Dan Mihalache: CSAT nu are instrumente pentru a verifica 23.000 de magistrati / Am anumite dubii asupra acestei proceduri

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:15 Actualitate | Esenţial

Dan Mihalache
Foto: Agerpres
Seful Cancelariei Prezidentiale, Dan Mihalache, a afirmat marti ca CSAT nu are instrumente la dispozitie pentru a verifica 23.000 de magistrati, aratand ca aceasta prevedere ar trebui regandita, transmite Agerpres.

Consilierul prezidential a fost intrebat cu privire la informatia transmisa de CSAT potrivit careia ca nu exista lucratori operativi in randul magistratilor si la anuntul UNJR referitor la posibilitatea de a da in judecata Consiliul in acest caz.

'Mi se pare un pic hazardat si am sentimentul ca cineva este intr-o campanie electorala in justitie prin tema aceasta. Exista obligatia legala, nu noi am introdus-o pare-mi-se in 2005 sau 2006, ca CSAT sa verifice aceste lucruri. Daca ma intrebati pe mine este un pic complicat si nu vad aici foarte bine rolul CSAT si poate, intr-o zi, aceasta prevedere ar trebui regandita pentru ca CSAT nu are instrumente la dispozitie pentru a verifica 23.000 de magistrati. (...) Poate sa ia acele declaratii pe propria raspundere si sa le trimita institutiilor, institutiile raspund. Raspunsul institutiilor acesta a fost: nu exista capacitati proprii ale CSAT de a umbla dupa ofiterii acoperiti. (...) Am anumite dubii asupra acestei proceduri, dar acesta a fost raspunsul institutiilor statului', a declarat Mihalache, la Palatul Parlamentului.

Intrebat daca ar trebui modificata legislatia in acest caz, consilierul prezidential a raspuns: 'Daca dvs vi se pare o chestiune fezabila, o lasam asa, daca nu, ne mai gandim'.

Dan Mihalache participa la Parlament la dezbaterea 'Reprezentarea de gen in politica - provocari si solutii', organizata de PNL.

CSAT a anuntat in urma cu o zi ca a verificat, prin institutiile abilitate, veridicitatea declaratiilor depuse de catre magistrati si a constatat ca "judecatorii, procurorii, magistratii-asistenti, personalul de specialitate juridica asimilat acestora si personalul auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si parchetelor nu sunt lucratori operativi, inclusiv acoperiti, informatori sau colaboratori ai serviciilor de informatii", arata un comunicat de presa al Presedintiei.

Comunicatul citat arata ca verificarile au fost realizate din dispozitia presedintelui Klaus Iohannis, conform legii privind statutul judecatorilor si procurorilor, la solicitarea CSM si a Ministrului Justitiei. Reamintim ca Horatiu Dumbrava, membru CSM, a cerut in 2014 verificarea tuturor magistratilor pentru a vedea daca acestia sunt sa nu colaboratori/informatori ai serviciilor secrete.

Verificarea declaratiilor date de magistrati la intrarea in meserie a fost facuta de "institutiile abilitate", potrivit comunicatului citat. Rezultatul? "Judecatorii, procurorii, magistratii-asistenti, personalul de specialitate juridica asimilat acestora si personalul auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si parchetelor nu sunt lucratori operativi, inclusiv acoperiti, informatori sau colaboratori ai serviciilor de informatii".


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
5475 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    adica ne-au mintit! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:19)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    rezulta din ce spune ca CSAT a verificat "de forma" cele cerute-devreme ce recunoaste ca nu are capacitatea institutionala necesara?!
    Adica s-au facut ca verifica, timp de peste un an...dupa care, presati de opinia publica si alte organizatii sa spuna ca nu exista ofiteri acoperiti ca pe urma sa clarifice ca de fapt nu au avut cum sa verifice ei 23.000 magistrati!
    Asta a bataie de joc!
    • +3 (3 voturi)    
      bine ai venit in realitate :) (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:05)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Daca CSAT nu are instrumente de verificare atunci de ce semneaza ca nu sunt securisti infiltrati in justitie?
      Cum poti sa ii verifici pe securisti pe unde activeaza daca in mod legal ei nu pot fi desconspirati de sefi lor?
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt mulți borfași printre magistrați. (Marţi, 19 ianuarie 2016, 17:31)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Serviciile de informații trebuie să fie în sprijinul poporului și a instituțiilor democratice.Printre magistrați apar destui borfași,uneori și //fără voie//,tentația unor sume mari fiind omenească.O supraveghere a magistraților de către servicii mi se pare la fel de importantă ca spionajul economic,militar și subversiunile media practicate de //prietenii//României.Dacă nu faci hoții de ce te-ai teme de existența//unui acoperit//?Poți să-l bârfești pe Johannis,Cioloș și oricine și nu-i infracțiune.
  • +1 (3 voturi)    
    pai poa' s-o ia invers! ;) (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:22)

    Codruta N [utilizator]

    Ma gandesc ca n-or fi 23.000 angajati in "servicii" - asa ca poate sa ia lista lor si de ACOLO sa caute, sa vada cine-i bagat prin Justitie ;)

    Sau... or fi? Adica platim 23.000 angajati in "servicii"? :O
    • 0 (0 voturi)    
      Nu chiar 23 (Marţi, 19 ianuarie 2016, 15:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Dar vro 12.000 la SRi si 3000 la SIE tot sunt.

      Si daca's secreti, e clar ca nu exista o lista cu ei. Deci nu asha trebuie pusa problema.
  • +6 (10 voturi)    
    Taci ma, adormitule! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:28)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    P'asta cine l/a trezit?
    In peneleul asta sunt doar "asomati" precum asta si cacarau?
  • +2 (10 voturi)    
    Mihalache asta... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:28)

    lili [anonim]

    E un mistocar din aceeasi samanta cu Ponta...
    Nu stiu ce cauta asta langa Johannis... cu asemenea consilieri este evident ca Johannis nu are prea multe de evidentiat.... vorbarie goala, putina, dar goala, atat.
  • +3 (5 voturi)    
    Verificare (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:33)

    Sorin Paveliu [anonim]

    Exista o modalitate de a face o astfel de verificare. Ea nu se bazeaza pe declaratiile individuale pentru ca ele nu au valoare (persoanele in cauza sunt acoperite tocmai de statutul lor de ”secret”). Sefii serviciilor secrete sa dea o declaratie scrisa, pe proprie raspundere, depusa la comisiile de specialitate din Parlament sau si mai bine la CSAT precum ca, in urma verificarilor interne pe care le-au ordonat, nici un subaltern nu a incalcat legea infiltrind in rindul persoanelor in din magistratura, partide politice etc, cadre active sau colaboratori activi ai serviciilor secrete. Daca isi dezinformeaza Presedintele sau parlamentarii nu au decit sa dea socoteala pentru declaratii in fals, sa-si pierda pensia etc. In urma cu aproape 10 ani am initiat o asemenea hotarire a Camerei Deputatilor si prin interventia unuia din membrii Biroului permanent al CD de la acea vreme - Nicolicea, daca nu ma insel, propunerea de hotarire a disparut in neant.
  • +6 (8 voturi)    
    10% din salar (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:33)

    ipolitic [utilizator]

    Mai desteptule, seful tau e seful CSAT. Vrei sa zici ca seful tau nu are instrument?
    • +2 (2 voturi)    
      . (Marţi, 19 ianuarie 2016, 16:12)

      Marius Muntean [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      Exact. Serviciile sunt controlate de Comisiile Parlamentare de control a SRI si SIE.

      Poate ati uitat cum Melescanu pe cand era seful SIE a refuzat sa-i ofere presedintelui Romaniei in exercitiu lista cu ofiterii acoperiti din Guvern pe motiv ca este ilegala desecretizarea ofiterilor activi acoperiti; si legea serviciilor nu s-au schimbat de-atunci.
  • -3 (7 voturi)    
    KGB ul ataca SRI pe la spate !!! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:34)

    DreptateOnu [anonim]

    Campania anti SRI este de la spate condusa de Mafia PSD-KGB-Dan Voiculescu / C.P.Tariceanu/Udrea ect. si cohorta de Representant corupt in Parlamentul al Romaniei .

    Partidele SUPRACORUPTE si membri lor au nevoie de Magistrati corupt !!!

    Pana cand mai toleram HOTIA KGB pe teritoriul al Romaniei ?????????????????????
  • +12 (12 voturi)    
    Realizeaza cineva gravitatea? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:37)

    mcv [utilizator]

    1. Dai comunicat ca ai verificat si totul este ok, apoi zici ca n-ai putut verifica, caci n-ai avut "cu ce" si stabilesti TU, de la tine putere, caci legea este "dubioasa", deci, n-o aplici, dar MINTI intr-un comunicat oficial!
    Asta-i omu' pe care l-am ales pentru a scapa de Ponta!
    Si acesta este doar inceputul...
  • +6 (6 voturi)    
    Tu esti gata " verificat " mihaLAKE si .....? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 13:37)

    Plagarus [utilizator]

    ........KiWI te-a luat fortzat de bun !?
    A fost ani buni unul dintre membrii marcanti ai FSN/FDSN/PDSR/PSD, pentru ca din 2009 sa treaca la liberali ?
    MihalacKe a fost in primii ani dupa Revolutie jurnalist la ziarul Azi, oficiosul de atunci al FSN. Printre colegii sai de redactie se numara, de altfel, si Gabriela Firea, dupa cum a recunoscut insusi liberalul in timpul campaniei electorale.
    Nastase l-a numit pe Mihalacke consilier al sau in 2001. Iar intre 2004 si 2008 a fost deputat PSD de Maramures.
    Cand ambasadorul SUA afacut o declaratie in favoarea ANI, Mihalacke a declarat ca „Pe mine personal ma lasa rece aceasta declaratie. si parteneriatul strategic romano-american."
  • +1 (3 voturi)    
    dom` Mihalache, (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:19)

    victor L [utilizator]

    te-ai trezit?
    Nu CSAT-ul trebuie sa verifice. Serviciile trebuie sa o spuna daca au ori ba acoperiti printre cei cu dosarele si ciocanul.
    Pentru ca nu sint Serviciile romanesti mai fecioare decit alte Servicii.
    • 0 (0 voturi)    
      pai, Mihalache asta spune, ca n-ar trebui sa (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 13:38)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      verifice CSAT, pentru ca CSAT n-are capacitatea si instrumentele mecesare, dar ca legea actuala cere CSAT sa verifice, asa ca ar trebui sa se schimbe legea! Acu' ai inteles?
  • 0 (0 voturi)    
    magistrati (Marţi, 19 ianuarie 2016, 14:45)

    mdg [anonim]

    Cum i-au iesit 23.000 magistrati?!
  • +2 (2 voturi)    
    securistii vechi.. (Marţi, 19 ianuarie 2016, 16:59)

    astronaut [utilizator]

    si noi calaresc institutiile si statul ! nu mai scapam de astia in vecii vecilor amin !
  • +2 (2 voturi)    
    S'apoi ! Voi nu ati scapat de aia vechii (Marţi, 19 ianuarie 2016, 18:59)

    giani [anonim]

    uitati-va cati dintre cei vechi, dovediti, cu hotarari irevocabila la ICCJ, judeca nestingheriti, in continuare.
    Unii dintre ei, cu functii duble : turnatori si ofiteri
  • 0 (0 voturi)    
    verificare (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 7:48)

    anda [anonim]

    sa verifice agentii acoperiti daca sunt magistrati..e mult mai simplu