Scandalul coloanelor oficiale. Catalin Predoiu: "Soarta lui Tiberiu Nitu este pecetluita. Vom asista la o demisie fireasca"

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2016, 10:11 Actualitate | Esenţial

Fostul ministru al Justitiei Catalin Predoiu scrie joi intr-o postare pe Facebook ca soarta procurorului general Tiberiu Nitu este pecetluita. El considera ca "vom asista la o demisie fireasca in acest context". Potrivit legii, ministrul Justitiei este singurul care poate cere revocarea din functie a procurorului general al Romaniei.

Ministrul Justitiei Raluca Pruna l-a chemat miecuri pe Tiberiu Nitu a pentru a-i cere explicatii dupa ce numele sau apare in comunicatul in care DNA cere ridicarea imunitatii fostului ministru de Interne Gabriel Oprea acuzat de abuz in serviciu, pentru insotirea deplasarilor sale de echipaje ale Politiei Rutiere, serviciu de care ar fi beneficiat ilegal si procurorul general Tiberiu Nitu in baza unui protocol.

Tiberiu Nitu a refuzat sa faca miercuri orice declaratie dupa ce a iesit din Ministerul Justitiei.

"Nu fac niciun fel de declaratii si speculatii", a raspuns Tiberiu Nitu la intrebarile jurnalistilor daca ia in calcul sa demisioneze sau daca ministrul Justitiei i-a cerut sa-si dea demisia.

Potrivit DNA, Oprea se face vinovat de doua infractiuni de abuz in serviciu, una constand in folosirea resurselor umane si materiale ale Ministerului Afacerilor Interne (MAI) pentru a asigura, in mod nelegal, insotirea deplasarilor efectuate in perioada in care era ministru cu echipaje ale Politiei Rutiere, iar cealalta constand in incheierea unui protocol in baza caruia procurorul general, Tiberiu Nitu, a beneficiat, in mod nelegal, de insotirea deplasarilor efectuate cu echipaje ale Politiei Rutiere.

"In conditiile in care procurorul general nu era indreptatit sa beneficieze de insotire cu echipaje ale politiei rutiere potrivit prevederilor H.G. nr. 1.391/2006, fapta ministrului a produs o vatamare a intereselor legitime si un prejudiciu material Directiei generale de politie a municipiului Bucuresti, precum si un folos necuvenit procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie", sustine DNA.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
2564 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    Si ce mai asteapta penalul? (Joi, 28 ianuarie 2016, 10:41)

    ouyang [utilizator]

    A compromis destul institutia.
  • +7 (7 voturi)    
    fireasca era (Joi, 28 ianuarie 2016, 10:50)

    alter_ego2013 [utilizator]

    daca si-o depunea in secunda 2. deja au trecut 2 zile si individul ingroasa obrazul la maxim, daca isi da demisia azi e deja tardiv, a agravat situatia inutil.
  • +7 (7 voturi)    
    da. (Joi, 28 ianuarie 2016, 10:56)

    Gicu_007 [utilizator]

    "nu fac declaratii sau speculatii". Ce declaratii, ma? Ce "speculatii" ma? E totul extrem de clar, ai gresit, tre sa platesti. Ceapa voastra de hoti. Astia "mai marii" is bolnavi de orgoliu nemasurat.
  • +8 (8 voturi)    
    Problema mea e Pruna (Joi, 28 ianuarie 2016, 10:57)

    Martinezu [utilizator]

    De Nitu ne-am convins, pleaca cum a plecat Ponta.
    Dar de ce dna Pruna, un "tehnocrat veritabil" joaca precum predecesorii dansei, adica cu batista pe tambal.
    Aseara zicea ca va avea o discutie cu invinuitul ca asa e normal intr-o tara civilizata. A avut acea discutie si Nitu tot la pot este. Dna Pruna pe cine reprezinta in guvern? Tot PSD - USL?
    • +2 (2 voturi)    
      E evident deja. (Joi, 28 ianuarie 2016, 11:13)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Guvernul Ciolos se vrea liantul spre uniunea nationala USL. Nimic altceva. Durerea penelistilor e ca vor avea mai putini oameni decat pesedeul in ecuatie, de unde povestea cu cele 2 tururi. Actiunea de cosmetizare a pesedeului e iar evidenta. Mai putine atacuri la justitite, mimam niste integritate etc.
    • -2 (4 voturi)    
      Pai si ce-ai vrea... (Joi, 28 ianuarie 2016, 11:20)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Pai si ce-ai vrea, sa se duca sa-l scoata pe Nitu de ciuf din birou, sa-l "dea afara"?
      Ea, personal, n-are cum sa faca asta oricat ar vorbi cu el, exista proceduri si institutii. Daca Nitu demisioneaza, demisioneaza ca vrea el, nu poate madam Pruna sa-l oblige.
      Si ca vorbeste cu el sau nu... Iarasi, Nitu e in procese si chestii, vorbitul doamnei Pruna cu el nu poate influententa cu nimic DNA-ul.
      Asa ca:
      - daca vorbeste madam Prina cu el, e pistol cu apa si pentru Nitu, si pentru DNA, si pentru oricine altcineva
      - daca madam Pruna ar putea influenta DNA-ul si justitia numai vorbind cu Nitu, fii sigur ca nu ne-ar fi zis la toti ca se duce sa vorbeasca cu el
      • +1 (1 vot)    
        Ia uite ce zice aici: (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:16)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Maica Reteza

        " Potrivit legii, ministrul Justitiei este singurul care poate cere revocarea din functie a procurorului general al Romaniei." Asta poate face.
  • -3 (5 voturi)    
    Am si eu o intrebare... (Joi, 28 ianuarie 2016, 12:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca la finalul demersului judiciar se constata ca nu s-a incalcat nici o lege ca ministrii au dreptul la antemergator, ca Procurorul General are rang de ministru samd. samd. samd. cine plateste pentru asta?

    Cine plateste pentru cariere distruse, reputatii patate samd? Ca procurorasii avizi de afirmare din DNA sigur nu. Devine evident ca exista un vid legislativ referitor la raspunderea magistratilor. Cand nu ai nici o responsabilitate poti sa faci orice. Inclusiv abuzuri, greseli impardonabile etc.

    Platesc cumva cei 30,000 de tineri frumosi, liberi si prosti care au iesit in strada sa il injure pe Oprea dar nu au suflat un cuvintel despre Primaria Capitalei, administratorii drumurilor, functionarii publici, firmele de reparatii drumuri etc prin concursul real al carora a murit un politist de pomana? Ar cam merita sa plateasca ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Nitu.. (Joi, 28 ianuarie 2016, 15:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..daca vrei sa fii obiectiv si te uiti la "cariera" lui (inclusiv interviul pe care l-a avut pentru functia de Procuror General), a fost si el unul din procurorasii avizi de afirmare". Asa ca nici o paguba.
  • 0 (2 voturi)    
    Uite domnule ca a iesit la rampa tanara speranta (Joi, 28 ianuarie 2016, 16:40)

    xrogo [utilizator]

    a PNL,vesnicul presupus primministru Predoiu si ne-a impartasit din ilustra-i inteligenta o adanca cujetare!!!