Daniel Funeriu a trimis sefului Lufthansa o scrisoare in care ironizeaza folosirea limbii ruse pe cursele de Chisinau

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2016, 11:59 Actualitate | Esenţial

Daniel Funeriu, scrisoare ironica trimisa sefului Luftfansa
Foto: Facebook
Daniel Funeriu, care locuieste acum in Strasbourg, a trimis sefului Lufthansa o scrisoare ironica in care ii semnaleaza ca pe cursele companiei aeriene sunt in germana, engleza si rusa, si ii sugereaza ca in locul celei din urma sa fie folosita limba romana, cu accent moldovenesc. 

Funeriu spune, in scrisoarea publicata si pe contul sau de Facebook, ca a fost multumit pana acum de companie dar ca intr-un zbor recent spre Chisinau a remarcat o “eroare destul de serioasa", care ar putea sa supere pe unii dintre cetatenii R. Moldova.  

Fostul ministru spune ca folosirea limbii ruse ar putea sa multumeasca unele persoane importante, precum Vladimir Putin, “dar cei mai multi cetateni moldoveni vor ramane perplecsi.”  

El ii spune sefului Lufthansa ca se pot folosi si anunturile inregistrate folosite pentru traseele spre Romania, dar subliniaza ca “el, personal, ar prefera o versiune cu un pic de accent moldovenesc”.  

In post-scriptum-ul scrisorii, el recurge iar la ironie: “I-am intrebat pe amabilii insotitori de zbor despre asta, dar cum ei traiau cu impresia ca zboara spre Bielorusia nu am insistat, pentru a nu contrazice cursurile de geografie pe care le-au primit”.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5670 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    . (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:12)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Am remarcat ca jumatatea "civilizata" a europei nu prea intelege sarcasmul ,desi e fun sa-i vezi cum se chinuie sa priceapa.
    • +5 (5 voturi)    
      subscriu (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:24)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      + PS-ul este sublim :)
      • +9 (9 voturi)    
        . (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:45)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        Dupa ce i-am reparat 3 calculatoare (gratis) ma intreaba un pastor cand a aflat ca sunt roman daca stiu sa citesc ; i am zis ca nu trebuie,noi acolo comunicam in Braille.S-a dus sa caute pe net "braai taal".Epic.I-am iertat toate pacatele prezente si viitoare.
  • +8 (10 voturi)    
    respect ! (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:23)

    Martinezu [utilizator]

    Dupa ce am citi-o, nu pot sa zic decat Respect pentru Funeriu!. Nu stiu daca e 100% adevarata povestea, dar dupa modul in care a scris-o nici nu te mai intrebi!
  • +20 (20 voturi)    
    Bravo (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:28)

    DorinU [utilizator]

    Felicitari D-le Funeriu!
    Sunt cetatean al Rep. Moldova si de cativa ani, cand mai am timp liber, redenumesc multe din numele strazilor si obiectivelor de pe Google Maps din rusa in romana si trimit sesizare celor de la Google ca limba de stat e limba romana (moldoveneasca pana in 2014) ca sa-mi accepte modificarile.
    Multi nu ar atrage atentia la aceste "mici detalii", iar altii ar trai-o cu mai mult patriotism.
    Nu sunteti singurul si sper sa ni se alature mai multi
    Va multumesc
  • +11 (11 voturi)    
    Superb (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:47)

    benicio [utilizator]

    Magnifique, magnifique!!! Un bobarnac simpatic tras civilizatilor :) Dar nu numai lor, ci si salbaticilor rusofoni de peste Prut.
    • -11 (13 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:13)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      si, cand o sa ne unim cu sora noastra de peste Prut, organizezi tu cu alti postaci un pogrom si ii executati pe toti "salbaticii" de rusofonii si rusofilii de acolo, cum am facut-o (cu altii) in1940-1941 in Moldova, de ex. la Iasi, sa fie poporu' mandru de voi...
  • 0 (4 voturi)    
    OBS (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:51)

    lambda [utilizator]

    e de un an scrisoarea. S-a schimbat ceva?
    • +5 (5 voturi)    
      A gresit data (Joi, 28 ianuarie 2016, 13:01)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      Patesti ... :D
    • -4 (4 voturi)    
      Un an (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:51)

      red.herring [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      Eu chiar credeam ca e de acum un an, pentru ca in scrisoare Funeriu spune cum el si familia sa se simt in siguranta zburind cu Lufthansa. Eu, din pacate, de cind cu nebunul de pilot care a izbit avionul de munti intre Barcelona si Dusseldorf, si de cind au iesit la iveala crizele de personal de la Lufthansa, nu ma mai prea simt in siguranta cu Lufthansa.

      Daca insa a gresit data, Funeriu si-a tras un glont in picior, pentru ca e cam greu sa ceri perfectionism din partea altora, mai ales de la nemti, cind apari ca tu nu stii pe ce lume si in ce data te afli.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo! (Joi, 28 ianuarie 2016, 13:53)

    Delia13 [utilizator]

    Felicitări d-le Funeriu !
    De astfel de oameni am avea noi nevoie în țara, dar nu, noua ne e mai bine cu Abramburica, Oprea si alții ...
  • +1 (1 vot)    
    Cu siguranta neamtul stie bine engleza... (Joi, 28 ianuarie 2016, 17:04)

    IancuJianu [utilizator]

    ...insa banuiesc ca i-a trebuit un "translator" ca sa priceapa scrisoarea...