Fostul primar general al Capitalei, Sorin Oprescu, plasat sub control judiciar

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2016, 6:09 Actualitate | Esenţial

Instanta i-a aprobat lui Sorin Oprescu cererea pentru inlocuirea arestului la domiciliu cu o masura mai blanda. Fostul edil a motivat ca vrea sa-si reia activitatea la Spitalul Universitar din Bucuresti, transmite Telejurnalul TVR.

Sorin Oprescu a fost trimis in judecata in noiembrie 2015, sub acuzatia de luare de mita.

Pe timpul controlului judiciar el are mai multe obligatii intre care sa se prezinte la organul de urmarire penala, de cate ori este chemat, sa informeze organul judiciar daca isi schimba locuinta, sa nu depaseasca limita teritoriala a mun. Bucuresti fara adordul organului judiciar care a dispus masura, sa se deplaseze doar la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, magazine alimentare si farmacii de pe raza sectorului 1 Bucuresti si sa nu exercite functia de primar in exercitarea careia este banuit ca ar fi comis faptele care fac obiectul prezentei cauze.

Primarul suspendat al Capitalei, Sorin Oprescu, a fost trimis in judecata pentru luare de mita, spalare de bani, abuz in serviciu si constituire a unui grup infractional organizat, alaturi de mai multe persoane, a anuntat Directia Nationala Anticoruptie.

In acelasi dosar, au mai fost trimsie in judecata alte 8 persoane printre care Bogdan Popa, fost sef al Administratiei Cimitirelor.

Procurorii spun ca fostul edil a primit mita ca sa inchida ochii la reateaua de coruptie din Primarie. Membrii gruparii incasau comisioane ca sa atribuie contracte unor firme agreate.

Mai multe imobile si conturi ale lui Sorin Oprescu sunt puse sub sechestru, iar anchetatorii au cerut si confiscarea extinsa a averii acestuia.










1818 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    ca vrea sa-si reia activitatea la Spitalul Univers (Luni, 18 ianuarie 2016, 8:47)

    Doctor bun [anonim]

    Pai cum ? Asa , pur si simplu vrea sa-si reia activitatea la Spitalul Universitar ? Are cumva locul rezervat ? Da concurs pe post ?
    Nu e pensionar la 65 de ani ?
    Asta da baron . Nuse mai gata cu astea ?
    Stimata Carla Dinu , dormiti in post ? Chiar nu sesizati situatia ?
    • +3 (3 voturi)    
      Păi cum? (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:33)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui Doctor bun

      Nu vezi că are omul (în sensul cel mai larg al cuvântului) sechestru pe avere? Are nevoie de lichidități, și unde mai ușor să le obțină decât într-un spital românesc unde e baron?
  • +4 (4 voturi)    
    Doctorului, doar un malpraxis ii mai lipseste ! (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Te pomenesti ca vrea "sa-si intre in mana". O deschide DGP Bucuresti o sectie de chirurgie generala la Jilava si vrea sa fie pregatit, omu' ! PS Mai bine ar sta linistit si ar scrie carti cu "caracter stiintific" despre chirurgie
  • +2 (2 voturi)    
    NU! (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:40)

    ouyang [utilizator]

    Cred ca a zeciuit deja suficient. A avut buget de 7 miliarde pe mana in cei 7 ani. As prefera sa nu fure un singur ciocoflender 1 miliard de euro. Il vreau inchis si vreau sa aud ca se recupereaza din banii furati. Pana atunci nu vad rostul niciunei masuri "mai blande". Bucuresteni uitati-va la orasul vostru. E bland cu voi? Multumiti-i lui Oprescu cum se cuvine.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce ? (Luni, 18 ianuarie 2016, 11:03)

    svejk [utilizator]

    De ce mai mimati o justitie incoruptibila si va incurcati incurcati cu controlul judiciar ?
    Dati-i direct eliberare conditionata !
    Oare de ce ceilalti condamnati, nu pot beneficia si ei de aceleasi drepturi ca dr. Oprescu ?
  • +3 (3 voturi)    
    De ce ne purtăm blând cu hoții? (Luni, 18 ianuarie 2016, 11:09)

    mircea [anonim]

    Justiția are unele tare care fac hoții să nu se mai teamă de ea.Pretenția lui Oprescu dea fi lăsat să lucreze ca chirurg la Spitalul Universitar mi se pare obraznică,iar acceptarea din partea justiției,hilară.Oprescu nu mai merită să fie lăsat să profeseze ca medic.A furat și a distrus tot ce a prins.Eu îl văd vinovat și pentru incendiul de la maternitatea Giulești,anchetarea acestuia fiind repede terminată.Asistenta a făcut pușcărie nevinovată,vina a fost de la instalațiile electrice recent modernizate de echipa de borfași ai lui Oprescu.Acum,are ceva de furat și de la Spitalul Universitar?
  • +3 (3 voturi)    
    Usor usor se asterne praful si batista pe tambal (Luni, 18 ianuarie 2016, 11:42)

    andreesanu [utilizator]

    Timpul rezolva totul !!!,mai intii se aplica politica trasului de timp,plictiseala,uitarea,azi una miine alta dispar din dosar capetele de acuzare !!!,lumea umbrelor comuniste vegheaza !!!,timpul trece incep prescrierile,jocul de glezne se muta cum vor jucatorii din umbre si intr-o zi se da verdictul -se condamna cu suspendare 6 luni pentru luare de foloase necuvenite 25 de bani !!!