VIDEO Nava romaneasca Stefan cel Mare a salvat 119 migranti in Mediterana. Toti erau de sex masculin, 34 dintre ei sunt minori

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2016, 12:09 Actualitate | Esenţial

119 migranti, salvati in Meditera de o nava romaneasca
Foto: Politia de Frontiera
Politistii de frontiera de pe nava "Stefan cel Mare"  aflata in misiune in Italia, in cadrul Operatiunii TRITON, coordonata de Agentia FRONTEX, au salvat 119 migranti, din care 34 minori, care se aflau pe o barca gonflabila de mici dimensiuni, in Marea Mediterana, informeaza inspectoratul politiei de frontiera.

In data 26 ianuarie 2016, in jurul orei 18.00, nava MAI 0201 "Stefan cel Mare", aflata in misiune de patrulare, a primit o solicitare din partea MRCC Rome (Centrul Maritim de Coordonare) pentru a salva aproximativ 100 de persoane aflate pe o ambarcatiune gonflabila care se afla in pericol de scufundare in apele internationale ale Marii Mediterane. 

In jurul orei 22.00, "Stefan cel Mare"  a localizat ambarcatiunea gonflabila, la bordul careia se aflau peste 100 de persoane.

In urma evaluarii situatiei de la fata locului (temperatura scazuta, supraaglomerarea barcii si riscul iminent de a se scufunda) politistii de frontiera romani au decis ca persoanele sa fie aduse la bord. 

Astfel, toti cei 119 imigrantii au fost transferati la bordul navei "Stefan cel Mare", unde personalul Politiei de Frontiera Romane le-a acordat asistenta si primul ajutor. Imigrantii erau deshidratati si prezentau semne de hipotermie.



Toti erau barbati, dintre care 34 minori, au declarat ca provin din Gambia, Senegal, Guineea Bissau, Liberia, Camerun, Sierra Leone si Mali si ca intentionau sa ajunga in Spatiul Schengen.  

Nava Politiei de Frontiera a ajuns in data de 27.01.2016, in jurul orei 17.00 (ora Italiei), in apropierea portului Lampedusa, unde imigrantii au fost preluati de ambarcatiunile autoritatilor italiene. 

Pe timpul imbarcarii migrantilor la bordul MAI 0201, in timpul deplasarii la locul de debarcare, cat si pe timpul debarcarii (activitati desfasurate pe mare), nu au fost probleme, activitatile desfasurandu-se in siguranta atat pentru migranti, cat si pentru echipaj.

La finalizarea actiunii de salvare, nava "Stefan cel Mare" MAI 0201 si-a reluat misiunea in cadrul operatiunii Frontex.

Obiectivul principal al Operatiunii Comune TRITON 2015/TRITON 2016, organizata sub egida FRONTEX in cadrul proiectului Reteaua Europeana de Patrulare (EPN) este acela de a contracara fenomenul de migratie ilegala, precum si de cautare si salvare a persoanelor aflate in dificultate pe mare (Search and Rescue-SAR) la frontiera externa a Uniunii Europene.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
6048 vizualizari
  • -18 (26 voturi)    
    Sa vina cat mai multi (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:17)

    Robert M [utilizator]

    Romania poate primi mult mai multi nefericiti din tarile sarace.
    Trebuie sa ne deschidem sufletele si buzunarele pentru a-i gazdui si pentru a le oferi protectie.
    Doar facand bine putem demonstra ca avem suflet si ca suntem oameni civilizati.
    • +6 (14 voturi)    
      cred ca esti ironic, nu? (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:54)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      sunt de acord ca e crestineste /uman sa fie salvati si adapostiti undeva intr-o prima faza. Dar trebuie verificati f. atent, daca sunt cu adevarat "refugiati".

      As fi de acord si sa ii "primim"- insa nu pe banii nostri- ci sa vina sa si presteze pt ajutorul pe care l-ar primi.

      Ok, e de inteles ca nu din prima luna, pana invata limba, ceva calificare, regulile si legile noastre samd.

      Si MAI ALES sa respecte regulile si legislatia noastra.

      Nu asa s-a si intamplat si se intampla si pana acum cu imigrantii din Romania (destul de bine integrati)-de oriunde sunt ei-Siria, Irak, Africa de Nord samd?! Asa vrem si in continuare, fara probleme si fara pretentii din partea lor.

      Altfel, ne-am aduce aceleasi pb ca in Franta, Germania, Suedia etc.
      • +2 (4 voturi)    
        nu cred (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:21)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Astia nu vin la munca, nu au scoala, nu au calificare, nu vor sa invete nmu vor munca! Vor sa stea pe banii statului unde se aciueaza, sunt trantori. Viseaza "frumos" cine crede ca astia vor putea fi integrati.
    • +1 (1 vot)    
      tot asa (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:43)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      domnu' robert, ca oricum nu se prinde nimeni.
    • +4 (4 voturi)    
      in cazul in care vorbesti serios (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:20)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      ia-i la tine acasa, tine-i pe banii tai tu si cu ai tai!
  • +15 (15 voturi)    
    Aici este greseala (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:28)

    aniod [utilizator]

    Se pare ca in USA, daca ating tarmul sunt lasati sa intre, daca ii prinde in larg, sunt trimisi inapoi de unde au venit.
    Trebuie aplicat si in Schengen, altfel NU se mai termina niciodata.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 28 ianuarie 2016, 16:08)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ai uitat sa mentionezi un singur lucru, doar daca sunt cubanezi
  • +7 (11 voturi)    
    Refugiat (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:31)

    Martinezu [utilizator]

    Gen Masculin. Un refugiat , doi refugiati.
    daca era neutru era de asteptat sa gasim si femei intre ei.
    Probabil ca n-au avut loc in barca!:)
    • +4 (4 voturi)    
      Le-or fi aruncat din barca, dupa ce le-au... (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:18)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Le-or fi aruncat din barca, dupa ce le-au...taharrush gamea !
    • +3 (3 voturi)    
      :(( (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:23)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Le-au luat cu copiii si ele au "coborat" la prima statie...
  • +17 (21 voturi)    
    Minunata cultura si civilizatie islamica! (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:37)

    BEDE [utilizator]

    Va sa zica nu erau deloc femei. Asta probabil deoarece in minunata cultura islamica, femeia are valoare cam pe jumatate cat barbatul. Asa este atunci cand este vorba de marturia unei femei: se considera a avea jumatate din valoarea marturiei unui barbat. De aceea se si intampla ca femeile sunt ucise cu pietre pt adulter, cand, de fapt, au fost violate: pot ele sa spuna ca au fost violate, dar marturia lor nu are valoare.
    Si acestia care au fost salvati aproape sigur ca vin sa ingroase randurile teroristilor. Altfel, de ce sa nu fie deloc femei? Si probabil ca nu erau nici copii sub 10 ani, ci "minorii" erau tineri entuziasti care ar baga cutitul in necredinciosi daca nu au alternativa mai productiva de a se arunca in aer pentru a omora mai multi.
    • -11 (17 voturi)    
      Tot asa (Joi, 28 ianuarie 2016, 13:25)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nu lasa realitatea sa te muste de cur, tu delireaza inainte. Nu conteaza ca Liberia si Camerunul sunt tari crestine tu da-i inainte cu femeile si islamul.
  • +15 (21 voturi)    
    ce-ati facut, mah? (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:42)

    NL [utilizator]

    Nu stiu daca ati fost atenti, la inceputul crizei, asta-vara, lumea s-a mirat ca refugiatii sint barbati, fara baje, cu iPhone-uri. Dupa o saptamina sau doua, pina in zilele noastre, pozele sint asortate, adica includ si femei si copii, si bagaje si rucsacuri, si geci ponosite si treninguri. Iar stirile la fel.
    Iar acum veniti voi sa stricati armonia asta, sa faceti tandari feng-shui-u' Europei specificind ca toti erau barbati??
    A propos de chestia asta, un coleg neamt mi-a atras atentia ca nu e corect sa zic "Sanatate!" dupa ce stranuta vreunul pentru ca asta presupune ca respectivul e bolnav (!!).
  • +2 (6 voturi)    
    34 de copii folositi ca paravan (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:12)

    jackalphonse [utilizator]

    Altfel chiar nu pot sa explic lipsa mamelor. Nu vreau sa fiu rau, dar nu gasesc explicatia. Erau macar tatii printre cei de acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    numai barbati? (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:19)

    manon [utilizator]

    Dar femeile unde sunt? Copiii aia nu au mame? Aceste grupuri de emigranti in marea lor majoritate barbati, cu copii dupa ei ar trebuie sa trezeasca suspiciune mare! Copiii nu sunt ai lor, sunt luati ca si scut impotriva repatriereii lor, ca sa obtina vize de sedere fara probleme. Posibil copiii sa fie rapiti de la mamele lor.
  • +3 (3 voturi)    
    si unde i-au dus? (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:57)

    Dodel540 [utilizator]

    "Obiectivul principal al Operatiunii Comune TRITON 2015/TRITON 2016, organizata sub egida FRONTEX in cadrul proiectului Reteaua Europeana de Patrulare (EPN) este acela de a contracara fenomenul de migratie ilegala, precum si de cautare si salvare a persoanelor aflate in dificultate pe mare (Search and Rescue-SAR) la frontiera externa a Uniunii Europene".
    Deci tocmai i-au transformat din imigranti ilegali in legali.
    Felicitari! La cat mai multe barci!
  • +6 (6 voturi)    
    ... mama ce bucuros sunt! (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:32)

    Observatore [utilizator]

    Imi tresalta pieptul de mindrie patriotica !
    (Totusi din acesti 119-34 barbati cam citzi erau de la boko -haram ???)