Traian Basescu, mesaj pentru Platforma DA de la Chisinau: A cere simultan cu Igor Dodon si Renato Usatii retragerea votului dat de majoritatea parlamentara este o greseala

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 21:35 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
Fostul presedinte Traian Basescu a transmis joi seara un mesaj nou infiintatei Platforme Demnitate si Adevar din Republica Moldova care a organizat, impreuna cu doua partide pro-ruse (conduse de liderii Igor Dodon si Renato Usatii), protestele desfasurate in ultimele zile la Chisinau, sfatuindu-i liderii miscarii sa se distanteze de pozitiile lui Dodon si Usatii, pe care ii acuza ca vor instabilitate, "pentru ca numai asa pot sa isi pacaleasca electoratul".  Basescu sustine, intr-o postare pe Facebook, ca platforma DA are nevoie de cateva luni de respiro in care sa se poata transforma in partid politic.
  • Mesajul postat de Traian Basescu:
"Buna seara, Chisinau! Buna seara, oameni ai platformei 'Demnitate si Adevar'!
Stiu ca nu aveti incredere in Guvernul Filip. Va spun sincer ca nici eu nu am, pentru ca stiu cine este papusarul domnului Filip.
Ca om care iubeste Republica Moldova si cetatenii ei, nu pot sa nu va spun ce gandesc despre prioritatile tarii:
1. Adoptarea bugetului de stat pentru 2016;
2. Restabilirea echilibrelor macroeconomice;
3. Stabilitate institutionala;
4. Reluarea contactelor legate de finantarea tarii cu Romania si finantatorii internationali.
Aceste lucruri nu pot fi facute decat de un guvern in functie.
Daca as vrea sa am un cuvant de spus legat de viitorul tarii, in mod cert as transforma Miscarea 'Demnitate şi Adevăr' in partid politic ca singura garantie de reprezentare parlamentara a cetatenilor tarii care doresc un stat democratic si un parcurs pro-european.
A cere simultan cu Igor Dodon si Renato Usatii retragerea votului dat de majoritatea parlamentara este o greseala. Dodon si Usatii vor instabilitate, pentru ca numai asa pot sa isi pacaleasca electoratul.
Miscarea 'Demnitate si Adevar' are nevoie de un respiro de cateva luni pentru a se putea transforma in partid politic. Trebuie inteles ca, daca Republica Moldova poate fi impinsa in dezastru, acest lucru se poate face doar prin inexistenta unui guvern validat de Parlament.
Guvernul Filip, bun sau rau, si eu nu cred ca este solutia pe termen lung, poate asigura stabilitatea Republicii Moldova.
Si inca ceva, o alianta cu partidul lui Strelet, care detine structuri puternice in teritoriu, nu ar fi cel mai rau lucru pentru 'Demnitate si Adevar'.
PS - De la anarhie la ukrainizare si 'omuleti verzi' este doar un pas.
"


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
2797 vizualizari
  • -4 (6 voturi)    
    hehe (Joi, 21 ianuarie 2016, 22:38)

    Mazeta [utilizator]

    "Plahotniuc e rău, dar guvernul lui Plahotniuc e bun". Traian Băsescu.
  • +1 (1 vot)    
    dan@yahoo.com (Joi, 21 ianuarie 2016, 22:51)

    dan [anonim]

    Basescu priministru in Moldova !
  • -4 (4 voturi)    
    basescu cum si-a pacalit electoratul? (Joi, 21 ianuarie 2016, 22:59)

    Gelu [anonim]

    nu tot cu instabilitate?

    Astfel de personaje nu cred ca trebuiesc alaturate ideii de Unire, pe care sa -o discrediteze.
  • -2 (2 voturi)    
    Alo! Bucuresti? Dl Basescu? (Joi, 21 ianuarie 2016, 23:28)

    Nickson [utilizator]

    Tot respectul, dar de ce nu au fost posibile pana acum
    1. Adoptarea bugetului de stat pentru 2016;
    2. Restabilirea echilibrelor macroeconomice;
    3. Stabilitate institutionala;
    4. Reluarea contactelor legate de finantarea tarii cu Romania si finantatorii internationali. ?????
    Oare nu din cauza celor, care l-au numit pe Filip?
    Chiar nu va dati seama ca dvs ne propuneti ca solutie a problemelor exact ceea ce a creat problemele?
    Imi pare rau, dar aveam o parere mai buna despre acest politician.
  • -1 (1 vot)    
    Si inca ceva (Joi, 21 ianuarie 2016, 23:32)

    Nickson [utilizator]

    cineva a spus ca daca renunti la democratie de dragul stabilitatii, foarte curant pierzi si democratia si stabilitatea.
    In 1996 rusii l-au ales pe allcoolizatul de Eltin ca sa nu vina la putere comunistii de atunci. Si ca a iesit din asta? Eltin l-a numit pe putin! Si cine a avut de castigat din asta?
  • +3 (3 voturi)    
    bravo dl. basescu...... (Vineri, 22 ianuarie 2016, 0:18)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    daca si cond, actuali ai Romaniei var consulta, ar avea si tara noastra o directie politico-economica clara.

    p,s,- dl. Basescu poate ca ar trebui sa trimiteti un emisar care sa coordoneze activiatea miscarii ' "dreptate si adevar "
  • -2 (2 voturi)    
    MAFIEA AȘTEAPTĂ FINANȚE! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 0:43)

    Liubovanga [anonim]

    Bătaie mare de cap! ,,Păcăleala electoratului ,, vine din experiența bogată pe care o aveți! E și normal.
    Această solidaritate s-a făcut ca o putere unică împotriva oligarhilor, PD sa unit cu foști comuniști! Dar nu asta contează, ci faptul de a răsturna sistemul mafiot pe care inclusiv și d-ta l-ai finanțat. Acest sistem corupt a compromis vectorul UE și partenerii din SUA.
    Sute de mii de cetățeni a crezut în democrația europeană, cât și celelalte valori. Am fost încrezuți în faptul că în UE nu se fură, nu este crimă, economia se dezvoltă… Până la urmă am constat că totul e viceversa. Șmecherii sunt la putere, fură, ucid și mai și sunt protejați de UE?!.... Oribil și de necrezut, dar indiscutabil.
    Anume compromiterea vectorului UE ridică imaginea oponenților!
    Streleți nu are valoare nici nu va avea.
    În așa numita ,, societate civică,, sunt lideri care au valoare și care ar duce după sine o parte valoroasă a electoratului pro-european, rămâne un fleac,- finanțele… Dacă nu vor fi, vor câștiga,- a) cei care vor falsifica alegerile, b) pro estul și foarte puțin c) pro UE.
    Ce aduc după sine alegerile peste trei ani?
    UE pierde, definitiv.
    Sub pretextul așa numitului program de guvernare, se va face ceva pentru popor,- puțin pensia se va ridica, se va oferi leafa ne achitată…
    Dar… până și cei mai naivi înțeleg că, - politica-i curvă… A unge ochii, nu merge…
    Apoi încă ceva: politicienii noștri sunt aidoma unei familii de bețivi, care trăiesc în mizerie și nesăbuință, dar care în fiecare zi promit, că mâine au să treacă la un mod de viață normal. Dar vine ,,mâine,, modul de viață nu se schimbă. Pielea rea și răpănoasă ori o bate ori o lasă… La fel și politicienii moldoveni, promit că ,,mâine,, vor fi ,,cinstiți,,
    O astfel de guvernare va șterge orice iluzie despre UE.
    Acum se mai poate repara câte ceva, peste trei ani, - nimic!
    Asta e, d-le… Timpul nu lucrează pentru UE și Năstas a procedat corect.
    Aveți voi un spirit de a tulbura apele în Moldova, să ne ur
  • +3 (3 voturi)    
    Cati ca el ? (Vineri, 22 ianuarie 2016, 0:51)

    Susufler0 [utilizator]

    Avand in vedere situatia politica, economica si financiara actuala a Republicii Moldova, mesajul lui Basescu este absolut corect. In Moldova inceputului de an 2016 este mai evident ca oricand ca trebuia sa se aleaga "raul cel mai mic" si, privind prin aceasta prisma alegerea facuta de Parlament, cu sigurant nu s-a gresit. Deoarece, spre deosebire de Romania, in Republica Moldova partidele sunt profund ideologizate si in plus se mai definesc si in functie de curentul de la vest sau de la est care le atrage, observatia lui Basescu referitoare la confuzia pe care o creaza participarea Platformei Demnitate si Adevar la o manifestatie comuna cu partidele lui Dodon si Usatai, creaza confuzie si numai de asta nu mai este nevoie acum. Una peste alta, Basescu dovedeste ca in continuare este un spirit critic si patrunzator, un politician care totdeauna exprima idei politice clare si angajante.