Romania Curata: Antena 3 plateste chirie tot lui Dan Voiculescu, recuperarea prejudiciului de 60 mil. euro din dosarul ICA este blocata

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:01 Actualitate | Esenţial

Dan Voiculescu
Foto: Agerpres
O lupta juridica crancena are loc in aceste zile departe de ochii presei pentru recuperarea sau mai bine zis nerecuperarea prejudiciului urias din dosarul ICA-Voiculescu. Sunt in joc mai mult de 60 de milioane de euro, scrie Romania Curata.

Mogulul Antenelor si televiziunile sale au deschis o sumedenie de procese in instantele civile de la Tribunalul Bucuresti prin care au blocat procesul de recuperare, fiind acoperit pana acum doar 1% din prejudiciul din dosarul lui Voiculescu, arata sursa citata.

Astfel, potrivit Fiscului, judecatorii de la Tribunal au ignorat sentinta penala de confiscare si au recunoscut Antenei 3 dreptul de folosinta asupra sediului din Baneasa, chiar daca imobilul a trecut in patrimoniul statului inca din septembrie 2014, iar instantele  au recunoscut si valabilitatea contractelor de inchiriere dintre fosta ICA si Antene. 

"Judecatoarele de la Tribunal au fost induiosate ca Antena 3 si-ar fi putut intrerupe emisia ca urmare a relocarii si i-au permis sa mai ramana in cladirea statului si sa platesca chirie tot companiei lui Voiculescu. Judecatorii din sectiile civile de la Tribunal au recunoscut si dreptul de preemtiune al chiriasilor la cumpararea imobilelor confiscate si scoase la vanzare de Fisc. Aceasta le-a permis Antenelor sa conteste comisia si raportul de evaluare a imobilelor si sa blocheze intreg procesul de recuperare a prejudiciului", se scrie in materialul publicat de Romania Curata, pe care il gasiti integral AICI.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Descoperire socanta a politistilor de frontiera din Timis. Ce ascundea sub fusta o femeie care calatorea spre Italia

Descoperire socanta facuta de politistii de frontiera din Cenad, in judetul Timis. Agentii au observat o femeie care a incercat sa isi treaca fetita de 12 ani peste granita, ascunsa sub... fustele ei. La verificarea unui microbuz, vamesii au observat-o pe copila ghemuita pe podeaua vehiculului, sub hainele mamei.
15569 vizualizari
  • +60 (66 voturi)    
    succes ANAF (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:08)

    transilvania [utilizator]

    cine trebuie sa recupereze prejudiciul dupa o decizie definitiva? ANAF ajutat de DNA?
    daca era un IMM demult era cu conturile blocate si executat.
    • +50 (54 voturi)    
      Vai ! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:38)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      Lu' amaratu' de IMM i se puneau catuse, era dotat cu franghie si sapun iar telemoguziunile tipau ca din gaura de sarpe !! don'profesor are regim special ca face cercetare si da pe goarna !! C-asa a invatat !!
      • 0 (2 voturi)    
        ! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 18:16)

        Kpriciu [utilizator] i-a raspuns lui rutger

        Asta-i "progresul" justiției lu' Peste Prăjit..., țară a HOTILOR!
    • +37 (43 voturi)    
      "transparenta" asta (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:56)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      Pai numai noi saracii suntem subiect de sex pt ANAF, al de asta nu il deranjeaza, ca na, e boier, daca ai 1000 lei datorie la TVA si nu te iubeste ANAFul, vei avea poprire, chiar daca platesti mereu, dar pe ei nu ii vad. Sunt curios cat prejudiciu s-a recuperat de la hotii astia pana acuma, ar trebui sa fie o lista publica sa vada si omul de rand. Ultima data cand cineva a intrebat ceva de genul am inteles ca a fost trimis la plimbare.
      • +1 (1 vot)    
        legi facute de avocati (Duminică, 24 ianuarie 2016, 9:41)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

        in majoritatea cazurilor legile importante sunt scrise de parlamentari-avocati. cu gandul la ziua de maine, oamenii isi lasa tot timpul prin legi mici portite de scapare sau macar intarziere a procedurilor judecatoresti. ca doar ei din asta traiesc...
        problema este ca onorariul avocatilor e prea mare pentru amaratul care se judeca cu ANAF pentru cateva mii de lei blocati prn conturi. daca ai sute de milioane, cum e cazul lui voiculescu, dai fara rezerva 1% la avocati (eventual inca 1% la niste judecatori corupti) ca sa pastrezi restul.
    • +24 (28 voturi)    
      Degeaba (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      Degeaba ANAF ca vine dl sau dna judecatoare corupta si securista care il scapa pe varan cu averea neatinsa. In ROMANIA NU EXISTA JUSTITIE decit ca sa arunce praf in ochii lumii
    • +27 (31 voturi)    
      ANAF-ul doar ! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      DNA si-a terminat treaba in dosarul "ICA" in momentul in care procurorul de sedinta a pus concluziile finale in recurs cand, de altfel a solicitat Instantei si confiscarea bunurilor Varanului. In momentul in care Completul de judecata a dispus prin hotararea judecatoreasca CONFISCAREA, IN SECUNDA ACEEA, BUNURILE CONFISCATE AU IESIT DE DREPT, AUTOMAT, DIN PROPRIETATEA TRUSTULUI INTACT, ANTENA3, VOICULESCU, ETC SI AU INTRAT IN PROPRIETATEA STATULUI. Restul il reprezinta paienjenisul de cereri aruncate pt a intarzia predarea bunului. Cred ca nici Instantele nu se omoara cu firea !
    • 0 (0 voturi)    
      Varanul vrea.si afara (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 20:18)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      de la beciul romanesc dar si cu banii intregi. Toate cat de.prostilor sa fim?
  • -42 (50 voturi)    
    huh (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:16)

    Mazeta [utilizator]

    Mi se pare mie sau România Curată comite un atac la independența justiției?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu vorbi despre ce nu intelegi mazeta (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 18:15)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sincer, ai macar minimul de bun simt.
    • +3 (3 voturi)    
      Tu esti Badea? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 21:12)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se explica tot.
      • +2 (2 voturi)    
        lobotomitu de shapagasin ? (Duminică, 24 ianuarie 2016, 18:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        chiar nu exista comparatie, ..shpagasin este un pudel zgomotos, iar mazeta este in solda ursului sovietic...desi...desi nuantele retoricii sunt comune
  • +35 (39 voturi)    
    Atat timp cat sef la ANAF e Gelu Diaconu, (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:27)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    prejudiciul nu se va recupera. Nu va puteti astepta ca un mafiot sa-i faca dauna unui mafiot din aceeasi gashca.
  • +23 (29 voturi)    
    daca l am intreba pe mazeta (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 15:52)

    un domn [utilizator]

    ar tasta FREE VARANUL...asa ca trebuie ontinuat la evacuarea Latrinelor din Cladirile Statului !
  • +26 (30 voturi)    
    daca ceasca nu era sacrificat la Targoviste (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:16)

    rov [utilizator]

    isi lua si el partea acum...
    App...cum poate crede un platitor corect de taxe, ca acesti securisti-miliardari au fost cinstiti ??????
  • +17 (21 voturi)    
    hotnews stire din noiembrie 2015: (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:47)

    ty [utilizator]

    Judecatoarea Camelia Bogdan a fost mutata de la Sectia penala la cea de contencios-administrativ a Curtii de Apel Bucuresti
    • -22 (28 voturi)    
      Da? Ce chestie... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:58)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Numai ca nu da nici acolo pe la procese, e mai tot timpul plecata in strainatate.
      Camelusa era folosita numai pentru executii: Voiculescu, Iancu, Tender... Atat doar ca Tender a obtinut recuzarea personajului. A suplinit-o insa cu succes colegul sau de complet, Mihalcea, care i-a trantit banateanului o pedeapsa exemplara de peste 25 de ani.
      Amandoi insa au de raspuns unui numar mare de plangeri penale la adresa dumnealor iar CSM-ul le-a clocit o ancheta aflata deja in plina desfasurare.
      • +4 (4 voturi)    
        Ti se pare ca a fost executat dom profesor (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 18:16)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        Bai voi astia slugile...chiar nu aveti limite?
  • +26 (28 voturi)    
    ANAF (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:15)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu uitati sa luati bani de la aia fara venituri..ca 60 mil euro trebuie recuperati de undeva...nu?

    Tara de hoti!
  • +27 (33 voturi)    
    hachițe financiare (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:26)

    sobolan [utilizator]

    Statul are de recuperat peste 60 de milioane de euro de la ăștia. Peste 60 de milioane de Euro. Din nou, peste 60 de milioane. Euro.

    Cât au recuperat în peste 18 luni de când s-a dat sentința? 750.000E.

    Nu înțeleg.

    Te plângi că n-ai, că trebuie să te împrumuți, oamenii muncii îți bat obrazul că ai niște taxe și impozite care-i cocoșează, IMMurile și PFAurile sunt la pământ, aproape în groapă, iar tu nu ești nici măcar în stare să dai niște OUGuri și alte inițiative legale prin care să închizi portițele alea de cacao pe care le-au făcut niște unii altora, tocmai pentru cazuri de genul ăsta.

    Sigur, nu e o sumă enormă, nu e ca ăia peste 600 de milioane de dolari pe care i-a lăsat Ponta Rompetrolului, dar acoperă o găurică. Ba poate chiar trimite un varan la colț, acolo unde îi e locul, nu la clefăit pe masă.

    Nu înțeleg.

    Cum poate trece o judecătoare, ca vodă prin lobodă, peste o sentință definitivă de condamnare și confiscare? Ah, legea, da, două tăișuri, 2 sides of every story. Mai ales la noi. S-a făcut dreptate și adevărul doare! Mai ales pentru avocații ăia care îl reprezintă pe varan. Hai sictir Mușat și Asociații, pe această cale, unele "cazuri" nu se acceptă din principiu.

    De asta suntem unde suntem - corupția râgâie la masă.
  • +16 (24 voturi)    
    Jurtitie de ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In România, Justitia e la TV. Hotii ramin cu averile intregi si fac citeva luni de puscarie . JUSTITA e in slujva hotilor si mafiotior care jefuiesc tara de 26 de ani, adica e o adunatura de securisti si cripto comunisti aflata in cârdasie cu Puterea.
  • -1 (1 vot)    
    Orcare roman amarit era executat a doua zi ! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 18:30)

    andreesanu [utilizator]

    Dedesubturile justitiei ,mimarea proceselor ,circul dea legea sunt evidente in cazul politicienilor ,baronilor ,mafiotilor,militarilor,juristilor corupti ,a bagabontilor din fotbal ,a imboogatitilor peste noapte.
    Justitia in cazul lui Voiculescu este aleatoare ,se opreste la lipsirea de libertate de ochii lumii !!!,nu tu o recuperare !!! la un prejudiciu de vro 70 milioane de euro !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Astept cu interes sa ma caute ANAFU. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 21:25)

    ouyang [utilizator]

    Suntem tampiti toti cei cu firme ca nu ne adunam frumos la un loc si sa refuzam plata oricaror taxe ipozite etc pana cand statul asta incompetent si hot nu ia aceste lucruri de la marii datornici. Asta asa 1 la mana. Iar 2 pana cand nu recupereaza banii pe care teoretic ii are deja, doar hotararea e definitiva. Dati-i pe babuini afara din sediu, vindeti sau subinchiriati-le macar cladirea!!! Cum adica parnaiasul inca face bani din chirie???!!!??! De pe un bun al statului?!?!?! Pai statul inseamna ca e facut din aceiasi babuini si porci. Conformare voluntara o sa mai vedeti la Pastele Cailor daca sunteti atat de hoti. Deja nu va mai banuieste nimeni de prostie. E clar ca sunteti mafioti cu totii. Bravo oricui va trage cate-un spitz in gura si-si muta firma cu totul in alta tara. Ceea ca va doresc tuturor!
  • +2 (2 voturi)    
    Legea e defecta (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 21:42)

    FlorinG [utilizator]

    Ia sa fi prevazut legea ca numaratoarea zilelor de puscarie incepe abia dupa recuperarea intregului prejudiciu, omul sa intre la beci si sa stea acolo fara numaratoarea zilelor pina nu da toti banii inapoi, sa vedeti ce repede am recupera banii. Iar arestul la domiciliu sa nu se scada din pedeapsa.
  • +2 (2 voturi)    
    Lege facuta de banditii comunisti. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:09)

    MrJustice [utilizator]

    Clar si simplu de inteles : pentru 60 de milioane de lei,
    euro,sau dolari, in USA, banditul communist Voiculesca
    primea peste 40 de ani puscarie si confiscare imediata a averii , dupa hotarare defintiva si irevocabila, iar in
    China, era EXECUTAT , in mai putin de doua saptamani
    de la pronuntarea sentintei, confiscarea averii si plata glontului primit ca pedeapsa punitive .

    Romani, nu uitati, legile au fost facut de cei mai corupti
    talhari ai tarii, se numeste, DICTATURA COMUNISTA PARLAMENTARA.
  • +1 (1 vot)    
    un motiv in plus sa plec(i) din RO (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:48)

    baimarean [utilizator]

    Alo, Don Presedinte - & Guvern!
    Peste astfel de Tara -Justitie-va convine a domni ?!
    Cand va dau cu tifla (ca sa nu scriu m_e) toti escrocii ce-si dau doctorate in inchisori, scriu carti si se intorc la milioanele si latrinele lor. sau stau cu procese pe rol de mii de zile..
    Si va mirati de ce nu iese (si NU va iesi) lumea la vot....Sau ajung alesi cei cu procentaj rusinos raportat la nr. populatiei cu drept de vot. Probabil vor fi mai multi maidanezi decat votanti si-n Bucuresti.....
  • +1 (1 vot)    
    tribunalul bucuresti (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:51)

    coloneze [utilizator]

    cuib de infractori. in ultima vreme au tot iesit la vedere multe cazuri de coruptie la TBUCURESTI. unii judecatori au defilat prin studiourile antena 3. nu intamplator trib bucuresti de multe ori ii pune in libertate pe infractori
  • 0 (0 voturi)    
    Uitati-va doar la poza acestei... (Duminică, 24 ianuarie 2016, 5:48)

    gigiN [utilizator]

    ...enorme jigodii.Ati mai vazut vreo figura-in afara de cea a lui mitica dragomir-pe care sa scrie mai clar,cu litere de o schioapa, "ESCROC".??? Asta ar trebui sa crape in puscarie!!!
  • +1 (1 vot)    
    pai ce treaba are emisia si chiriasul actual? (Duminică, 24 ianuarie 2016, 9:11)

    g01an [utilizator]

    ce conteaza cine este chiriasul si ce face? in orice caz similar, contractul precedent trebuie sa ramana valabil doar ca proprietarul s-a schimbat si toata chiria de la sentinta anterioara pana acum trebuie sa ajunga in visteria statului si nu poate fi cuantificata la prejudiciul de recuperat in dosarul ICA. orice proprietar ar fi si prin orice mijloace recupereaza un imobil nu poate intrerupe un contract de chirie in desfasurare - pentru ca ar fi un abuz conform legii si mi se pare normal sa fie asa, dar poate sa nu-l reinnoiasca o data ce expira. nu inteleg decizia acelor zdrente de la tribunal, cum ar putea afecta transmisia telecom faptul ca se schimba proprietarul caruia i se plateste fix aceiasi chirie.
  • +2 (2 voturi)    
    multumiri (Duminică, 24 ianuarie 2016, 9:44)

    Tritonul [utilizator]

    Noroc ca exista Romania Curata si mai avem si noi parte de jurnalism. In rest, majoritatea presei are stiri de nivelul: iarna ninge! Apreciez ca Hotnews a preluat stirea, dar nu pot sa nu observ ca presa in general are o atitudine de marginalizare a Romaniei Curate. Nici macar votul pentru Premiile Romania Curata 2015 nu a fost popularizat. Liberalii au mirosit marginalizarea si isi permit sa nu-l zboare pe activistul PCR care deocamdata conduce la categoria Traseistul Anului.