SUA plateste Iranului cele 400 mil. de dolari blocate in 1981, plus dobanzi de 1,3 mld. dolari

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:41 Actualitate | Esenţial

Dolari
Foto: Flickr / Ervins Strauhmanis
Statele Unite si Iranul au cazut de acord duminica asupra unei plangeri ce treneaza de multa vreme la Haga, Washington-ul urmand sa elibereze Teheranului 400 mil. dolari, fonduri blocate in 1981, plus 1,3 mld. dolari dobanzi, a anuntat Departamentul de Stat, citat de Reuters. 

Banii erau parte a unui fond de investitii pe care Iranul il folosea pentru achizitia de echipamente militare, dar care a fost blocat in decenii de litigii la Tribunalul Pretentiilor Iran-SUA. 

Intelegerea anuntata azi a fost facuta dupa ce Teheranul a eliberat cinci americani intr-un schimb de prizonieri realizat dupa ridicarea sanctiunilor aplicate Iranului. 

Barack Obama a spus ca acordul inseamna o economie de bani pentru SUA. „Nu avea niciun rost sa tragem de timp in aceasta disputa, a declarat presedintele american.


Citeste mai multe despre   























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

4209 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Cind vor plati datoriile? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:47)

    quietguy58 [utilizator]

    Cind vor plati datoriile pe care le au Irak, Libia, Ucraina fata de Romania?
    • +8 (8 voturi)    
      Haga (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:10)

      EduardPopa [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

      Cand Romania va castiga precum Iranul cazul acestor datorii la Haga.
    • +4 (4 voturi)    
      eh... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:20)

      claudius [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

      Esti sigur ca nu sunt platite acele datorii? Unele parca le recuperase Dinu Paturica, altele cine stie in ce conturi secrete ale politicienilor de top din PSD-PDL-PNL...
      • +2 (2 voturi)    
        Nu (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:28)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui claudius

        O tara odata bogata si saracita ca Romania are de primit citeva miliarde de dolari de la diverse tari dar are sanse slabe de a recupera acesti bani.

        De ce trebuie ca romanii sa imprumute pe irakieni (770 milioane de dolari), Libia (45 de milioane de dolari) si sa nu-si recupereze banii cuveniti?

        Acesti banii sint banii luati de la mine, de la tine, de la fiecare roman si imprumutat altora.

        Singurii care-si fac datoria de a rambursa banii datorati sint irakienii, cu cite 50 milioane de dolari in fiecare an.

        http://www.reporterntv.ro/stire/romania-are-de-recuperat-datorii-colosale-de-la-tari-precum-irak-libia-sau-tanzania

        http://www.economica.net/situatia-la-zi-a-creantelor-romaniei-din-strainatate-facute-pe-vremea-lui-ceausescu_102962.html
        • 0 (0 voturi)    
          AȚI SPUS TOT (Duminică, 17 ianuarie 2016, 23:56)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          cu excepția celui mai important lucru: CINE a zvîrlit cu banii ăia pe fereastră, dar ne-a chinuit cu sadism pentru a plăti niște datorii făcute tot cu mintea lui de țărănoi semi-imbecil.

          Aud ? Hai tineret, că nu-i chiar atît de greu.

          Pînă la urmă v-o dau mură-n gură, altfel cine știe ce mai inventați: CEAUȘESCU.
    • +2 (2 voturi)    
      datorii fata de RO (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:01)

      LEC [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

      Niciodata !
      • 0 (0 voturi)    
        Cuba are de platit 1.1 miliarde de dolari (Luni, 18 ianuarie 2016, 3:35)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui LEC

        Cuba are de platit 1.1 miliarde de dolari.
        Dupa zeci de au recunoscut ca au o datorie fatza de Romania. Atit.
        Nici vorba de negocieri pentru a plati acesti bani.
  • -8 (8 voturi)    
    Ce bine e... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:03)

    Blackhat [anonim]

    ...sa ai un presedinte de al tau (adica musulman) la Casa Alba. Anul acesta, fiind ultimul, negrul musulman obama o sa faca prapad in politica americana, pentru a sustine islamul.
  • +2 (4 voturi)    
    DOBÎNDA MAI MARE DECÎT SUMA BLOCATĂ (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:04)

    pointless man [utilizator]

    Normal desigur după 34 de ani, dar mă gîndesc cu melancolie (?!) la tezaur. Cred că dacă-l lăsam pe mîna nemților în cel mai rău caz îl găseam la Berlin perfect ambalat, etichetat și etichetat.
  • 0 (0 voturi)    
    cine trebuie sa se ocupe? (Luni, 18 ianuarie 2016, 13:29)

    airamerica [utilizator]