Ungaria, pregatita sa contruiasca "a doua zi" un gard la granita cu Romania, in cazul redirectionarii fluxului de imigranti

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:21 Actualitate | Esenţial

Extensia gardului la granita Ungariei cu Romania
Foto: Hotnews
Ungaria este pregatita sa construiasca "a doua zi" un gard de-a lungul granitei cu Romania in cazul in care imigrantii schimba ruta, in loc sa mearga prin Croatia, a declarat marti ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, intr-un interviu pentru Reuters.

Peter Szijjarto sustine ca frontierele sudice ale Europei raman deschise la fluxul de sute de mii de imigranti din Orientul Mijlociu si Africa care a pus in discutie sistemul Schengem de granite interne deschise in cadrul UE.

Ministrul ungar considera ca ar fi nevoie de zeci de mii de politisti si trupe intr-o forta europeana comuna care sa opreasca fluxul de imigranti de-a lungul lungilor frontiere maritime ale Greciei.

"Daca nu ar fi tragic as rade atunci cand aud oficiali europeni vorbind despre sute de ofiteri Frontex ca fiind solutia - nu este cazul", a declarat Szijjarto.

"Daca Grecia nu este dispusa sa faca parte din solutie (...) trebuie sa vorbim cu bulgarii si macedonienii".

Szijjarto a mai aratat ca Ungaria s-a pregatit sa construiasca repede un gard la granita cu Romania, in cazul in care este necesar.

"Daca trebuie sa construim un gard acolo, suntem gata sa o facem a doua zi", a declarat ministrul.

Austria a anuntat vineri ca va interzice accesul imigrantilor care vor sa tranziteze teritoriul tarii in drumul lor spre Germania, mai degraba decat sa ceara azil, determinand vecinul sau sudic Slovenia sa anunte miscari similare.

In aceste conditii, Romania ar putea deveni o ruta populara pentru imigranti spre sfasitul anului, scrie Reuters. Din Romania, acestia ar urma, cel mai probabil, sa incerce sa intre in Ungaria, in drumul lor catre Europa de Vest.

"Este mai probabil ca oricand ca granita sudica a zonei Schengen sa fie echivalenta cu granita nordica a Greciei (cu Bulgaria si Macedonia)", spune Szijjarto.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
7212 vizualizari
  • +5 (23 voturi)    
    .... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:23)

    sentenced [utilizator]

    In materie de politica externa, ungurii sunt cei mai tari. Asta este, or fi dusmanii nostri de moarte, dar ce-i al lor e al lor.
    • +10 (12 voturi)    
      Ce păzește guvernul? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:33)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Pe când garduri cu Serbia și Bulgaria în sudul Dobrogei?
      • 0 (4 voturi)    
        vezi, daca era ponta premier le facea imediat (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:08)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        la pret de autostrada plina de tunele si viaducte :)
    • +18 (26 voturi)    
      ungurii nu sunt dusmanii nostrii (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:45)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      am relatii in ungurime (harghita), am mers si cu afaceri si cu vacanta, am prieten ungur spunem bancuri cu unguri...sunt f. de treaba si primitori.

      sunt o mana de politicieni idioti, si o alta mana de batuti in cap care-i urmeaza, asta-i tot.

      dumsanii nostrii au fost sunt si vor ramane rusii.

      dar harapii invadatori trebuie opriti, asta-i clar. cu garduri, cu armata, cu hotarare si dragoste pt. aceasta civilizatie magnifica, numita civilizatia europeana.
    • +7 (9 voturi)    
      Dusmani de moarte? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 22:08)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      Prietene, aberezi... Cu Ungaria avem parteneriat strategic.

      Sursa: http://www.mae.ro/bilateral-relations/1748

      "Relaţiile bilaterale româno-ungare au caracter de parteneriat strategic..."
      • 0 (6 voturi)    
        "parteneriat strategic" (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:05)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Felix

        Termina cu glumele, vorbim serios acum. Niciun alt popor nu ne jigneste mai mult decat poporul maghiar (+ secuii din Romania). Nicio alta tara nu discuta atat de intens modificarea granitelor Romaniei, nicio alta tara nu se implica activ in politica interna a Romaniei, nimeni nu ne falsifica istoria mai mult decat maghiarii (sau poate si tu esti din ala care crede ca am venit din Albania sau ca ne tragem din poporul ala cuman originar din nord-vestul Chinei, lol) Putem vorbi si de faptul ca guvernul maghiar sustine pe ascuns grupari extremist-teroriste anti-romanesti. De fapt, toata politica lor e antiromaneasca pentru ca asta este natura maghiarilor.
        Asa ca, I don't give two shits about your strategical bullcrap.
        • 0 (4 voturi)    
          sa se termina circul cu ungurii,cu secuii (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:17)

          ura transmisa din tata in fiu? [anonim] i-a raspuns lui sentenced

          "nimeni nu ne falsifica istoria mai mult decat maghiarii "...gresesti amice, romanii insusi falsifica cel mai mult istoria Romaniei. Din legende si basme, scriu o istorie care este numai si numai in interesul romanilor.
          Odiosul l-a pus pe Daicoviciu sa scrie o istorie inventata si falsificata despre dacii si romanii. Inainte de moarte Daicoviciu a revenit asupra celor scrise, recunoscand ca intreaga lui teorie este doar un fals istoric.
    • 0 (0 voturi)    
      Ungaria (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:18)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Va place sau nu dar la ora actuala Ungaria a tras lozul castigator. Cu 6 luni in urma toata Europa le sarea in cap pentru inchiderea granitelor dar incet incet se trezesc si restul...ca de obicei si cel mai probabil Romania va fi ultima!
  • +13 (13 voturi)    
    Romania sa se pregateasca (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:20)

    UE, haos fara frontiere [anonim]

    Macedonia si Bulgaria ar putea stopa o parte din valul migrator impins de Turcia spre Grecia si lasat fara control de catre guvernul extremist de stanga de la Atena.

    Daca Bulgaria ar avea capacitatea si vointa necesara, nu e sigur ce va face Macedonia, care in acest moment pare destabilizata intern, cu demisii de guvern, alegeri anticipate fara data precisa, proteste in strada.

    Exista numeroase interese pt ca Macedonia sa fie instabila ca stat, nefunctionala, si nu au neaparat legatura cu migratia islamica venita peste Europa.

    Grecia nu recunoaste decat partial statul macedonean, Bulgaria considera ca slavii macedoneni sunt de fapt etnici bulgari, Albania ar vrea ca o parte a Macedoniei sa ii revina pentru ca 25% din populatie e de etnie albaneza, Serbia nu vrea un stat macedonean puternic si aliat cu americanii (deja aliati cu albanezii), Rusia produce haos cat poate acolo ca sa incurce NATO, Turcia vrea slabite toate statele balcanice pentru a reface sfera de influenta "otomana".

    Grecia are o bucata de frontiera si cu Albania, tara majoritar musulmana. Dar acea zona sudica albaneza e preponderent crestina, ortodoxa, populata de aromani si "greci", nu e sigur ca "refugiatii" vor fi acceptati de populatie.

    Oricum, din cauza unor iresponsabili si a unei ideologii sinucigase "umanitara", libertatea de circulatie in Europa incepe sa se naruie, se construiesc garduri peste tot, pe care ar trebui scris "cadou de la Merkel".

    Frontex e o gluma, nu stiu cine poate crede minciuna grosolana ca 400 de functionari politicosi vor opri sute de mii de imigranti pe care azi nu-i opresc fortele militare de pe frontiera greco-turca, nici granicerii macedoneni, sarbi sau croati.

    Exista astfel de institutii europene, gen Frontex, care nu sunt decat niste pretexte, ascund mizeria sub pres, asta fac.
  • +3 (9 voturi)    
    Afara-i vopsit gardul,inauntru-i Orban Leopardul (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:20)

    Plagarus [utilizator]

    Opinia publica maghiara va fi mai linistita si deci,multumita !
  • +12 (14 voturi)    
    Cred ca e bine sa-i rugam pe unguri sa faca gardul (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:21)

    hahahaha [anonim]

    Cred ca ar trebui sa-i rugam pe unguri sa faca gardul si sa nu mai astepte. Ar fi cea mai buna descurajare pentru invadatorii musulmani. Parerea mea este ca cei care au trecut granita la Timisoara trebuiau bagati direct in arest minim 6 luni pentru trecere frauduloasa si apoi expulzati.
    Din ce am vazut eu erau marocani, pakistanezi , somalezi si acolo nu e razboi.
    Mai mult chiar, din Maroc pana in Romania este o distanta atat de mare incat nu justifica situarea lor aici decat daca au trecut prin tabere de concentrare sau eventual instruire.Adica ei au traversat toata nordul Africii , au trecut prin zone de conflict numai ca sa ajunga in Europa prin Romania?
    Pe mine ma nemultumeste faptul ca europenii cu Merkel si alti ,, destepti,, si ,,umanisti,, nu observa faptul ca majoritatea valului musulmani sunt barbati tineri intre 20 si 40 de ani (adica incorporabili si eventual intruiti) si sunt de religie sunita , adica cei care ataca si intretin conflictele.
    Din imaginile de la televizor pareau un grup organizat care asculta de o comanda asa cum fac cei instruiti.
    Cred ca era normal sa fie triati si sa fie primiti sunitii si alawitii , adica cei care se afla in pericol , nu agresorii. Ceva e putred in aceasta ecuatie.
    Parerea mea este ca trebui multa hotarare si o riposta adecvata pentru a opri acest val de migratori.
  • +11 (11 voturi)    
    STOP INVAZIEI ISLAMICE IN ROMANIA! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:57)

    DreptateDeSus [utilizator]

    Cum ne vor ajuta politicienii CORUPTI in invazia imigrantilor, azi ungurii ne fac si pe noi sa fim PROMPTI la STOPAREA imigrantilor islamisti care se vor reorienta dinspre Austria si Slovenia, care si-au INCHIS granitele, catre Romania, NOI URMAM! Trebuie sa incepem sa ridicam si noi garduri de PROTECTIE la frontierele cu Serbia si Bulgaria INAINTE sa fim invadati de criminali si violatori!
  • +11 (11 voturi)    
    solutie corecta. (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:58)

    cititoare [utilizator]

    Si Romania ar trebui sa faca gard cu tarile invecinate, pina la solutionarea situatiei. Si aici intra: Serbia, Bulgaria, Ungaria (in parteneriat cu ei) si chiar si Ucraina si Moldova. De asemenea monitorizat Dunarea si Marea Neagra. Daca toate tarile ar reactiona asa, s-ar reduce drastic fluxul de refugiati.

    Desigur trebuie eliminat ISIS, ca oamenii sa nu mai fie terorizati in tarile lor si sa se poata intoarce. Dar deja, asta e alta discutie.
  • +8 (10 voturi)    
    Domnul ///!!! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 22:33)

    Spirt [utilizator]

    Gard la granita cu Serbia si Bulgaria ACUM!!!
    Se aude in Florida?
  • -5 (7 voturi)    
    Vaiiiiii! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:31)

    The Real Sasha [utilizator]

    Pai HG si CV cui le lasati?!?
    • +3 (5 voturi)    
      :)) (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 1:14)

      The Real Sasha [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Iote cum recunosc granitele vecinii! :))
  • +4 (4 voturi)    
    noi (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 6:11)

    uzu [utilizator]

    Noi daca am fi destepti am incepe discutii cu ungurii sa construim impreuna un gard de la gardul lor cu serbia pana unde incepe granita pe dunare cu sarbii.
    si am explica frumos sarbilor sa inteleaga ca nu e nimic impotriva lor.
    • -1 (1 vot)    
      +++++. (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:08)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Din pacate ura intuneca mintea ; gaseshti exemple destule si in postarile la acest articol .
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt destepti! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 8:26)

    Scepticul [anonim]

    Ungurii sunt destepti ca in majoritatea cazurilor. Binenteles ca au informatii bune de la oculta internationala care-i iubeste. Mai au si sange in instalatie. Ei stiu deja ca rahatul de Europa, lacoma si parsiva, cu glas de sirena, o sa ademeneasca cu vorbe mieroase ascunzand bata sub haine, pe prostii sau vandutii de romani in asa fel incat dupa ce vor cerne gunoaele din turma de imigranti, astea vor fi aruncate in Romania care v-a fi nevoita sa-i suporte si eventual, vor fi trase de urechi pt. ca nu le asigura conditii cel putin egale cu, sa zicem, nivelul unui medic rezident.
    Asta in acelasi timp cu racolarea tuturor tinerilor de valoare care mai sunt pe aici si pe care noi toti am cheltuit si cheltuim o gramada de bani in asa fel incat ei sa aiba forta de munca calificata fara sa-i coste nimic.
    Dobitocii de la noi vor exalta vis-a-vis de drepturile omului sau se vor extazia ca tinerii nostri ajung pe alte taramuri fara sa inteleaga ca de fapt asta se numeste furt, furt de resurse naturale, de creiere, de forta de munca, de taxe si impozite, asigurari sociale, etc.
    De fapt furtul generalizat le-a creeat lor prosperitatea de-a lungul istoriei, vezi numai coloniile.
    Asa ca mai bine invatam ceva de la unguri sau de la polonezi, slovaci si altii cu capul pe umeri. Dar ma indoiesc la cat de dobitoci suntem. Stiti ca o vorba de pe la noi zice: bun=prost.
  • +2 (2 voturi)    
    Gardul il face cand nu se respecta legea ! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:41)

    andreesanu [anonim]

    Propietatea este SFINTA cand se respecta legea,atunci nu-i nevoie de garduri !!!.
    Cand dau buzna mai rau ca animalele hoarde deslantuite de indivizi ce nu respecta nimic se impune constructia gardului ,sirma ghimpata ,soldati si catuse .
    N-am muncit o viata sa-mi dea in cap orce salbatec ,oce venit peste noapte .
    Refugiatii au niste drepturi !,DAR AU SI OBLIGATII !!!.
    Ce facem ? ne lasam luati de valul salbatacit ,ne pierdem controlul ,ordinea si legea in fata valului ce da navala ???.E timul sa ne trezim ,vigilenta este cea care poate pastra normalitatea si limita consecintele.
    Au procedat bine ungurii ,pacat ca nu ne trezim mai repede si noi.
  • +1 (3 voturi)    
    schimbam granita (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:35)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Este inca o dovada ca era mai bine sa avem granita cu Ungaria pe Tisa.
    Nu ar mai fi fost nevoie de garduri :)
    • +2 (4 voturi)    
      iti inteleg gluma (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:36)

      sampras [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      dar sunt imigranti care trec mediterana. crezi ca poate tisa sau dunarea sa opreasca un val de migratie?
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 13:58)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui sampras

        Bineinteles ca nu. Orice obstacol este la fel de eficient cat este si omul inarmat care il apara. Restul sunt povesti.

        Dar sa nu intram in detalii complicate.
        Eu spuneam doar ca ar fi economisit costul gardului :))