumeaza. Did i ever tell you the definition of "Insanity"?
      • -2 (42 voturi)    
        Lol (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:03)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Pai ce ba, e barul lu' tactu ? E fumatul ilegal cumva si eu n-am aflat ?

        Daca patronul a decis ca in barul lui e permis fumatul, vii tu sa faci legea ?

        Ca ce chestie ?

        Nu-ti convine, du-te la cofetarie, ca nu s-au facut barurile ca sa ai tu unde sa o arzi eco.

        Cu ce drept se baga statul in deciziile patronilor ?

        Toata panarama asta de lege care nu rezolva nimic - e un populism infect - ca sa le dea apa la moara ciudosilor care n-au baruri de nefumatori, de parca asta ar fi vina fumatorilor.
        • 0 (4 voturi)    
          nu e chiar asa (Duminică, 31 ianuarie 2016, 15:19)

          rco [utilizator] i-a raspuns lui HP

          face patronul ce vrea, dar trebuie sa respecte legea
          la fel cum si-a luat casa de marcat
          la fel cum nu vinde alcool minorilor
          etc etc

          la fel va si cu fumatul

          GATA, e lege, nu mai negociem!
          ai inteles domnule?
    • +5 (29 voturi)    
      Sa ne rugam (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:20)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Sa ne rugam sa nu dispari tu pana atunci de la atata tutun...
    • -1 (19 voturi)    
      de ce? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:09)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Speri sa ne ocupe rusii pana atunci..sau turcii ?
      Asti cred ca au ramas singurii care nu au o lege antifumat.
      De abia astept din astia ca tine care nu vor respecta legea: intai ii filmez si pe urma sun la 112!
    • +4 (10 voturi)    
      o lege de bun simt (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 10:55)

      gabix [utilizator] i-a raspuns lui HP

      As vrea sa le relatez fumatorilor un caz real, am fost invitat aseara de catre un prieten(fumator) la ziua lui intr-un club din Bucuresti. Aerul a fost respirabil pana la ora 12-1am, apoi ochii si gatul au inceput sa ma usture de la fumul care venea din abundenta, am rezistat cu greu pana la ora 4.
      Am ajuns acasa, am scos toate hainele de pe mine si le-am aruncat intr-o camera unde am putut sa las geamul deschis peste noapte. M-am trezit si surpriza: pielea inca imi mirose a fum, parul imi miroase a fum, cred ca si organele interne inca imi miros a fum.

      Acum vreau sa intreb fumatorii pe care v-am suportat atatia ani din viata fara sa va zic nimic, cum as putea si eu, nefumator, sa ma simt bine la ziua cuiva?? Trebuie sa il rog sa caute un club pt nefumatori? Trebuie sa refuz invitatia?

      Este o lege cat se poate de normala intr-o Romanie pe care o vrem civilizata. Hai sa nu mai fim nesimtiti si sa intelegem si dreptul celuilalt de a trai langa noi, fara sa-l deranjam in vreun fel.
      Spatiile pt fumat/nefumat in interiorul unui local s-a demonstrat ca nu se pot amenaja cu succes, pur si simplu nu poti imparti grupul in doua. Ganditi-va ca fiecare dintre voi aveti cel putin un nefumator in grup pe care il deranjati constant cu acest viciu, nu am nimic cu dreptul vostru de a fuma, fumati, dar faceti-o undeva unde nu ii deranjati pe cei din jurul vostru. Nu cred ca muriti daca iesiti de cateva ori afara si fumati, va asigur ca vom trai intr-o Romanie mai buna.
    • 0 (4 voturi)    
      Dreptul la viață este respectat cu legea asta. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ai ceva cu vecinii,prietenii,rudele de vrei să-i omori?Cu ce te deranjează că vei fuma fără să-i afectezi pe cei din jurul tău?Fumezi,te îmbolnăvești doar tu și ar trebui să fii taxat suplimentar pentru cheltuielile de spitalizare,salubrizare și înmormântare,suplimentare,provocate de inconștiența ta.
    • 0 (4 voturi)    
      Adevarul fumatorii sunt o minoritate discriminata. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 16:16)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Asta-i abuzul de putere al majoritatii asupra minoritatii.
      Sa nu mai aud pe aici, la nimeni, despre "respectarea drepturilor omului".
      Am fost fumator si stiu cum este, in ambele ipostaze. Nu sunt partinitor.
      Dar aceasta lege este abuziva, nu respecta drepturile omului si produce si pagube banesti.
      Pagubele sunt produse patronilor de baruri. La bar te ducu sa descanti, sa "povestesti", la un pahar si o tigara. Fara tigara n-are sens mersul la bar, deci patronii acestora vor avea pierderi, si mari. Nu-mi spuneti ca sunt baruri si-n Turcia, ca nu sunt, alea sunt cofetarii, braserii, dar nu baruri.
      Cu legea asta, Romania a sarit intr-o extrema, e o tara extremista, dupa toate definitiile. Innainte era democratica, normala, erau locuri de fumatori si locuri de nefumatori.
    • 0 (2 voturi)    
      haha (Duminică, 31 ianuarie 2016, 15:11)

      rco [utilizator] i-a raspuns lui HP

      imi pare rau sa-ti zic, dar te asigur ca vei respecta legea

      in sfarsit pot sa ies in oras cu copilul sa mananc fara sa ma afume nimeni
  • +17 (25 voturi)    
    Parerea mea. (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:39)

    Spirt [utilizator]

    Industria tutunului nu mai are bani ca altadata ... !
    • +8 (16 voturi)    
      nici o problema, (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:08)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      la buget se compenseaza - sticluta de 30 mililitri de glicerina vegetala cu aroma de pipa pe care de 3 ani o luam cu 30 lei (TVA inclus), ieri am cumparat-o cu 50 lei - traiasca acciza !

      asteptam acciza pe porumbul de popcorn si susanul pentru covrigi
      • +2 (4 voturi)    
        cumpara (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:03)

        Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        cumpara-ti esenta (aroma) si baza cu nicotina, iesi mult mai ieftin si nu e complicat sa le amesteci :)
        • +2 (4 voturi)    
          cunosc asta, (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:51)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

          dar eu cumpar din magazine si preturile sint la mililitru; am colegi care cumpara "de pe piata libera" si ies mai ieftin.....ia stai, mi-ai dat o idee :)

          traiasca acciza !!!!
          • +1 (5 voturi)    
            chiar de la magazine (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:00)

            Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

            Si esentele si bazele se cumpara tot din magazinele de tigari electronice, la fel ca si lichidele. Adica nu e vreun smen, ci pur si simplu ti se ofera posibilitatea de a-ti face tu propriile amestecuri. Nu am idee de vreo "piata libera" (poate cumparate pe net de la chinezi?). Eu cumpar de la vapez.ro (nota: va rog sa cenzurati numele magazinului daca il considerati publicitate :)
    • +3 (7 voturi)    
      Ca daca-ar fi avut... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:01)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      L-ar fi instruit pe domnul Iohannis cum sa se comporte, la fel ca in cazul publicitatii la medicament si legea darii in plata. Dar se pare ca nici nu stiu ce mici incep sa fie ...
  • +15 (27 voturi)    
    Adio fumat pe baldachin la plaja...! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:45)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "...care are un acoperis, plafon sau tavan si care este delimitat de cel putin doi pereti, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent."

    Nici pe bancile de la terasele din stuf din Vama n-o sa se mai fumeze, tre' sa mergi 2 pasi pe nisip...
    • +14 (22 voturi)    
      ai cazut in extrema cealalta... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:15)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ...cu glume deshucheate.
      Insa afla ca in Singapore nu ai voie sa fumezi oriunde nici pe strada, in aer liber, ci numai in locuri special amenajate. De spatii inchise ori publice nu are rost sa mai amintesc.
      • +3 (11 voturi)    
        normal (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:22)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        in Singapore te inneci de la umiditate nu iti mai trebuie si un fumator in jur ca sa iti transforme respiratul dintr-un cin intr-un adevarat calvar.
    • -1 (15 voturi)    
      dar in spatiile de joaca pt copii, din parcuri, (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      se va putea fuma? Ma refer la leaganele din Herastrau, Cismigiu si alte parcuri, unde acum nesimtitii fumeaza la greu.
      • +2 (12 voturi)    
        :-) (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:22)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        legea se refera la SPATIILE INCHISE. E perfect legal ca "nesimtitii" sa fumeze pe unde zici tu.
        • +1 (7 voturi)    
          Ba pardon! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 22:37)

          M. G. [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          Se refera la toate spatiile de joaca pentru copii, inchise sau deschise. E perfect ilegal ca nesimtitii sa fumeze in orice spatiu de joaca pentru copii.
    • 0 (4 voturi)    
      se incarca plaja cu chistoace (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 9:10)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Fumatorii se vor razbuna pe plajele din RO.
      Le vor incarca cu chistoace.
      Cine urmareste aplicarea legii?
      Politia locala?
      Alte organe?
      Legea e proasta.
      Facuta in scop electoral si pentru a arata lumii ca aici nu traiesc salbateci.
      In fapt legea nu va fi respectata pentru ca necesita operatie pe creier lasalbateci.
  • +21 (25 voturi)    
    Concret (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:52)

    intruderul [utilizator]

    Cine va aplica amenzile contraventionale?Politia locala?ANPC?Nu de alta,dar nu observ amenzi pentru cei care detin caini cu potential agresiv si nu au botnita,sa nu mai zic ca nu strang mizeriile dupa ei,nu vad amenzi la cei care arunca pe jos orice ambalaj,coji de seminte,etc.,pentru injurii in public (oriunde ai sanse in Romania sa auzi ce pot face unele organe interne sau externe),de parcari neregulamentare ce sa mai vorbim...Asa ca revin,nu inteleg exact cine va aplica amenda.
    • +6 (16 voturi)    
      Exista lege si pentru ce zici tu (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:59)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      Vezi legea 61/1991.
      • +13 (15 voturi)    
        exista, dar de ce nu o aplica nimeni (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:16)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

        asta era intrebarea intruderului...
    • +16 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:02)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      de cate ori ai sunat la politia locala cand ai vazut vreunul cu caine agresiv fara botnita?
      • +13 (13 voturi)    
        @klaudyuxxx (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:22)

        intruderul [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Politia locala trece pur si simplu pe langa cei care au caini fara botnita.Nu e nevoie sa sun la ei.Politia locala nu intervine daca vede un scandal pe strada cu participantii unor anumite etnii.Iarasi,nu e nevoie sa sun la ei.Politia locala mananca seminte si scuipa pe jos,o imagine absolut normala.Politia locala are DATORIA sa aplice amenzi cel putin atunci cand OBSERVA nereguli.Eu stiu ca exista legi,problema este ca nu are cine sa aplice amenzi.
        • +5 (7 voturi)    
          cind mergeau la pas, prin oras, ca gardieni... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:39)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

          ...mai faceau cite un proces verbal. Acum stau in masini, cu ochii pe vitezometru, iar colegul din dreapta e pe feisbuci.
          • +4 (6 voturi)    
            Asta incerc sa explic si eu (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:05)

            intruderul [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

            nu am nimic personal cu politia locala,dimpotriva sunt convins ca au salarii mici,ture de noapte,lege ambigua pentru utilizarea armei etc.Dar atata timp cat ei trec cu vederea "micile nimicuri" nu vad de ce s-ar aplica strict amenda pentru fumat in spatiu public.Sau trebuie sa sun la ei cand il voi vedea pe vreunul ca fumeaza la interior?Klaudyuxxx asa sugereaza.E adevarat,ca seful mai ma trage de maneca atunci cand adorm la munca...sanchi.Sau daca sun la politie pentru ala cu caine fara botnita,sigur stapanul si patrupedul vor astepta politia fix in locul ala.Sanchi
      • +8 (8 voturi)    
        Niciodata (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:23)

        M. G. [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Dar am schimbat mai multe e-mail-uri cu ei pentru tiganii care vand tigari la metrou la Eroii Revolutiei. Fara rezultat vizibil. Bine, acolo s-ar fi aplicat legea 12/1990, asta e alta situatie.
  • -1 (33 voturi)    
    Afara, afara, cu fumatul din tara! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:53)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    De la turci si de la amerindienii nord-americani a venit acest obicei diabolic! Fumatul ucide, fumatul e o pecingine, un obicei barbar, o practica primitiva!
  • +13 (29 voturi)    
    deci din 14 martie pot sa ma duc la club? ;))) (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:55)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    tare-s curios daca se va si reusi sa fie aplicata asa cum trebuie, cum e si in multe alte tari,

    Si nu trebuie sa le fie teama fumatorilor- ca si acolo, pot sa fumeze la intrare, nu au murit, sa stiti,
    indiferent ca vb de Spania, Germania, UK, SUA etc.

    Si nu au dat faliment restaurantele, cluburile etc- fumatorii oricum vor iesi in continuare, diferenta e ca vor veni SI nefumatorii care nu puteau suporta fumul.
    • 0 (6 voturi)    
      doar daca o publica azi in monitorul oficial (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:25)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      sa nu traga aia de la monitor de timp
  • +19 (39 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:55)

    Soarele [utilizator]

    O lege normală într-o ţară civilizată.
    • +1 (3 voturi)    
      DEPINDE DE CE INTELEGI PRIN.... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 8:22)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Civilizatie!
      Aceasta lege, normala, nu comentez module de aplicare,nu te face mai civilizat!
      Nu exista toalete publice, nu exista parcari, nu exista drumuri, nu exista canalizare in multe zone, nu exista enorm de multe alte lucruri care ne-ar aduce mult mai aproape de un nivel de civilizatie, decat aceasta lege.
      Dar, cu romanii merg izbindu-se de pereti, este de inteles!
  • +11 (27 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 29 ianuarie 2016, 11:58)

    CititorulComentator [utilizator]

    Sa vezi acum ce sar fumatorii la gatul nefumatorilor :) Mi-am luat floricelele...
  • +14 (22 voturi)    
    Bun asa (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:00)

    valahiandusk [utilizator]

    Asteptam amenzi pentru gospodarii care se dau rebeli
  • +3 (25 voturi)    
    ... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:00)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Ok, si dc atata tam-tam cu Iohannis? E cumva initiatorul legii? A semnat si cam atat.
    • -7 (21 voturi)    
      asta vroiam sa spun si eu (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:11)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Nu era cazul sa apara poza lui Iohannis, omul oricum semneaza ca notarul aproape tot ce primeste.
      • +1 (13 voturi)    
        pai altfel cum (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:54)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        daca nu semneaza si trimite legea inapoi, inseamna ca are interese, ca e vandut (sau cumparat). daca semneaza, o face ca notarul. apropo, unde ai vazut tu notar care sa semneze orice?
        • -1 (7 voturi)    
          politica e ceva nou pentru tine (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:51)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          A semna ca notarul este o expresie care a aparut in politica pentru prima data pe vremea marinarului, daca nu ma insel, nu inseamna ca toti notarii semneaza orice, conotatia este diferita. Ma rog, n-ai tu treaba cu din astea, tie ti se pare ca Iohannis (ala care sparge usa de la Cotroceni in fiecare vineri la 15:30) este trimisul lui Dumnezeu pe pamant. Daca ai fi fost atent la ce s-a intamplat in Romania in ultimii 25 de ani probabil ai fi vazut lucrurile intr-un mod diferit.
    • -6 (8 voturi)    
      PSD (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:48)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      in sfarsit mai rasare si ceva bun din cloaca aia....

      inca au un viitor daca oamenii de acolo se schimba si gandesc in directia buna
  • +3 (35 voturi)    
    fumuri (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:15)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    locuiesc intr-un oras super poluat de rafinarii,(ploiesti) dar, iata, o veste minunata se arata: se interzice fumatul! de-aia nu mai ploua! prostia nu se interzice? m-am saturat de timpitii de eco nazisti care merg la sala, alearga prin singurul parc de la sala sporturilor, inhalind cu viteza turbo toate noxele, merg cu masinile diesel sh din germania si ii vezi la coada la saormarie! sint de acord sa nu se fumeze in restaurante, pizzerii si alte locuri unde se indoapa cu e-uri lumea, dar sa interzici in baruri, cafenele, cluburi, unde se duce tot poporul sa se trotileze pina uita de viata asta, este o prostie. din moment ce tutunul este legal, conform legii, se poate desfasura o activitate legala care implica acest produs.vai, dar ce sa zic, nu pot sa intre parintii cu copii in bodegi! de parca ala mic ar vrea sa bea o votca! idiotenie in tara idiotilor!
    • -2 (16 voturi)    
      si sexul e legal (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:27)

      AlexVlahul [anonim] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      da nu se face in locuri publice, unde poate "afecta" alti oameni/copii
      • +6 (12 voturi)    
        Gresit! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:35)

        ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui AlexVlahul

        Exista locatii (cluburi) in care oamenii au voie sa faca sex, orgii, ce vor ei.

        Dar asa cum nu va tenteaza sa intrati in locatii cu acest specific, la fel nu ar fi trebuit sa intrati in localuri pt fumatori daca nu fumati.

        Dar nu, e mai simplu sa interziceti anumite drepturi in cel mai comunistoid mod posibil.
        • +2 (6 voturi)    
          Tare (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 9:51)

          scharke [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

          Dar sa stii ca de sex inca n-a murit nimeni. Nici daca cineva este in apropierea altora care fac sex.
          Dar despre fumat nu pot spune acelasi lucru...
  • -6 (26 voturi)    
    Toate alelalte s-a fixat (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:17)

    ac [utilizator]

    Asta mai ramasese. Sa vedeti ce cacaturi maninca copchiii prin McDonalds si KFC.
    De asta nu se ingrozeste nimeni. Doar cind il aud pe junior ca-l doare burta dupa cartofi prajiti si sucuri cu CaCO3 ma apuca si pe mine diverse sentimente. Dar nu ma duc sa dau cu caramida-n geam. Sau sa cer interzicerea lor pe motive care mai de care mai senile.

    Bine si ca pe vinzatorii de shmak la tzipla de umbla nu stiu citi liceeni pe la dezintoxicare nu-i cauta nimeni.
    Dar, nu-i asa, fumatul e de vina si de ele. Cum e si de topirea calotei glaciare, de retragerea lui Gica Hagi si de neterminarea autostrazilor.
    • +1 (19 voturi)    
      Inteligenta sub medie (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:49)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Daca mananca copilul tau la KFC nu-l afecteaza pe al meu. Da pe Taraf TV ca a inceput emisiunea.
      • +5 (9 voturi)    
        Te faci ca nu intelegi ce-am zis, nu? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 19:03)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

        Si o dai prin Taraf TV.
        Sau tu nu vezi decit ce "afecteaza" direct. Era sa spun sa interzicem si masina, nu? ca arunca in atmosfera intr-o zi ce arunc eu intr-o viata. Dar na, cind ni se pune pata political corect, ce argument sa mai ai decit "da pe Taraf TV".
  • +10 (24 voturi)    
    Super!!! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:20)

    Orsay [utilizator]

    Ma bucur foarte mult ca nu o sa mai miros infect cand ies dint-un local!
  • +2 (20 voturi)    
    Fumatul nu este daunator sanatatii (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:21)

    feisbuk [utilizator]

    Daca ar fi fost daunator sanatatii, presupun ca ar fi interzise tigaretele.
    Dar cum nu sunt, una din doua:
    1. fumatul (si tigarile) nu sunt daunatoare sanatatii
    2. fumatul (si tigarile) sunt daunatoare sanatatii, iar legiuitorii au o complicitate criminala (mai departe penala) , la efectele acestuia, permitandu-le in continuare


    De fapt fumatul si tigarele sunt daunatoare sanatatii, dar parca si banii fumatorilor sunt frumosi, in primul rand pentr stat, care castiga infinit mai mult decat producatori.
  • -3 (23 voturi)    
    Inertia unui popor needucat (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:51)

    valahiandusk [utilizator]

    In general oamenii cu inteligenta sub medie se opun legii.
    • +1 (25 voturi)    
      In general (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:17)

      ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      doar idiotii utili aplauda legi comunistoide, precum mizeria asta de lege.

      Oricum de-acuma incolo o sa tin petrecere ori de cate ori aud de vreun nefumator care da ortul popii din cauza cancerului la plamani. Asta meritati, lepre comuniste!
    • -2 (18 voturi)    
      inteligenta vs nesimtire (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:35)

      mihaiionescu2 [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Poate mai degraba oamenii cu nesimtirea mult peste medie se opun legii, caci cum ai numi altfel un om care isi aprinde tigara fara sa-i pese ca il deranjeaza pe cel de linga el ? Si apoi, inteligenta nu exclude nesimtirea, desi argumentele "inteligentilor" sunt stupide, ca regula. Cum ar fi argumentul gradului ridicat de poluare, fata de care fumatul nici nu mai conteaza. Poluarea, dragilor, este costul unor activitati ale caror beneficii sunt larg socializate, pe cand beneficiul fumatului (placerea, pentru a fi mai exacti) este exclusiv al fumatorului. In plus, senzatia neplacuta provocata de fumul de tigara este evidenta fata de poluarea generalizata. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca inca n-am vazut vreo masina ambaland motorul in casa scarii sau in vre-un restaurant. Apoi stiti de ce copilul fumatorilor va avea "sanse" mari sa devina fumator (dovedit statistic) ? Pen'ca fumul de tigara din copilarie ii este familiar, asa precum si gustul mancarii. Adultul are, de regula, preferintele formate din copilarie ("mancare ca la mama acasa"). Unii isi feresc copii de fumul de tigara, altii fumeaza la juma de metru de ei, ca nu le strica putin fum de tigara (dar care ar fi raportul fata de dimensiunea plaminilor unui copil mic ? ). Si ar mai fi. Dar nu conteaza, caci totul este o problema de ne-simtire.
      • +8 (22 voturi)    
        Intrebare (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:00)

        ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui mihaiionescu2

        "caci cum ai numi altfel un om care isi aprinde tigara fara sa-i pese ca il deranjeaza pe cel de linga el ?"

        Dar cum ai numi un om care se aseaza langa alt om care deja fumeaza si brusc se declara indignat rau?

        Cine va obliga sa intrati in localuri in care fumatul era permis? Sa va aud!
        • 0 (12 voturi)    
          pai... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:54)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

          Nu ne obliga nimeni... De aia nici nu prea mai ieseam prin baruri. Pentru ca 99% permiteau fumatul.
          problema e ca nu mai ai nici unde sa iesi la un restaorant fara fum de tigara. Si e la fel de greu sa gasesti o cofetarie fara fumatori.
          • +6 (16 voturi)    
            Hai zi zau ca ai cautat?! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:57)

            ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            http://metropotam.ro/Unde-iesim/lista-actualizata-a-localurilor-din-bucuresti-unde-nu-se-fumeaza-art6856404282/

            Ia cu paine, prietene, si nu mai manca rahat (turcesc) cu 99% al tau!
            • 0 (10 voturi)    
              Am cautat (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:37)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

              Dar nu toata lumea din tara asta locuieste in Bucuresti. Desi pare incredibil unii mai traiesc prin Cluj, Iasi, Timisoara, COnstanta, Brasov, etc.
          • +5 (13 voturi)    
            Pai... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:06)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Pai daca nu te obliga nimeni, ce rahat tot aberezi pe aici.

            Ma apuc si eu sa dau o lege ca sa-ti varuiesti peretii roz, ca ma deranjeaza cand vin la tine in carciuma.

            Deci daca nefumatorii n-au unde sa iasa la socializare, statul le creaza conditii impunand legi stupide antreprenorilor.

            Curat democratie.
            • -6 (10 voturi)    
              pai... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:40)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

              In democratie ca sa dai o lege tre sa fie majoritatea de acord cu ea. Si... se pare ca fumatorii nu-s chiar asha majoritari. Plus ca stiu multi fumatori care-s de acord cu legea, din motive de neveste/copii.

              Deci, nu te opreste nimeni sa initiezi o lege in acest sens... doar sa ai sustinere.

              Si la final... tu faci oareshce confuzii intre democratie si liberalismul salbatic. In democratie antreprenorul se supune legilor tarii respective, nu face doar ceea ce considera el de cuviinta.
              • +7 (13 voturi)    
                Serios ? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:51)

                HP [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Pai daca majoritatea spune ca nu suporta homosexualii, femeile imbracate sumar si muzica rock - dam o lege sa le interzica ?

                De unde esti bre, din Iran ?
                • -2 (2 voturi)    
                  da, asta inseamna democratie (Luni, 1 februarie 2016, 12:08)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

                  Asta inseamna democratie. Doar ca... aia care nu suporta muzica rock, homosexualii si mai ales femeile imbracate sumar, nu-s majoritari. Daca ar fi, fii sigur ca s-ar gasi suficienti politicieni dornici de niste voturi obtinute usor care sa promoveze astfel de legi.

                  Ceea ce scrii dovedeste ca nu pricepi mai nimic din notiunea de democratie. Ca sunt din Iran sau din Las Vegas, n-are importanta. Democratia presupune peste tot dictatura mojoritatii, nu impunerea conduitei morale a unuia sau altuia.
                  Si ducind exemplul tau la extrem, daca intr-o tara femeile imbracate sumar reprezinta ceva inacceptabil in perceptia majoritatii, atunci societatea va pune presiune pentru o astfel de lege. Nu crezi? Mergi in Turcia pe o plaja publica.
        • 0 (0 voturi)    
          chiar, cine ma obliga ? (Luni, 1 februarie 2016, 11:31)

          mihaiionescu2 [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

          Pai, stimate domn, imi era foame si in toate restaurantele era permis fumatul. Presupun ca logic ar fi fost ori sa nu-mi fie foame, ori sa dau o fuga pina la Bucureti sa caut un restaurant pentru nefumatori. Trebuie sa recunosc insa ca este extrem de interesanta regula asta cu "primul care intra in restaurant face regula". Dupa cum am inteles, daca primul isi aprinde tigara, asta e: restul e nesimtiti ca nu il respecta. Puteti sa dezvoltati putin ? Poate asa o sa inteleg pina si eu, stimabile.
  • +14 (34 voturi)    
    Bravo (Vineri, 29 ianuarie 2016, 12:57)

    yuri [utilizator]

    Un pas urias pt tara asta. Pt cei fumatori care ne trimiteti pe noi nefumatorii la locatii de nefumatori va spun ca Bucuresti e Romania dar Romania nu e doar Bucuresti (sau alte orase resedinte de jud). Locuiesc intrun orasel de ap 10K locuitori avem 4 restaurante, 1 cofetarie si baruri TOATE de fumatori (pana pe 5 Ian), fara spatii pt nefumatori!!!! La 14 km alt oras de 15K locutori 5 restaurante aceasi nepasare pt clientii nefumatori. cel mai apropiat restaurant e la 30 km un MCD. Ce fac cu copii, femeia gravida ?? ma duc la 30 km pina la McD? abureli. Va intreb unde ati fost pina acuma atatia ani de cand legea originala cerea spatii decente pt nefumatori????Abuzul patronilor hrapareti si nesimtirea vstra ( sa va aprindeti tigarile linga copii mici la o pizerie oarecare fara sa va pese de sanatatea lor) a facut ca acum sa ajuns sa la cealalta extrema. OBSERVATIE!!!! La singura cofetarie din orasel sa interzis fumatul din 5 Ian si dupa 20 zile o intreb pe vanzatoare daca au scazut vanzarile?? si surpize-surprize: NU!! asta in conditiile in care sau schimbat clientii, au disparut ADOLESTENTII!!!! de 13-17 ani care fumau pe la colturi (acum is prine celelate baruri), si au aparut o alta categorie de clienti :pensionari, oameni la varsta a doua, femei de varsta a doua care veci n-au intrat... Adolestentii vor revenii si ei dupa 15 Martie si NU vor mai fuma!!!!! Castigurile vor fii mai MARI dupa ce sa va interzice de tot duhanitul. Concluzia finala? Castigam prin a descuraja tineri si foarte tinerii sa se apuce de duhanit"ca asa e trendy" , taiem reclama la "ce bine e sa fumezi iau o tigara de la tovarasu mai mare care are deja 17 ani" .Si mancam si noi familistii linistiti o mancare fara sa inspiram jegurile voastre ,si fara sa ne deplasam zeci de km pt aer curat in restaurante.
    • +1 (21 voturi)    
      Piata libera zice (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:11)

      ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui yuri

      "daca nu exista, esti liber sa-ti creezi".

      Ba chiar la cati nefumatori va declarati, pun pariu ca ai fi avut o afacere cu foarte mult succes.

      Dar nu, e mai simplu sa venim cu Big Brother statul de manuta si sa interzicem ce nu ne place.

      Bravos, natiune! Comunismul a murit dar spiritul a ramas in tara!
      • -8 (14 voturi)    
        n-are treaba comunismul aici (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:56)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

        pentru unii caderea comunismului presupune legea junglei, in care fiecare face ce vrea si cum vrea. Ei bine, nu e asha. Si capitalismul si democratia au legi, care se respecta. Iar daca piata libera impinge spre lipsa barurilor de nefumatori, nu inseamna ca e si ceva bun.
        • +2 (16 voturi)    
          Ba fix comunism este! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:39)

          ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Atunci cand statul intervine sa satisfaca un moft (nu, nu te obliga absolut nimeni sa intri in localuri pt fumatori, este strict decizia ta)

          Da, capitalismul are si el legile lui: fiecare om este responsabil de propriile actiuni.
          Daca tu nu esti suficient de competent incat sa nu calci intr-un local unde se fumeaza, este strict problema ta - piata libera iti ofera alternativa prin localuri in care fumatul este interzis.

          "Iar daca piata libera impinge spre lipsa barurilor de nefumatori, nu inseamna ca e si ceva bun" - bun, ne-bun, asta e realitatea economica: localurile de nefumatori sunt cam rare si in general cam golute, de ce oare?!
          Asta nu iti da absolut nici un drept sa intri cu bocancii sa "reglementezi" tu lucrurile!
          • -5 (7 voturi)    
            iar confunzi (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:47)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

            De exemplu piata libera, lasata de capul ei, conduce si la sofat sub influenta alcoolului, si la consum de droguri generalizat si la multe alte nazbitii. De aia exista legi, pentru ca piata asta libera sa fie reglementata. Sa functioneze in niste parametri agreati de majoritate.

            Si daca tot vorbim despre ideea ta despre comunism, uite aici citeva tari unde exista lege similara: Marea Britanie, Irlanda, Norvegia, Islanda, Olanda, Canada, mare parte din SUA. Deci dupa tine, toate aceste tari sunt comuniste....
    • +2 (18 voturi)    
      ne bucuram (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:35)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui yuri

      ca esti bucuros ca cu bucurie s-a interzis fumatu in spatiile publice inchise. As avea totusi o intrebare: cine crezi tu ca e de vina ca localurile alea nu au prevazut locuri/spatii si pentru nefumatori? Fumatorii? GROW UP. Proprietarii hotarau. Si cine ti-a zis ca legea nu-stiu-ce zicea. Eu stiam ca era la latitudinea proprietarilor sa decida ce si cum cu fumatul in spatiile LOR. Nu-ti convenea, da, te duceai in alta parte, e(ra) singura posibilitate.
    • -2 (4 voturi)    
      auzi (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:26)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui yuri

      da' scolile din zona ta, tot pentru fumatori au fost pana acum?
  • +2 (20 voturi)    
    bravo (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:00)

    AlexRatoi [utilizator]

    In sfarsit o lege buna! E normal sa iesi in club, in bar in restaurant si sa te intorci acasa fara sa puti a tigari, doar pot sa-mi imaginez cat fum mi se duce in plamani daca hainele mele miros in halul asta. Legea e buna si pentru fumatori, pentru ca organizand un loc de fumat afara, nu isi afuma hainele chiar asa de rau si in plus au ocazia sa socializeze mai bine.
    • +8 (14 voturi)    
      daaaaaaa (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AlexRatoi

      M se pare normal si sa te duci la bordel si sa te intorci cu o biblie
      • 0 (2 voturi)    
        dupa aceeasi logica (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 13:05)

        AlexRatoi [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Mi se pare normal sa te duci la bordel si sa te intorci drogat, batut, jefuit si violat! daca tot mergi la bordel sa iti iei tot tacamul, mai ales partea la care nu iti dai acordul!

        Adica daca in bar sau club consumi o bautura si te distrezi trebuie sa si fumezi in interior, activ sau pasiv, nu pentru ca o comanzi din meniu ci pentru ca o minoritate iti impune asta pentru ca nu se pot deplasa afara pentru 5 minute? Si la restaurante daca mananci trebuie sa si fumezi, e inclus in pret, pentru ca minoritatea nu poate sa fumeze afara?

        Adica eu am voie sa trag un part, care se rasfrange asupra celor din apropiere, sa fac pipi imprejur, sa scuip pe cei din jurul meu? Sa pun manele la speaker in spatiul comun?
        • +1 (1 vot)    
          fix dupa aceeasi (Duminică, 31 ianuarie 2016, 1:58)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AlexRatoi

          Pentru ca scrie: PENTRU FUMATORI. Este alegerea mea sa ma duc acolo si acum se interzice pentru ca vor si unii neaparat sa intre unde scrie ca SE FUMEAZA si sa faca scandal pentru ca se fumeaza. Ar fi amunzant daca nu ar fi trist...

          Daca alegerea ta este sa te duci intr-un bar de partari sau pisaciosi, bineinteles ca poti sa o faci. Ca eu nu agreez si nu o sa intru acolo unde-ti place tie sa te exprimi, asta nu-mi da mie dreptul sa-ti interzic existenta locurilor unde tu te simti bine.
          • 0 (0 voturi)    
            pai (Duminică, 31 ianuarie 2016, 20:15)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Mergi in barul pentru partari, ca acolo pute la fel de tare si vei avea voie sa fumezi. Oricum nu-ti vei da seama, pentru ca ti s-a atrofiat simtul mirosului.
            • +2 (2 voturi)    
              damn (Duminică, 31 ianuarie 2016, 22:17)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              Cam asta e nivelul de argumentatie, nu? O tentativa slaba de "ba tu", fara sa citesti macar ce e scris. QED
              • -2 (2 voturi)    
                .. (Luni, 1 februarie 2016, 1:40)

                muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                In lumea civilizata nu se fumeaza in locuri publice... De vreo 10-15 ani a inceput asta si se pare ca a fost o miscare buna.
                Doar smintitii de pe Hotnews vin cu argumente legate de dreptul la proprietate, de liber arbitru etc etc.
                Va si vedeti in clubul select al fumatorilor, prostii ceilalti ar trebui sa-si caute alte locuri publice.
                Eventual si barmanii ar trebui sa isi caute alte baruri, daca nu le convine sa inhaleze fum 8-10 ore pe zi, in fiecare zi.
                Incep sa ma intreb daca nu stati toti in acelasi sat uitat de lume si n-ati iesit vreodata din curul asta de tara.

                PS: Mai studiaza faza cu QED, nu prea pari sa fi inteles ce inseamna.
  • -5 (17 voturi)    
    ha ha (Vineri, 29 ianuarie 2016, 13:39)

    vodatepes [utilizator]

    Ha ha dar nu se poate aplica ca nu are norme de aplicare .tara lucrului bine facut.O lege pentru a pacali prostimea , sa creada inainte de alegeri cat au ei grija de noi . Fara norme nu se va aplica si va fi moarta ca multe alte legi. Acest lucru domnul presedinte nu la vazut?
  • -8 (10 voturi)    
    In sfarsit (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:08)

    dragospopescu [utilizator]

    Intra si Romania in EU
    • +4 (4 voturi)    
      De ce (Vineri, 29 ianuarie 2016, 23:46)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui dragospopescu

      esti asa de convins ca tot ce vine din ue e perfect ?? Crezi ca daca, referindu-ma la aceasta lege, la noi ar fi ramas permisiva cu fumatul in restaurante/baruri/discoteci , DAR acestea ar fi fost obligate ( si tinute sub control de organele de control platite din banii tuturor si care ASTA AR FI TREBUIT sa faca) sa aiba cele doua zone ( fumatori/nefumatori) bine delimitate/dotate corespunzator, controlate si intretinute bine, ar fi fost o chestie "urita" pt ue ?? De ce trebuie sa interzici un lucru pe care, DACA VREI, POTI sa-l faci mai bine decit altii, dar NU VREI ?? Hai sa-ti spun cum vad eu viitorul "legii" asteia la noi in romanica : sa-i vezi mai incolo pe anume "onor clienti" care or sa ia la bord cite o tuiculita in plus. cum o sa se ia la cafteala pe terasele restaurantelor vara, cind o sa li se puna pata pe ala de la masa de alaturi ca a suflat fumul spre el !! Cam asa vom "intra" noi in ue si cu legea asta !!
  • 0 (16 voturi)    
    Civilizatie! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:17)

    ChildoftheGrave [utilizator]

    Intr-adevar, nimic nu zbiare si pute (!) mai mult a "civilizatie" decat "interzis" !

    Voi sa muriti sanatosi, nefumatorilor betivani si obezi!
  • +4 (20 voturi)    
    Pana acum (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:40)

    ChildoftheGrave [utilizator]

    Ca si fumator, am evitat pe cat posibil sa fumez pe trotuar, langa statiile de mijloace de transport in comun sau in general pe langa aglomeratiile de alti concetateni, tocmai pt ca asa mi se pare normal si de bun-simt, stiind ca noi fumatorii avem localurile noastre unde ne putem savura viciul fara sa deranjam trecatorii.

    Ei bine, de azi inainte intentionat voi sufla fumul de tigara in fata fiecarui trecator pe langa care trec, ceea ce va fi PERFECT LEGAL.

    Ati vrut sa calcati in picioare proprietatea privata, sa ne scoateti in strada si sa ne scoateti din sarite? Suportati consecintele atunci, ipocritilor!
    • 0 (14 voturi)    
      Cata frustrare intr-un comentariu (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:33)

      IonutSC [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

      Relax, ca nu-ti confisca nimeni barul, termina cu sofismele ieftine. Legea era decenta, n-a functionat din cauza nesimtirii fumatorilor si lacomiei patronilor de baruri si restaurante.
      • +8 (12 voturi)    
        io nu vad (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:11)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui IonutSC

        nici o frustrare chiar asa de mare. Uita-te la unele dintre comentariile nefumatorilor, sa vezi acolo jigniri si alte alea.
    • -1 (7 voturi)    
      curat legal (Vineri, 29 ianuarie 2016, 22:27)

      vulpoiul rosu [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

      bravo! multumesc ca esti pe aceeasi lungime de unda! propun sa ne unim, si , in foarte putin timp legea asta va dispare. ca ceata! cretinilor care se duc de doua ori pe an la restaurant,si atunci au pretentia sa nu se fumeze, le doresc multe kilograme si tensiune mare! sa muriti voi! pai noi, fumatorii, sponzorizam statul roman cu aproape doua miliarde euro anual. voi? taxe pe friptura, ciorba de burta si un vin de masa ieftin? voi ce? tuturor celor care admira legea lui abramburel le urez un infarct placut in timp se afla pe banda la sala sau in fata unei saorme! I love KENT, I love JACOBS!
      • +1 (1 vot)    
        Daca va uniti (Duminică, 31 ianuarie 2016, 18:55)

        BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

        E foarte posibil sa obtineti un discount la calmante :)))
    • -1 (1 vot)    
      .. (Duminică, 31 ianuarie 2016, 20:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

      Da tu fumul in fata, bai bula, si vedem cine iese scarpinat din afacerea asta.
  • -3 (13 voturi)    
    ... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:45)

    7cats [utilizator]

    Pai nu a făcut mare lucru!!!
    A promulgat o lege care trebuia promulgate deja din decembrie. Așa trebuie să mai așteptăm încă 46 de zile!
    In rest voi ăștia care vreți sa fumați in locuri publice câte clase aveți ? Acuma pe bune!!!
    Din cauza voastră să dau astfel de legi!!!
    Ati exagerat in ultima vreme!un ,,pic"!
    • +2 (16 voturi)    
      Dar voi astia (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:59)

      ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui 7cats

      Care vreti sa calcati in picioare proprietatea PRIVATA cate clase sub Ceausescu ati facut?!

      Sa va puna dracul sa va plangeti de fumul de tigara din fata localurilor, s-ar putea sa fiti scarpinati urat de tot!
      • +1 (7 voturi)    
        Si eu sint curios (Vineri, 29 ianuarie 2016, 23:28)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

        sa vad ce-o sa se intimple cind se vor deschide terasele, vara, daca o sa mai aiba tupeu "nefumatorii" astia atit de revoltati sa se plinga ca se fumeaza linga ei ! Nu sint o persoana polemica dar, vorba ta, sa-i puna dracu' sa mai comenteze ceva ! Sa-i vad "grupati" in interiorul restaurantelor cind or fi 40 de grade si nu le-o functiona alora aerul conditionat !
        • -1 (1 vot)    
          Alt smardoi (Duminică, 31 ianuarie 2016, 18:54)

          BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui siska

          De tastatura, evident ... Si stii de unde stiu ? Logica elementara ... smardoii adevarati nu stau sa citeasca hotnews :)))
        • -2 (2 voturi)    
          bine baa (Duminică, 31 ianuarie 2016, 20:08)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Observ cu stupoare cat de prosti pot fi fumatorii de pe Hotnews. Sigur nu e o trasatura specifica celor care fumeaza, pentru ca fumatorii cu care ies prin carciumi sunt destul de dezghetati la minte.
          Asta e chiar culmea tupeului, sa ii duhnesti unuia in nas o gramada de fum puturos, si tot tu sa fii cu curul in sus ca pe celalalt il deranjeaza...
          Dupa bila ta ar trebui sa se fumeze si in tren, si in metrou, si in tramvaie... prostii aia care nu fumeaza sa isi cumpere tramvaie proprii.
      • -1 (1 vot)    
        lol (Duminică, 31 ianuarie 2016, 20:10)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

        Bai prapaditule, nu-ti dai seama cat de penibil esti amenintand cu 'scarpinatul'?
        Ai 7 ani, bai tabula rasa? Auzi la el, i-a dat ma-sa local, si se trezeste sef peste intrarea in carciuma.
  • -1 (17 voturi)    
    @ChildoftheGrave (Vineri, 29 ianuarie 2016, 21:54)

    Heruvim [utilizator]

    Prietene te inteleg. Si eu am militat "online" la un articol trecut si mi-am luat mai multe minusuri decat am vazut in viata mea pe Hotnews. Si nu e scurta, am aproape 600 de comentarii si mai mult de 10 ani vechime de cand citesc Hotnews. Si per total cred ca ultimele 20 au luat mai multe minusuri ca restul la un loc. Vad ca la tine nu a fost chiar asa.

    De ce am luat minusuri? Pentru ca mi-am permis sa evidentiez ipocrizia sustinatorilor acestei legi. ATENTIE! Nici macar o secunda nu m-am luat de faptul ca legea e buna sau rea. Dar ma rog... comunismul nu a disparut din Romania.

    Frustrarile acumulate de-a lungul timpului de nefumatori au dus la un comportament (verbal online cel putin) antidemocratic, nazist si comunistorid. Vezi replica "suntem mai multi ca voi deci faceti ce vrem noi". Hmmmm....unde am mai auzit asta?

    DA! Mi-am amintit! In Republica Socialista Romania!

    Sau unde am mai auzit: CINE NU E CU NOI E IMPOTRIVA NOASTRA?

    Deci, pentru motivul ca fumul de tigara pute, sa facem 25% din populatia tarii sa se simta ca ultimul boschetar! Bravo natie! Esti mareata.

    Urmeaza sa mai copiati de la fascistii aia de la vest si chestia cu casatoria homosexuala (in numele nediscriminarii unei minoritati evident!) si eticheta de POPOR IPOCRIT va va ramane scris pe frunte si pe drapel O VESNICIE!
    • +3 (5 voturi)    
      As vrea si eu sa stiu (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 0:07)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      De ce am luat minusuri la comentariul de mai sus. Care a fost problema.
    • -1 (3 voturi)    
      Pana una alta (Duminică, 31 ianuarie 2016, 18:52)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Te si vad cu spume la gura, cu frustrarea la paroxism cum bati tu inversunat la tastatura. Dar nu asta e cel mai amuzant. Cel mai amuzant e cat de rapid o sa va linistiti voi toti astia de putiti (da, chiar putiti, nu e figura de stil) si o sa va intoxicati cuminti afara ... in cateva luni asa ... fara fite, amenintari si facut localurile voastre :)) si de-asta esti si asa de nervos, pentru ca stii ca asta se va intampla !
  • -2 (12 voturi)    
    fumuri multe (Vineri, 29 ianuarie 2016, 22:15)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    in ziua cind legea asta cretina se va aplica ( sa le stea in git alora care o admira ) ies in centrul ploiestiului, asez o masa plina de cafele plus tigari , chiar in fata unor restaurante si ne apucam de discutii. asa ca oamenii normali la o cafea. si, sa fie treaba completa, mai fluturam banii din cind in cind, sa vada si patronii ce au pierdut. si sa indrazneasca atunci vreun ciine comunitar in uniforma sa-mi dea amenda! mor cu el de git! in germania au incercat, si surpriza: fumatul a fost din nou permis! de ce? a scazut productivitatea muncii tovarasi! ce sa zic, sinteti eco voi! va duceti la sala, conduceti cazanele sh europene, copii vostri maninca tot felul de cretinisme gen fast food, dar vreti voi neaparat sa ne interziceti noua, fumatorilor, placerea de a fi intr-o cafenea? legea lui papura-voda! va fi anulata ca aceea a bacsisului!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu sunt fumator (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:35)

    V. Veroiu [utilizator]

    Insa cred ca atunci cand statul ii dicteaza unui patron cum sa isi faca el localul lui e cam mult. Daca un patron vrea sa daca localul sau de fumatori nu poate. Chiar daca scrie pe usa "doar pt fumatori" e acum discriminare.
  • +1 (3 voturi)    
    Fumatul in locurile publice (Duminică, 31 ianuarie 2016, 4:59)

    Leejuro [utilizator]

    Lucram intr-un birou cu 4 fumatori, care fumau tigara dupa tigara, si taiai fumul cu cutitul, cum se spune! N-aveam si eu dreptul la aer curat? Dar lor nici ca le pasa. Atunci am luat un ventilator, si l-am pus in directia lor ca sa alunge fumul. S-au suparat ca nu le placea! Adica eu sa accept fumul lor, dar ei nu sa accepte dreptul meu! Oare asta e fair?