Noi achizitii militare facute de Romania: rachete antitanc de inca 20 de milioane de euro si un radar american de 33 de milioane de dolari

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 16:25 Actualitate | Esenţial

Radar de aparare aeriana mobil TPS-77
Foto: Wikimedia Commons
Romtehnica a achizitonat rachete antitanc in valoare de 20 de milioane de euro de la consortiul germano-israelian Eurospike, dupa ce in urma cu o saptamana a cumparat echipament si rachete antitanc de la aceeasi companie cu 110 milioane de euro. Pe langa aceste noi achizitii, statul roman a cumparat de la Lockheed Martin un radar de aparare aeriana tridimensional in valoare de circa 32,7 milioane de dolari.

Romtehnica a semnat doua noi contracte cu firma germano-israeliana EuroSpike GmbH in valoare de 1,19 milioane euro, respectiv 18,9 milioane euro, pentru rachete antitanc. Achizitia anuntata in SEAP pe 19 ianuarie vine dupa ce in urma cu o saptamana Romtehnica anunta semnarea a altor doua contracte cu acelasi consortiu pentru rachete antitanc si dispozitive mobile de lansare a rachetelor. Noile contracte au fost atribuite, la fel ca si celelalte, in Ajunul Craciunului si au fost semnate la inceputul anului.

Pe langa noile achizitii de armament antitanc, Romtehnica a anuntat in SEAP si semnarea unui contract cu Lockheed Martin Overseas Corporation pentru un radar de aparare aeriana tridimensional cu distanta mare de descoperire, mobil-TPS-77. Pentru acest echipament, Romtehnica va plati 32,7 milioane de dolari.

Radarul produs de Lockheed Martin este de tipul AN/FPS-117 si este folosit de fortele romane romane din anul 1998, existand cinci unitati aflate in dotare pana in prezent.

Rachete si sisteme antitanc de la EuroSpike, cumparate de romania cu 110 milioane de euro


Pe 24 decembrie 2015, Romtehnica a atribuit doua contracte pentru achizitia de armament antitan cu firma EuroSpike GmbH. Contractele au fost semnate pe 11 ianuarie, la cateva zile dupa vizita oficiala a premierului Dacian Ciolos in Germania. Informatia a fost sesizata si publicata de catre Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie (CRJI).

Sistem portabil antitanc - Spike MR
Foto: Wikimedia Commons
Contractul de 17,9 milioane de euro se refera la "Mijloace antitanc", mai exact la rachete ghidate antitanc, iar al doilea contract de 92,7 milioane de euro se refera la "Sisteme rachete antitac portabile”. Cel mai probabil, contractul vizeaza sistemul de rachete Spike in varianta portabila pentru infanterie si forte speciale (modelul Spike MR).

Produsa de israelienii de la Rafael, rachetele Spike sunt de generatia 4++, si a fost integrata in cadrul fortelor romane de cativa ani deja pe elicopterul IAR 330 Puma Socat si pe vehiculul blindat de lupta MLI 84M.

Cele doua contracte au fost atribuite in urma unei negocieri directe, fara anunt de participare, iar Romtehnica justifica aceasta procedura prin faptul ca "lucrarile / produsele / serviciile pot fi furnizate numai de un anumit ofertant, din motive tehnice".

EuroSpike GmbH este o societate de tip “joint venture” formată din Diehl BGT Defence GmbH & Co.Kg, Rheinmetall Defence Electronics GmbH, ambele din Germania, și firma Rafael Advanced Defense System Ltd. din Israel.

De altfel, contractele atribuite acum catre EuroSpike GmbH nu sunt singurele. In ianuarie 2015, Romtehnica a mai cumparat rachete antitanc in valoare de 3,7 milioane de euro pe un contract atribuit pe 29 decembrie 2014, potrivit informatiilor din SEAP.


Citeste mai multe despre   











​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
15584 vizualizari
  • +37 (43 voturi)    
    pai (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:31)

    giigi [utilizator]

    elicopterele au fost modernizate de israelieni. pare destul de logic sa cumperi rachete probabil compatibile.
    e bine ca le cumpara, nu se stie niciodata cand apar niste tanculete verzi.
    ar mai trebui si niste sisteme de rachete sam moderne (si niste radare).
  • +34 (46 voturi)    
    Mazeta (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:38)

    silmix [utilizator]

    Mazeta o sa ne explice ca rachetele astea nu pot distruge tancurile rusesti pentru ca ele se vor defecta ca la parada inainte sa ajunga in raza de actiune a rachetei
    • +16 (26 voturi)    
      Pai tancurile rusesti si Macroprocesorul Baikal (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:35)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      is facute din acelasi aliaj, is indestructibile si cantaresc 50t, ambele. Basca ca's si sfintite de Dughin. Mazeta might have a point here, hilarious of course.
    • -16 (28 voturi)    
      Au rusii tehnica. Trec Carpatii fara probleme (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:24)

      Eu sunt Ghitza [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      Shtora-1 este un echipament electrono-optic activ de protectie a blindatelor rusesti, special creat pentru neutralizarea principalei rachete antitanc din înzestrarea armatei americane, BGM-71 TOW. Shtora-1 bruiaza fascicolul laser sau infrarosu de ghidaj al rachetei, facînd-o sa rateze tinta. Sistemul mai bruiaza si telemetrele laser, împiedicînd masurarea corecta a distantei pîna la tinta. Echipamentul este montat pe tancul rusesc T-90 MS, pe masina lupta a infanteriei BMP-3M si pe alte blindate ale trupelor de uscat ale armatei ruse .Echipamentul dispune de cîte patru perechi de senzori în infrarosu si laser care acopera un câmp de vedere de 360 ??de grade. Detectarea sursei de ghidaj antitanc este determinata cu o precizie de 3 grade. Patru emitatoare de contramasuri, încep sa proiecteze impulsuri dirijate de bruiaj, atunci când sistemul de ghidare antitanc detectat, lanseaza racheta.
      • +7 (11 voturi)    
        haloo... de catare si inaltator ai auzit? (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:04)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

        sau te crezi in razboiul stelelor?
      • +7 (11 voturi)    
        aici vorbim de rachete AT israeliene (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:46)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

        dar daca zici tu asa o fi ca prea le zici cu foc
      • +12 (16 voturi)    
        Aoleu putinica putinica (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:00)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

        D-aia le face TOW-ul praf prin siria.

        Ptr ca ma troll rus: TOW
        Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided

        Tow-ul nu are nici fascicol laser nici infrarosu e ghidat prin cablu , asa ca stoarfa1 ruseasca e tinta sigura.
        • +2 (4 voturi)    
          Hmmm... (Vineri, 22 ianuarie 2016, 8:43)

          nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui silmix

          Ia vezi matale cat de frumos explodeaza tancul rusesc...

          www.youtube.com/watch?v=E1VWPOpYbQI
      • +4 (4 voturi)    
        astea au sistem (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:20)

        giigi [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

        de ghidaj cu fibra optica.. chiar daca montezi o discoteca pe tancul rusesc, efectul este probabil minimal. probabil de aia sunt si cumparate. si sunt israeliene, nu americane.
      • +6 (8 voturi)    
        .... (Joi, 21 ianuarie 2016, 21:32)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

        cativa colorati autohtoni va lasa fara tot fierul de pe minunile alea de t90 si bmp -3 , asa ca din start pierdeti , stati acolo in asia voastra ca e mai bine ( si ca sa nu am corecteze vre-un destept , 3 sferturi din rusia se afla in asia)
        • +3 (3 voturi)    
          nu "trei sferturi", ci toata! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 9:04)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui ak33

          Granita geografica intre Europa si Asia este stabilita pur conventional la Urali, in realitate granita culturala este la Nistu: acolo se termina Europa, si incep stepele Asiei!
      • +5 (5 voturi)    
        Bruiaza si ghidajul prin fir ? (Vineri, 22 ianuarie 2016, 8:33)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

        sistemul TOW (wire vine de la fir - wire) este tocmai gandit sa contracareze "minunatiile" rusnace - aflate cam cu o generatie in urma celor moderne (USA, Suedia, Israel, Elvetia, Germania). Intreaba la sediu la voi la Moscova sa va raspunda, ca vad ca v-au transmis fisa de vanzare completa
    • +7 (11 voturi)    
      poate cumparam si ceva prafuri mai speciale (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:31)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      care sa "albeasca" omuletii verzi,
      sau alceva cu aceiasi rima...
  • +22 (34 voturi)    
    foarte bine (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:46)

    vlad21ro [utilizator]

    Paza buna trece primejdia rea!
    Imi doresc sa vad mai multe investitii in aparare.
    Chiar subventii pentru tinerii care se inroleaza in armata (sa fie considerata vechime in munca, subventii la inscrierea la facultate pe locuri cu plata, etc)
    • +2 (2 voturi)    
      subventii (Vineri, 22 ianuarie 2016, 8:04)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui vlad21ro

      Eu as adauga si locuintele. Am sub geam un teren viran cu o pancarta infipta in mijloc pe care scrie MApN, numai bun de-un bloc pentru cadrele fara case din garnizoana, care stau la camin sau la rude.
  • +9 (19 voturi)    
    Incet, incet (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:00)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ghimpele va aparea si va devini mai mult in coasta muribundei Rusia! Ei au impresia ca piticul unicircumvolut, kagebistrul putzin, va face ceva; poate un mare fas! Dupa care gofoasa ruseasca va face implozie! Doamne ajuta! Scapam de lichelele si de milogii lumii!
  • -28 (44 voturi)    
    Pe ce se duc banii nostri... (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:36)

    echidistantul_ [utilizator]

    O coajă de mălai de ieri.
    De-o vezi la noi tu ne-o apuci.
    Băieţii tu-n război ni-i duci

    Ne cocoseaza de taxe si in loc de spitale si scoli, sprijina economiile altor tari.
    • +11 (19 voturi)    
      gresit (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:07)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      aceste achizitii sunt necesare din pacate pentru ca nu traim intr-o lume utopica.
      daca vrei sa faci rime sa exprimi pe ce se duc banii publici, scrie o versuri care sa rimeze cu catedrala mantuirii neamului.
      • -5 (17 voturi)    
        Mdea... (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:49)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Daca aveam industrie nationala de armament, intelegeam sa dam de lucru oamenilor. Banii ramaneau in tara.
        Dar asa, sa dai anual 2% din PIB strainilor, este complet gresit.
    • +13 (19 voturi)    
      Lasa ca-i bine, frica pazeste bostanaria (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:09)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Mai bine sa se duca niste bani pe niste arme moderne decat sa ti se duca toata tara la rusi.
      Intr-o generatie se scapa si de lichelele kaghebiste.
      Cat de curand alungati din tara Lukoil, Gazprom, POLYP....ca au furat destul.
      Deci destul tovarasi, in stepele Asiei cu voi, where you belong.
    • +5 (17 voturi)    
      se duc cu cap (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:19)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      asta este o investitie foarte buna. o investitie in libertatea noastra. daca ucrainenii aveau si ei sulitele astea, nu le luau rusii 1/4 din tara cu japca.
      sau tu crezi ca nu avem nevoie sa ne aparam sau ca omuletii verzi nu pot sa apara si la noi?
    • +11 (17 voturi)    
      pe bune? (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      asa de suparat esti ca ai inceput sa faci pseudo-poezii?
      Sau te deranjeaza ca Romania s-a trezit si e hotarata sa-si apere granitele impotriva hoardelor ruse?
      • -5 (17 voturi)    
        Din pacate (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:47)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Romania nu are nici o posibilitate sa-si apere granitele de hoardele de musulmani. Daca te uiti intr-o singura directie iti intepeneste gatul.
      • -8 (18 voturi)    
        Halal cultura... (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:47)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Psudopoezii zici?
        Spune-i asta lui Cosbuc, ca el a scris-o...
        Patriotule :))
    • +5 (11 voturi)    
      sigur (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:29)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Propun sa face economii semnificative asa ca mai bine cumparam arcuri si pe post de blindaj niste pufoaica. Vodca de pufoiaca.
      • -6 (16 voturi)    
        Din pacate e ca in 1916... (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:52)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        Am avut doi ani de neutralitate si am luat 3 arme din Cehia, 4 din Austria, 2 din Germania si 32 din Franta.
        Cand a fost sa intram in razboi, am trimis proiectile de 120 bateriilor care aveau tunuri de 80 :)
        Niste fregate de la fier vechi de la englezi, niste avioane rusesti de muzeu, alte vechituri de la americani - asta insemana sa arunci banii degeaba.
        • +5 (9 voturi)    
          Pomana la Kaimunaz si Lukoil is bani aruncati (Joi, 21 ianuarie 2016, 23:45)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          Niste Kalasnicoave rusesti erau mai bune asa-i?
          • 0 (2 voturi)    
            Orice fabricat in ROmania (Vineri, 22 ianuarie 2016, 16:31)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            Orice arme fabricate in ROmania erau bune. Aveam locuri de munca, prosperitate.
            Asa, dam banii aiurea peste hotare,
    • +4 (12 voturi)    
      echidistant? (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:29)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      inseamna ca accepti si bani cash si ordine de plata, numai in ruble sa fie?
    • 0 (6 voturi)    
      Poate nu se duceau banii, (Vineri, 22 ianuarie 2016, 7:59)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      dar Ciolos s-a intalnit cu Merkel,si daca tot s-au intalnit,ce-a zis el,hai sa-i dam ceva bani Germaniei,si-asa a avut crestere economica mica.
      In alta ordine de idei,sa vedem ce o sa aduca si din Franta,daca tot s-a dus si pe-acolo!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Acolo sunt subventiile (Vineri, 22 ianuarie 2016, 16:32)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Acolo sunt subventiile noastre, ale agricultorilor.
        De aia nu am primit nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      Apara economia Romaneasca (Vineri, 22 ianuarie 2016, 8:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      De rusnaci si alti "preteni" de pe la granite. Vezi economia Ucrainei, Georgiei, Moldovei unde rusnacii intervin fara teama.
  • +10 (18 voturi)    
    Antitanc, bun (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:48)

    CititorulComentator [utilizator]

    Dar ceva antirusesc se poate?
  • +5 (11 voturi)    
    mai trebuie (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:24)

    DSS [utilizator]

    si niste sisteme de rachete antiaeriene bune, niste rachete Tomahawk si Harpoon (sau poate ceva mai nou).
    plus niste artililerie autopropulsata nemteasca de calibru greu (Panzerhaubitze 2000).
    asta e minimum necesar si nu costa foarte foarte mult
  • -8 (20 voturi)    
    Sa ne facem vara aerodrom si iarna portavion ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Dar de un portavion, ce ziceti ? Toti au. America are portavioanele ei, Franta are Portavioanele ei, pana si Anglia are portavioanele ei. Noi de ce sa nu avem portavionul nostru ?
    • +4 (12 voturi)    
      nu-i nimic, (Joi, 21 ianuarie 2016, 22:51)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      te avem pe tine ca "falitul nostru".
      • +1 (3 voturi)    
        Optimistule, (Vineri, 22 ianuarie 2016, 9:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        ce bine ar fi fost ca eu, doar eu, sa fiu "falitul" vostru ! Din pacate pt voi, din pacate pt noi, nu sunt eu ala ! "Falitul" nostru, e altul ! Sta acolo sus, in Deal si face flote din "cutite si pahare", care, cica ii costa doar pe altii, nu si pe noi.
  • +8 (8 voturi)    
    Tancurile rusesti in syria (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:05)

    silmix [utilizator]

    Uitati-va la clipul de pe youtube cu id-ul
    63ehKu7tYlY

    Conserve de 2 bani.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai da... (Vineri, 22 ianuarie 2016, 8:47)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      Uita-te si la asta:

      E1VWPOpYbQI
    • +2 (2 voturi)    
      asta (Vineri, 22 ianuarie 2016, 9:01)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      a fost o lovitura totusi norocoasa. Mai rar prinzi un tanc din spate asa de descoperit.
      • 0 (0 voturi)    
        da da da da da (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 9:00)

        nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

        si frontal avea aceiasi soarta...

        cauta pe youtube clipuri cu rachete tow din siria.

        de exemplu: www.youtube.com/watch?v=AFWj7Wuwj8M
  • -5 (7 voturi)    
    rachetele sunt zero, radarul macar e mediocru (Joi, 21 ianuarie 2016, 21:42)

    nu_am [utilizator]

    Rachetele pot fi folosite la antrenament. Radarul e cam vechi, si pt el ce era stealth in 90 e stealth si acum. Dar tot valoreaza mai mult decat rachetele alea de rahat.
  • +9 (15 voturi)    
    Săraca limba română (Joi, 21 ianuarie 2016, 22:50)

    Furnicuta [utilizator]

    În atenția genunchierului de serviciu, Victor Cosmei
    Se scrie:
    1. Radar de aparare aeriana tridimensională , nu radar de aparare aeriana tridimensional.
    2. România, nu romania.
    3. Antitanc, nu antitan.
    4. Sisteme portabile de rachete antitanc, nu sisteme rachete antitac (!!!) portabile.
    5. Produse (nu produsă, că e mai multe, cum zice olteanul, sic!) de israelienii de la Rafael, rachetele Spike... și au fost integrate (nu a fost integrată).
    6. Jurnaliștii serioși scriu cu diacritice, nu ca pe YM.

    Of, generația mircului.
  • 0 (6 voturi)    
    EADS redivivus! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 11:49)

    Reticentul [utilizator]

    Iar dam spaga la nemti?!? Si de la noi cine-i acum spagarul de serviciu ca Gheorghe Florica si Blaga au iesit din circuit. Sau n-au iesit.