Iohannis si Ciolos vor participa duminica la evenimentele de la Iasi, de Ziua Unirii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:56 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Dacian Ciolos
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis si premierul Dacian Ciolos vor participa, duminica, la evenimentele organizate la Iasi cu ocazia Zilei Unirii Principatelor, urmand ca seful statului sa sustina si un discurs in Piata Unirii.

Potrivit programului publicat de Administratia Prezidentiala, presedintele Klaus Iohannis va participa la ceremonialul religios "Te Deum", in Piata Unirii, la finalul caruia va sustine o alocutiune, scrie Mediafax.

De asemenea, seful statului va depune coroane la Monumentul Alexandru Ioan Cuza si la Biserica Sfintii Trei Ierarhi, la mormantul domnitorului.

La evenimente va fi prezent si premierul Dacian Ciolos.

Anul trecut, de Ziua Unirii, au fost prezenti la manifestarile oficiale organizate la Iasi atat presedintele Klaus Iohannis, cat si premierul de atunci Victor Ponta, fost lider al PSD.

Atunci, Victor Ponta a fost huiduit la inceputul discursului sau rostit in Piata Unirii din Iasi, la eveniment asistand cateva mii de persoane.


Citeste mai multe despre   









951 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    ipocrizie sau blasfemie, dar nicidecum empatie (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:17)

    Dodont [anonim]

    O prezenta ,,neacoperita'' de fapte anterioare este o simpla atitudine ipocrita.
    Va fi o ,,eticheta'' pentru cei care vor sa prezinte ceva ce nu e.
    O reactie ar fi ca nimeni sau, forate putini, sa fie prezenti alaturi de ,,oficialitati'', iar cei care simt UNIREA sa se manifeste in cu totul alta parte.....pentru linistea si insemnatatea spirituala a zilei!
    Poate maine nu, dar va fi si o astfel de zi, moment sau ...reactie!
    Ar fi un mod de a ,,plati'' fariseismul si ipocrizia politicienilor!
    • -2 (4 voturi)    
      Aceeasi zi (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Dodont

      o alta ora
      • 0 (0 voturi)    
        acum e momentul (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 21:43)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui ty

        Moldova si asa e-n criza politica de cateva luni. Moldovenii sa-l declare pe Iohannis presedinte si pe Ciolos prim ministru, pe modelul Cuza.
  • -1 (3 voturi)    
    KWJ et Julien..... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ar fi trebuit sa fiu maine intr-un singur loc: Chisinau.

    (desigur, in situatia in care agenda lor ar fi coincis cu agenda romanilor).
  • -1 (3 voturi)    
    O zi fără patimi personale. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:31)

    mircea [anonim]

    Vreau să văd sărbătorirea unor evenimente naționale cu participarea tuturor liderilor politici,fără insulte și calomnii.Nu sa născut nimeni mai român ca altul ca să-și permită să confiște o sărbătoare națională.O politică democrată înseamnă dialog,nu insulte.Trebuie să învățăm să izolăm politicienii care se comportă golănește și au ca argument politic calomnia.Asta dacă vrem să trăim mai bine și să putem fi atenți la derapajele politicienilor,comportamentul golănesc al acestora fiind un indiciu al activității infracționale.Politicienii care fac circ să-i trimitem la circ și în vița reală să acceptăm politicieni civilizați.
    • +1 (1 vot)    
      La atata aglomerare de evenimente (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 19:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      sper ca dom Mahalache, care vrand-nevrand, i le-a tot "facut" in ultima vreme Presedintelui (nu insist cu exemplele fiindca sunt de notorietate !), sa nu uite naibii sa-i schimbe discursul pt Republica Moldova cu cel pt Moldova, in asa fel incat, odata ajuns la Iasi, KWJ sa nu inceapa sa ne citeasca : "Urmaresc cu ingrijorare evenimentele ce se deruleaza... " In rest, nu-mi fac griji pt Dl Presedinte.
  • +1 (1 vot)    
    Unirea face... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 19:01)

    gazuldebasist [utilizator]

    ... puterea guvernului meu.
    Un an cu un guvern care nu e al meu si inca unul cu guvernul meu vor fi teste foarte clarificatoare pentru ce fel de majoritate parlamentara trebuie sa aleaga romanii la parlamentare pentru o solutie de 4 ani.