Romania, pe locul 32 din 35 intr-un index european al sistemelor medicale

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2016, 15:57 Actualitate | Esenţial

Spital din Romania
Foto: Stirile ProTV
Romania ocupa locul 32 din 35 de tari studiate in editia 2015 a Indexului european al sistemelor medicale (EHCI) si se afla pe ultimul loc la cea mai importanta categorie de indicatori - rezultatele tratamentelor, se arata in raportul dat publicitatii marti de euro-health.ro, citat de Mediafax.

Indexul european al sistemelor medicale (EHCI) este realizat de compania suedeza Health Consumer Powerhouse. Romania a obtinut 527 de puncte din totalul de 1.000, aflandu-se doar deasupra Albaniei (524), Poloniei (523) si Muntenegrului (484).  

Autorii comenteaza ca "Romania are probleme severe cu managementul intregului sau sector public" si ca, alaturi de Albania si Bulgaria, "sufera din cauza unei structuri invechite de asistenta medicala, cu o proportie ridicata si costisitoare de internari".  

Raportul cuprinde 48 de indicatori grupati in sase categorii: drepturile si informarea pacientilor, accesibilitatea (timpii de asteptare pentru tratament), rezultatele tratamentelor, gama de servicii oferite si extinderea lor, preventia si farmaceuticele. Combinatia acestor indici - obtinuti din studii si baze de date internationale si din chestionare administrate asociatiilor de pacienti - isi propune sa descrie felul in care consumatorul de servicii medicale este servit de propriul sistem.  

La cea mai importanta categorie, rezultatele tratamentelor, Romania a obtinut 104 puncte din 250, clasandu-se pe ultima pozitie, alaturi de Macedonia. 

Fata de anul trecut, cand Romania a avut "rosu pe linie" la toti cei opt indicatori ai subdisciplinei, indexul pe 2015 a acordat note mai bune pentru reducerea deceselor cardiovasculare si reducerea deceselor prin accident vascular cerebral.  

S-au inregistrat insa in continuare scoruri mici pentru mortalitatea infantila, supravietuirea in cancer, anii potentiali de viata pierduti, infectiile cu stafilococ auriu meticilino-rezistent (MRSA), rata avorturilor si depresie.


Citeste mai multe despre   









1865 vizualizari
  • -1 (3 voturi)    
    dar avem card smecher de sanatate ? (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:06)

    LiviusAcris1 [anonim]

    ...care surpriza, surpriza, creaza mai multa birocratie decat asistenta medicala.
    • 0 (2 voturi)    
      what??? (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 11:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      cardul creeaza birocratie?!??!?!?
      Cardul foloseste la identificarea si urmarirea retelelor si tratamentelor astfel incit sa scada frauda de la casa de sanatate,
      • 0 (0 voturi)    
        ia intreaba-i de card pe medici (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 16:45)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        sau pacienti cum le-a simplificat viata.
        • 0 (0 voturi)    
          Intreaba-i si pe ala de la CASS (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 17:21)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

          ... cu cit au scazut retetele compensate.
  • -1 (3 voturi)    
    Ar trebui interzis nordicilor sa faca indexul (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:34)

    Dr Sulica [anonim]

    Are sistemul multe bube, dar sa lasi sa faca studiul pe unii ( toate tarile nordice) unde ti se da paracetamol doar de la 40,01 grade in sus, unde nasti acasa cu moasa ( exclusa internarea cu exceptia riscului vital)...e exagerat rau.
    Sa spui ca internarea in romania e costisitoare...trebuie sa ai obraz gros de tot: "cu o proportie ridicata si costisitoare de internari".

    Solutia, pentru mine, pentru a avansa in acest index ar fi pentru statul roman sa faca o comanda de cateva milioade unei firme suedeze. Sa vezi cum se aranjeaza indexul, vom sari in prima jumatate.

    mai e si chestiunea de perceptie, caci au la baza interviuri: nu poti compara un nordic care nu indrazneste sa critice nci cand il calca o masina, si un latin care critica precum respira. Aceasi realitate va fi perceputa diametral opus prin intervievare.
    • +2 (2 voturi)    
      tu pe ce lume traiesti?!? (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 11:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dr Sulica

      Ai apelat sa sistemul de sanatate romanesc?!? Da' fara spaga, doar asha, ca muritor de rind, sa vezi cum e.

      Faptul ca la nordici nu se da antibiotic la fiecare guturai e un lucru bun. Asha trebuie facut, lasat organisumul sa lupte cu boala, nu bagat pastile cu pumnul doar pentru confort. Pentru ca pumnul de pastile de azi va determina organismul sa renunte la lupta si poimiine sa fie nevoie de doi pumni de pastile. Iar ca compara sistemele de sanatate din europa civilizata si Romania... asta denota ori rea-vointa, ori lipsa totala de informare. Acuma, daca tu mergi doar in bucuresti la spitalul universitar, cu atentii pentru doctori, da, ti se pare ca avem sistem medical performant. Da' cind te duci la doctor la Vaslui cu copilul cu direri si ti-l trimite acasa cu paracetamol iar a doua zi moare d eperitonita, atunci nu mai gindesti la fel.

      Oricum, curentul asta e nou, cu ridicarea in slavi a calitatii seriviilor medica;e romanesti...
  • +1 (1 vot)    
    am intrecut Albania si Bulgaria!!!! (Marţi, 26 ianuarie 2016, 18:35)

    lili [anonim]

    E bine!
    Mare rusine ar fi fost daca eram chiar pe ultimul loc!
    Iar la cea mai importanta categorie nu suntem singuri, e si Macedonia langa noi, pe ultimul loc evident!!!

    Dar e bine, e foarte bine, e o mandrie Romania asta lasata de Ponta!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai sa stii ca e chiar o performanta (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 11:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Alocam 3.1% din PIB la sanatate, record absolut in europa, in conditiile in care media europeana e de 7.3% si urmatoarea dupa noi e Bulgaria cu 4.6% din PIB. Si asta in conditiile in care doar Bulgaria are pib/locuitor mai mic decit noi. Si daca ne mai gindim si cit se cheltuie aiurea si cit se fura, mie chiar mi se pare o performanta ca nu suntem detasat pe ultimul loc.

      Si nu e doar Romania lasata de Ponta. La fel era si inainte de Ponta, si inainte de Boc. Problema e veche si de demult.