Cinci jandarmi sibieni, cercetati pentru ca au dus la politie doi turisti ce fotografiau casa lui Iohannis

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2016, 10:24 Actualitate | Esenţial

O comisie ii va cerceta pe cei cinci jandarmi care, marti seara, au dus la sediul Politiei Sibiu, doi turisti care au fotografiat casa presedintelui Klaus Iohannis, potrivit Jandarmeriei. 

"S-a demarat o cercetare interna la nivelul Inspectoratului de Jandarmi Judetean Sibiu", a precizat, pentru Agerpres, Alexandru Costea, purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Jandarmi Judetean Sibiu. 

Marti seara, ofiterul SPP care pazea casa presedintelui Klaus Iohannis, de pe strada Balea din Sibiu, a chemat un echipaj de jandarmi, pentru a verifica doi turisti care fotografiau imobilul. Cei cinci jandarmi i-au legitimat pe cei doi turisti, un politist din Republica Moldova si o femeie si i-au condus la sediul Politiei Sibiu. 

Cei doi turisti au parasit sediul Politiei Sibiu dupa ce, in urma verificarilor, s-a stabilit ca nu reprezinta niciun pericol. 

"La sediul Politiei Municipiului Sibiu, cele doua persoane, o femeie si un barbat, au fost aduse aseara (marti seara n.r.), in jurul orelor 19.00, de un echipaj al Jandarmeriei. Noi nu am facut altceva decat sa interogam bazele de date, pentru a face o verificare suplimentara, cu privire la identitatea lor. Avand in vedere ca nu s-a constat nimic, oamenii au fost liberi sa plece", a precizat miercuri, pentru Agerpres, comisar Luciana Lazar, purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului Sibiu. 

Jandarmeria Sibiu sustine ca este legal sa faci fotografii casei presedintelui Iohannis, de pe domeniul public. 

Jandarmii sibieni au verificat actele mai multor cetateni, de cand fostul primar sibian a fost ales presedinte, pe motiv ca au stationat mai mult timp in fata casei acestuia, aflata pe strada Balea, in zona centrala a Sibiului.


Citeste mai multe despre   









4535 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Fara instructie corespunzatoare o grupare mafiota! (Joi, 28 ianuarie 2016, 11:30)

    pedepsitorul [utilizator]

    Fara instructie corespunzatoare jandarmii se comporta abuziv ca si cum ar fi stapanii domeniului Public!

    Abuzurile acestor agresori poate fi asemanator abuzurilor securitatii, in ceea ce priveste retinerea si agresarea violenta iar daca analizam misiunile lor se pot observa si actiuni de represiune politica!
  • +5 (5 voturi)    
    stalin si poporul rus (Joi, 28 ianuarie 2016, 11:34)

    iodixit [utilizator]

    astia nu-s jandarmi, sint militieni. probabil ca locul lor nu este intr-o tara democrata ci in corea de nord. duca-se!
  • +3 (9 voturi)    
    la naiba (Joi, 28 ianuarie 2016, 11:35)

    muciflenduri [utilizator]

    E plin Sibiul de case de-ale lui Johannis, ar trebui sa se interzica fotografiatul in oras, pentru ca imposibil sa nu-i prinzi vreo casa cand iti pozezi pisica.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa a ajuns si Ceausescu . . . . (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:28)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . mare! Datorita excesului de zel si al pupincurismului celor din apropierea sa. Asa s-a ajuns ;la isteria colectiva de adulatie a unui dictator! Cultul personalitatii nu se creeaza de pe o zi pe alta, ci incetul cu incetul asemeni picaturii chinezesti.
  • -1 (5 voturi)    
    Stati,nu omorati mesagerul, (Joi, 28 ianuarie 2016, 16:44)

    xrogo [utilizator]

    de fapt cel raspunzator de aceasta porcarie este SPP-ul,acel SPP care-si permite sa mearga cu Base pe contrasens,sa treaca cu acelasi Base pe rosu,la sesizarea SPP-lui,jandarmii au retinut si dus la sectie acei turisti!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Ba, revino-ti! (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:26)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Basescu nu mi este presedinte de mai bine de un an! Revino-ti, bai lobotomie de antena 3!
      • +1 (1 vot)    
        Chiar de asta,ca nu mai este presedinte, (Vineri, 29 ianuarie 2016, 10:18)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

        ar trebui sa se comporte ca un "om Normal",dar el cu augusta-i coloana trece si pe rosu si pe contrasens,tu cu lobotomia ta pricepi asta!!!
    • +1 (3 voturi)    
      aiurea (Joi, 28 ianuarie 2016, 18:47)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Obsedatule, trateaza-te, aici e vorba de altceva decat de "durerea ta de cap"
      • +1 (1 vot)    
        Mai nea asta,sa nu te frece pe tine (Vineri, 29 ianuarie 2016, 10:20)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        menta de durerea mea de cap,mai bine te-ar durea pe tine prostia de care suferi!!!