Tiberiu Nitu, dupa acuzatiile de folosire de coloane oficiale: Am beneficiat doar de masurile prevazute de lege / Procurorul general da de inteles ca nu demisioneaza

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2016, 16:57 Actualitate | Esenţial

Tiberiu Nitu
Foto: AGERPRES
"Am beneficiat doar de masurile de protectie prevazute de lege, proportional cu riscurile si responsabilitatile acestei functii", a sustinut joi Tiberiu Nitu, intr-un comunicat transmis de institutie in conditiile in care DNA a acuzat ca procurorul general ar fi primit un "folos necuvenit" prin coloanele oficiale de care a beneficiat.

"Avand in vedere comentariile purtate in spatiul public referitoare la persoana mea, doresc sa precizez ca in intreaga mea cariera de magistrat, precum si in functia de procuror general, am fost permanent preocupat de respectarea legii si a normelor deontologice. Din acest punct de vedere, vreau sa precizez ca in cadrul activitatii desfasurate in calitate de procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, am beneficiat doar de masurile de protectie prevazute de lege, proportional cu riscurile si responsabilitatile acestei functii", scrie sursa citata.

Cititi si Procurorul general, Tiberiu Nitu, ar fi beneficiat de 700 de deplasari cu coloana oficiala, o medie de doua pe zi - surse 

In contextul in care mai multe voci din spatiul public i-au cerut demisia, Nitu transmite ca activitatea lui nu este afectata si ca "este de datoria mea, in calitate de procuror general, sa ma asigur ca in aceasta perioada activitatea Ministerului Public se va desfasura in conditii normale si in parametrii eficentei consemnate in ultimul raport MCV"

"Ii asigur pe toti colaboratorii mei din cadrul Ministerului Public, pe toti partenerii nostri institutionali si pe toti cetatenii Romaniei ca activitatea noastra - a mea personal- nu este afectata, nu este influentata sau perturbata de demersurile judiciare desfasurate in vederea clarificarii depline a acestei situatii si, totodata, imi asum obligatia de rezerva ce imi revine in raport cu activitatea desfasurata in acest sens", mai spune Nitu.

DNA a cerut luni incuviintarea urmaririi penale a lui Gabriel Oprea, sub acuzatia de abuz in serviciu. Oprea este acuzat ca ar fi folosit resursele umane si materiale ale MAI pentru a asigura, in mod nelegal, insotirea deplasarilor efectuate de ministru cu echipaje ale politiei rutiere. 

Totodata, fostul ministru este acuzat ca ar fi incheiat un protocol in baza caruia procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie Tiberiu Nitu a beneficiat de insotirea deplasarilor efectuate cu echipaje ale politiei rutiere, primind astfel "un folos necuvenit".


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4383 vizualizari
  • +29 (29 voturi)    
    ba ce nesimtit (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:02)

    Gicu_007 [utilizator]

    adica ne minte PE FATZA ca el nu a incalcat nici o prevedere legala bai omule. Incredibil. Jos cu asta frate.
  • +27 (27 voturi)    
    Ai fost preocupat de normele deontologice (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:06)

    mitg [utilizator]

    Cata scarba! Cat dezgust!
    La canal cu tine!
  • +24 (24 voturi)    
    Se mira cineva? (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:11)

    Andradda [utilizator]

    A inceput sarabanda penalilor.

    Dupa ce DNA a fost din nou laudata la Bruxelles si parlamentul a fost din nou pus la zid, a inceput contraofensiva penalilor de pe Dambovita, condusa de aceleasi nulitati care sunt vizate de MCV si care de ani de zile batjocoresc societatea romaneasca - Oprea, Nitu, Tariceanu, Dragnea si chiar si o parte a CSM!
  • -26 (30 voturi)    
    ups (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:13)

    Mazeta [utilizator]

    Nițu nu demisionează. Trebuie pus în aplicare planul de rezervă.
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:58)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Corect!
      Il trimitem la Moscova!
    • +14 (14 voturi)    
      Adica trecerea in rezerva a tovului grd.Nitu? (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:45)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De ce a primit soldatul Nitu, Certificat de Revolutionar?
      " Subsemnatul Niţu Tiberiu Mihail, fiul lui Emil şi Elionora Venera, născut pe data de 31.07.1971 în Ploieşti, domiciliat în Ploieşti […], posesor al certificatului de Luptător pentru Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989 – Remarcat prin fapte deosebite, seria FD nr. 04201 din 16.11.1996, în legătură cu contribuţia şi participarea mea la victoria Revoluţiei române din Decembrie 1989, declar următoarele:
      În noaptea de 21/22 decembrie 1989 am tras cu arma din dotare, peste Calea Dorobanţi, în casele situate pe această stradă " samd labla,bla,bla
  • +8 (10 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:20)

    Caligula [utilizator]

    In cazul asta nu are decat se continue - conform legii - folosirea de coloane oficiale. Daca nu face asta, se demisioneze in protest.
  • +18 (20 voturi)    
    ProCurOr (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:25)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Cand il vad pe individul asta, prima senzatie este ca vad o stire despre un administrator de bloc care a pierdut fondulo de rulment la alba neagra.
    Mai bine o pitipoanca procuror general macar stim o treaba...
  • +20 (22 voturi)    
    procurul lu' peste (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:27)

    justitiarul_politic [utilizator]

    Ba da astia din generatia lui ponta , toti au soricu' gros.
    Apare clar scris in raportul DNA ca a folosit de 700 si ceva coloana oficiala, nu SRI-ul, pe care avea dreptul dar el nu si nu.Nu le pasa de nimeni si nimic.
    Adica hai ca na murit nimeni ca m am dat eu cu girofarul prin Bucuresti, asta vrei sa spui? Wrong o viata tanara, cu tot viitorul in fata a trebuit sa moara sa va arate ca sunt consecinte grave cand se incalca legea. Demisia ! Coruptia Ucide! Atentie d-na Pruna , ca daca nu au mai fost proteste , nu inseamna ca nu o sa mai fie.
  • +20 (20 voturi)    
    cocalar!!! (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:31)

    nesuferitu [utilizator]

    ... cu girofar.. adica stai agatat cu gherutzele de post, nu? ar fi fost chiar culmea.....
  • +19 (19 voturi)    
    ... (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:34)

    pathfinder [utilizator]

    Ce aveti bre cu omu'?
    Nu vedeti ce fata simpatica are?
    Cum sa fie vinovat?!?

    Unde mai pui ca nu se gandeste nimeni la viitorul lui...
    Ce-o sa faca daca nu mai e sef la procurori?
    Ca, din cate stiu io, nu se pricepe la absolut nimic...
    Rusine sa va fie!
  • +18 (18 voturi)    
    desi nu-mi place sa etichetez oamenii dupa fețe (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:44)

    artistul000 [utilizator]

    ... poza asta imi explica foarte multe ...
  • +14 (14 voturi)    
    trage de timp (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:48)

    nash pandelica [utilizator]

    mai are cateva mis masuri de aranjat, dosare de rezolvat.
    si pan' la urma urmei, omul e intr'o pozitie riscanta..
    se lupta cu mafia, nu ?! :)
    patria si dreptul lui !
  • +13 (13 voturi)    
    Alt Savarin/Pontanel & Company (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:00)

    Locke Lamora [utilizator]

    Un tartan clasic.
  • +10 (10 voturi)    
    V-am zis ca trebuie luat in lanturi (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:17)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Niciun mafiot din gasca Ponta n-a demisionat de bunavoie si nici din alte gasti.

    Toti din P$D, PNL, PMP, UNPR, ALDE si prietenii lor de prin institutii sunt pusi pe furat, pe inavutire, au credite de sute de mii, de milioane de euro, crdeti ca banii astia ii fac din munca cinstita?

    Nu, sunt toti hoti si parveniti, buni de puscarie si munca silnica.

    Prejudiciile financiare s-ar putea recupera, dar timpul irosit si suferintele provocate nu se mai recupereaza.
  • +14 (14 voturi)    
    Nitu nu demisioneaza, Nitu se-ncapataneaza ! (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:32)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce spun de 3 zile... Nitu e las, din cauza asta nu demisioneaza. Se agata de faptul ca Protocolul incheiat intre Ministerul Afacerilor Interne si Parchetul General e semnat doar de Oprea, el, neavand nicio semnatura pe hartia respectiva. Asa gandeste Marele Jurist. N-am semnat nimic, de ce-as fi vinovat de ceva. Pe urma, "cioaca" cealalta : Sunt o persoana importanta, trebuie sa fiu protejat. Datorita naturii profesiei mele pot constitui o tinta permanenta. In realitate, Nitu nu constituie o tinta pt niciun raufacator Nimeni nu vrea sa-i faca nimic, pt ca nici el , la randul sau, n-a facut nimic de cand e Procuror General. Poate doar DNA ...
  • +12 (12 voturi)    
    Io nu sunt jurist... (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:38)

    zum-zuum [utilizator]

    Dar nici prostul ăla pe care crede acest domn Nițu că îl îmbrobodește. Protecția demnitarilor e asigurată de S.P.P., nu de echipajele Poliției Rutiere. Când polițiștii rutieri blocau intersecțiile ca să-și plimbe nesimțitul ăsta fundul de acasă la birou și viceversa, nu-i asigurau protecție. Dimpotrivă, cred că mai mult îl expuneau unor situații potențial periculoase, dacă ne gândim numai la câți șoferi și-au exprimat dorința de a-și băga ceva în gâtul mă-sii.
    Și n-am înțeles chestia aia cu "riscurile și responsabilitățile acestei funcții". Parol, musiu, că ma-grozești. Da' câți mafioți ai călcat 'mneata pe coadă până acum?
  • +3 (3 voturi)    
    Demisia si-o dau cei care au onoare ,demnitate ! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 9:55)

    andreesanu [utilizator]

    Nu mai cereti ce nu are ,onoare ,demnitate !!!, de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere.