​Articol actualizat

Protectia Consumatorilor a amendat Metrorex dupa ce un calator si-a prins piciorul in spatiul dintre tren si peronul statiei de la Piata Victoriei si cere inchiderea temporara a serviciului in statie / Metrorex: Statia Piata Victoriei nu se inchide

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2016, 14:39 Actualitate | Esenţial

Metroul bucurestean
Foto: Agerpres
Autoritatea pentru Protectia Consumatorilor a amendat Metrorex cu 20.000 de lei dupa ce un calator si-a prins piciorul in spatiul dintre tren si marginea peronului din statia de metrou Victoriei. Totodata, inspectorii ANPC au dispus masura "de oprire temporara a prestarii serviciului pana la remedierea deficientelor", adica practic inchiderea statiei de metrou Victoriei.

---

UPDATE 15:20 Metrorex anunta ca Statia Piata Victoriei nu se inchide si cadupa ce au verificat inregistrarile video din statie, nu au gasit incidentul reclamat la ANPC in care un calator isi prinde piciorul intre peron si tren. Detalii aici.

---

"Astazi, 28 ianuarie a. c., o echipa de comisari ANPC din  cadrul Comisariatului pentru Protectia Consumatorilor al Municipiului Bucuresti au amendat  cu 20.000 lei Regia METROREX pentru prestarea de servicii care puteau pune in pericol sanatatea si siguranta consumatorilor, conform legislatiei de protectie a consumatorilor", se arata intr-un comunicat al institutiei citat de Digi24.ro
 
"In urma primirii unei reclamatii  a unui consumator care si-a prins piciorul in spatiul dintre tren si  marginea peronului, o echipa de comisari din cadrul CPC al Mun. Bucuresti s-a deplasat la statia de metrou Piata Victoriei pentru a verifica aspectele semnalate.

A fost aplicata o amenda contraventionala de 20.000 lei pentru prestarea de servicii care puteau pune in pericol siguranta consumatorilor si s-a dispus masura de oprire temporara a prestarii serviciului pana la remedierea deficientelor", se arata in comunicatul ANPC.

Surse institutionale au precizat pentru HotNews.ro ca masurile ANPC vin dupa ce o femeie a depus plangere ca si-a prins un picior in spatiul dintre tren si peron, dar ca momentan nu s-a trecut la aplicarea masurii de inchidere a statiei pentru traficul de calatori.

La momentul publicarii articolului, statiile de metrou Victoriei 1 si 2 sunt in continuare deschise, iar traficul de metrou nu este perturbat.

Metroul din Bucuresti asigura zilnic transportul a peste 600.000 de calatori, iar statia de Metrou Victoriei 1 si 2 este un nod intre Magistralele 1 si 2, una din cele mai aglomerate si tranzitate statii din intreaga retea de metrou bucurestean.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14865 vizualizari
  • +17 (29 voturi)    
    prapastia de la metrou (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:44)

    lambda [utilizator]

    intr-adevar, se vede si in imaginea din articol, ca atunci cand urci in metrou e nevoie sa iti faci 3 cruci, scuipi in san, inchizi ochii si speri sa nu cazi in haul dintre metrou si peron. Ca masura suplimentara de siguranta se recomanda purtarea unei parasute.
    Mare e gradina...
  • +25 (29 voturi)    
    De 30 ani (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:47)

    vodatepes [utilizator]

    De 30 ani se circula si nu au fost incidente? Au aia de la ANPC un standar care prevede spatial maxim ce trebuie sa fie intre peron si garnitura de metrou? Nu cred.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:30)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Nu au fost probleme timp de 30 de ani, pentru ca statia a fost bine proiectata. Problema a aparut cand s-au cumparat trenurile noi, care sunt mai late cu cativa centimetri. Asa ca s-a decis ajustarea peroanelor, ajustare care probabil nu s-a facut chiar la milimetru. In plus, atunci cand sunt trenuri vechi, care sunt mai inguste, spatiul este foarte mare.
      Din cate am inteles exista un standard, dar a fost modificat recent, si evident nu poate fi respectat in acelasi timp de ambele tipuri de trenuri.
  • +20 (24 voturi)    
    ce tampenie marca ANPC (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:47)

    coloneze [utilizator]

    cum sa inchiyi voctoria? ai inchis tot metroul
  • +23 (29 voturi)    
    Casca gura (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:49)

    AngryDan [utilizator]

    Nu contest ca sunt cateva statii in care spatiul dintre podeaua metroului si peron este nefiresc de mare. Mai ales in cazul unor anumite garnituri de metrou.

    Dar fiul meu la doi ani jumatate stia: cand urcam sau coboram din metrou, pasul mare.

    Ca stai ca boul/vita cu ochii in telefon, fara sa fii atent(a) la ce se intampla in jurul tau si pe unde calci, nu e vina Metrorex-ului.
    Este de datoria ANPC-ului sa te protezeze de pericolele extreme, dar de unele chestii trebuie sa te feresti singur.
  • +18 (22 voturi)    
    in fiecare dimineata .. (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:58)

    akillies [utilizator]

    ..e la fel la Victoriei (1 sua 2..nu conteaza):
    - oamenii care coboara din cele doua garnituri de tren, umplu intreg peronul (statia e prea mica).
    - trenurile stationeaza cel putin 2 minute (si inm alte statii si aici) ca sa se mai elibereze peronul ..
    - cand te uiti cum stau oamenii aia inghesuiti pe peron ca sa oata iesi la suprafata , inghesuiala din RATBuri, pare super lux.

    si ce a facut MetroRex intre timp?
    a marit pretul abonamentelor, au scos din circulatie titlurile de calatorie cu numar limitat de calatorii, nu au facut nicio investitie (Afara de acea achizitie celebra de trenuri mult prea late pentru care s-a taiat din peron..)..pe scurt nimic constructiv, dar si-a taiat craca pe care statea cu orice ocazie s-a ivit..

    Management Romanesc de Inalta (Ne)Calitate
  • +22 (22 voturi)    
    nu se poate închide (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:01)

    FFF T [utilizator]

    În Madrid, la stațiile de metrou în curbă se fac atenționări pentru pasageri, destul de enervante, înainte de a ajunge trenu în stație:

    ”Al salir tengan cuidado para no introducir el pie entre coche y andén/ La coborâre aveți grijă să nu introduceți piciorul între tren și peron”....

    În Londra: “Mind the gap between the train and the platform”.
    În Atena mesajul e transmis și în engleză și în greacă în stația Monastiraki.

    Dar la ei NU S-A ÎNCHIS NICI O STAȚIE. Și așa transportul în comun e la pământ în București! Nu se poate închide o stație precum cea din piața Victoriei.
  • +33 (33 voturi)    
    pericol!! (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:03)

    dlemil [utilizator]

    va dati seama ce distanta e cand metroul nu se afla in statie? cativa metri in care poti sa cazi !!!
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:23)

      EduardAlexandru [utilizator] i-a raspuns lui dlemil

      :))))))))))
  • +10 (10 voturi)    
    Acum isi justifica existenta? (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:38)

    gugurila [utilizator]

    ISU, ANAF, ANPC... acum le e frica sa mai ia spagi si s-au repezit sa dea amenzi ca sa isi justifice scaunele.
    Probabil ca singura solutie buna e sa fie inlocuiti toti.
  • +7 (7 voturi)    
    Prostia goleste Romania (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:47)

    AnghelMihai [anonim]

    Pe aia de ne omoara cu ce pun in mezeluri, pe aia de fac laptele sa expire peste 3 luni, pe cei care ne vand vin fara sa fi folosit struguri in procesul de fabricatie, cei ce umfla pieptul de pui cu gel sa retina mai multa apa nu-i vede ANPC-ul si slava Domnului sesizari au primit. Au gasit in schimb sa ne protejeze prin inchiderea metroului. Aia de la ISU au inchis Stadionul National si Teatrul Nottara. Propun sa inchida Bucurestiul si sa ne trimita in lume pe toti astia de ne-am incapatanat sa ramanem. Cum ar fi sa se inchida Sagrada Familia pe motiv ca nu are receptia facuta si implicit nici ISU, Colosseumul ca e f vechi si chiar au mai picat bucati din el in ultimii 2000 de ani sau Turnul din Pisa ca e inclinat si s-ar putea prabusi in orice clipa?
  • +8 (10 voturi)    
    ANPC, nu calatoriti in Rusia, mergeti si in VEST (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:47)

    Miky60 [utilizator]

    PESTE TOT in vest este un spatiu intre peron si metrou. Este anuntat gen "Please mind the gap between the train and the platform", este anuntat si in Romania, de ce sa inchizi o statie atat de importanta pentru asta? Este clar o razbunare a ciumei rosii PSD impotriva romanilor!
  • +13 (13 voturi)    
    Mind the fracking gap (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:48)

    SKBjull [utilizator]

    Vreți mesaj audio cu ”Mind the gap.”? Să vă sfredelească creierul de 50 de ori pe zi? Fiindcă așa se ajunge la așa ceva.

    Aștept cu interes interzicerea de către ANPC a comercializării ouălelor Kinder.
  • +4 (4 voturi)    
    ANPC- cred ca asta este un exces de zel! (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:50)

    misa2002_2006 [utilizator]

    ANPC- NU cred ca vorbesti serios si nu cred ca vrei sa periclitezi bunul mers al lucrurilor, al atator calatori, doar pt ca unul a dormit pe el!
    Sa fie dracu' atenti pe unde merg, ca asa peste tot esti in pericol sa iti rupi picioarele sau gatul...si la METROREX si la RATB si la CFR!! ..Si chiar pe strada!
    Bine ar fi sa va indreptati atentia si sa inchideti adevaratele pericole, care ne distrug sanatatea, si culmea, fac profituri uriase pe seama noastra, a consumatorilor!!
    Acolo suntem chiar fara aparare!! Cora,Carrefour, Lidl, Profi, Auchan!
    Cu TVA de 9% la alimente si preturi mai mari ca inainte de scaderea TVA, si alimente perisate!
    Carne in termen, cu viermi pe ea.. si mezeluri ultra spalate, peste congelat, vechi si plin de tenie, etc!
    Lasati glumele! Puneti-va pe treaba!
  • +2 (6 voturi)    
    attention a la marche... (Joi, 28 ianuarie 2016, 16:01)

    demaGOGU [utilizator]

    ...en descendant du train!
  • +6 (8 voturi)    
    mega dubios (Joi, 28 ianuarie 2016, 16:15)

    Itsoc [utilizator]

    de ce ar vrea cineva sa inchida statia victoriei?
    adica anpc ia decizia inchiderii fara sa vada incidentul? doar pe baza unei presupuse reclamatii? acum metrorex spune ca nu s-a gasit inregistrarea in care femeia isi prinde piciorul.
    e clar ca cineva vrea sa inchida statia victoriei.
    intrebarea e ...de ce?
  • +1 (1 vot)    
    q (Joi, 28 ianuarie 2016, 19:27)

    xox [utilizator]

    Este de datoria noastra individuala sa fim atenti pe unde calcam, sa facem loc celor care coboara, pacat ca prostia nu se sanctioneaza (in spatele telefonului/tastaturi multi indivizi prind curaj, in momentul zero dorm pe ei) .

    Exista drepturi si obligati.
  • +4 (4 voturi)    
    Chiar ajungem o natie de prosti? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 6:45)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu mai putem avea grija sa nu calcam ca vitele intr-un amarat de spatiu? In alte tari mai dezvoltate nu se face o drama din asta. S-au pus afise, se fac anunturi automate si asta e.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Mind_the_gap

    Eu nu vreau sa fiu "protejat" de stat la orice pas pe care-l fac. Acum la 10cm de zapada lumea e in panica, spatiul de la metrou e o problema etc, ajungem o natie de indobitociti.
  • +3 (3 voturi)    
    O Romanie altfel! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 9:18)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cu baruri inchise, cu cluburi inchise, fara artificii de revelion, cu cinematografe inchise, cu teatre inchise, cu stadioane inchise si acum si cu statii de metrou inchise! Buna treaba!
  • +1 (1 vot)    
    Problema reala e in alta parte (Vineri, 29 ianuarie 2016, 9:43)

    Cuca [utilizator]

    de exemplu capacele de canal lipsa, si gaurile nesemnalizate. Nu mai departe de ieri am vazut o masina care era cit pe-aci sa cada cu o roata in canal, in mijlocul strazii. Probabil ca tiganii au furat capacul, dar totusi....
  • +2 (2 voturi)    
    metrou (Vineri, 29 ianuarie 2016, 9:45)

    eugen6215 [utilizator]

    Chestia asta o vad similar cu trecerea multor pietoni pe locurile marcate, dar cu ochii in telefon, fara sa dea atentie la ce se intampla in jur, fara sa se gandeasca ca poate o gramada de fier e gata sa-i loveasca, avand in cap numai legea care-i da dreptul la prioritate.Eu sincer o vad ca pe o tentativa de sinucidere!